Tchýně a problémy s nimi. Že nejsem jediná? Přidej se.

dludli
29. led 2007

Zdravim všechny,
sice se mi kapanek prici, zakladat toto tema v sekci rodina, no ale kde jinde, ze? Je tedy jasne ze se svou tchyni nemam dobre vztahy a tak trochu doufam (ale nikomu to nepreju) ze na tom nejsem tak sama a ze se nekdo najde s kym bych mohla o tomto zivocisnem druhu 🙂 pohovorit.
Dneska me zase nastvala a potrebovala jsem to ze sebe dostat, no takze to zase "odnesl" konik 🙂

Tak co kocky, je tu nekdo kdo take s tchyni nevychazi? Jak to resite? Jelikoz u tchyne s manzelem bydlime, tak to resit musime :-/

aleachim
3. lis 2009

Já též nemám zrovna ideální tchýni. Kamarádky teda rozhodně nejsme, na spoustu věcí máme různé názory a spousta věcí mě příšerně štve, ale to je tisíc a jedna historka. Já to pouštím jedním uchem tam a jedním ven, maximálně si postěžuji manželovi, nebo když se sejdeme s kamarády, tak dám k dobru a všichni se celkem pobavíme.

Je jasné, jak psala berenika, některé věci je třeba respektovat a důsledně na tom trvat, a to oba. Žádné jak tu někdo psal, že se manžel nechal ukecat, aby jeli kousek bez autosedačky. To pak strašně podkopává autoritu obou. To samé s tím jídlem a řeči typu, taky jste to přežili, hned zabrzdit tím, že ale jak máme poničené zdraví. Já jsem alergický astmatik a k tomu exematik, takže to mám jednodušší, když mi někdo něco řekne, hned poukážu na sebe a je okamžitě po diskusi. Když to nebudou chtít brát, tak jasně stanovit pravidla, jak se něco takového dozvím, náštvěvy jen u nás a tam si to ohlídat.

No, a ty ostatní věci, neřešit. Staré věci vyhodit, nevhodné poslat dál, blbé kecy neposlouchat. Moje tchýně mi říkala pokaždé, když jsme přijeli, jak si máme nechat udělat koupelnu, že ona to tak má a je to super. Mě se to nelíbí, ale nechtěla jsem jí to přímo říct, tak jsem si to vyposlechla a nic. Když viděla fotky koupelny a zjistila, že nebyla vyslyšena, dala pokoj. No, začala s něčím jiným, ale se stejným úspěchem.

damin
3. lis 2009

dagina: to byly ty klasické panelákové radiátory - s těmi ostrými hranami. Malej běžel a zastavil se až o něj. Krev tekla až na krk. A za dva dny jsme šli k dětský na preventivní prohlídku. Koukala na syna a nevěřícně poslouchala, že to má o topení - vypadalo to, jako kdyby si myslela, že jsme ho bili. Teď když už máme svoje bydlení - máme radiátory nové - tedy hladké a nic takového nehrozí.

aleachim
3. lis 2009

dagi, a když nic nezabere, tak jí kup k Vánocům jednosměrnou letenku třeba do Číny a slib jí, že ji budeš posílat rentu, aby se jí tam dobře žilo. A do kufru ji přibal tak 2kg heroinu 😀 😀 .

berenika39
3. lis 2009

dagina, to album, 😀 😀 😀 😀 . Ve vší úctě k autorce, je mi jasný, že jí se to líbí, tak aby se na mě pak nečertila, ale to je pro mě prostě moc 😝 😝 😝 😝 .

