Tchýně a její přístup k výchově - obavy z neshod

zmatenalesnivcela
8. bře 2017

Ahoj holky, potřebovala bych znát váš názor na něco, co mě už dlouho trápí. Protože je to velmi citlivé téma, píšu anonymně, snad to pochopíte...

Jsem těhotná a s manželem se moc těšíme na miminko. Občas mi ale zkazí náladu myšlenky a obavy ohledně toho, jaké to bude, až budeme miminko vychovávat. Problém se týká manželovy maminky. Je to velice energická žena, ve své rodině byla zvyklá všechny řídit, mít hlavní slovo, takový generál. Budí i docela respekt, mluví hlasitě a rázně, ve společnosti na sebe strhává pozornost, popravdě řečeno z ní mám trochu strach, já osobně jsem daleko jemnějšího ražení, klidnější a tišší. Ona je ve znamení Štíra.

Moje strachy se týkají toho, aby nám neměla tendence mluvit do výchovy, resp. aby akceptovala naši výchovu a to, jak se my budeme o naše dítě starat. Už teď totiž pozoruji spoustu odlišností v jejím a mém přístupu k dětem - já jsem mnohem opatrnější, pečlivější, ona má všechno na háku a nechává děti dělat kdeco. Vidím, jak se chová k dítěti její dcery a nelíbí se mi to. Při představě, že to tak bude i u našich dětí, mi běhá mráz po zádech. Pro příklad: nalévá 1,5 letému dítěti pivo do panákové skleničky, nechává dítěti olizovat obličej psem, nechává ho sbírat po zahradě psí hovínka, nehlídá ho dostatečně, takže dítě každou chvíli něco shodí, má modřinu atd., nechává dítě olizovat krém na ruce, v půl roce mu dávala sladkou buchtu, nechá ho samotného na zahradní trampolíně, takže z ní spadl dolů. A takových situací je milion. Navíc když jí její dcera řekne, že nechce, aby její dítě něco dělalo, tak je jí to jedno a ještě před malým říká věci jako "když máš ustrašenou mámu, tak ti to musí povolit babička". Anebo když se rozhoduje o něčem ohledně toho dítěte, nedá máme vůbec šanci cokoliv říct, a rovnou to rozhodne sama.

Nutno dodat, že její dcera jí to od začátku všechno trpí a jistým způsobem na ní asi sama dobrovolně přenáší tu rodičovskou zodpovědnost.
Já jsem ale dospělá, 30letá ženská, a svoje dítě si chci vychovávat jen s manželem a podle svého. Mám obavy, abych si to všechno dokázala před ní prosadit, aby mě respektovala a nedělala třeba za mými zády to, co jí řeknu, že nechci.

Manželovi se s těmito obavami moc svěřovat nechci, přece jenom je to jeho matka a nechci to vést do nějaké konfrontace mezi ním a jí. On to napětí ve mně vůči ní cítí a určitě ví, že z toho mám obavy, ale je jasné, že dopředu nemůže ani on vědět, jaké to bude.
Pro doplnění - bydlíme 15 km od ní, ale do budoucna plánujeme stavět ve stejné vesnici, jako bydlí tchýně s tchánem. Máme tam pozemek. I toho se trochu obávám, zda budeme mít dostatečné soukromí.

Co vy na to?

elvira
9. bře 2017

Tak mantinely jsou třeba na obou stranách.
Malé dítě bych na delší hlídání stejně nedávala a až bude starší - tak hlídá babička - její pravidla, pokud babičce nevěřím, dítě jí nesvěřím - a pak nemusím nadávat, že nedělá to nebo ono.
Mě osobně nějaký lízanec od psa nevadí ani nepohoršuje, olíznutí krému - netvrdím, že ho děcku cpát, ale náhodné - mě taky nepřipadá nic, nad čím bych měla hluboce dumat.
Z toho nevyplývá, že to vidíš blbě, ale že to vidíš jinak než já a určitě jinak než tchýně. A přitom to nemusí ani jedna z nás myslet špatně.
Chce to komunikovat a jak psaly holky výše - stanovit věci, přes které nejede vlak a ten zbytek prostě nechat.
Byla by škoda přijít o babičku...

