Změna křestního jména u dítěte

kocicinka
25. bře 2016

Máte někdo zkušenost? Dceru jsme pojmenovali Josefína, byl to můj nápad. Problém je, že jí, a hlavně manžel říkají Pepina, což se mi nelíbí a tahá mě to za uši. Jinak jí moc říkat nejde... ☹ Další důvod je ten, že mi zemřela maminka a já bych chtěla zpětně dceru pojmenovat po ní. Jmenovala by se Marie Josefína, takže o tu Josefínu by tak úplně nepřišla. Ta Maruška mi k ní sedí prostě mnohem líp. Problém je, že manžel o tom ještě neví a rodina a všichni kolem by se na mě dívali jako na blázna. Řešil jste někdy něco podobného, že jste se se jménem dítěte prostě nesžili?

sarivojvodova
27. bře 2016

@kocicinka No tak třeba já ti závidím. Mě Josefina u nás neprošlo a přitel si prosadil Natalie kterých je všude plno.

olga_
27. bře 2016

@adjanni Tak má to co dělat s identitou, ne? Je rozdíl, jestli člověk žije se svým jménem, nebo jestli žije a po letech se dozví z bůhvíjakého zdroje (a nepřesvědčí mě nikdo, že by se to neprovalilo), že se první rok svého života jmenoval jinak. To se pak člověk nutně ptá proč. A dítě zakladatelky by se dozvědělo, že si matka původní jméno vyčítala po smrti maminky, a proto své dítě po roce přejmenovala. Někoho to minimálně může do dalšího života znejistit.
Svoje důsledky to mít může a mělo by. A v zakladatelčině případě je hlavní motivací (nebo alespoň spouštěčem) snaha smýt subjektivní pocit provinění vůči mamince tím, že přejmenuje v roce života svoji dceru. Tak třeba se mnou by to zjištění docela zamávalo a určitě by to ovlivnilo můj vztah k vlastní matce, která by toto udělala.
Není v tom žádné nadpřirozeno, ale už z antiky známe Nomen omen 😉.

adjanni
27. bře 2016

@olga_ ano, změní se jí karma, sbohem rozume...

adjanni
27. bře 2016

vím, že toto udělala i Barbora Tachecí, myslím až v 6 letech syna, ale u ní je zřejmé, že měla psychické problémy sama. Myslím, že až malinko odezní smutek za maminkou, trošku poopraví názor, nyní je vše čerstvé...

olga_
27. bře 2016

@adjanni Jednoduše bude konfrontovaná s něčím, co by jinak řešit nemusela. Toť vše. Co to s kým udělá, nebo neudělá, ví samozřejmě jen křišťálová koule, ale šumák by to asi nebylo nikomu. Takže naopak rozum do hrsti...

adjanni
27. bře 2016

Změna jména by mi určitě neovlivnila můj vztah s maminkou, souhlasím s tím ale, že by si změnu jména měla velmi rozmyslet. Nepřijde mi vkusné ani rozumné pojmenovat dceru po své zemřelé mamince. Jen tyhle kecy o karmě, neštěstí a podobně mi přijdou trapné.

olga_
27. bře 2016

@adjanni Jenže ono k tomu ovlivnění vztahu dojít může, protože stejně jako to nepřijde vkusné ani mně, ani Vám, tak to nemusí po letech přijít vkusné ani té dceři. A ta s tím na rozdíl od nás bude muset žít.
Nehledě na to, že kdyby jí tu případnou změnu dcera někdy nedejbože vyčetla (třeba jako puberťačka, která si nevidí do hu*),
tak patrně tne do dost citlivého tématu.

adjanni
27. bře 2016

@olga_ ano, dcera se to dozví, přetočí se jí život o 180 stupnů a doživotně se bude léčit na hlavu. Bože v životě každého z nás potkají takové problémy že až...Opravdu řešit křestní jméno je v životě to nejdůležitější...Nevím, jak vy máte silný vztah ke své matce, ale pokud by ho změnilo to, že se dozvím o změně jména, pak je něco v nepořádku...

