Svatba se nekoná.

18. čer 2020

Zdravím holky, ani nevím proč to sem píšu nejspíš kvuli tomu aby mě někdo "politoval" nebo spíš abych se vypsala...
S přítelem jsme měli mít za měsíc svatbu vše je skoro hotovo. Žijeme spolu u tchánů a já jela na týden k našim s malinkou abych všem tu oznámila kde svatba bude a jak to bude s přespáváním. (mala sa konat cca 150km odtud)
No dnes mě přítel napsal že se svatba nekoná z důvodu že nikdo z jeho rodiny na svatbu nepřijde protože se jim nelíbí že nebude v kostele...
Vůbec nevím co mám teď dělat. "Domů" za přítelem mezi ty magori nechi jít. Když jsem mu řekla že se smalou už nechci vrátit tak bylo ticho a už se neozval. Možná moc přeháním ale já už té tupé pobožnosti v rodině mám dost. Myslela jsem že když se jedná o naši svatbu tak si ji můžeme udělat podle sebe.
Vůbec nevím co teď přítel dělá a co se mu odehrává v hlavě.
Ani nevím co mám říct celé rodině. Všichni se od nás těšili a vubec jim nevadilo že to nebude v kostele ani že pojedou přes 150km za náma a budou spat někde v prdelovicích kde to neznaj.
Omlouvám se za můj citovej výlev. 🙁

orisek56
18. čer 2020

@marti89 tak nějak, jsem, to myslela, taky, jen blbě vyjádřila. Díky za příspěvek

orisek56
18. čer 2020

Taky by mě zajímalo kolik vám je let. Takovyto styl "ne" komunikace jsem měla, sem svým manželem snad na začátku vztahu a to mě bylo lehce kolem 20 . Mimochodem, tím že na dáváš jeho rodině do magoru nevazis si ani jeho. Některé věci a lidi člověk musí v životě zkousnout byť se mu nelíbí sebevíc a neoblíbené příbuzenstvo patří mezi ne, prostě zachovat dekorum a chladnou hlavu. Myslim že tam máte nějaký skrytý problém tak ho neřešte přes mobil ale osobně jako rodina.

levandule_k
18. čer 2020

@odula Omyl, rozdíl tam je. Civilní sňatek pro křesťany církev neuznává, manželství není platné před Bohem. Církevní sňatek, kdy je jen jeden z páru věřící a minimálně pokřtěný, církev uznává, manželství je platné před Bohem, ale není svátostné. Svátostným se stane, pokud nevěřící najde k cestu k Bohu a dá se pokřtít. Pokud jsou oba věřící a minimálně pokřtění, manželství je platné a svátostné.

levandule_k
18. čer 2020

@orisek56 Někteří příbuzní jsou pěkní dárečci a kdyby nebyli příbuzní, tak by jim jejich chování nebylo tolerováno😉 já celkem chápu autorčiny výrazy.

journals
18. čer 2020

Jen takovy dodatek k te cirkevni svatbe. Cirkvi je vic, kazda ma sva pravidla. Treba nemusi jit o katolickou cirkev 😉

odula
18. čer 2020

@levandule_k není to omyl. Snatek církev považuje za přirozeně platný, ale to považuje i sňatek na úřadu. Ta svátostnost/nesvatostnost je naprosto zásadní. Manželé se buď účastní tajemství Krista a církve - nebo neúčastní. Nesvatostne manželství lze rozloučit (privilegium paulinum, petrinum, v tomhle případě spíš petrinum pokud je slečna nepokrtena) svátostné nikoliv. Ale myslím ze diskutovat CIC je asi off topic 🙊 😉

orisek56
18. čer 2020

@levandule_k to jo, ale když si ho ještě nevzala a už nadává jeho rodičům..

Jako já vím co zle příbuzenstvo dokáže.... Mě třeba manželova rodina vyhodila na ulici jen tak...... Ale přesto sem se snažila mluvit slušně a s rozumem, přeci jen víš co já nev jak to vysvětlit. Toho člověka to taky bolí i když ví, že třeba má rodiče nahovno.

klokanka31
18. čer 2020

Je to divný. Pokud by tě miloval, tak by si tě vzal i bez přítomnosti jeho rodiny.

klokanka31
18. čer 2020

@orisek56 Jak si má vážit chlapa co jí couvne ze svatby? Mně tohle udělat chlap tak bych ho už nikdy nechtěla ani vidět. A že mají dítě? A co? On taky couvnul ze svatby a nemyslí na to že mají dítě.

orisek56
19. čer 2020

@klokanka31 no tak teď už asi těžko žejo. Já jsem myslela do té doby než se to u nich teď podělalo. Ono upřímně dle jejího psaní je nemá rada a nadává na ně už delší dobu, bez ohledu na to, co udělal teď. To že je to ne samostatný blb, co není schopny, si bouchnout do stolu a vyticit hranice samozřejmě souhlasím.