blahova_andrea
9. bře 2017

@zmatenalesnivcela dohled tvé tchýně je teda děs. být to matka, tak jí dítě sociálka vezme :-/ asi nezbývá než kontakt s dítětem jen pod dohledem, no.

pidalka12
9. bře 2017

@paulito
Taky zlá a jedovatá svi.ne? 😵🤐😖😅

paulito
9. bře 2017

@pidalka12 Bohužel. Malou viděli cca 10x a to ještě většinou na návštěvách u známých a to jsou jí dva roky....

bekyc
9. bře 2017

Mě když tchýně poučuje o takových těch věcech jako je oblíkání (málo ho oblíkáš! kde má čepičku??!) Nebo jídla (tohle mu nedávej, tohle mu dávej,...) prostě to ignoruju a dělám podle sebe, i když mi to vadí. V některých věcech nemá cenu oponovat. V některých ale ano, třeba ,,No jo, chudáčku malej, máš to ale hrozný rodiče, ani tě neoblíknou..." U prababičky je teď oblíbený i psychický vydírání. "Já sem smutná, že ke mně nechceš jít, ty mě asi nemáš rád. " To jsem zarazila, prostě jsem jim řekla, ať to před ním neříkají, že mu to nic dobrýho nepřinese a vůbec to nechápe a dělaj mu akorát bordel v hlavě. Nějaký olíznutí od psa bych neřešila. Pokud to není nic vážnýho, je zbytečný dělat konflikty. Nikdy nevíš, jednou třeba budeš ráda, že tchýni máš. Přeju pevný nervy.

pidalka12
9. bře 2017

@paulito
Tak mi jsme ve fázi, ze malá ještě není na světě a uz ji nenávidí. Ze je to parchant a podobné řeči. Šíleně me to a partnera ranilo. Takže ta malou nikdy neuvidí. Bohužel jednou bude toho svého chování litovat.

blahova_andrea
9. bře 2017

@pidalka12 tak já ani netuším, jak se tchánovci o mě a synovi vyjadřovali. nechtěli nás ani poznat. přítel odešel od rodiny, rozváděl se, udělal si jiné nemanželské dítě, oni hodně věřící...no asi jsme dostávali podobné tituly. nevím. už se nedozvím. seznámili jsme se až, když synovi bylo 8m. asi to vše potřebovali vstřebat a překonat sami v sobě. já si říkala, že se vnucovat nebudeme, že když nás nechtějí, jejich škoda. jsem ráda, že změnili názor a přijali nás, i když jim to trvalo. nakonec nám i hoooodně pomohli. dneska by nikdo takovou rodinnou minulost netipoval. vím, že s tebou lomcují hormony. ale až čas ukáže, co bude. neuzavírej se před lepšími možnostmi už předem. třeba z nich nakonec budou báječní milující prarodiče a budou litovat toho, co je teď. když se budeš takto už teď obrňovat nenávistí, nic dobrého to v budoucnu nepřinese. třeba nakonec sebe i své dítě ochudíš o něco dobrého 🙂

paulito
9. bře 2017

@pidalka12 pokud má svědomí ano. Absolutně nerozumím těmto lidem. A je to u vás, jako u nás, že "tě" "Vás", nezkousli?

pidalka12
9. bře 2017

@blahova_andrea
Tohle trvá už dlouho. Dlouho se tak chová a teď když zjistila, ze jsem těhotná, je z toho úplně nepricetna. Ohle co řekla byla poslední kapka, je tam víc věcí. Ale to je jedno. Jé to neprejici člověk, a ja jsem ráda, ze přítel jé jiný. Ze stojí při nás. A říká, z uz mámu nemá. Tohle ná ze své hlavy... ja uz o ni opravdu nechci slyšet. Možná kdybych na to měla sílu a napsala vše co provedla, tak by jsi byla stejného názoru. Přeji ti, ze to máš fajn. Ale pro me neexistuje...prostě není 🙂

