Problémy se švagrovou

karlovac
29. zář 2013

Ahoj všem.Bydleli jsme u mě s mými rodiči.Pak jsme se rozhodli na trvalo žít u manželových rodičů.Spravujeme si to tam už to máme hotové stálo nás to dost peněz.Manželova sestra s manželem koupili dům asi před 2 lety,jenže se na něm nic neděje(NEPRACUJÍ VŮBEC NA NĚM) Doma vůbec nepomáhají,jen využívájí pomoci rodiců(jídlo,praní, a uklízení)Uklízím já,peru a občas pro všechny vařím.Je nás v domě 6.Ona s manželem jen po práci spí ,ale doma s ničím nepomohou.K tomu oba po rodině šíří o mě pomluvy- a to nezdůvodné.Rodiče jim na to nic neřeknou...Když byly spory nechávájí nás to vyřešit mezi náma.Jenže ona se nepřijde už ani omluvit nebo promluvit o tom že mě před celou rodinou urazila.Stalo se to nekteré z Vás,máte podobnou zkušennost?Až u nich přijde díte nevím co bude,ale čekáme to každým dnem.A co my s manželem nemáme právo na miminko?My dokončujeme rekonstrukci ale co oni chtějí bydlet nadále s námi?Doufám, že mi někdo porádíte co dál,protože já nevím...Děkuji za diskuze 🙂

uztotakbude
30. zář 2013

Hele, mimochodem je ti 31 a máš 18ti měsíčního syna, nebo je ti 22 a bojíš se otěhotnět? Nebo je bydlíš u tchýně a tchána a kvůli švagrové nechceš dítě? Hele nejsi ty schizofrenik? V každé diskusi píšeš něco jiného 🙂

blahova_andrea
30. zář 2013

@aneta0707 já s tebou naprosto souhlasím. řešíš totéž a jelikož se zatím nekoná žádné majetkové vyrovnání (přítel je ze 4 dětí), tak tam prostě bydlet nepůjdu a rekonstrukci dělat nebudu. nejsem blbá, abych zvedla baráku hodnotu a o to víc za pár let někoho vyplácela. jenže toto si musí vyřídit s rodiči přítel a ne já. on to ale neudělá a proto já tam s ním nepůjdu!

uztotakbude
30. zář 2013

@blahova_andrea Chytrá holka. Naprostý souhlas. Prachy dokáží rozbít rodinu i přátelství. A já jsem zastáncem toho, že z ohledu peněz nikomu nevěřím. Prachy nepůjčuji nikomu a od nikoho, nedělám nic, co by se mi mohlo vymstít a postavit klín mezi mne a mou rodinu. No on už tam je, ale bylo by to jako bych do něj bouchla stokilovou palicí 🙂

blahova_andrea
30. zář 2013

@uztotakbude jako částečně souhlasím, ale bereš to dost ostře. ber to taky tak, že dřív rodiče stavěli poměrně velké domy právě proto, že bylo zvykem, že jedno dítě tam s nimi zůstane i s nově založenou rodinou. ne třeba kvůli péči na stáří. třeba přítelovi rodiče nám nabídli na spravení patro (už je tam jen jeho bratr v jednom pokoji, který se chystá taky stěhovat) a oni v tom velkém domě nechtějí být sami a přijde jim škoda toho prostoru a raději tam někoho nechají jen tak bydlet, než by to nechali prázdný. aspoň tak se zatím vyjadřují, tak jen doufám, že si tam nenasadí nějakou cizí veš, co jim místo vděku bude dělat zle. ale to už bude jejich boj.

uztotakbude
30. zář 2013

@blahova_andrea Ano, samozřejmě chápu. Ale i tak bych bez nějakého právního dokumentu do toho nešla. Protože pokud má přítel sourozence, tak po jejich smrti můžete velmi rychle skončit na ulici. Tak to prostě je. Bývali jiné doby, dneska je vše dost ostré, proto jsem i já. Lidé jdou přes mrtvoly, často i ve vlastní rodině. Jsem člověk, co má rád jistotu.

