Společný účet vs. každý svůj?

nugetka20
7. zář 2016

Zajímalo by mě, jak jinde řešíte rodinné finance.
S přítelem jsme 2,5 roku, máme 2-měsíčního syna. Já mám s malým trvalý pobyt u rodičů, ale bydlím s přítelem v jeho bytě, který jsme spolu zrekonstruovali. Oba dva jsme chodili do práce, vedení domácnosti a náklady s tím spojené jsme hradili napůl (přítel hypotéku + náklady na byt, já stejnou částkou dávala na jídlo). K tomu jsme si spořili společně"do hrnečku". Každý ale měl své peníze na svém účtu.
V současnosti jsem na MD, od listopadu budu mít těch 7.000. Právě řešíme, zda můj účet zrušit, moje finance a inkasa převést na jeho účet a zřídit ještě jednu platební kartu. Tím pádem by vše šlo přes jeho účet. Nebo to nechat, jak to je, dokud nebudeme svoji? Svatbu plánujeme cca za rok - 2, ž bude malej větší.

Budu ráda za inspiraci z vaší domácnosti.

makronka222
7. zář 2016

Myslim ze svatba nesvatba muzete mit penoze dohro uz ted, stejne nevyjdes a bude muset ti furt vybirat z bankomatu nebo posilat prasule🙂 nejsme svoji ani nebudem, nejak na ty zavazky nejsem a penoze mame spolu davno🙂

sisstin
7. zář 2016

Mame kazdy svoje penize, ja platim deti, drogerku, net, telefon plus sebe a najem a jidlo jedem s chlapem na pul. Chlap si plati svoji hypo a auto, plus pulku najmu a jidla.

sisstin
7. zář 2016

Penize mi "dal" za skoro tri roky 2x, jinak se snazim vyjit ze sveho prijmu (alimenty plus plat, ted alimenty plus rodicak). Celkem mi to vyhovuje, nemusim poslouchat, ze me "zivi" a podobne reci, ktere maji nekteri. Jen teda nic neusetrim. Kazdy to ma jinak ;)

zuzineckah
7. zář 2016

@nugetka20 osobně bych svůj účet nerušila, nikdy. Základ je mít společné peníze, ne účet. Pokud se dokážete domluvit na rozumném hospodaření, nevidím jediný důvod pro tenhle prehistorický zvyk. Navíc když nejste svoji, tak by sis tím mohla i zavařit, kdyby to mezi vámi přestalo klapat.

zuzineckah
7. zář 2016

jen pro úplnost - jsme manželé a účtů máme několik 🙂 Nikdy nebyl s penězi nejmenší problém.

g_m
7. zář 2016

@nugetka20 Máme každý svůj účet, ale finance společné. Doteď jsme fungovali tak, že z mého se platilo všechno - hypotéka, potraviny, elektrika apod. a manželova výplata se šetřila popř. on z ní platil náklady na auto a pak dovolené nebo nákupy. Já bych všechno rozfofrovala, takže mi to i tak vyhovuje. Vím ale, že by mě nikdy od peněz neodstřihl a můžu v tomhle důvěřovat, protože člověk se tu dočítá věci, nad kterými někdy zůstane rozum stát. Jak to bude s mým přechodem na mateřskou resp. spíš na rodičák uvidíme, ale mně to třeba vyhovuje takhle a asi bych to tak i ráda nechala.

kacca11
7. zář 2016

Mame jeden ucet spolecny a meli jsme uz pred svatbou. Snad nikdy jsme nehradili nic na pul, naopak, resili jsme vse spolecne. Mame po svatbe a ucet mame spolecny a spolecne setrime.

Mame jeste dalsi penize, ktere jsou mimo tento ucet, takze je to pojistka pro krizove situace (nemyslim klasickou financni rezervu).

mi89
7. zář 2016

My jsme společný účet zavedli po zřízení hypotéky a ještě před svatbou a dítě čekáme. Pokud máte vztah plný upřímnosti, ani jeden z vás neutrácí a stejně scitate peníze dohromady, tak proč ne? Pro nás je to daleko jednodušší a vyhovuje nám to i pro počítání úspor, kolik nám má zbýt a podobně ☺ je to teď asi 4.měsíc a i rozlucka obou zvlášť proběhla bez potíží 😀 takže pokud se na to cítíte, jděte do toho 😊

broskvicka01
7. zář 2016

Účty máme každý svůj, protože kdyby viděl kolik ve skutečnosti utratim za boty, tak ho trefí :D.
Jinak co se týče placení, každý zaplatime něco a je to ;).

evulina77
7. zář 2016

@nugetka20 my máme účet jeden, já mám k účtu stejná práva jako manžel - majitel účtu, jen ho nemůžu zrušit. Oba máme platební kartu. Peníze jsme měli už od začátku bydlení společný. Jsme oba dospělí a víme, co si můžeme dovolit koupit, na větších věcech se domlouváme.