My jsme totální neslaviči, ani Vánoce, nic, když tcháni i rodiče chtěli malému popřát, přijeli, dali mu dárek, dali jsme kafe a je to.
My jako rodinka jsme vyrazili do velkýho hračkářství, nechali tam pétu vylítat, koukali jsme, co ho bere, pak jsme koupili dárek, naložili mu to do sportáku do náručí, držel si to jak svátost a byli jsme štastný. Mám fotku, ale v mobilu, takže album z našich oslav asi nevytvořím...

ale je fakt, že tohle strašně individuální a je mi šumák, co a jak kdo slaví nebo ne.

helcenka
3. lis 2009

Můj manžel říká, že má skvělou tchýni a konečně ví, co je to rodina...
To mi připomíná, moje tchýně se vnutila na zítřejší oslavu, bydlí 5 minut od nás, ale má s návštěvami skvělé načasování, čtyřikrát do roka - vždycky na oslavu. Jinak nezájem. Už to beru s klidem.
Takže holky taky v klidu.
Malej spí, tak jdu něco upéct. 😉

majdula
3. lis 2009

Jen vas ctu, i kdyz neprispivam (tchyni mam zlatou a je mi jasne, ze i ja jednou budu tchyne...), ale ted jsem narazila na spesl narozeninovou oslavu - myslite ze to by se prckum libilo? To mimino na fotce teda kouka ponekud vyplestene 😀 😀 😀

http://halbot.haluze.sk/image/19076

A vubec kuknete sem - http://halbot.haluze.sk/?id=5110
fotky maji nazev Bad parenting... jestli ty tchyne taky nejsou tak divoky z toho, ze se nekteri rodice staraji takhle o jejich vnoucky 😉

majdula
3. lis 2009

A ted jsem tam objevila i Bazen pro svokru - muzete svym milovanym tchynkam dat k vanocum 😀 😀 😀

http://halbot.haluze.sk/image/19057

blandik
3. lis 2009

Zdravím. VIdím, téma tchýně žije. Já bych řekla, že mě nejvíce stresovalo to, že tchýni, které jsem ještě nedávno vykala, jsem najednou musela říkat, že si něco nepřeji nebo že něco má dělat jinak. A taky že z toho vznikl problém. Z jejího totálního nadšení a cpaní se nám do rodiny vzniklo to, že k nám chodí snad méně než jednou za měsíc a ačkliv jim říkám, aby si pro malého přišli a vzali ho ven, tak prostě oni nepříjdou. Nedávno mi zemřel otec a tak trošku jsem doufala, že mi malého příjdou pohlídat nebo ho vezmou ven, že to nabídnou a oni ne. Dokonce jsem jim to asi třikrát nabídla. Po pohřbu, když se přehnala vlna nejětšiho zařízování a když jsem najednou byla s malým opět celý den sama, nebylo to zrovna jednoduché. Tak nějak jsem doufala, že se ozvou, že nabídnou hlídání nebo se optají, jestli něco nepotřebuji. A nic. Jsem z toho smutná. Te'ď jsme byli u nich na narozeninách a zase jsem jim říkala, ať příjdou (navíc budu doma s malým už asi jen týden a pak pojedem k mamce snad až do vánoc), ale zase nepřišli. To tam malý nebyl u nich, protože ho tam neberem kvůli psa. Takže ho neviděli od začátku října a neuvidí asi až do vánoc.

martimarti
3. lis 2009

Majdula, ten bazén je geniální 😀 😀 😀 To jsem si trochu spravila náladu v tom hnusném počasí 😀

hancas
3. lis 2009

holki....všechny co sem píšete a to si necháte sr.t na hlavu???a neřeknete svůj názor??do konce života poslouchat tchýni co mám a co ne???já to teda nesvedu

helcenka
3. lis 2009

já už jsem psala někde dřív, jak jsem to vyřešila a mám víceméně klid. 😀

dagina
4. lis 2009

Ahojky,
Majdula, super bazen a super tchyně 😀 , už od pohledu vypadá jako megera.

Jinak k té úctě ke starším lidem..., já jsem byla uctivá až moc a sakra se mi to vymstilo 😠 . Lepší být drzá, neuctivá a nevím co ještě než si nechat sr-t na hlavu a neplatí to jen u tchánovců.

