Změna křestního jména u dítěte

kocicinka
25. bře 2016

Máte někdo zkušenost? Dceru jsme pojmenovali Josefína, byl to můj nápad. Problém je, že jí, a hlavně manžel říkají Pepina, což se mi nelíbí a tahá mě to za uši. Jinak jí moc říkat nejde... ☹ Další důvod je ten, že mi zemřela maminka a já bych chtěla zpětně dceru pojmenovat po ní. Jmenovala by se Marie Josefína, takže o tu Josefínu by tak úplně nepřišla. Ta Maruška mi k ní sedí prostě mnohem líp. Problém je, že manžel o tom ještě neví a rodina a všichni kolem by se na mě dívali jako na blázna. Řešil jste někdy něco podobného, že jste se se jménem dítěte prostě nesžili?

lu_mik
26. bře 2016

Pokud já vím, tak křestní jméno měnit nelze...

lenkaluk
26. bře 2016

Kamaradi dali sve dcerce jmeno Sara, ale nikdy ji tak nerekli, rikali ji jinym jmenem.. a tak se po case rozhodli ji nechat doplnit na matrice to jmeno, kterym ji rikaji... to urcite jde.. a je to i pripad zakladatelky diskuze, ne? Hezky den.. L

simone5
26. bře 2016

@kocicinka My říkáme Josefíně Fínko. 🙂 Pepina je fakt otřesná.

pethy
26. bře 2016

Určitě to udělej co nejdřív, pokud to tak cítíš a na okolí se neohlížej. Manžel to určitě pochopí. Navíc mně osobně to přijde hezká kombinace jmen Marie Josefína a maminku by to určitě potěšilo. A není to úplná změna jména zase.

kocicinka
autor
26. bře 2016

Holky, děkuji všem za milé reakce. Opravdu to není z mojí strany nějaký rozmar, či náhlá změna hnutí mysli. Moc své postoje neměním jinak 🙂 Marii jsme velmi zvažovali už před porodem, nemohla jsem se rozhodnout. Až při porodu, kdy už mě tlačil čas, a něco jsem napsat musela, jsem řekla, že tedy Josefína. Potom se stalo to s maminkou... a mě začalo hrozně mrzet, že jsem tu Marii nedala. Jsem si samozřejmě vědoma toho, že každé jméno se dá říct ošklivě. Jenom to s tou Pepinou jsem netušila, že mi to bude tolik vadit. Prostě jsem to těžce podcenila ☹ Manžel by s tím i souhlasil, chápe mě.
Jenom se bojím, že budeme všem za blázny☹

pethy
26. bře 2016

Jinde ve světe maji po porodu dítěte rodiče ještě čas na zvážení jména (jaké se k miminku po narození bude hodit nejlépe), jen u nás se musí vybrat jméno dopředu...Určitě ze blázny nebudete, co je komu do toho...Navíc nemění se jméno uplně, jen se jedno přidá🙂

katcha21
26. bře 2016

Pepina se mi taky nelíbí. A nevím proč jí tak manžel říká, když tobě se to nelíbí. A nevím jestli by to vyřešila změna jména 😉
Mimochodem mi to připomnělo Jenovéfu Bokovou, které prý všichni říkají Funino 🙂

kocicinka
autor
26. bře 2016

@katcha21 ale klidně, když jsem jí to líbí, však proti gustu, žádný dišputát 🙂 Oni jsou dokonce naši sousedi, bydlí o ulici vedle. Včera jsem ji potkala 🙂

pampeliska1
26. bře 2016

@pethy U nás je taky ze zákona 30denní lhůta na pojmenování dítěte 😉
@kocicinka škoda, že ses nechala z časových důvodů dotlačit, jak jsem psala výše, dítě může být až 30 dní po narození bez křestního jména, tj. taková je lhůta na výběr jména.

luciesofi
26. bře 2016

@pethy jméno se dopředu vybrat nemusí...na vystavení rodného listu je 30 dni a do te doby miminko mit jméno nemusí
@kocicinka Jinak my Máme Josefínu a Pepino ji říkáme od začátku...Pepinko, Pepi...slyší u na Josefinu, Josefinku...Finka mi nějak nejde přes pusu a navíc, ona je prostě jasna Pepina 😀 Ale chapu te, Já bych jméno klidne změnila, pokud se domluvíte s manželem..na okolí bych nehledela, zvyknou si...navíc je to pochopitelne. Marie Josefína zni skvěle 🙂

zandi
26. bře 2016

Fína je krasne jmeno...a o zmene jména bych uvazovala jedine v porodnici, ale jestli uz holčička par mesicu ma tak uz bych jmeno nemenila. Omlouvam se za názor ale ja bych vas za blazna bohuzel mela...