kmarie81
19. čer 2020

a ty si nevěděla, že je přítel věřící a tudíž že si přeje svatbu v kostele - a vlastně proč by ste nemohli mít svatbu v kostele - teda jestli nemáš nějaké úplně vysněné místo.... Jinač si myslím, že svatba je sice důležitý den, ale milionkrát důležitější jsou ty dny co příjdou potom - jestli ti za to přítel stojí a ty s ním chceš prožít zbytek života a asi jo jinač by si s ním přece neměla dítě - tak svatba v kostele je pro věřícího opravdu dost důležita a vy se klidně můžete oddat jak s civilním sňatkem tak i církevním sňatkem (aspoň dřív šli obě varianty najednou...

kmarie81
19. čer 2020

Já třeba svatbu v kostele měla a nejsem věřící, ale manžel je a jsem hrozně ráda, že to bylo v kostele a rozhodně mi přišla krásnější a romantičtější než jen civilní obřad. Ono to že se svýmu nastávajícímu díváš do tváře, když ti říká ten slib a pak (a to je ještě silnější) - když ho vyslovuješ ty - je něco nezapomenutelnýho a fakt silnej zážitek. Čímž nechci shazovat strohé ano. Jen poukazuji na fakt, že i tak to jde. Svatba v kostele může být i bezmše, kdybys měla pocit, že už je to pro tebe přes čáru....

kmarie81
19. čer 2020

@marti89 to není pravda, že vás neoddají pokud nejste oba pokřtěný, protože ten kdo pokřtěný je má na svatbu v kostele nárok, dokonce i když je druhý z partnerů zaháčknutý v jiné víře natož bez víry - musí se jen žádat tzv dispens a samozřejmě jsou pak většinou povinné tzv kurzi "příprava na manželství"

bombat
20. čer 2020

@odula Perfektní příspěvek, zvláště ohledně civilního sňatku, že je považován za přirozeně platný - to se moc málo ví i mezi věřícími. A je to přitom smysluplné a důležité. Kdyby v tomto případě jeho rodiče to povědomí měli, myslím, že by byli rádi, že se vezmou, církevní svatba může následovat časem nebo lze manželství dodatečně už jenom "zplatnit". Osobně se domnívám, že právě tato nevědomost tlačí mnohdy snoubence k církevní svatbě bez osobní víry, načež se v případě případného obrácení a nového vztahu dožadují "církevního rozvodu" a nového církevního sňatku.
Rozdíl mezi "privilegiem petrinum" a "paulinum", to slyším poprvé (ale věřím Ti to, neustále zjišťuji, co všechno nevím), myslela jsem že je to vždy "paulinum". O čem se na koníku člověk nedozví 😀.

michaela_2
20. čer 2020

@bombat tak jasne, ze i civilní sňatek je z hlediska prava, pro věřící platný 🙂 Ale neprobehne při něm přijetí te svatosti manželství a to je třeba pro křesťany hodně důležité. Je ale mozne, v případě jako je tento, kdy věřícím je pouze jeden z nastávajících manželů, ze tu svatost manželství přijme posléze dodatecne a sám. Tím si pro sebe takzvaně naplní všechny znaky manželství i když měli spolu sňatek civilní 🙂

elwe
20. čer 2020

@bombat ale přirozeně platný je v případě, že se vezmou dva nepokřtění. Pokud si vezme pokřtěný nepokřtěnou, tak z pohledu církve sezdáni nebudou.

elwe
20. čer 2020

@michaela_2 svátost manželství si udělují manželé mezi sebou, jeden druhému. Neumím si představit, jak by si ji mohl udělit sám.

michaela_2
20. čer 2020

@elwe tu svatost muže ale stejně udělit a prijmout jen ten, kdo je pokřtěný. Alespoň u katolíků. Já z jednoho rozhovoru kdysi pochopila, ze ji muže prijmout i jeden z nich, aby jakoby žil ve svatosti manželství. Ale konkrétní způsob nevím, možná proste jen sám v sobě 🙂

https://www.vira.cz/texty/otazky-a-odpovedi/je-...

michaela_2
20. čer 2020

@elwe jo tak to tak bude. Napsala jsem asi blbost 🙂)

bombat
21. čer 2020

@michaela_2 Svátostné manželství je jen manželství dvou pokřtěných katolíků. Dodatečně manželství katolíka s nepokřtěným jde zplatnit, církev ten sňatej uzná za církevně platný. Svátostným by mohlo být až pokud by se ten druhý nechal také pokřtít. Ale to už asi víš.

