Změna křestního jména u dítěte

kocicinka
25. bře 2016

Máte někdo zkušenost? Dceru jsme pojmenovali Josefína, byl to můj nápad. Problém je, že jí, a hlavně manžel říkají Pepina, což se mi nelíbí a tahá mě to za uši. Jinak jí moc říkat nejde... ☹ Další důvod je ten, že mi zemřela maminka a já bych chtěla zpětně dceru pojmenovat po ní. Jmenovala by se Marie Josefína, takže o tu Josefínu by tak úplně nepřišla. Ta Maruška mi k ní sedí prostě mnohem líp. Problém je, že manžel o tom ještě neví a rodina a všichni kolem by se na mě dívali jako na blázna. Řešil jste někdy něco podobného, že jste se se jménem dítěte prostě nesžili?

japona
28. bře 2016

O změně jména "na počest mrtvé maminky" ani nemluvím. Jak to souvisí s dcerou? Je pekne si na maminku vzpomenout, ale měnit jméno? Zapalte ji radši svíčku..

marcicek84
28. bře 2016

@adjanni - tak možná máš jiný způsob komunikace...a asi jsi to opět nepochopila, mi nevadí, jestiže máš jiný názor na to máš právo, ale jde o způsob jakým ho vyjádřiš, že všechny ostatní se snažíš shodit...a propo na karmy opravdu nevěřím, ale pokud někdo ano, nemám důvod se tu o tom vyjadřovat jako o méněceených názorech, které nejsou vědecky podloženy...nejsou a co, ať si každý věří čemu chce...

adjanni
28. bře 2016

@marcicek84 to nikdo nebere, ale neobviňuj z toho mne, že potajmu šňupu v nějakých knihách. Píši jak píši, je to můj styl, ber nebo ne.

marcicek84
28. bře 2016

@adjanni a pořád dokola, jako zaseklá gramogonová deska...tak popojedem, ne???

pampeliska1
28. bře 2016

@japona to si nemyslím..možná máte jiné zkušenosti, ale já mám v okolí min. 5 dospělých Marií (vč.mojí sestry a mamky) a nejčastější tvary jsou: Marie, Maruška, Majka, Mája. Jedné kamarádce říkám Mařenko, popř. Marunko a nepřijde mi to divné. Ale to nic nemění na tom, že bych jméno neměnila, jen bych ho možnáá přidala jako 2.

adjanni
28. bře 2016

@marcicek84 stačí neodpovídat jako poslední 😉 , měla jsi to ostatně v úmyslu..

gwennie
29. bře 2016

@leryl nevěděli jsme, že se tohle pracovní jméno, které měl v těhotenství, ujme i později 🙂 Mysleli jsme, že s porodem se okamžitě všichni přehoupnou na Davida, ale nestalo se, no... :D

kocicinka
autor
29. bře 2016

Chápu všechny názory zde, ale přesto, je to "jen" jméno, myslím, že mnohem důležitější je, jak se k malé chováme, jak se o ni staráme a věnujeme se jí. A že bych jí se změnou jména( kdyby na to došlo) změnila i osud, či karmu, nebo na ni něco naložila, tak na to opravdu nevěřím, myslím, že každý si je strůjcem svého osudu sám a jméno za to opravdu nemůže.

japona
29. bře 2016

@kocicinka Na změnu osudu, karmy nebo, že by to holčičku v dospělosti poznamenalo, taky nevěřím. Samozřejmě, že nejdůležitější je, jak se o ni staráte. Jen mi přijde nesmyslné měnit něco, co jste ji s nejlepším vědomím a svědomím dala před rokem. Raději bych pracovala s tím, co je. Není přece důležitější, že se o ni manžel stara, než že ji rika pepino? Má na to stejne "právo" jako vy ji říkáte josefino, ne? A za pár let si stejne holčička řekne, jak bude chtít byt oslovovana..🙂

janule1940
14. dub 2016

jak je dcerka stará?pokud má 2 měsíce, tak fajn, klidně jméno změňte, pokud má ale třeba rok, tak neblázněte, identifikace dítěte se jménem končí v 18 měsících, jméno je jeho sociální status, je pro něj důležité. pokud mu najednou začnete říkat maruško, můžete jí zadělat na problém. pak se nemůžete divit změnám v chování, zlobení, poruchám atd. neříkám, že je to nějaká katastrofa, ale brát dítěti jeho společenskou jistotu, to čím je, je podle mě hloupost.

hanina2
17. bře 2017

@kocicinka Ahoj mám podobný problém a ráda bych věděla jak to dopadlo s Josefinou. Přidali jste ještě druhe jméno? A jak ji ted říkáte?

kocicinka
autor
18. bře 2017

@hanina2 Můžem to kdyžtak pořešit přes IP?