olga_
27. bře 2016

@adjanni Jedno by mi to teda nebylo. Napadla by mě třeba otázka, jestli mě jako Josefínu měla teda míň ráda, například. Nebo jestli pro ni maminka byla důležitější než já. Někdo tu už dřív psal, že se u nich v rodině někdo těžko srovnával s tím, že byl pojmenovaný po zemřelém dědečkovi. A tady se navíc jedná o změnu po roce života.
Je to natolik neběžné, že jednoduše vidím rozdíl v tom, jestli je s tím někdo konfrontovaný, nebo ne. A jde hlavně o motivaci zakladatelky, která se neohlíží na dceru, ale doufá, že se prostřednictvím dcery zbaví svého pocitu viny a že si tak zpět vrátí svoji maminku. A to mi přijde necitlivé vůči té dceři, která je tu tak nějak hozená na vedlejší kolej - asi proto, že jí je v roce nejspíš tak trochu jedno, jak se jmenuje. Ale do budoucna jí to zas tak jedno být nemusí. Kolik lidí si tu v této diskuzi postěžovalo v souvislosti se svým jménem - takže to spousta lidí i v dospělosti řeší.
Jméno nejsou ponožky.

werumka
27. bře 2016

@kocicinka Můžu se zeptat - jestli to není tajné - jak dceři říkáš Ty? Psala jsi, že se Ti nelíbí, jak jí říká manžel, ale že ten zase neví, jak by jí říkal jinak. Jak jí oslovuješ Ty sama?

adjanni
27. bře 2016

Matka, když dává neobvyklé jméno svému dítěti ho taky musí unést v budoucnosti. Já se třeba taky v reálu jmenuji neobvykle, ale hodí se to ke mně a mamka takto byla rozhodnutá už od svého dětství, že jednou dceři dá toto jméno. Rodiče mají tuto zodpovědnost, pak si to mají dobře rozmyslet. To v každém případě.

adjanni
27. bře 2016

@olga_ to chápu, každý v životě řešíme jiné věci a jiné nám připadnou důležitější a druhé podružné..

olga_
27. bře 2016

@adjanni Je to tak, já jsem se svým jménem spokojená 🙂. Ale teda nechtěla bych se po letech dozvědět, že jsem pro svoji matku víc tak trochu babička, kterou si ani nepamatuju. 😒

petoletka
27. bře 2016

to je náhoda. my zrovna přemýšlíme, že dáme jméno Josefína. 🙂

challidona
27. bře 2016

taky bychom brali josefinu

marcicek84
27. bře 2016

@adjanni - tak možná kdyby sis to přečetla líp, tak bys pochopila, jak jsem to myslela, psala jsem o tom, že jméno určuje taktéž charakter člověka či povahové vlastnosti a dle toho co se kde o tom píše, tak určuje i osud člověka, možná, kdyby to bylo každému jedno, tak by nečetl význam jmén a že ty stránky jsou dost navštěvované a myslím, že i ty budeš jedna z těch, co si ty jména zjišťovala a teď jsi tady silná na puse...psala jsem v této slouvislosti stím, že kdyby se třeba pak dítěti přestalo dařit, tak bych si to prostě neodpustila a měla bych ten pocit, že to může být vyvoláno tou změnou jména...jako teď bych nad tím taky mávla rukou, ale co když by pak nastalo něco takového např. že dítě začne mít problémy, přestane být oblíbené atd. ...mmch, tady už i nějaká miminka psala, že dítěti přidali jméno kvůli karmickému zatížení, takže ať tak či tak ať si každý věří čemu chce, ale jako příklad jsem to tady uvét musela...