Helcenka, a jak jsi to vyřešila prosím?????

helcenka
4. lis 2009

Pro daginu:

Už jsem to tady někde psala.
Tchýně mě neměla ráda už od začátku našeho vztahu s manželem. Tak nějak jsme se tolerovaly. I když ona ještě s manželovo sestrou pořád manželovi vymlouvaly, aby se mnou chodil, že se k němu nehodím. A důvody byly úplně padlý na hlavu - protože jsem původem z Prahy, studuju vysokou a nechci pracovat "fyzicky" (vůbec nic proti téhle práci nemám, sama jsem chodila na takové brigády), ale mám jiný cíl.
Když jsme se rozhodli, že se vezmeme, tak daly manželovi na výběr - buď ony nebo já... Na svatbu jsme je pozvali. Přišly, tvářily se jako by nic a chtěly se kamarádit. Pak nám svatbu pomluvily, že tam nebylo co jíst, a že jsme se vlastně museli brát. Jinak by jsme se rozešli. Já jsem to nechala být, ale malej se nám narodil 18 měsíců po svatbě, tak se pak každý divil, že jsem tak dlouho těhotná 😀 😀 😀 Vtipné, co?
V průběhu těhotenství jsem tchýni viděla dvakrát. Jednou, když jsme jí byli oznámit že čekáme mimčo a podruhé o Vánocích.
Malýho vidí tchýně tak čtyřikrát šestkrát do roka. Vždycky jsem jí psala, nebo volala, ať přijde. Jinak se vůbec neozvala, a pak mě pomluvila, že jí ho upírám.A to ještě vždycky nosila čokoládový pamlsky, oblečení, které bylo cvrčkovi malý nebo hračky, které už měl doma. Malej dostává sladké jen vyjímečně, ale to by mi nevadilo, ale horší bylo, že nepomohlo vysvětlování, že malej má alergii na kakao, a že ho nemůže. Pokaždé koukala, jako když to slyší poprvé a že o alergii na kakao ještě neslyšela. Naprostá ignorace. Já vím, že babičky dětem občas něco šoupnou, mě to neva, tak to prostě je. Ale že ignoruje i to, že by se malými mohlo něco stát...
Pokaždé, když tchýni vidí, nechce k ní, začne řvát jako tur a nedá se utišit. To bylo i pokaždé, když s ním byla venku - asi 2x na písku a 2x na procházce. Přišli se šíleným pláčem. Přitom malej má lidi rád, rád si s nima povídá, s cizím by nikam nešel, ale povídání, to jo.
Tak jsem se rozhodla, že takhle to dál nepůjde. Domluvila jsem se s manželem a prostě jsem to tchýni řekla.
Když přinesla čoko, tak jsem jí rovnou řekla, že tohle nemůže, že s ním večer nepojedu na pohotovost. Když přinesla malé oblečení, a stěžovala si, že malej rychle roste, řekla jsem jí, ať se nediví, když za ním skoro nechodí. Bydlí 5 minut od nás! S hračkou jsem to také řekla, že už ji máme. A také, že už se jí nebudu věčně doprošovat, jestli přijde za vnukem. A ještě jsem jí vysvětlila, že není normální, že malej takhle řve jenom když je s ní, takže ať se na mě nezlobí, ale sama s ním bude až mi bude prcek schopný sám říct, co se děje, když jsou sami. Všechno jsem jí řekla před manželem. Stálo mě to hodně odvahy, ale udělat jsem to musela.
Od té doby jsem to přestala řešit. Nikdy nebudu se všemi za dobře, ale mě jde především o malýho. Nechci mu upírat babičku, ať je jaká je. Mě mít ráda nemusí. Ale já respektuju jí, tak ona musí respektovat mě. Nedá se nic dělat, i když jsem o 25 let mladší.
Pomluvy mě nezajímají, jsem teď víceméně v klidu.
Dneska máme oslavu, tchýně přijde. 😉

aleachim
4. lis 2009

helcenka, klobouk dolů, myslím, že tvá tchýně je k..... nebeská a je to přesně taková baba, co chce škodit a to nemá cenu se pořád dohadovat, ale nemá se cenu tím užírat a trápit, protože to by pak dosáhla přesně toho, co chce. Myslím, že jsi to zvládla báječně, a to že za tebo stojí manžel je fajn.