blahova_andrea
30. zář 2013

@baris nesouhlasím. rodič je schopný jít proti svému dítěti a dost hnusně. pokud má těch dětí víc a jedno jednoznačně upřednostňuje, tak ostatní mají smůlu a pokud nepolezou do zadku rodičům i protěžovanému "dítku", tak se mohou se zlou potázat. (zkušenost z vlastní rodiny)

blahova_andrea
30. zář 2013

@uztotakbude tak my máme v rodině dost ošklivé zkušenosti, takže třeba moji rodiče vyřešili majetkové věci ještě za svého života, abychom se my děti potom nemuseli o nic dělit, případně soudit a je klid. bohužel přítel nemá stejně smýšlející rodiče, asi nemají ty špatné zkušenosti a proto je toto nenapadne řešit. a já bohužel nejsem v pozici, kdy bych na toto téma mohla začít. jako když máme špatnou finanční situaci a oni nám nabídnou, ať jdeme k nim za pár šupů, ne-li zadarmo a já jim na to jako řeknu, no díky za nabídku, ale dokud to na nás nenapíšete, tak se nestěhuju? 😀 to by asi nešlo. navíc ani nejsme vzití. když to napíšou na přítele, tak já stejně krytá ničím nejsem. což už ale zvládnu zkousnout líp než se dělit s jeho sourozenci. lepší se za pár let hádat se svým chlapem než s x příbuznejma, ale ideál to taky není.

blahova_andrea
30. zář 2013

@uztotakbude v tom máš pravdu. byla jiná doba, bohužel ti od kterým má naše generace dědit si to často neuvědomují a nenapadne je toto řešit. prostě jednomu dítěti dám na rekonstrukci domu a na druhé teda dům přepíšu, budu věcným břemenem a mám klid a děti taky. ale to jde fakt mimo ně ☹

uztotakbude
30. zář 2013

@blahova_andrea Dobrá, to chápu. Vy jste ve špatné finanční situaci a potřebujete bydlet. Vyjde vás to levně a v případě nutnosti se prostě časem odrazíte a půjdete si po svém. Ale nebudete cpát peníze po sto tisících do něčeho, co není vaše a o co se pak budete muset případně dělit s x sourozenci. Tak to chce udělat zde zakladatelka.

blahova_andrea
30. zář 2013

@uztotakbude no právě, že pokud bych tam šla, tak bych na tom byla dost podobně jako zakladatelka. já bych tam totiž za současného stavu nešla. to by se muselo to patro celé předělat, není tam ani kuchyň a to už je vrážení statisíců bez právního nároku na jejich vymáhání pokud bych se měla dělit nebo jít pryč.

uztotakbude
30. zář 2013

@blahova_andrea no tak předpokládám, že děláte vše proto, abyste tam nemusela!

blahova_andrea
30. zář 2013

@uztotakbude tak já tam samozřejmě nemusím. nikdo mě nemůže nutit 😀 bylo by to jistě řešení některých věcí, ale pro mě a mou osobnost naprosto nevhodné. mě ta úspora peněz a nějaké to dočasné pohodlí za to prostě nestojí.

