Batolata na svatebním obřadě a obědě

lucisuska
2. led 2014

Dlouho jsem přemýšlela, jestli je tato otázka spíš vhodná na beremko nebo sem na koníka. Jde o to, že s přítelem plánujeme svatbu a bude na nich několik batolat. Předem musím říct, že nemáme ještě děti, ikdyž je výhledově plánujeme a máme děti rádi. Na druhou stranu, vím a bojím se, že děti dokáži svatební obřad a oběd narušit - pláč, jídlo a pití během obřadu apod. Budeme mít obřad v kostele se mší. Když jsem tohle téma nastínila před maminkama těch dětí, tak všechny řekly něco v tom smyslu, že jsou to přece děti, že každý normální člověk je má rád a pochopí, že začnou plakat apod. A teď konečně moje otázka. 🙂 Jak byste se tvářily, kdyby Vás nevěsta a ženich slušně požádali, abyste na obřad a oběd přišli bez dětí (vyhnuli by se pláči během obřadu apod. a obstarávání dětských židliček na oběd apod.) a děti Vám příbuzný dovezl po obědě na hostinu, kde by mohly být s Vámi až do večera. Urazily byste se a pozvání odmítly? Nebo to vzaly v pohodě a přišli s manželem na obřad a oběd? Podotýkám, batolata, která by byla doma, by měla hlídání (babičku, na kterou jsou zvyklá každý den) a bydlí na vesnici, která je vzdálená 5 km od místa obřadu, takže není problém je dovézt na místo hostiny. Moc Vám děkuji za Vaše odpovědi. 🙂

elu
13. čer 2022

@lucisuska Vysrala bych se na svatbu a nikam bych nešla... Sorry... Ale tohle jsem ještě v zivote neslyšela...

lucisuska
autor
14. čer 2022

@squezy
@elu Holky, je vám jasné, že odpovídáte na 8,5 roku starou diskuzi? Od té doby se změnily okolnosti, názory a můžu vám říct, že teď bych bez dětí taky nešla... 🙂 Ale holt jsem to viděla jinak jako svobodná bezdětná a jinak to vidím teď. Je zbytečné to řešit. Hezký den 🙂

lucisuska
autor
14. čer 2022

@fire85 viz. Výše 🙂

mimi1004
14. čer 2022

@lucisuska A jak to tedy tenkrát dopadlo? Přišly i ty 2 děti na obřad nebo ne?

lilian2111
14. čer 2022

@lucisuska Taky bych bez dítěte nepřišla. Nikdo mi přece nemůže říkat kam svoje dítě mohu a nemohu brát. Vadilo by mi to. Svatba není zrovna nic, kam by takový prcek nemohl. Jde bohužel vidět, že děti nemáš.

lilian2111
14. čer 2022

Je aha, stará diskuze 😂

fire85
14. čer 2022

@lucisuska to je přeci fuk že diskuze je stará, já ji oživil a jak to jede. Jen mě prostě vyrazil dech komentar ať deti nechá doma a hotovo, tvl co to jako je, kdo mi bude narizovat kam mam dat deti? Co když ten člověk nemá hlídání?

leymea
14. čer 2022

Sice stara diskuze, ale nam se to stalo. Byli jsme pozvany na svatbu s dodatkem, ze bez deti. Samozrejme jsme nesli.

ferda90
14. čer 2022

@lilian2111 taky mi přijde zvláštní, že nařídí ať přijdou bez dětí. Jako chápu, že nechtějí aby jim někdo rusil obřad, ale ta máma určitě není blbá a když to dítě bude plakát nebo vztekat se, tak s ním půjde snad bokem. My byli nedávno taky na svatbě. Měli jsme mít hlídání, ale ségra byla nemocná a vzhledem k tomu, že svatba byla v úterý, tak babičky nemohly protože byly v práci, tak jsme vzali syna (16 měsíců) sebou. Původně měl být na obřad a oběd na tom hlídání pak jsme si pro něj měli přijet. Obřad docela dobrý, ale pak se malý začal plakat, rozčilovat se. Tak jsem s ním šla bokem ať neruší ostatní, zabavila jsem ho někde jinde. Naštěstí byl obřad venku. Oběd jsme s přítelem vyřešili tak, že se šel najíst prvně on a pak já. Přišlo by mi líto kdyby mi někdo řekl ať přijdu bez něj. My chtěli jít bez něj na obřad a oběd, ať se v klidu najime jelikož syn je neposeda, běhá a všechno ho zajímá, ale jinak na svatbě jako tak jsme chtěli být s ním