Aby mě někdo zase nenapadl, tak myslím, že je třeba rozlišovat, když tchýně chce pomoc a dělá to blbě (jako třeba ta má) a kdž tchýně chce jen škodit (případ helcenky).

dagina
5. lis 2009

Ahojky,
Helcenka, díky za vyčerpávající info. S tou tvojí tchyni opravdu není o co stát. Jsi fakt dobrá jak jsi jí to všechno řekla. A už tedy respektuje a neřeší vaše požadavky???

helcenka
5. lis 2009

Včera jsme měli oslavu, malej se celou dobu schovával. Tchýně přinesla čokoládový dort a ještě ho posypala kakaem. Za půlhodinky řekla, že musí jít, že jí přijde opravář. Co na to říct? Přešla jsem to, konverzace byla jenom zdvořilostní. Jenom jsem dodala, že se nedá nic dělat, ale dort bude muset sníst taťka, i když kakaový věci nemá rád... 😝
Jinak tedy přinesla i banány, ty má malej rád.
Další návštěva bude tradičně 25.12., to nás pozve na kafe a cukroví...
Tím, co jsem jí řekla, jsem nemyslela, že se situace vyřeší. Bylo mi jasné, že nás respektovat nezačne. Ale hlavně jsem chtěla, aby věděla, že nejsem žádnej blbec, kterej si nechá s... na hlavu (omlouvám se za ty slova). Manžel je se mnou za jedno. Ona přichází o vnoučka, to se nedá nikdy vrátit. ☹

oli.k
5. lis 2009

Helcenka: jak už řekly holky, jsi fakt dobrá, jak to s tchýní zvládáš, vážně klobouk dolů! Po tom, jak se k tobě chovala už před svatbou...asi není moc lidí, kteří by se pořád zvládali snažit s tím člověkem vycházet, respektovat ho a ještě mu vycházet vstříc tak jako ty. A oslava? čokoládový dort pro prcka s alergií na kakao 🙂 Tchýně pořád nemůže pochopit, že to myslíš vážně a není to nějaký výstřelek, abyste byli zajímaví, co? 🙂
Aleachim: Líbí se mi tvoje názory na vztahy s tchýní/příbuzenstvem...proč se zbytečně trápit a stresovat každou maličkostí..zvlášť když ta druhá strana o nějakém nedorozumění nebo konfliktu často ani nemá tušení. Hodně holek asi prožíje zklamání z toho, do jaké rodiny se díky partnerovi dostanou (věřím, že mnozí chlapi asi taky 🙂, a pak je těžké to nějak překonat a snažit se vzájemně vycházet, respektovat se a když to fakt nejde, tak se k sobě chovat aspoň slušně a být v klidu. Taky to pro mě bylo ze začátku těžké a pořád je a při každém setkání s nimi si musím připomínat, že oni nás mají přece rádi, malou taky, nemyslí to zle, jsou zvyklí jinak atd. A jak říkáš...hloupé řeči pouštět druhým uchem ven, nevhodné dárky podarovat dál nebo vyhodit..ale na co si ještě ničit nervy. A vev věcech, kde byl každý z nás zvyklý na něco jiného...např. způsob oslav..tak zkusit udělat nějaký kompromis.
Nám se právě stalo to, že příbuzní manžela přemluvili jet s 3měsíční dcerou bez sedačky. sám by to nikdy neudělal, ale pod tlakem příbuzných prostě občas v něčem podlehne, Manželovi příbuzní jsou z těch, kteří nás oba i dceru mají moc rádi..lale na druhou stranu nerespektují až tolik naši výchovu a věci kolem malé a dělají nám za zády to, co jim předtím řekneme, že si nepřejeme. Jednou např. tchán dával dceři ochutnávat kafe s kofeinem, nebyl ji ani rok. Nebo ji odnesou už v pyžamku připravenou na spaní na zahradu, že si s ní ještě musej pohrát...a diví se pak, že malá pláče a nechce jim ukazovat paci paci. Nebo ty autosedačky...pořád to nechápou, byť je několik z nich řidičů z povolání a v rodině měli i nehody. Když je dcera u nich a už chce zpátky ke mně a natahuje se"máma", tak jí řeknou "ne, mamince tě nedáme" a odnesou pryč...po každé návštěvě měla dcera šílenou separačku. Nemyjou si ruce po použití WC, dceři utírají pusu svým látkovým použitým kapesníkem atd.....ale jak říkáš...většinou to nemyslí zle, možná mají jednodušší myšlení, a k čemu mi je se tím trápit 🙂