kulatakosticka
26. bře 2016

@kocicinka no a nevadí ti tedy to jméno proto, že jsi neměla na to čas a "nikdy" jsi ho vlastně nechtěla... V tom případě Marii přidala jako druhé, ale nebrala bych jí jméno, s kterým vstoupila do života a říkat jí můžete obojím.

shine2015
26. bře 2016

Uprimne na vybrani jmena je dost dlouha doba,8mes urcite,tak mi prijde na hlavu menit diteti jmeno a vubec kdyz mu tak rikaji uz delsi dobu...
A za dalsi od josefiny k marence si moc nepomuze...kdyz ji to zmeni a zacnou ji rikat mareno nebo mano tak taky zacnes uvazovat o zmene???

Holky sorry ale ja bych ted uz nic nemenila....a kazda tehotna mamina at si dobre rozmysli jake jmeno da....znama dala antonina a divi se ze mu uciteljy ve skole a kamaradi rikaji Tondo....dost podobny pripad tomuto....
Ja bych si nasla variantu abych na ni volala hezky.....a holt s okolim se musi smirit...

A ono nejde o stare jmena ale i nove....diskuzi je na netu dost o jmenech a nejlip ze zahranici a oak se maminy divi.....

rituska88
26. bře 2016

@anetka1701 A jak by ses chtěla jmenovat jestli to není tajné? Mně všichni říkají jak Jana je normální pěkné jméno, ale já z něho prostě nadšená nejsem no 🙂 Ale zase k němu nemám až takovou averzi, abych se nechala přejmenovat.

marcicek84
26. bře 2016

@rituska88 - jana je prosté a obyčejné jméno, chápu jak to myslíš, kdybych se tak jmenovala, tak bych asi taktéž měla výhrady...na druhou stranu, kdybych měla měnit své jméno, nevím, jestli bych si zvykla já či okolí, jestli by mě vůbec jinak oslovovalo...

rituska88
26. bře 2016

@marcicek84 No právě. Mě to ani nikdy nenapadlo. Jen jsem tím chtěla říct, že ať rodiče vyberou dítěti jméno jakékoli, nemusí s ním být nakonec 100% spokojené a kdo chce, může si jméno změnit v dospělosti. Každému se líbí něco jiného a podle mě jména jsou od toho, aby se rozlišovalo o kom zrovna mluvím - my třeba máme v rodině 5x Jiřího a někdy je to docela sranda když až na konci rozhovoru se řeší, kterej že to Jirka... V tomhle ohledu mi zrovna ta Josefínka přijde jako fajn.
My když jsme vybírali jméno pro syna, tak jsme se shodli hned, protože se nám to jméno prostě líbilo a to, že je po dědečcích jsme brali jen jako ,,přidanou hodnotu" (ani jednoho z nich nikdo neoslovuje tak jako my oslovujeme syna a bydlíme v jiném městě takže se to ani nemůže plést) a i když nám to jméno rodina rozmlouvala, tak jsme si stáli za svým a všem hned řekli, že mu chceme říkat Pepíček, Pepča a jiné varianty jména si nepřejeme a každý to respektuje. Naštěstí se to jméno k němu opravdu hodí, nedovedu si představit řešit změnu jména dítěte v roce věku. Je hezké když dítě nese jméno po někom z rodiny jako výraz úcty k němu, ale neznamená to, že pokud paní pojmenuje dcerku po své zesnulé mamince, bude si té maminky vážit víc než kdyby ji tak nepojmenovala. Chápala bych to ještě hned po narození, ale holčička už je docela velká. Kromě toho trendy ve jménech se mění, každou chvíli je v módě něco jiného a každé jméno jde říct pěkně i ošklivě, co když se pak stane, že malou bude někdo oslovovat Mařeno, Mařko apod. nebo paní potká nějakou nesympatickou nositelku tohoto jména - bude jméno zase měnit? Já bych se asi prostě smířila s tím, že dcera je Josefínka a jako Josefínku ji milovala, manželovi řekla ať jí říká pěkně a ne Pepino když se mi to nelíbí a byla bych ráda, že jsem dcerce vybrala tak pěkné a originální jméno. Marie může být třeba pokřtěná nebo to může mít jako druhé jméno, ale to už je na rodičích, podle mě ale není zrovna šťastné řešení aby holčičce tatínek říkal Pepino a maminka Maruško...