mili_ilim_ilmi
9. bře 2017

Chápu tě. Podobné myšlenky mám ohledně svých rodičů. O dítě se zatím teprve snažíme. Ale z různých situací vidím, že mamka má v hodně ohledech odlišné názory na výchovu dětí a bojím se toho. A hlavně vidím, že je jí jedno, co já řeknu, že ona má prostě svou hlavu a i kdybych se rozčilovala sebevíc, tak má ze mě jen výtlem a stejně si to udělá podle sebe. Štve mě to jednak z toho důvodu, že nechci, aby by mi narušovala výchovu. A za druhé mě neskutečně rozčiluje už je ten fakt, že na to, jak to chci já, kašle. Jsem zvědavá, jak to budu jednou zvládat.

pidalka12
9. bře 2017

@blahova_andrea
A neochudim. Mají uz teď milující babičku a dědu. A ja nejsem plná nenávisti. Protože nenávist je jeden z nejbližších citů. A ten člověk mi je absolutně jedno.

blahova_andrea
10. bře 2017

@pidalka12 chápu, že u vás může situace úplně jiná. my se neznali, nic si neudělali, jen nás odmítali a já to nebrala jako konec světa, ale jako že mé štěstí na nich nestojí a ejhle...pokud jsou u vás dlouholeté problémy a miminkem to jen vygradovalo, tak je to jiné. třeba bych reagovala stejně jako ty, kdo ví.

blahova_andrea
10. bře 2017

@pidalka12 i já to brala tak, že prarodiče mít nebude. lepší jedny, co ho chtěli než se vnucovat někomu, kdo o nás nestojí. tohle chápu

maja96
20. bře 2017

ahoj holky nasla jsem toto tema a pro me je to moc dulezite hledam radu a pomoc aby me nekdo mohl vyslechnout :( ziji s chlapem uz 6.rok mame 18 mesicni holcicku chlap marodi diky sve hlouposti tudiz je doma marodi pobira nemocenskou me tento mesic skoncil rodicovsky prispevek a jak uz bylo zvykem dost jsme setrily a s kazdou korunou pocitali da se rict zivoreni co me ale trapi opraavdu nejvice je muj a tchynin vztah :( cela se sypu uz je to na palici rada se nam fusuje do vztahu do dcery posledni perla byla pred par dny kdy jsem s malou chtela jet okamzite do spitalu ja doma sama chlap byl pryc tchyni dal auto. pres me veskere domluvy a zakazy me nerespektuje dali jsme ji vedle ke tchyni malou na 15 minut s tim ze si vybalime nakup a uklidime behem te chvile ji dokazala dat tolik jidel co si myslim ze ani vhodne pro male dite neni dala ji slany korbacik syr mastne bramboraky do toho slane precliky a zaver cokolada tri dny mi mala nekakala a pak to prislo uz po druhe musela jsem ji pomoct neslo to tak jsem malou uklidnovala prevlekala a ze pojedu do nemocnice hrozny pohled na blede dite co tlaci pevnou betonovou stolici a tece ji krev nakonec mala lezela na pohovce byl klid a ejhle bylo po vsem nikdy na to nezapomenu prvne ji dala pizzu a bylo to same nenechala jsem to byt a s chlapem jsme sli vedle a vse ji rekla pre jejim muzem ze se mi to nelibi co ji dava ze si nedokazou predstavit jake to pro me zase bylo videt bezbrane dite kteremu jen tk nemuzu na miste pomoct ona hodila takovy hnusny vyraz pohled jako by to mela na haku sli jsme domu jeste tehoz dne jsem psala do jedne skupiny a vlozila fotografii byla jsem rozrusena potrebovala jem pordit jedna kamaradka se me zeptala marusko co se deje kdyz videla malou blou jak stenu rekla jsem pouze takhle to dopada kdyz ji nekdo krmi tim cim nema nic vic no tchyne se dopatrala ac ji nemam ani v pratelich za to co mi delala a dela neni to jen toto chodi si k nam do bytu syna bulikuje domlouva mu diky ni jsme se parkrat rozesli a dali dohromady nelibi se mi jak se vuci me chova a nerespektuje ten den kdyz jsem ji vse rekla co mi vadi co dava nasi dceri byla z ticha a druhy den na me vlitla do bytu zacala na me rvat a reakce odpved kdyz jsem ji rekla zda je to jidlo normalni pro dite nerekla ani popel dalsi den mi chlap rika ze za to chce na me podat ona trestni oznameni opravdu netusim za co a s tim ze nam konci u rodicu najemni smlouva mi na to chlap rekl ze ona si nepreje aby me do ni napsali podotykam ze byty patri tchanovi ktery je nekonfliktni neutralni nikdy nam nekecal do vztahu smlouvu potrebuju aby jsme si mohli zazadat o prispevky na bydleni v zari nastupuji do skoly a ted nemuzu jen tak jit na nejakou brigadu protoze neni nikdo jiny kdo by se o malou postaral do brigady me uhani i chlap ale ten uz doma sedet nechtel a tak ma jiste prace na cerno jian kby jsme uz asi nevyzili trapi me ta smlouva protoze to se vlastne muzu hlasit na vybore kdyz mi to nechce dovolit paltime tady na pul najem a jidlo a takhle by ji to hralo do karet uz ted semnou dost manipuluje a syn to pochytava od ni citim se tu jako v jame lvove jsme spolu kvuli tomu ze jsme si my dva jako partneri dali sanci vybudovat neco lepsiho pro nas tri ale pouto jeho a maminky je silnejsi uz si nepripadam jako poradna zenska kdyz ze me delaji debilka zadna domovska svoboda klid respekt vuci me a oni by nejradsi jak uz mi bylo receno chteli abych drzela hubu a soupala nohama nehlede na to cim jsem si prosla jaky mi delala naschvaly zenska v 50 letech je to zly clovek tolik zloby jsme nezazila potrebuji necim uklidnit proadit