lenicka07
30. zář 2013

@uztotakbude Ale to já neříkám, že to nechce risk, já jsem taky zariskovala s tím že jsem se rozešla s přítelem se kterým jsem byla 11 let a postavili jsme spolu barák a teď ho musím vyplácet, takže pro mě to bylo taky hodně bolavé, bohužel už to prostě nešlo dál. Jenže situace u karlovac mi nepřijde až tak extrémní a je tam podle mě naděje na zlepšení. Tak proč to nezkusit rozumně domluvit, než hned balit kufry??? Pořád je šance, že švagrová odejde do svého atd. A morální hledisko je pro mě taky důvod, proč dodržovat to co bylo dohodnuto. Vy si taky v nejbližší rodině dáváte vše písemně? Myslím si že v tomto případě by stačilo, když rodiče se k tomu postaví tak, jak bylo dohodnuto. Jasný že po nich nikdo nemůže chtít, aby vyhazovali vlastní dítě, ale určitým směrem na ně působili, aby si zařídilo svoje bydlení. Trvalý pobyt není žádným právním titulem k bydlení, je závislý taky na souhlasu vlastníka domu, ale to jen tak mimochodem, sem bych to nemotala.
Prostě se musím na jednu stranu zastat zakladatelky diskuze, protože někdo nedodržel to co bylo dohodnuto, a můžete tady říkat argumenty typu, že rodič nevyhodí vlastní dítě apod. Ano to je sice pravda, ale nic to nemění na tom, že slovo se má držet. A je taky pravda, že hodně dětí využívá služeb "mamahotelu" ale dobrá výchova to není. Takže místo toho abyste radili karlovac aby s manželem odešla (přitom on má taky "právo bydlet " 😀 achjo ta Julča 😀 tak radši se snažte jí poradit určité fígle, jak pohnout švagrovou k tomu, aby se sami snažili zajistit si vlastní bydlení a aby taky pomáhali rodičům. Neboť celá tahle situace se nakonec nejvíc vymstí rodičům - při téhle výchově se druhé dítě na ně nakonec vykašle (až nebudou služby mamahotelu) a to první, pokud bude nuceno odejít, protože nebude jiné východisko, tak možná se na ně vykašle jednou taky. Prostě ta situace není ještě tak hrozná, že by nestálo za úvahu si všichni dohromady promluvit, na nějaké odchody je ještě času dost.

llluckaaa
30. zář 2013

@uztotakbude Tohle je asi první diskuze, kde s tebou musím souhlasit 😉
Ne, nejsi jediná, komu přijde populistické, že se mladí stěhují ke starým z důvodu, aby se o ně mohli na stáří postarat. V podstatě nikoho takového neznám, všichni, co znám, se tam stěhují hlavně z materiálních důvodů - vyjde je to levněji než si koupit vlastní dům a zrekonstruovat ho.

Taky jsme stáli před rozhodnutím, jestli jít rekonstruovat byt pod stejnou střechou jako jsou tcháni. Naštěstí z toho sešlo. Ano, bydlíte teď kvůli tomu v paneláku a nemáme zahradu, ale zase dáváme peníze do svého a máme tu svůj klid. Za tchány jezdí manžel pomáhat, když to jde. Asi jsem z některých pohledů vyčůraná, ale já bych nedala peníze na rekonstrukci něčeho, co není aspoň částečně napsané na mě. Ani se nemusím dívat na televizi, i osobně znám dost příkladů, kdy se kvůli prachům pohádali celé rodiny a na nějaké sliby se zapomnělo.

llluckaaa
30. zář 2013

@blahova_andrea Dobře jsi udělala. My byli ve stejné situaci, manžel má 4 sestry a my se rozhodovali, jestli půjdem bydlet a rekonstruovat ke tchánům. Zkoušeli jsme řešit, co se napíše na nás (to znamená na manžela i na mě), ale tchán s tím měl nějaký problém. Já odmítla dávat peníze do něčeho, co není a vyhledově ani nebude moje. Není důležité, co kdo komu slíbil, ale co je napsané na papíře a potvrzené od notáře 😒