brouzdalka
26. bře 2016

@rituska88 Tak to máme stejné 🙂 Já jsem Lenka (7. nejčastější ženské jméno) a nejsem z toho vydřená 🙂 Navíc to je vlastně jen takový koneček bez vlastního významu, který odpadl od Heleny nebo Magdaleny.
Moje sestřenka se jmenovala Libuše (po mamince a prababičce) a přidala si druhé jméno Lucie s tím, aby jí všichni řikali Lucko, a stejně je to furt pro všechny Líba 😀
Ale mojí mamince před víc než 50 lety povolili změnu z Mileny na Lenku (a mně by se třeba zrovna víc líbila ta Milena 🙂

cajomilka
26. bře 2016

Měnit jméno ročnímu dítěti mi teda přijde jako hodně hloupý nápad a vůči dítěti sobecké 😒 Holčička už je přece se svým jménem zžitá, je to součást její identity! Jak bys jí to vysvětlila? Něco jiného by to bylo u malého miminka. Marii bych dala jako druhé jméno, jak tu už byla navrženo.

olga_
26. bře 2016

Vy jste jméno pro holčičku vybrali a nyní je to JEJÍ jméno, JEJÍ identita. Ať už je změna oficiálně možná, nebo ne, vaše úloha podle mě skončila právě tou volbou a měli byste holčičku nechat žít její život s jejím jménem.
Na blogu jsem si všimla, zprávy, že jste jí nechala píchnout náušnice a záhy si to rozmyslela a litujete toho. Jenže některá rozhodnutí v životě jsou konečná, nebo jen velmi těžce zvratitelná. A tady se navíc nerozhodujete za sebe, ale za své dítě. Změnou jména byste jí k životu připsali celý příběh - rok jsem byla Josefína, teď jsem Marie. Kdo tedy jsem? Třeba jsem víc ta Josefína. Nebo mám být Maruška jako moje babička? No, možná by tak před kamarády vypadala zajímavě, ale nevím, nakolik by jí to dodalo jistoty do života.

Já bych viděla jako řešení přidat Marii na památku své maminky ke stávající Josefíně. Tím se sice neřeší "problém" s oslovováním, ale to byste měla řešit domluvou. Do budoucna to ale stejně bude věc vaší holčičky.

antoinet
26. bře 2016

@rituska88 přečti si Janu Eyrovou, skvělá knížka,od té doby zbožňuju jméno Jana a bylo v mojí skupině oblíbených pro dítě🙂
Já přidám svůj příběh - nick antoinet používám od 13ti let, jiné online jméno nemám. A kamarád, který mě dlouho znal jen po internetu, mi říká Toničko🙂 a docela se mi to líbí, i když mám moc ráda svoje jméno a neměnila bych. Kdyby mi někdo řekl, že jsem první rok byla někdo jiný, dost by mě to zasáhlo, když to přeženu, tak podobně jako bych byla adoptovaná. Představovala bych si, jak se se mnou rodiče mazlili, když jsem byla malý mimi a oslovovali mě cizím jménem, brrr... tyhle kořeny vlastní identity jsou podle mě hodně důležité.

pavly
26. bře 2016

Co vím, přejmenovat jde naprosto v pohodě. Vím o jednom případu,kdy se též přejmenovávalo dítě cca v roce. Otec odmítl říkat tak,jak matka vybrala (on byl během těhu v zahraničí a nějak nedořešili). Nevím,zda se musí uvádět důvod..
A pokud se ti podaří přesvědčit manžela, jdi do toho! Pepinu bych taky neunesla, ani kdyby jí tak říkal jeden člověk. Škoda,že jste na to nepřišli před porodem. Já chtěla Honzíka, manžel také, ale než se mi narodilo první dítě (nevěděli jsme pohlaví),tak "mu" brácha říkal Jeníčku......lezl mi mráz po zádech,tuhle variantu nedávám......tak jsme se nakonec raději dohodli,že to prostě nebude ani Honzík...... A nelituju!
A je teda fakt,že snad na každé jméno se dá vymyslet něco,co ti nesedne. Já nemám ráda koncovku ČO Helčo, Mončo....... a najdou se prostě takový, co malé říkají místo Terko, Terčo.......třesu se pokaždé :-/
A padlo tu, že někdo lidem říká,jak mají dítě oslovovat-no to taky znám (nikdo nás neupozorňoval, jen vím,že se jim to nelíbí) a stejně nerespektuju, protože mi to prostě nejde přes pusu :-/ ikdyž se snažím..