somalicats
14. čer 2022

@lilian2111
@ferda90
@fire85
Ono to chce ale taky trochu soudnosti ze strany rodičů. Záleží na tom, jak budoucí novomanželé svatbu koncipují a kde ji pořádají. Když byly starší holky maličké, byli jsme na několika svatbách, zrovna se to tak sešlo, že se povdávaly a poženili kámošky a kámoši a někteří nás pozvali. U jedné svatby byl dodatek, že prosí bez dětí - co vím, tak jeden pár se urazil a nepřijel, my si zařídili hlídání - a dobře jsme udělali, byla to fakt hogo fogo svatba, absolutně netuším, kam bych se tam šla uklízet s dětmi, kdyby se chystal řev nebo kdyby tam měly tendenci pobíhat/lozit. 14 dnů předtím se ženil bývalý spolužák, obřad měli na zahradě a děti byly vítány. Na naší svatbě se současným manželem mi šly moje děti za družičky 😀, a svatbu jsme udělali hodně komorní a právě s ohledem na ně, aby si to holky užily (a teď pořád slýchám, kdy se budeme brát znovu, že chtějí tu luxusní čokoládovou fontánu 😀 )
Jako upřímně - moje děti jsou součástí mého života, ale tam, kam se to v danou situaci a s ohledem na jejich věk nehodí, je netahám.

ferda90
14. čer 2022

@somalicats jako jo, ono to fakt záleží. Jak jsme psala, my byli nedávno na svatbě, která byla v úterý a měli jsme mít hlídání, ale ségra onemocněla a Babičky byly v práci. Tak jsme Filipka vzali na oběd i obřad a střídali jsme se s přítelem ve hlídání, jezení. Bylo to složitější, ale nikoho nerušil, ale zase být tam celou dobu bez něj bych ani nemohla (kojím) a ani nechtěla

somalicats
14. čer 2022

@ferda90 Jasně, ale o tom to je - máš soudnost, o prcka jste se s mužem postarali na střídačku, bylo kam se s ním uklidit, nebyl problém. Já takhle třeba s třetí dcerou zvládla i kongres - byly jí v té době 2 měsíce, bez šátku jsme stejně nedali ani ránu, protože mimo šátek byla neodložitelná - tak jsem ji navázala, vzala s sebou flaškovou výbavu, užila si přednášky a o pauzách mi kolegyně chodily nakukovat do šátku, co že to tam mám. Za celou dobu ani nepípla, že má hlad, jsem poznala podle toho, jak se začala vrtět, takže jsem jen odbíhala přebalovat a dělat mlíko. Čtvrtá dcera zase takhle prochrněla jinou akci v kočárku. Ale taky jsem byla připravená dát se na ústup, kdyby něco.

ferda90
14. čer 2022

@somalicats jj ono záleží na rodiči, jak se v případě nějaké nespokojenosti dítěte k tomu postaví, někdo by dítě nechal plakat třeba

drep
14. čer 2022

Dítě mám a požadavek absolvovat svatbu bez dětí bych respektovala bez uražení. Buď tak, že pokud bych nenašla hlídání, tak bych nešla anebo přišla bez dítěte. Obecně mě svatby neberou a moje byla minimalistická (a bylo tam jediné a dosti zlobící se dítě - to naše, tchán ji houpal), ale respektuju, když to někdo prožívá a má jakoukoliv představu, která je s dětmi nekompatibilní. Moje dítě je středobod mého vesmíru, ale nečekám, že to tak má zbytek světa

pampeklec
Autor odpověď smazal
Zobraz
lucisuska
autor
14. čer 2022

@mimi1004 a víš, že už vlastně ani nevím? 🤷‍♀️ Opravdu si to nepamatuji. Ani nevím, že jsem ti tehdy řešila. Na tomto se potvrzuje, že se priority a názory (aspoň některé), mohou v průběhu života změnit.

lucisuska
autor
14. čer 2022

@fire85 asi jsi to pochopila trošku jinak než jsem to tehdy myslela. V žádném případě bych nikdy nenaridila, že má někdo nechat děti doma a s dětmi tam nesmí . Šlo mi o to, aby nekřičely na mši v kostele a já abych nemusela zařizovat na svatební hostině jídelní židličky (bylo to ve školní jídelně, kde k dispozici nebyly). Vím, že odpoledne tam ty děti normálně byly a nikomu to nevadilo. Ale jak se tehdy vyřešil obřad a oběd, to si fakt nepamatuji a dnes to vážně nepovažuji za důležité 🙂

lucisuska
autor
14. čer 2022

@ferda90 nevím, jestli reaguješ na můj úvodní příspěvek, ale já píšu o dětech na obřadu v kostele a u oběda (hlavně kvůli jídelním stoličkám). Nikomu jsem nic nenařizovala, jen jsme se o tom bavili. Odpoledne už tam bylo několik malých dětí a nikomu tam nevadily...🙂

ferda90
14. čer 2022

@lucisuska obřad v kostele by byl asi s dětmi složitější než někde venku, ale asi bych to neviděla jako takový problém, že bych je nevzala a židličky u stolu, no nám třeba nevěsta s ženichem nechala prostrit a dát jídelní židličku ke stolu a bylo to k ničemu. Malý když už chodí a běhá, tak moc neusedí. Říkala jsme ji, že není třeba dělat prostírání ani řešit židličku, kdyby náhodou, tak by s emaily najedl na klíně semnou. Ale ono záleží, to je těžko no