aleachim
5. lis 2009

oli, přesně tak, nemá moc smysl se tím užírat. Ale jak jde o zásadní věci, tak opakovat, opakovat, opakovat a být důslední. Jestli manžel podlehne rodině, nemůžeš se divit, že to zkusí znova a neberou vaši výchovu vážně. Třeba s těma autosedačkama, nemyslím si, že by chtěli riskovat život malé, ale prostě jim to nedochází. Normálně bych na netu stáhla ty drsné videa nemyslíš zaplatíš, nebo poláci měli ještě horší a pustila jim to, snad by si pak kecy typu "my jsme tak taky jezdili" odpustili.

helcenka, dort pošli mě, já čokoládu a kakao ráda, i když bych neměla. Mám od dětství ekzém ☹ . Každopádně chápu, že tě musí ubíjet, že ani na tohle nebere ohled. Tebe mít ráda nemusí, ale vnuka ano. Mně neměli rádi rodiče mamky a hrozně mě to trápilo a pak jsem jednoho dne došla k závěru, že je to jejich boj, že přišli o celé mé dětství. Jim to taky pak došlo, ale bylo pozdě, nechtěla jsem s nimi mít nic společného a podle hesla "Na každou svini se voda vaří" umřela sama v nemocnici bez toho, aby nad ní někdo plakal.

helcenka
5. lis 2009

Mně se ulevilo, když jsem našla odvahu tchýni všechno říct. Vždycky jsem se k ní chovala slušně a respektovala jsem jí, i když jsme si prostě od začátku nesedly. Teď už mě to netrápí, prostě pro mě je to vyřešená věc. Jsem ráda, že manžel stojí za mnou. Taky ho mrzí, že jeho máma nemá o své první vnouče valný zájem. Teď už má i vnučku od dcery, tak tam si to vynahrazuje.
Já mám špatnou zkušenost ze svého dětství ve vztazích s vlastní rodinou a tam sem se naučila, že je důležitý, aby i druhá strana věděla, že já mám právo dělat a chovat se, jak si myslím, že je správné. Zrovna tak vychovávat svoje dítě. Všichni dělají chyby...
Já se už teď malýmu snažím vysvětlovat, že druhá babička nepřijde (říká jí druhá, protože moji mamku vidí tak dvakrát někdy třikrát týdně). Ono mu to zatím nevadí, a když se ho zeptám, jestli by chtěl, aby přišla, tak řekne že ne a že radši půjde spinkat. Nikdy mu nebudu bránit, aby se s ní stýkal (to by musela provést něco hrozného), vždycky mu to budu říkat popravdě (mně tátova matka pořád lhala a nadávala na mamku a bylo mi to nepříjemné), musí s ní vztah vybudovat sám, ať bude jaký chce. Nikdy bych ji před malým nepomlouvala, ale rozhodně mu třeba nebudu říkat, že babička nepřijde, protože nemá čas. Prostě mu rozumně vzhledem k věku řeknu, jak to je.
😉

sylvka
6. lis 2009

ahojky,tade jak to tady čtu tak to je hustý 😠 mě na tchýni vadí jen to,že nemaj rádi moje rodiče(nevim proč 😕 )máme 14m.syna a ještě u nich nebyli i když je naši 100krát zvali.jinak si ale nemůžu stěžovat.bydlíme s nima(odděleně) a malej je zbožňuje,zvlášť dědu.v noci ze spaní mluví dééééda 😝 občas mi ho pohlídaj,třeba jen chvíli,ale zlatá chvíle kdy nemusim na WC s otevřenejma dveřma,abych malýho ohlídala 🙄 😎

dagina
6. lis 2009

Ahojky, jen v rychlosti, mám jen chvíli, ale měla bych na vás holky tolik dotazů..., snad příště.