pandice
7. zář 2016

S manželem máme každý svůj účet a celkem nám to vyhovuje, na ten můj si odkládám pravidelně stejnou částku "pro případ nouze" (můj muž o tom ví) a zároveň z něj platíme tak nějak co je potřeba, neumím šetřit, takže můj se většinou probendí za jídlo a "důležité věci, které doma určitě potřebujeme", z výplaty mého muže platíme inkaso a ostatní provozní náklady naší rodiny, část posíláme na spořící účet. O nákupech se spolu bavíme tak nějak přirozeně a s tímto hospodařením nemáme problém. Vlastního účtu bych se nikdy nevzdala, protože bych ztratila pocit svobody a přišlo by mi, že jsem závislá na muži (neumím to lépe popsat), můj manžel to ví a respektuje to.

kami1984
7. zář 2016

Od začátku společný, něděláme rozdíly moje, tvoje, prostě naše.

ojo
7. zář 2016

tak já si po zkušenostech s placením domácnosti na půl tohle pěkně přehodnotila 😅 nicméně, je to určitě ok do doby než jsou děti, oba dva vydělávají, určitě bych to změnila hned, jak jde matka na mateřskou, to už by měli být prostě peníze společné bez ohledu na to, kdo kolik vydělává apod.... to pak bývají často problémy s tím, že matky s rodičákem nevyjdou, musí od chlapa peníze žádat a ten na to neni zvyklý, taky může mít plnou pusu keců na co to zase potřebuje, jestli to potřebuje a blabla...a hrát si na hrdinku, že to zvládnu a nenechám se od nikoho živit, to už mě přešlo, proč bych se měla vydávat ze všech peněz 😅 je dobré, když se ženská umí o sebe postarat a chlap o tom ví, ale zase když člověk ukáže, že toho moc zvládne, tak to ti chlapi taky někdy využijou 😀

jsme manželé, máme společné peníze a každý svůj účet (plus každý svůj spořící s "lepším" úrokem)...uvažovali jsme na společném, ale nakonec nám oboum vyhovuje ten náš...je to i v případě nějaké ztráty karty nebo cokoli, máme prostě finance na víc účtech...
na jeho účet chodí jeho výplata, na můj rodičák, manžel platí naprosto vše, energie, do baráku a mě dává určitou sumu na domácnost - z toho platím jídlo, na děti a tak a když je třeba sáhnu do svých peněz...takže žijeme víceméně z jeho výplaty a moje peníze se šetří (dovča, rekonstrukce, teď aktuálně na nové auto, je to taková ta rezerva na větší výdaje) 🙂

mariva30
7. zář 2016

Ahoj, přítel zrušil svůj účet a dostal dispoziční práva k tomu mému. Po koupi bytu jsme museli založit ještě jeden účet, kvůli hypotéce, kam chodí přítelova výplata. Z toho platíme veškeré náklady (hypo, pojistky, telefony, náklady na bydlení...). Na ten druhý chodí moje nemocenská. To máme na jídlo a ostatní. Co zbude z obou účtů, posíláme na spořící účet. Jsem ráda, že máme společné peníze, protože přítel umí šetřit rozhodně lépe než já. Na druhou stranu mám problém, když mu chci koupit dárek a nechci aby to věděl. Vždycky mu říkám, co jsem si koupila nebo za co jsem utratila, takže tohle vymlouvání je zážitek..🙂

zuzineckah
7. zář 2016

@mariva30 přesně to je jeden z důvodů, proč nikdy nechci peníze na hromadu - s manželem si docela často kupujeme dárky. Právě dnes jsem uhradila 3 tisíce za ten jeho vánoční 🙂 Kdyby viděl, že odešla taková suma, tak by se minimálně zeptal, co jsem platila a já moc lhát neumím 🙂 Stejně to funguje i opačně, za malou mě doma čekal hodně drahý kávovar, kdyby mi v porodnici pípla sms, že odešlo tolik peněz z účtu, tak bych asi volala cajty, že nám někdo heknul účet 😀

mariva30
7. zář 2016

@zuzineckah 😀 Jo, tohle je fakt pitomý. Já na účet tolik nekoukám, ale přítel to má všechno pod palcem. Protože jsme na tom celkem mizerně, drahé dárky si nekupujeme, ale za dva měsíce mu bude 30 a chci mu koupit něco většího. Naštěstí se budeme ve stejný termín brát a svatba je moje záležitost, takže z toho se klidně nějaká korunka ztratí a on si toho nebude mít šanci všimnout..🙂 prostě pakárna..🙂

nugetka20
autor
7. zář 2016

Děkuji vám za názory. Já jsem právě spořivější typ a s přítelem jsme se naučili si společně odkládat peníze. O všech investicích do bytu jsme spolu mluvili, resp. vše, co se kupuje, spolu řešíme. O svých finančích záležitostech navzájem víme. Dokud jsem právě vydělávala, nebyl problém. A teď, když mi přijde sedmička, tak z toho prostě už neušetřím nic, budeme muset náš systém obálek a hrnečků prostě přehodnotit. Takže zřejmě dáme vše na 1 účet, já svoje úspory prásknu bokem "pro strýčka příhodu".

