Tchyně a její potřeba organizovat

wpetula
22. črc 2019

Ahoj, příspěvek píšu, jelikož si myslím, že nejsem sama 😉 Mám tchyni, které před cca 3 lety zemřel přítel, se kterým žila přes dvě desítky let. Ač energická to žena (která ví a dělá vše nejlíp) se tehdy sesypala. Tenkrát mi vyčetla a nadala hnusně, že na všechno zůstala sama a nikdo nemá o ni zájem. Dodnes si ty její výtky pamatuji, přesto mi ji bylo líto a pomáhala ji jak mohla. Manžel je pracovně vytížený a uvítal, že jsem se ujala jejich veškerých "provozních" záležitostí. Máme vlastní bydlení a tři děti (3,6 a 9 let). Je jinak soběstačná, ale byla ráda že ji pomáhám, protože ve smlouvách se nevyznala, postupně jsem ji převedla na levnější dodavatele energií, zařídila v domě výměnu starého plyn. kotle, řeším revize, ve sklepě kompletně izolovala rozvody topení, zařídila jsem ji nové auto včetně pojistky a mnoho dalších drobností. To nemluvím o pracech na zahradě, domě, které děláme společně s manželem. Celkem to fungovalo - když zavolala, vše jsem zařídla, o nic se nemusela starat. Jaké máme my starosti, to nějak nebrala, ráda akorát radí 😉 Vzala jsem ji i nedávno na výlet do Prahy s 2 nejstaršími dětmi. A tam to začalo - na pokoji chyběla televize, moc chození (přitom jezdí se sousedkami na výlety po horách), mohla s námi do Národního muzea - dala raději přednost kafi v Macdonaldu. To byl začátek. Jelikož bydlíme jinde - domluvila jsem telefonicky revizi kotle, ale ona nemůže, protože má cvičení se ženskými. Přitom chtěla, ať pána na revizi objednám (připadala jsem si jak blbec). Mluvila o tom, že by nám ráda ukázala své rodné město, že tam děcka pozve do cukrárny. Tak po domluvě s ní jsem zajistila ubytování, jízdenky... Nebyla mi schopna zavolat (máme volání zdarma mezi sebou) a počkala, až přijedeme za ní osobně a v prvních 5 minutách mi vmetla: nikam nejedu, bude vedro, musím hlídat bazén aby mi tam soused náhodou něco nenalil, musím zalévat... Později k tomu přidala, že by se ji nelíbilo, že by byla s dětmi na pokoji a že by si nemohla třeba číst. Takhle mi to sdělila týden před odjezdem. Potom mi 2 dny předem volala, že by tedy jela... Jela jsem nakonec s dětmi sama, něměla jsem na to nervy se doprošovat. A výlet byl suprovní, vše nám vyšlo. Nyní jsme byli u ní zase na návštěvě, kde mi oznámila, že si vezme děcka na prázdniny a začala mi organizovat kdy to bude a na jak dlouho. Pozvala i dcerku od manželova bratra, což mi nevadí. Ale bylo to tím stylem: no jestli to dovolíš, a nemáš nic proti - stálo to na mě. Podotýkám, že švagři u ni svou dceru ani syna také nikdy ani na jedinou noc ještě nenechali. Navíc vymyslela termín, kdy moc dobře ví, že máme naplánovanou my dovolenou - těsně před tím. A děcka ještě bantuje, že příští rok pojedeme k moři - ale já to nechci! Svěřili by jste na prázdniny 3 děti samotné 75 leté babičce, která moc nerespektuje můj názor nebo názor švagrové, všichni jsou prostě blbí? Kdy mi s klidem řekla, že je vezme na výlet autem a jedno děcko klidně posadí vedle sebe na přední sedadlo? Děcka nemají ani 10 let. Ona ví vše nejlíp a kdysi přece před patnácti lety se svým přítelem hlídala jeho 2 vnoučata? A my maminky se už "musíme oprostit" od svých dětí? Přitom děti chodí do školy, školek, školy v přírodě, mají různé kroužky a soutředění, kamarády... Zdá se mi to nebo ne, že jsem podala pomocný prst a teď se mi to vrací? A nastupuje diktatura? 😉

cuuza
22. črc 2019

V klidu bych jí to odkývala, vsadila bych se, že to dva dny předem zruší...
Trochu sis na sebe ušila bič, všechno ji ochotně zařizuješ a ona to bere jako samozřejmost... Což neznamená, že je chyba na tvé straně...

kristyn.g
22. črc 2019

Jojo nezdá se ti to, ušila sis poradny bič. Teď je tvá péče jako samozřejmost. Asi si to přehnala a vrací se to. Musíš to zastaviti

lastovenka
22. črc 2019

@wpetula Já bych se s ní vůbec nepárala a v první řadě jí přestala dělat poskoka a organizovala si věci dál, ale bez ní.😀 dokud to neuděláš, budeš jejím otrokem a většina z nás tu ví, jak tohle starší lidi, zejména chudinky tchyně, umí. Já byla taky takovéj blbec vždycky až to jednou vygradovalo a řekla jsem dost! A mám klid. Oni si starý lidi mysli, ze můžou všechno. Vidím to na svým tátovi. Dělala jsem pro něj první poslední a jen na pak za to nadával a choval se jako sprosták. Nevím jestli máte ten samý pocit že stáří lidé si myslí že si fakt můžou k mladým dovolovat vše, chovat se nevhodně, říkat co mají dělat atd? Já měla vždy velký respekt k starým lidem ale díky němu otci a tchyni jsem už že přestala dělat blba a i když stále ráda pomáhám tak že sebe nenechám dělat vola a jejich naschvály si rozhodně nenechám líbit.