dagina
6. lis 2009

Ahojky, jsem zase jen na skok..., už se vidím v pelechu, tak se ani nebudu na nic ptát. 😅
Olik, co to je za blbý vtip??? Nemyjou si ruce po WC, utírají dítěti pusu kapesníkem...., a kde prosím tě žijou? To snad svéprávný člověk nemůže udělat, a tím nechci nikoho urazit. Ano, tohle by byla schopná udělat moje matka, s kterou se nestýkám, žije s druhým manželem jak bezdomovkyně (aniž by musela - zpustošili vlastní barák), svéprávnosti sice není zbavená, ale nemá do toho daleko.

Obdivuji vás, že dokážete ještě při náročném starání o prcka se tak ještě chovat k tchánovcům - 100x jim opakovat co si přejeme a co ne, neustále poslouchat ty hlody...., a pak ty agresivní reakce když se ohradím..., vždyť to vyčerpává skoro víc jak ten prcek..., já na to fakt nemám... .

hancas
7. lis 2009

daginko----duše moje úplně s tebou souhlasím jěště se cítí naštvaná když něco řekneš,nebo s něčím nesouhlasíš ta moje brečí ja z toho mám srandu 😀 na to nejde nic říct.zítra mě čeká návštěva tchýně baby jagy tak pak písnu co a jak ju.držte pěsti

dagina
8. lis 2009

Hancas, ti ty návštěvy nezávidím, zatím se mi daří manžu ukecávat, že jezdí s malou ke tchánovcům sám, ale mě to hrozně bodne, práce mám pořád dost, když ty perfektní a dokonalí prarodiče nemůžou vnučku ani povozit 😠 😠 , s malou skoro nic neudělám.
Ve čtvrtek se v podvečer tchyně přířítila k nám, už ze schodů volala "mě se stýskalo"..., zrovna jsem odcházela na cvíčo, takže jsme minuli ve dveřích..., když jsem přišla, byla už pryč, uffff 🙂. A jak to najednou jde se přijet podívat na vnučku...., zas má na 14 dní pokoj.

martimarti
8. lis 2009

Dagi, a tobě by nevadilo, kdyby ti tchánovci malou vozili? Já myslela, že jsi s nimi na kordy 😕 ?

dagina
8. lis 2009

Marti, no na kordy..., bohužel se stále přetvařuji, což je také na prd. Vození mi až tak nevadí, že by se rvali o kočár to nehrozí, a někdy to opravdu bodne. Ikdyž jednou v létě když vozili, chvíli po té jsme s manžou jeli někam na otočku s autem, viděli jsme něco, co jsme vidět nemuseli, tak manža zastavil a vyřídil si to sní..., takže bezpečno není ani venku když vozí. 😖

dagina
8. lis 2009

Marti, a ty máš tchyni v pohodě??? Už nás je tady tolik, že nevím kdo co.... 😀

svataterezicka
8. lis 2009

Dagi a co jste viděli?

dagina
13. lis 2009

Ahojky, tady je podezřelý klid 😅 , že by si tchyně slíbily na vánoce klid????

Terezička, měla ji vytaženou z kočáru, přestože když vyjížděla, malá spala jak dudek. Nakonec z ní vylezlo, že si ji chtěla stůj co stůj pochovat, tak jí proto vzbudila, a takových případů je více, tchánovci koukají jen na svoje potřeby a né dítěte či nedejbože naše 😒 . Pokud jim mám vnučku samotnou půjčovat (třeba později na noc, na procházku...) potřebuji s nima mít dobrý vztah, mít v nich důvěru a podporu..., jinak budu stále jak na trní a zbytečně se nervovat.

Tchyně včera večer přijela, opět jsme se míjely ve dveřích, když jsem se vrátila už byla na odchodu.

dont_speak
13. lis 2009

Ahoj holky,
ja kdyz vas ctu, tak jsem tak rada, ze ta moje tchyne bydli taaak daleko 🙂