marcicek84
27. bře 2016

Tak ono je celkem i kontroverzní si změnit jméno i v dospělosti, taky tím může člvoěk udělat v rodině mnoho zla, hlavně některé maminky se zarytě budou držet starého jména a jako koho by to nemrzelo, když si détě bude stěžovat, jak se mu jeho jméno nelíbí...
Navíc jsou děti, co by ráady šly s davem a názory maminek na jedinečnost nebudou sdílet a pak jsou děti, které naopak budou chtít vyniknout a nebudou spokojené s běžným obyčejným a hodně dáváným jménem v té době...při volbě jména ani po tom měsíci člověk neodhadne povahu dítěte...

editah222
27. bře 2016

Jméno bych nechala a "slapla" bych na manžela at ji okamžitě začne říkat jinak. Každé jméno jde říct hezky a taky hůř. Mám o 10let mladší segru a hrozně jsem u ni bojovala za jméno Anna, maminka nechtěla, protože se bála osloveni Anča a Andula. Takže se segra jmenuje Aneta. Výsledek je, že ji říkáme Anco i Andulo😄. No a Marii je manželově rodině dost a oslovují se Maruska nebo Maří. Takže taky žádná hitparada.

adjanni
27. bře 2016

@marcicek84 laskavě mi nepřipisuj to, co děláš sama, nemám důvod věřit duchařinám, karmickému zatížení a podobným nesmyslům. děkuji za pochopení, pokud jsi toho schopná. Ale věř, že používám zdravý rozum, ten je mi přednější, než tyto pavědy... Buď se mi jméno líbí nebo ne, tečka.

terezapetrova
28. bře 2016

@kocicinka tak to je zvláštní, ze shine2015 napíšete, ze to neni pravda, ze je to jen proto, ze Vam zemřela maminka ( mimochodem upřímnou soustrast 😔 ) přitom me jste předtim psala, ze je vse jinak kdyz jsem psala o Pepine tak fakt nevim

leryl
28. bře 2016

@editah222 Já si vybojovala u manžela Aničku, Ančo a Andulo jí říkáme když zlobí, ted to slyší dost často 😀

luciferkaklaris
28. bře 2016

Když jste se rozhodovali, jak se vaše miminko bude jmenovat, tak jste snad dopředu věděli, jak jí budete vy nebo okolí říkat? Teď píšete, že jinak než Pepina se jí říkat nedá. Tak proč jste ji tak pojmenovali?? Nerozumím tomu...

shine2015
28. bře 2016

@marcicek84 karma a minule zivory a bla bla bla.. Dnes ti nekdo rekne ze jmeno xy je karmicky zatizene tak das xx a za deset let se dozvis ze je to naopak..a co udelas??? Zase jmeno zmenis??? Ja bych se neupinala mpc na lde jakeho sarlatana a pouzivala zdravy rozum. Neblbla bych detem hlavu s nesmyalnyma zmenama....vedla bych ho k tomu co je spravne a snazila se zajistit domov kde se bude citit milovano a podporovano....to je zaklad. Plus pro me vira v Boha a pravidla slusneho chovani. Coz dle me jde ruku v ruce...a nemyslim rim fanatizmus. Ono desatero se prolina i s zivoty nevericich...

Ja uz tacinam byt alergicka na tyhle energie a minule zivoty...kdyz nekdo rekne ze v minulem zivote ho nemeli rodice radi a ted trpi.nebo kdyz mu bylo 5 tak mu otec nebo matka dali nepravem na zadek a maji trauma dodnes..... Tyhle litovaci a vymlouvaci veci.....ano mel to treba dotycny tezky ale kdo mel vse 100% idealni??? Misto toho aby se divali co vse maji a dekovali ze maji zdrave deti atd....a venovali se jim tak tvrdnou hodiny na netu a hledaji viniky a minule zivoty a traumata...a castolrat ani nevidi jak se chovaji dnes oni ke svym detem.....

shine2015
28. bře 2016

A mezi nama ono je to vzdy snazsi hodit na neco jineho....tezke jmeno osud karma atd...
Tak 8mes mam moznost popremyslet a zvazit...vcetne toho jak budeme rikat oslovovat my i okoli....a ne ze mi zemre maminka a me to tizi sup zmenom jmeno dceri a nalozim na ni.....to az zemre manzelovi tatinek tak dceri zmenim jmeno na karel??? A nebo karel pridam za marie karel josefina ....novakova. Holky jako sorry ale v prvni eade myslete na dite!! Vyznelo to ted mozna hnusne ale chce to nadhled...