malinkaelinka
22. črc 2019

Já bych si začla držet krapet odstup... neříkám odstřihnout ji... ale méně kontaktu by asi neuškodilo....

bayt
22. črc 2019

@wpetula Popravdě mi připadá ne malinko, ale hodně pasivně agresivní. Vyžívá se zřejmě v tom hatit ti tak trochu plány. V tomhle bych byla laskavá, ale důsledná, Jako u dětí. Pomáhala bych, ale kdyby se zase stalo to, co si popisovala, narovinu bych jí řekla, co si o tom myslím, v čem ti to není příjemné (klidně, stručně, jasně) a příště bych jí už nepomohla. Například k tomu kotli: "Hele, mně to není příjemné něco takhle zařizovat a pak to zase odvolávat, to sis nevzpoměnla na to cvičení dřív? Asi bude lepší, když si to příště obstaráš sama."

fyii
22. črc 2019

@wpetula mas super tchyni🙂 ber ji s rezervou. Sorry jako, ale v 76(pristi rok) poslat tri deti do 10 let s ni k mori to nemohla myslet ani vazne. O tom bych se s ni ani nebavila je to blbost. Trnout nekde, ze to babicka nekde u more neuhlida, do toho bych nesla. Ja "rodinne deti" hlidam pravidelne tyden o prazdninach a je to zahul a to mame rozptyl 1 - 19 let🙂 pravda je to 12 kousku, ale hlidaj se navzajem ale bazen porad zatahujeme. Kvuli jednomu okamziku si vycitat cely zivot, to za to nestoji, podnikame vylety vlakem na vystavy atd. Nehlede na to, ze ty deti potrebuji zabavit, program a v 76 letech je to narocny tak nejak vic, pak vedro, ne vzdy se clovek citi ok atd. Budes to mit tezky, ale postavte se svagrovou tchyni nohama zpet na zem. Ano dame ti deti na hlidani k tobe domu, vymysly jim nejaky program, vylet kam muzete vyrazit idealne verejnymi dopravnimi prostredky a budeme o tom predem vedet😉. Co pises bude s tim mit velky problem.

dolve
22. črc 2019

Tak v 75 letech bych opravdu ji opravdu nepustila se 3 dětmi k moři, bála bych se i hlídání doma (ale u mě je to ovlivněné tim, že tchýně dostala alzheimera už v 69 a během 2 let už nepoznávala ani syna...)

bayt
23. črc 2019

@fyii Hele nedramatizuje se tohle trochu? Pamatuju, ze my taky jezdili za babickou, bylo nas tam i pet najednou a bazen taky. Samozrejme zalezi na kondici dotycny babicky A samozrejme se nam nepripravoval specialni program, max se slo na houby.

lvl16
23. črc 2019

Děti bych jí na dýl jak odpoledne nedala a rozhodně bych jí přestala dělat poskoka. Chápu, že v nejnutnějších případech je třeba pomoci, ale trochu to omez. A nikde jsem se nedočetla, kde v tom stojí manžel? To je vážně natolik pracovně vytížený, že se nemůže v péči o mámu trochu angažovat? Tomu upřímně nevěřím.

fyii
23. črc 2019

@bayt nedramatizuje, ale babicce tenkrat nebylo asi 76 let, ze🙂. deti se jim drive rodily daleko drive, takze rozdil a fyzicke moznosti babicky v 50 ti a v 76 asi bude ne..muj kluk je hrozne zive dite🙂 zaplatpanbu za to ale co on dokaze vymyslet v minute, clovek zasne. A vodu miluje, takze to je magnet, to ze se muze utopit to zatim nechape je maly, takze u nas se bazen proste zavira. Ale to je na kazdeho rozhodnuti

bayt
23. črc 2019

@fyii No jelikož mě moji rodiče měli ve třiceti, tak nepatřím ke generaci, kdy by hlídaly padesátileté babičky :D

elu
23. črc 2019

@bayt jenze nasim babickam bylo 50 😂

lenatko91
23. črc 2019

Nevím teda jak na tom je, ale v jejím věku bych s ní nenechala děti bez dozoru ani náhodou..

fyii
23. črc 2019

@bayt no my jako deti mely doma bazen takovy ten nad zemi taky, tenkrat to byla horka novinka, jenze to nam uz bylo alespon 12 a vic, takze to byla jina situace, to uz jsme zavodne plavali. No ja mela prave babicku a ty bylo taky uz vic a nikdy si nas na prazdniny nevzala, nemela moc zajem a uz mela vek, kdy by nas tam rodice ani moc necpaly. druha babicka zemrela v den, kdy jsem se narodila v 56 letech a deda si nas bral, ale kdyz uz jsme byli s brachama vetsi a vzdy nam vymyslel program. Sli jsme na chatu v Praze 🙂pres Hostivarsky park, na nakup do lesoparku radit, do Zoo ale to s nama vzdycky sla jeste mama..