@elve Asi máš pravdu, já to zas nebyla tak moc motivovaná nikdy studovat, protože jsme věřící oba a od začátku máme svátostné manželství.
Nemáš k tomu něco, ať si doplním vzdělání? (Nemyslím teď CIC, to jde s pěti dětma docela blbě.)
Ono tady teda nikde nepadlo, že by byl pokřtěný, jen to předpokládáme. Zakladatelka to možná ani neví nebo minimálně neudává, z toho co píše vyvozuji, že určitě není praktikující.

michaela_2
21. čer 2020

@bombat Tak tohle je náš případ 🙂 Měli jsme svatbu v kostele (já nebyla pokřtěna, manžel ano)
Když jsem se o 8 let později nechala pokřtít, tak jsem zároveň se křtem přijala svatost manželství.
Nicméně manžel je přesvědčen, že on tu svatost manželství přijal při tom obřadu už v den svatby 🙂)

veruuu_kubesovic
21. čer 2020

@janablizka
jak se jako neuznávají děti, které jsou nepokřtěné? my jsme se v kostele nebrali, nejsme věřící, ale obřad proběhl venku, děti jsme nekřtili (nevidíme v tom důvod je vést k Bohu, když sami nevěříme)

bombat
21. čer 2020

@michaela_2 Začínám mít pocit, že se třeba známe, že by třeba charitativní bazárek pro katolickou školku v Berouně? Já mám spíš špatnou paměť na lidi, tak je to možná úplná blbost, jen jsem si kromě Tvé profilovky všimla i věku dětí a toho Berouna.

michaela_2
21. čer 2020

@bombat možná jsme se v Berouně potkaly ;) ale na mši jsme tam byli jen parkrat, spis jezdíme do Rudné nebo Tachlovic. Ale děti chodily do Sv. Jana na příměstský tábor ...

taya244
22. čer 2020

Nehnevaj sa na mna, keby bol normalny tak si dupne nohou a bude tak ako chcete vy. Kludne aj bez rodiny. My sme sa brali bez rodiny - ale z cela inych dovovov, mamkinho priatela ozrana som na svadbe nechcela a mama sama nechcela ist, tak som dostala ultimatum ze ani otec s polovickou... svokra neprisla lebo nesuhlasila s nasou svadbou. Muz sa na nu vyprdol v tom momente sa zachoval ako chlap, aj ked bez rodiny ale svadba bola. A presne toto by mal spravit, z vlastnych skusenosti viem ze sa tvoji svokrovci z toho urcite dostanu aj ked si ra vezme " iba" na radnici. A ked su tak pobozny co sa nesnasia aby ich syn bol zenaty a neplodil deti " v hriechu" ?!

zuzineckah
22. čer 2020

Mně na tom nejvíc baví, že jeho pobožné rodině nevadí, že synáček má nemanželské dítě, ale že nebude svatba v kostele.............. Další příklad ohebnosti víry a pokrytectví ovcí😉 Máš recht, taky bych se nehrnula zpátky. Z lidí tohto ražení je mi blivno

michaela_2
22. čer 2020

@zuzineckah třeba jim to vadí 🙂 to asi z příspěvku není zřejmé ne? Jak jsem ale psala, připadá mi, že tu svatbu chce takhle možná i on - a bere si je jako záminku. Protože takhle to vyhrotit těsně před svatbou, to zavání něčím dalším, než jen vyhrozovanim ze strany příbuzných. Leda by jim třeba ještě doteď kecal nebo neřekl, kde vlastně svatba bude 😃

kmarie81
22. čer 2020

@taya244 nevím jestli ste to některá z těch, co tu vehementně radí aby se na jeho rodinu vybodli, postřehla, ale oni u jeho rodičů ŽIJÍ, na to aby jim poskytli střechu nad hlavou jsou dobří - to je asi samozřejmost, ale aby se k nim chovali nějak slušně na to asi jeho rodiče právo nemaj.... Jestli slečně tolik vadí jejich víra a způsob života, nechápu proč nebydlí bud sami nebo u jejích rodičů!!!

odula
22. čer 2020

@zuzineckah vůbec neznáš názor a pohled druhý strany, resp. máš o nich informace prefiltrovane stranou, která se cítí poškozená a tudíz bude mít k objektivitě daleko. Vynášet na základě těchto informací závěry o pokrytectví dotyčných případně o tom jak ohýbají víru, je celkem dost .... Zkratkovité.

zuzineckah
22. čer 2020

@odula to je možné. Ovšem už z principu je to naprosto zbytečně vyhrocená situace. A že se víra ohýbá jak se hodí, to není žádné tajemství a tohle není první případ. Když je mladý pan tak zbožný, že kvůli svatbě mimo kostel nepřijde nikdo z jeho rodiny na svatbu, tak první řadě neměl sexovat dřív, než z přítelkyně udělal manželku. Ovšem celé je to poněkud divné. Nějak si nedokážu představit organizovat vše bez toho, aby si rodina všimla, že svatba nebude v kostele a probrat se měsíc před svatbou... Něco tady výrazně nehraje. Mimo to, že ten argument samotný prostě je v vždycky bude scestný.