blahova_andrea
20. bře 2017

@maja96 tohle je bohužel ale na tvém partnerovi, aby si to srovnal s mámou. hlavně to bydlení. je to bydlení u nich natolik výhodné, že není lepší se poohlédnout po něčem jiném? jinak jsi jeho ženská, matka jeho dítěte, on si musí stát za tím, že máš být ve smlouvě taky, že je to váš společný domov. a jinak ta jeho práce na černo...nějak nechápu...jestli marodí a je mu něco vážného, tak přece nemůže chodit na fušky a pokud mu nic vážného není a jste na tom tak špatně, tak ať ukončí neschopenku a jde do pořádné práce.

maja96
20. bře 2017

@blahova_andrea mate pravdu jenze je to tezke jakoby se ji bal a hlavne ona by do toho kecat ani nemela protoze byty patri jejimu manzelovi. Chlap chodit muze je schopny a v dobe vychazek ma par brigad aby jsme meli nejakou korunu navic resila jsem toto i s muzem a takhle ona reaguje za to ze se dopidila po mem statusu to ji namichlo ani tam nepadlo jeji jmneo a hrozi mi trestnim podanim nevim co ted ja zmohu domluva nic nefunguje

maja96
20. bře 2017

hlavne nechapu jak si to jeho maminka predstavuje jako abych nebyla ve smlouve aby se ji to hodilo protoze s oblibou resi nas vztah a nedej boze abych si otevrela pusu a vyhazovali me nebo si jako mysli ze se pujdu s dcerou nahlasit nekam jinam a zit spolecne achjo kez by jste to videla muzu o tom s chlapem mluvit rikat mu nazor a k cemu nikdo nic nedela jen chceme v klidu zit :(

maja96
20. bře 2017

@blahova_andrea chlap ma brigady kdy muze chodit ven ona ho bude cekat dalsi operace a tak se nam kazda koruna hodi je to slozite :(