bayt
24. črc 2019

@fyii Možná to je taky o tom, že to nemáš zažité. Ono záleží právě na zájmu té babičky, na její kondici a tak. Mojí babičce je 80 let a syna s ní běžně nechávám. Vůbec by mě nenapadlo, že by ho neuhlídala apod. Nadále jezdí do blízkého města na kole na nákupy, je velmi aktivní, stará se o barák, o zahradu....

dor
24. črc 2019

@bayt a jela by se třemi dětmi k moři? 76 a 80 je už skoro to samé.

pavla555
24. črc 2019

jestli je v pohodě (myslím fyzicky a psychicky, že není mimo), tak bych jí je dala, ale max. na 2dny a zakázala bych jí, ale auto, ještě, když k tomu má takovej přístup a dětem bych to řekla, že s babičkou nikam nemají autem jezdit!
Ale pokud je Ti to proti srsti, tak jí je tam nedávej.... A k moři bych řekla, že nééé 🙂
Já třeba nesnáším zvířata a děti (myslím, pokud někdo chytá na zvíře a pak na děti a ještě na jídlo) a tchýńáci chtěli vzít syna k vodě, ale jezdí s nima i pes a já jim řekla, že buď pes nebo vnuk? Vybrali si psa 😂 🙈 ale já byla v klidu 🙂

zlatik1
24. črc 2019

To ti nezávidím,ale asi bych trochu zvolnila,ať babi se trochu stará sama o sebe.Urcite 3 děti bych ji nedala,k moři určí jen s námi. Mě ale nepohoda ani mamka 2 děti (5 a 3) na odpoledne u ní či jednu noc... Je to pro ní hodně ... Radši jezdí k nam,kde to děti znají a ano má klid.

wpetula
autor
24. črc 2019

@wpetula Takový dovětek - jezdíme k ní já s manželem často nebo i já sama s dětmi. Přespáváme všichni na matracích na zemi v horním patře - je prázdné. Vnoučata jsou po celý den většinou s ní a chodí se třeba akorát na nás dívat, když tam makáme. Nestojíme ji za zády. Ale letos si najednou prostě postavila hlavu, že tam můžou být jen děti (i od švagra, dohromady děcka takhle ještě nebyly) a my tam nikdo z dospělých nesmíme být. A to je chtěla na týden nebo i čtrnáct dní. Nevím, co si chce tím dokázat. Vnitřně mám velké obavy, že v případě nějaké krize to nedá a vyčítat bude nám. Dodnes ji nemůžu zapomenout, že v afektu manžela a mě vinila za to, že v neděli v 7 ráno jsme měli vypnuté telefony a ona se nám nedovola. Bylo to právě před 3 lety - její přítel potřeboval zavolat záchranku a místo toho obvolávala celou rodinu ať ji pomůžou. Ona tu sanitku nezavolala... Děkuji Vám za názory, vnitřně se to ve mě mele už delší dobu, vždycky jsem se snažila tu hořkou slinu polknout. Ale už mám toho sama dost, můj přístup se změní, odstup opravdu neuškodí a říkat i prostě ne. Jen jsem si vzpomněla k tomu moři - tchyně NEUMÍ plavat a děcka také pořádně ne 😒

pavla555
24. črc 2019

@wpetula NE je dobré umět říkat a není to nic špatného. A Ty to zvládneš! A až bude krize, že něco nezvládla, tak bych se nebála, že mi to bude vyčítat, ale měla bych strach abych si to nevyčítala já, že jsem neřekla NE. Je to težký, ale když je tak chytrá, tak ať si trhne.... Nesnáším lidi co musí být jen po jejich....

bayt
24. črc 2019

@dor No k mori jeste jezdi, ale ma zatim jedineho pravnuka, tak tezko rict. Jednoho by asi zvladla, tri na tyden ne. On je kazdy rok znat.

hanka_333
24. črc 2019

@wpetula Pokud neumi plavat, more ani nahodou. Navic zrejme neumi reagovat v krizi. Takze az si jedno dite treba jen rozbije hlavu a bude krvacet, tak ji ani nenapadne volat zachranku. Obvola pribuzne? A dite zatim upadne do soku? Bez dalsiho dospelaka bych ji deti nedala ani domu

fyii
24. črc 2019

@bayt hele zazite teda fakt nemam, ze by nas babicka brala k mori. Ono fakt zalezi take na fyzicke kondici babicky na kazdy rok je preci jen znat. Ono je rozdil jestli se babicka stara jen o sebe, nebo jeste o celkem male 10 ti lete deti. Jeste je velky rozdil hlidat 1nebo 3 v 76 letech o tom zadna. Jinak tchyne bude mit letos 80 a vubec by ji nenapadlo deti ani hlidat nebo cokoliv. A to jezdi tak na tri zajezdy rocne, ale to je zase jina story