Zůstávate ve vztahu kvůli dětem?

19. kvě 2023

Ahoj,
Chtěla bych se zeptat, jestli je tu také někdo kdo setrvává v manželství jen kvůli dětem... S manželem nám to nefunguje už x let. Přesto se nám před 2 rokama narodila dcera kterou oba bezmezně milujeme. Já toužím jít dál, on se rozvádět nechce a vyhrožuje mi, že mi dceru za žádnou cenu nenechá. V tomhle směru je až nebezpečně agresivní. Největší noční můra je pro mě střídavka. Co tak čtu, že soud může přiklepnout i 2 školky apod. Dítě by mělo nesmírný guláš v hlavě a to nemohu dopustit. Jenže já život bez dcery nechci, ať si jí vídá v týdnu a o 1x za 14 dní o víkendu, nebudu dělat žádný problém, i kdyby jí chtěl někdy na dýl na dovolenou apod... Jenže stejně to chce i on, aby byla jen u něj a já jí vídala. Pro mě srdcervoucí. Je fixovaná na mě. Já jí od narození krmím, přebaluju, uspávám, hraju si s ní, beru jí ven, vymýšlím aktivity, utěšuju při nemoci. Manžel o nic z toho nikdy neměl zájem, nejevil aktivitu sám od sebe. Spíš ho to obtěžovalo, on přeci chodí do práce a pak má mít klid... Jenže tohle u soudu nijak nedokážu... Tak proto přemýšlím jestli není lepší to v tom vztahu přetrpět, než abych osud dcery svěřila do rukou soudu, který očividně nejedná v zájmu dítěte... Děkuji za vhledy a zkušenosti.

drzticka81
28. kvě 2023

@zelenaesmolda U nas ve skole mame dite a je ve stridave peci, jedno pololeti je: tyden u nas a 2 tydny ve skole cca 300 km u otce, ve druhem pololeti naopak - je to super chutovka 🙂)))

zelenaesmolda
28. kvě 2023

@drzticka81
chudak decko fakt

tereziezavily
28. kvě 2023

@zelenaesmolda A maminka si všimla, že dítě není její majetek? Vždyť ten otec chce úplně to stejné, co chce matka. Kdyby mi někdo chtěl vzít moje vlastní dítě a laskavě mi ho půjčovat jednou za dva týdny na víkend, nějaký den v týdnu a dokonce by byl tak hodnej, že by nedělal problémy při nějaké dovolené, tak to jsem taky asi "nebezpečně agresivní".

miryp
29. kvě 2023

Zůstávat ve vztahu jen kvůli dětem je pro dítě samotné ta největší kravina (pardon, ale to nejde popsat jinak), kterou rodič může udělat. To dítě v té rodině žije, je napojené na rodiče a není slepé. Vnímá, co je doma v nepořádku, v horším případě přihlíží hádkám, je rodiči manipulováno proti tomu druhému, atd. Prožila jsem si to jako dítě a vídám to i v práci, kde řešíme mimo jiné i úpravu styku k nezletilým a rozvody. Zkuste si sednout a promluvit si, zkuste manželskou poradnu, popř. mediátora, pokud nejste schopni to ustát sami. A pokud to nikam nepovede, pak není žádoucí setrvávat v nefunkčním vztahu, protože bude-li žít dítě v nefunkčním vztahu svých rodičů, bude přejímat jejich vzorce a předpokládám, že nechceš, aby jednou tvá dcera považovala takový vztah za normální...
Co se úpravy styku k vaší dcerce týká, tak je třeba si uvědomit, že rodiče jste oba dva a oba dva máte stejná práva i povinnosti. Proč máš pocit, že ty máš nárok chtít výhradní péči a tatínek má nárok jen na pár hodin týdně a pak nějaký víkend? Proč máš pocit, že to nemůže být přesně obráceně? On není o nic méně rodičem, než ty. To, že na počátku života je pro dítě stěžejní matka, je dané prostě od přírody, ale to není stav, který trvá do dospělosti. Dcera není tvůj majetek a měla bys myslet hlavně na ní. Pokud nejsi schopná akceptovat střídavou péči, kdy jí zajistíš možnost rozvíjet vztah s oběma rodiči rovným dílem a chceš si jí uzurpovat pro sebe, pak máš ty nějaký nezpracovaný téma v sobě a je třeba na tom pracovat...

romkov
3. črc 2023

@andelka Muzu se prosim zeptat, jak jste se domluvili na alimentech? Muj muz 60 000 cisteho a ja 25 000. Dal mi dohodu se spolecnou peci. Vim,ze dcera bude prevazne u me doma. On si bude zit v blahobytu a ja s detmi??? Dekuji moc

andelka
3. črc 2023

@romkov my jsme si alimenty dali do dohody rovnou. Tehdy on cca 24 tis, já 6 tis RP. Platí 6 tis na oba. Stále. Ale platil vždycky i školku a obědy, takže teď platí SRPŠ, obědy a do loňska družinu. Když má být nějaký větší výdaj, domluvíme se. Třeba pomůcky na začátek školního roku ( a boty a oblečení do TV), ŠVP, teď jsme platili kurz k přijímacím zkouškám na gympl..tak to se podílí. Ale jinak většinu běžných věcí zařizuju a platím já. A jsou u mě 2/3 času. Prázdniny si řešíme každý po svém. On je má 3 týdny,já " zbytek".
Společná péče je ok, ale ne vždy je vhodná. Někdy je lepší mít všechno jasně dané, čili střídavá a určené alimenty ( u společné mohou být, ale dohodou rodičů), zvlášť když jsou mezi příjmy rodičů velké rozdíly a je pravděpodobné,že péče nebude 50:50.

romkov
4. črc 2023

@andelka Dekuji moc za vysvetleni. Vubec jsem netusila a myslim si,ze manzel na to spoleha,ze u spol.pece se take plati alimenty.

andelka
5. črc 2023

@romkov mohou,když se rodiče domluví, protože soud předpokládá,že se dohodnou na všem,na péči i na financování. Já jsem to ale chtěla mít v rozsudku,pro jistotu. Společnou péči nemůže soud určit. Tu jen schvaluje jako dohodu rodičů. Alimenty bývají obvyklejší u střídavé péče.