kamino
30. zář 2013

@llluckaaa
@uztotakbude Holky,zabrousila jsem sem a muzu vam rict,ze my opravdu jsme u pritele rodicu,abychom jim pomohli...ja mam vlastni byt,ktery pronajimam a za to platime hypoteku,kterou jsme si vzali,abychom tu predelali bydleni pro nas. Kdyz jsem byla v 8 mesici,tchynku ranila mrtvice a tchan je bohuzel v domacnosti silne ztraceny 😉 takze i kdyz je uz tchynka temer sobestacna,tak se o ne stejne starame. Naklady na bydleni si delime napul,plus jeste splacime tu hypoteku,ja varim a peru pro vsechny,jen o vikendech pro nas vari obed tchanovci,ale je to spis v ramci rehabilitace,nez o nutnosti. Zkratka aby tchynka mela trochu pocit ze je potrebna. O hlidani prcka si muzu nechat leda tak zdat,nemaji na to. Treba pul hodinky,nez vyzehlim ano,ale uz tak ho maji dost a ja jim to nemam za zle,uz maji vek. A vim,ze to bude horsi. Ustav pripada v uvahu opravdu az to bude neunosne,coz doufam dlouho nebude. Mam je rada,skvele vychovali meho pritele a nemame tu zadne konflikty. a myslim si,ze nejsem jedina,kdo se snazi rodicum pomoci.

marton
30. zář 2013

@berenika39 ahoj,nějak se ti nedostalo odpovědi 😉 .Pani asi neví zda má či ne a kolik jí je 😀 .

blahova_andrea
30. zář 2013

@llluckaaa přesně tak. dokud na toto téma přítel nezačne a nesedneme si všichni a neprobereme to, nesepíše u právníka atd., tak se prostě nikam nestěhuju a nic nikde opravovat nebudu. to můžu ty peníze dál házet do podnájmů a mít svůj klid.

uztotakbude
30. zář 2013

@lenicka07 Já už bych to víc neřešila. Stačilo zadat nick zakladatelky do fórka, abych zjistila, že ono to asi všechno nebude tak, jak píše...

berenika39
30. zář 2013

@marton 😀 však proto jsem se ptala. vadí mi, když někdo zaměstnává hordu maminek, které se snaží pomoct, poradit, ve finále se můžou láskou sníst nebo taky pohádat a osoba nikde - neví, nezná, nikdy tu nebyla. samo se to asi spletlo. 😀

llluckaaa
30. zář 2013

@kamino Ahoj, já věřím, že vyjímky existují a že jste se přestěhovali kvůli nim. Jenže toto se v dnešní době moc nestává. Ono jde taky o to, že že zvýšil průměrný věk dožití, kdy "staří" už nejsou soběstační a "mladí" musí pracovat, aby se uživili a splatili hypotéky, leasingy ap. Já mám ještě před očima, jak se moje tchýně na stáří starala o moje tchány - to byla práce na plný úvazek a dost fyzicky a psychicky vyčerpávající. Dožili se přes 90 a byli ke konci opravdu nesoběstační ☹

lenicka07
30. zář 2013

@uztotakbude No ale jako téma je to zajímavý 😀 třeba to naopak pomůže někomu jinýmu kdo je v podobný situaci...

berenika39
30. zář 2013

@lenicka07 tak to jistě 😉

llluckaaa
30. zář 2013

Jo ták, on je to vtípek 😀 😀 😀 No ale zakladatelka je originální, žádné téma jako "Měla jsem pohlavní styk. Můžu být těhotná?" 😀

karlovac
autor
30. zář 2013

@llluckaaa vtípek to není pomoc...ale neva kdyz neveríte ostatní,jak pise llluckaaa treba to pomuze i jinýmu a verim ze jo.Je to naopak lepsí tema nez já nevím co a myslím si, že je nás i víc kdo s tím má zkušennost ne?Díky holky za rady

llluckaaa
30. zář 2013

@karlovac To psala @lenicka07. Myslíš, že je lepší si vymyslet nějaké imaginární téma a lhát o sobě a nebo nějaké nudnější a psát pravdu? Já jsem raději pro ty pravdomluvné 🙂