ditta01
20. bře 2017

Já úplně nesnáším když přijdeme na návštěvu k tchýni a vyběhne její fena a hned se snaží všechny olizovat. Když byla dcera ve vajíčku nestihli jsme ji uhlídat s lizla j na licko. Samozřejmě že se jí do druhého dne udělal lišaj . Nemám ráda řeči typu že aspoň bude mít imunitu ta se dá získat i jinak. Navíc nedávno měla dcera průjem a zvracení a z krve a na sterech s dupy ji zjistili že má nějakou bakterií které předávají psy. Naštěstí na to zabrali probiotika. Mám ráda psy vyrůstala jsem s nima od malička jediné co mi fakt vadí je to jejich olizování naštěstí je toto jediny pes z rodiny co toto dělá. Pak máme psa u našich a u dědy a babičky ti přijdou zamávají ocasem a je to ☺

smallinka
20. bře 2017

a vy s ní žijete? babičky vždycky rozmazlují...vozí dobroty atd....ale mě to za to hlídání teda stojí 😀

maja96
20. bře 2017

@smallinka ne nezijeme bydlime vedle v druhem byte

netopejr
20. bře 2017

@maja96 Bud se domluvit s tchánem, a taky si můžete klidně vyměnit zámek, ona si tam nemůže chodit,jak se ji zlibi.
A ještě lepsi by bylo si pronajmout něco jinde, neutrálního, a dal od nich, i do jiného mesta, za praci třeba. Dokud partner nezíská odstup a nadhled,a to v tehle blízkosti nezíská, bude vas to furt rozdělovat, do lajny ji nepostaví...

blahova_andrea
20. bře 2017

@maja96 já chápu, že se děti v něčem nevzepřou rodičům, někdo má respekt, někdo strach, někdo přehnanou úctu, někdo je flegmatik...ale jsou situace, kdy buď člověk ukáže, že má koule, že je dospělý, samostatný a chce žít podle svého a nebo si pak může jen večer brečet do polštáře, ale nikdo mu nepomůže. vím, jaké je žít poblíž rodičů, vím jaké je mít rodiče generály, kteří by rádi, aby děti žily podle nich...někdo dělá rázné kroky, hádá se, odstřihne... někdo volí pomalou cestu, vyčkává, manipuluje...na každého platí něco jiného, každému vyhovuje něco jiného, ale když nic neuděláte, tak se nikam nepohnete. necháte si rodinu rozeštvat? bojujte za ni! 😉
chápu, že honíte peníze, kdo ne, že? ale čekat na operaci a ve vycházkách chodit na fušky...tak operace je banalita nebo prostě hazardujete se zdravím?

blahova_andrea
20. bře 2017

@maja96 na její vyhrůžky o trestním podání se vykašli. jsou to štěky do tmy. pokud jsi ji nikde neuváděla, tak to nemůže označit jako pomluvu. navíc pokud to byla pravda... 😀

blahova_andrea
20. bře 2017

@maja96 no a kecání do bytů...jako upřímně...kdyby můj muž něco vlastnil, taky by mě zajímalo, jak s tím nakládá. i kdyby to bylo mimo sjm, je to můj muž, majetek je v rodině, zda je s ním nakládáno dobře či špatně se mě může dotýkat. těžko můžu poroučet, ale mohu se zajímat. tchýně je koukám spíš ten agresivní zastrašující typ, ne? nebude to nenápadná manipulátorka. bojí se jí i manžel, nebo proč on tě do smlouvy nenapíše i proti její vůli? prostě kvůli synovi, vnoučeti...

blahova_andrea
20. bře 2017

@netopejr souhlasím. první mě napadlo jít bydlet jinam. ale pokud je tlačí peníze a mají to u rodičů za pusu plus inkaso, tak těžko utáhnou něco jiného. ale aby neměli klíče je teda naprostý základ!!!