marcicek84
28. bře 2016

@adjanni holka, ty jsi nějaká agresivní, nikde jsem nepsala, že zrovna já tomu věřím, při výběru jména jsem si však jeho význam tedy přečetla, co se týče karmického zatížení, tam jsem tedy nic neověřovala, protože na to taky nevěřím, ale to neznamená, že někdo jiný na to věřit může, ale jelikož vím, že na to někteří věří, tak jsem to tady uvedla jako příklad. Proč nenecháš lidi, aby se rozhodli sami i dle toho na co věří nebo ne, já nemám narozdíl od tebe problém s tolerancí jiných názorů, tedy nemám problém napsat i to, že někdo věří na karmy, či význam jmen, když už se o té změně jména tady uvažuje, tak by se měl probrat všechny pohledy, však je na každém čemu věři nebo ne, ale už není úplně v pořádku, abys tady svůj názor vynášela nad všechny, to mi přijde dost omezené a netolerantní...

@shine2015 četla jsi moje příspěvky, nebo jen ten poslední? protože jsem víceméně psala to co ty, že bych jméno neměnila... 😉

adjanni
28. bře 2016

@marcicek84 nevymlouvej se, psala jsi o mne to, že jsem určitě taky z těch, co si zjišťují význam jména a pak to zapírají, takže tak, o toto mi šlo, pokud o mne nic nevíš, pak nepiš nesmysly. Já svůj názor nevynáším nad ostatní, jen si na něm trvám, tečka.

marcicek84
28. bře 2016

@adjanni když jsme u těch citací zdá se ti, že tohle je ok, cituji: "nechci se nějak vysmívat, ale karma a změnění jména, potažmo by se změnou jména přestalo dítěti dařit, je na mně moc a tomu věří kdo?" možná by nebylo od věci se na své příspěvky podívat trochu sebekriticky a pak mi jistě dáš za pravdu, že když nějak do lesa volá, tak musíš počítat s tím, že se z něj stejně ozývá.....mmch od tebe to sedí, protože jsi soudila jako první a také mě neznáš...dál už k tobě nemám nic, dohadovat se mi s tebou nechce, zjevně jiný názor ani nejsi schopna či ochotna přijmout...

shine2015
28. bře 2016

@marcicek84 mozna posledni jen jsem se nechala asi unest....promin. Mam v okoli hned nekolik takovych maminek i ratinku co si musi vse nacitit a maji handicap ze je matka nekojila do 5ti let atd a uz jjsem na to trochu alergicka. Promin.

adjanni
28. bře 2016

@marcicek84 názor ano, podepřený argumenty, tak to se omlouvám, že mi přijde v dnešním světě primitivní věřit na pavědy. Ono Olga se může jmenovat Havlová, ale i Hepnarová, pak je těžko vidět souvislost ve jméně......ani mne se nechce dohadovat s tebou, není důvod. Svůj názor nezměním. Není proč. Jsem ráda za každého rozumně uvažujícího člověka...Já nebyla vůči tobě osobní jestli jsi to nepochopila, ty ano..Nakonec jsi napsala, že tomu nevěříš, tak nevím, co tě to tak žere, pokud si nelžeš do kapsy..

japona
28. bře 2016

@kocicinka Přijde mi divne měnit diteti jméno jen proto, že se vám nelíbí jeden jeho tvar. Myslím, že je to jen o zvyku. Pusťte si párkrát Peppa pig (prekladano i jako Prasátko Pepina), a zvyknete si🙂. Jméno Marie mi nepřijde jako výhra. Maruška se používá tak do deseti let, pak to bude pro spolužáky Máňa, Mářa, Mařena nebo Mary..