kocicinka
autor
26. bře 2016

@olga_ děkuji za názor 🙂
S manželem jsem o tom mluvila, ale ptal se mě, jak jí má tedy říkat, když né Pepino 😒 Žel na jinou alternativu, který by se nám líbila, jsme nepřišli.
A říká jí tak pořád.

kocicinka
autor
26. bře 2016

@antoinet i já si tohle velmi dobře uvědomuju. Právě proto to tak řeším.

terezapetrova
26. bře 2016

@kocicinka trochu nechápu dat jméno a pak zjistit, ze se mi nelibi, myslim, ze podobnych případu moc nenajdes

alikam
26. bře 2016

Co se týče technické stránky věci, tak změnit myslím si že jde naprosto bez problémů. Zajdete s otcem dítěte na matriku, podepíšete znovu souhlas o jméně dítěte, dostanete nový RL a je to.. Alespoň my jsme malé tedy hned těsně po narození byli změnit příjmení, a matrikářka se právě ptala, zda chceme nechat křestní jméno.. V tu chvíli mi to přišlo strašně zvláštní, proč bych proboha měnila miminku křestní jméno, to mě ani nenapadlo..:D přestože po narození mi k malé to křestní vůbec nešlo, a to se mi do té doby celý život líbilo jen tohle jediné ženské jméno, a najednou mi k ní seděla různá jiná, než tohle..:D člověk holt bude pořád pochybovat, ale rychle jsem si zvykla, a už mi na ní to jméno sedí perfekně. Pokud jde o tvůj problém, tak pokud se na tom s manželem 100% shodnete a rozhodnete se tak pevně, pak vám bude muset být jedno co na to ostatní, sice to asi budou ze začátku dost řešit, ale časem na to taky zapomenou a nechají to být, a budou drbat zase tamto a támhlety... Jestli je to ale moudré vůči holčičce je věc jiná, osobně si myslím že ne, ale to múže být fuk.. Pokud to tak pevně chcete, tak to bude stejně jen na vás dvou..🙂

kocicinka
autor
26. bře 2016

@terezapetrova ono to tak úplně není, ale to nevadí 🙂

terezapetrova
26. bře 2016

@kocicinka me to tedy takhle vyznělo nebo tedy, ze vadí Pepina, tak to pardon ale neznám nikoho kdo neprobira různá osloveni od jednoho jména Nez vybere ;) asi jak tady někdo psal s téma nausnicemi nechat nastrelit a pak zjistit, ze nechci?

odula
26. bře 2016

@kocicinka jee, vubec to není blbej nápad změnit jméno jestli se ti nelíbí. Holčičce je rok ani nebude tušit ze se kdy jmenovala jinak. 🙂 jinak osobní názor - Josefina je krásný jmeno, jen tyhle zdrobneliny... Podle me pochazej ještě z dob rakouska uherska, kdy jsme měli blizko k Itálii - a zdrobnelina Peppino, Pepe pro Giuseppe je naprosto normální. A Pepo mi přijde pro holku pěkný. Ale proti gustu ;) takže ze mě - změnit jméno je úplně v poho 🙂 můžu se zeptat jaký chcete? Nestíhám pročíst celou diskusi

olga_
26. bře 2016

@odula Nemyslím si, že se to holčička nikdy nedozví, naopak si myslím, že je to vnitřní boj zakladatelky. Holčičce to třeba ani vadit nebude.

olga_
26. bře 2016

@kocicinka A co Fína, Finka, Fifi, Sisi, Sisinka, Sísa, Siska, Josefka, Fifinka, Josefinka, Sefinka, Sefi, Josefi? Prostě nějaká zdrobnělina, která by nevycházela z té pepovské podoby...