anetka1701
20. bře 2017

@maja96 čím nižší úroveň člověka, tím častěji vyhrožují úřady :D To už jsem si v životě několikrát ověřila... Já bych vyměnila zámek, vyčíhla si okamžik až bude sám tchán a vše s ním probrala... Myslím že tě tchýně bere jako mladou žábu, co nemá nárok na jakejkoliv názor... Osobně bych šla cestou klidné argumentace, tvrdym stáním si za svym a ukázání ji, že jsi dospělá ženská s vlastním názorem, za kterym si stojí. Nenech se vláčet, buď tvrdá...

blahova_andrea
20. bře 2017

@maja96 jo ještě teda...pokud ti sleduje výskyt na netu a kde co o ní píšeš...nebojíš se, že narazí i na tuto diskusi?

maja96
20. bře 2017

@blahova_andrea nase rodiny jsou uz temer rozhadany ja to chapu ze si kazdy haji sve deti to same kdyz me maminka vidi brecet a jsem na dne lituje me a brani to same dela ona u syna. Tatinek muj tchan je celkem dosti neutralni maka od nevidim do nevidim ma nekolik praci jeho manzelka tchyne pracovala jako pecovatelka s tim ze si natahla sval v ruce a tak je od te doby doma a dokonce uz ma i duchod nevim jestli se nudi ale to jak se nam se** do vztahu syna postvava proti me dela naschvaly a ja se pouze branim protoze tu nikoho krom dcery tady v okoli nemam jsem takovy samotar par pratel mamcu ktera furt pracuje aby se mohla postarat o brach uco je dost nemocny obcas mam potrebu se vypsat :( je toho na me moc ona je jak ji popsat dokaze rvat smatse akorat do obliceje a manipulovat okoli nerikam ze by se ji jeji muz bal ale je to takovy hodny nouma co proste radsi zklopi usi a je klid nosi ji domu penize ma ho pod kontrolou vi ze prijde z prace domu a nikam nechodi jak podpantoflak ja nevim jsou lide co to viciti od druhych jen z pohledu z oci a jeji jsou fakt osklive jednou si ivymyslela ze jsem malou nechtela ac byla neplanovana a ja se kvuli tomu zdala na cas ruznych veci i skoly jsem si ji doslova vyrvala pritel byl tenkrat na vazkach a uhanel me na potrat ona vse dokaze otocit vymyslet si aby mela na vrh a k tomu trestnimu podani nema vubec dolicny dukaz napsala jsem pouze vetu to je tak kdyz ji nekdo krmi jako prase vubec nepremyslela ze se male mohlo neco stat reknu svuj nazor a netoleruje nic jen hnusnej usmev a muj chlap ten e jednou takovej pak makovej vuci ni ma respekt ale kdyz byla potreba a mela sjem pravdu nikdy mi za ni nedal uvidime jak se to vyvrbi kazdopadne nikdy nebyl problem co se tyce smlouvy a ted? ja zitra musim s malou k dr. pak si musim obehat urady a uvidim treba mi bude i tam poradeno aby se spis jeho maminka nedivila protoze takovou dobu snasim teror psychika se drzi jen kvuli male

netopejr
20. bře 2017

@blahova_andrea To myslím nepadlo, jak dalece výhodné to je. Myslím, ze ten příspěvek na bydleni ke docela štědrý,pokud je výše najmu ap.v norme (leckdy jsou to i dost vysoký částky), nevím časový omezeni.... No radši bych bydlela v garsonce, v pronajatým pokoji, na ubytovně, na hotelaku nez tohle. Tchyne ji rozvrati rodinu a stejne tam skonci, akorát ze bez chlapa a ještě se budou tahat ondite, když dítě bude mit chlap, tchyne ho nakrmi a udělá vse, aby ji ještě "potěšila".
Chce-li, aby s chlapem zustali rodina, tak pryč, dal. Leda ze by chlap ukázal ty koule 👍, poslal matku do prodlouzenych zad, ale to asi těžko, když se jeho otec chová, jak se chova. Desnej nesvar tchanu a ozvu, ze názor kolikrát maji, ale nemajinty koule, aby manzelku zbrzdili, když překračuje hránice. Chtějí mit pokoj a klid, ale tohle je tak moc ke škodě....