hejsa
7. zář 2016

Co slyším ze svého okolí - většina spolužijících dnes má účty každý svůj.Ve Vašem případě by ale 1 účet byl logičtější.Nugetka radí - pro strýčka Příhodu=souhlasím. 😵

zdendula82
7. zář 2016

Ahoj, my máme účty tři. Každý svůj a pak jeden společný, že kterého platíme jídlo a provoz domácnosti. A teď tedy i školku. Chtěla jsem ti tak, abych nemusela vysvětloval každé tričko nebo kosmetiku. Určitá svoboda mi vyhovuje. Myslím, že manželovi taky🙂

lenickakl
7. zář 2016

Máme každý svůj. Z mého účtu odchází všechny platby a manžel mi každý měsíc posílá polovinu nákladů na bydlení. Nákupy platíme tak napůl..

nugetka20
autor
8. zář 2016

Chtěla jsem se ještě zeptat, především těch, co jsou na MD - jak máte vedený vlastní účet, když vám chodí 7000 MD? Také jsme měli s přítelem svůj účet, dokud nebyl prcek .... ale s malým si nějak neumím představit, na co by mi účet byl, když ta sedmička je tak na jídlo a nic by mi z toho nezbylo..... Nebo na tom účtu máte peníze z "dřívějška" a MD dáváte do společného?

ojo
8. zář 2016

@nugetka20 no jak jsem psala, muž platí vše a na svoje sáhnu, jen když je potřeba, takže mě ten účet pořád roste, pak z toho jednou za čas větší sumu šoupu na spořící...

ojo
8. zář 2016

@nugetka20 ale i společný účet je fain, jak jsem psala. uvažovali jsme o něm, ale jsme každý se svou bankou spokojený a najeli jsme na tenhle systém, který nám oboum vyhovuje...líbí se mě i systém @zdendula82 každý svůj a pak ten společný, když se oba dohodnou na sumě, kterou tam budou posílat a aby i té ženské něco zbylo, tak je to super...
mě totiž fakt přijde zcestné, když je žena na mateřské, že by měli pořád oba výdaje platit napůl...

zdendula82
8. zář 2016

No, já na společný účet posílám 4000 a ten zbytek je na moje potřeby jako mobil, pojištění a tak. Nemusí přece všechno, co dostanu, padnout na společné náklady. Manžel si taky nechává z výplaty pár tisíc pro sebe.

cukricek123
8. zář 2016

Nyní máme každý svůj účet s tím, že každý stejnou částku posíláme na jeden společný, ze kterého se platí nájem, jídlo a výlety. Až budu na mateřské tak bude chlap platit nájem a jídlo plus auto atd. a já budu platit věci pro mimčo plus co se ušetří tak se dá bokem.

tulena
8. zář 2016

Dva ucty, kazdy u jine banky, penize ale spolecne, jedna tabulka s vydaji a prijmy, vetsi utraty planujeme spolecne.

monikagurthova
8. zář 2016

@nugetka20 my s manželem mame kazdy svůj účet poplatky jdou z mého dum a vše je psáno na me a manžel mi pak částku dorovna a ostatek platí on. Pokud potřebuji nakoupit vezmu jeho kartu a jedu. Necháme to tak i az budu mít RD jelikož mame své důvody aby nebyla hypotéka vázána na nej. Mame to tak uz 4,5 roku a funguje to

jaja01k
8. zář 2016

Máme každý svůj účet, ale peníze bereme jako společné. Já platím každodenní nákupy a věci pro děti, manžel platí větší položky a náklady spojené s bydlením. Někdy mi zaplatí telefon, kreditku, naftu nebo když jdeme nakoupit společně, platí vždy on. Taky platí školku. Rodičák mám 5.000 a manžel mi každý měsíc posílá na účet dalších 5.000.

marketaryzi
8. zář 2016

Ve svém okolí mám dost pádných důkazů, proč mít svůj vlastní účet. Navíc mít 2 účty neznamená nemít společné peníze. Prostě sem tam přítel přepošle peníze na váš účet, pokud to bude třeba. Nebo to zaplatí že svého.. Kamádce zemřel manžel a měli jen 1 účet na jeho jméno. Den ze dne byla bez peněz. Ještě že měla dospělé děti, které ji co vyřízení dědictví pomohly. Známou opustil manžel a měli spolu účet na jeho jméno. A její výplata byla na tomto účtu... atd atd atd. Stačí si sem tam pročí se t diskuze zde na MK a hned budete mít jasno, že jediným řešením je mít svůj vlastní účet. Je zvláštní, že chlapi toto neřeší. Miláčku, bydlíme spolu, tak já zruším účet a výplatu budu posílat na ten tvůj jo? 🙂)))))))

cukricek123
8. zář 2016

@marketaryzi ten konec je pravdivý. Já neznám žádného chlapa, který nemá účet a peníze spravuje ženská :D Asi jich je hooodně málo!