Každopádně jestli to čte někdo, kdo by se chtěl stěhovat k rodině a vrážet peníze do cizího majetku, ať mi napíše, podrobně mu popíši dva příklady ze své rodiny, kdy se to nevyplatilo a poradím mu, ať si to ještě pořádně rozmyslí. Pokud bude trvat na svém, ať si raději vše sepíše na papír a nechá si to úředně ověřit 🙂

martina_81
30. zář 2013

@llluckaaa nikdy by mě nenapadlo, že bych si vymyslela nějaký kecy a pak s tím tady všechny otravovala.... No, lidi jsou vážně zvláštní. 😀

Ale když už to tady pročítám, kdo je v jaké situaci a jak je kdo vychcanej, připomnělo mi to můj případ. Naši mají barák po tátových rodičích. Když umřela babička s dědou, zabrali jsme s bráchou první patro, kde jsme měli každej svůj pokoj, soukromí, prostě luxus. Ve 20ti si brácha nabalil holku, co náhodou otěhotněla přes prášky, když se s ní chtěl rozejít. Automaticky budou bydlet u nás, mě se nikdo na nic neptal, vyšoupli mě z pokoje a já se stěhovala zase k našim do přízemí. Pořád vykládali o tom, jak je to dočasný, jak si hledají bydlení jinde a apod. Joo, samý kecy, kde by se měli tak dobře??? Po pár letech švagrovka znovu otěhotněla. Prý řešili, jestli si pořídí bydlení, nebo druhý dítě. No, a rozhodli se pro dítě. No jasně, je to pohodlnější!!! Jelikož v přízemí bylo víc místa, než v patře, švagrovka chtěla jít dolů, aby měla pro děti prostor. v tu dobu jsem začla chodit s klukem, co měl byt v podnájmu a ona se okamžitě začla starat, kdy se k němu nastěhuju. No skončilo to tak, že jsem jednou přijela z návštěvy od něho, svoje věci ze skříně jsem měla vyházený vedle a v přízemí už se roztahovala švagrovka. A kdybych se náhodou s přítelem rozešla, nikoho už nezajímalo, kam bych jako šla!
A teď? Já s přítelem koupila před 3 lety byt, splácíme hypotéku a poplatky za byt a oni? Roztahují se v baráku se zahradou, platí tak akorát elektriku a vodu a když chtěl můj táta zřídit bráchovi něco jako spoření, kam by dával prachy, aby mě pak mohl jako vyplatit, tak brácha odmítl s tím, že proč by mi měl něco dávat. A táta je slaboch na to, aby to nějak víc řešil, chce mít v baráku klid.
Takže až jednou dojde na věc, taky budu svině a budu chtít svůj podíl. Bráchu teď taky nezajímá, z čeho splatím hypotéku a z čeho budu žít.
Ale souhlasím s těmi, co tady psaly, že tohle by měli vyřešit rodiče. nechci se s nikým hádat o prachy, ale když je brácha se švagrovkou takovej hajzlík vychcanej, tak přece nesklopím hlavu a nebudu držet hubu.

alamo
30. zář 2013

@martina_81 to je sila! Muj znamy rika: cloveka poznas, az kdyz s nim neco zdedis! V tomhle pripade mozna i driv teda.
Jinak moje teta musela vyplatit tatkovi penize, protoze zustala v dome po babicce. Citi se kvuli tomu desne urazena, poklada tatkovi telefon, kdyz ji vola na Vanoce nebo k narozeninam.

martina_81
30. zář 2013

@alamo ona celkově je moje švagrovka děsná svině, ale to by bylo strašně nadlouho. ☹ Já myslím, že dopadnu ještě hůř, než Tvůj taťka. 😀 Ono je to vážně hnusný a nepříjemný, tahat se pak o dědictví, ale já taky v životě nedostala nic zadarmo, tak proč bych mu měla nechat celej barák a dívat se, jak si tam žijou jak prasata. 😠
A když v tom baráku zůstal s babičkou a s dědou bydlet můj táta, jeho 2 ségry tenkrát vyplatil dědeček. Takže můj bratr pak naznal, že ať mě vyplatí táta, stejně jako kdysi děda. můj brácha je prostě děsnej vychcan.