Co obléct miminku, když jdeme na pohřeb?

scheetje
29. črc 2014

Prosim poradte co obleci 3 mesicnimu miminku na smutecni obrad pradedecka. Barvy, obleceni, boticky?

aemmi
29. črc 2014

To bych moc neřešila, něco béžového s bílou, u kluka modrou...
Dost mě udivují ty názory, že hned miminko nebrat, jednak z toho nemá rozum a když tam chtějí rodiče být a jiné hlídání není, předpokládám, že ostatní rodina bude na pohřbu taky. A druhak, když bude plakat, nebo rušit, tak odejít se dá vždycky.

talina
29. črc 2014

Osobně bych tam dítě nebrala, můj děda umřel když bylo Elišce 3,5m a bylo jasné, a všichni to chápali, že jsem se s ní nezúčastnila. Ani na pohřbu přítelovi babičky o 3 měsíce později. Je to čistě na tobě. Na malou asi těžko seženěš něco tmavého, pokud ano tím líp. Jinak něco v neutrálních barvách.

hansed
29. črc 2014

Já brala Adélku na pohřeb její prababičky, když měla 2 měsíce. Dala jsem neutrální, spíš tmavší barvy, ale neřešila jsem to. Smrt k životu patří. Měli jsme potom posezení, povídali jsme si, radovali se z Adélky a vzpomínali na babičku.... takový je život. Já byla na pohřbu svému dědovi ve 14, mamka měla pohřeb, když mi bylo 20, a kdybych neležela v ohrožení života v nemocnici, šla bych....

mmaarrkkeett
29. črc 2014

Já bych oblečení u takového prcka vůbec neřešila... uvidíš, že se spíše každý bude divit, co tam vůbec s tak malým mimčem děláš... já osobně bych ho tam nebrala...

agne
29. črc 2014

Nečetla jsem všechny předchozí komentáře...
My to měli v rodině shodné, akorát šlo o prababičku. Hlídat neměl kdo, a já kojila, takže jsme šli všichni...
Dá se to, je důležité akorát dohodnout, kdo s ním v případě pláče, křiku odejde. Já se prý jako malá na pohřbu smála, takže se mnou odešli čekat ven. U nás dcerku vozil manžel v kočárku za lavicemi, pak ji vytáhl a ležela mu na ramenu. Ani jsme nekonzultovali zda tam můžeme s kočárkem, prostě jsme tam vjeli.
Černou (smuteční) barvu jsem odmítla, dříve jsem to ale raději konzultovala s babičkou a dědečkem, měla na sobě bílé bodýčko s dlouhým rukávem a maličkými růžovými srdíčky. Jemné, milující, radostné... Růžové šatky jsem ji nakonec nedávala, protože bylo vedro.
Usínala při tom, ono tam bylo chladno (příjemně), akorát když zahrály na varhany tak se trošku lekla, ale to se nás leklo víc, bylo to do ticha, hodně hlasité, důrazné a nečekané...
Jinak myslím, že to bylo svým způsobem i takové rozptýlení, i na hostině, byť smuteční, prostě naděje, další generace, nový pokračující život... 😔

rituska88
29. črc 2014

Se mnou byli naši když jsem byla miminko taky na pohřbu, protože prostě neměli hlídání a navíc jak chcete dát hlídat tak malé miminko, když se pohřeb třeba koná mimo místo bydliště a maminka ho kojí, taky ne každý si to vezme na zodpovědnost. Osobně proti tomu nic nemám a kdyby mi umřel někdo hodně blízký, dítě bych vzala - smrt patří k životu a je dobré, když se to dítko učí odmalička. Samozřejmě jako miminko to ještě nevnímá. První pohřeb co si pamatuji, byl pohřeb mého dědečka když mi bylo 6 let a tehdy jsme tam byly všechny děti z rodiny - měl 6 synů, každý měl děti, takže to ani jinak vyřešit nešlo a rozhodně z toho nikdo z dětí trauma neměl, rodiče nám to přiměřeně věku vysvětlili a já byla ráda, že se můžu s dědečkem rozloučit.
Co se týče oblečení, tak děti se do černé neoblíkají. Volila bych bílou nebo nějaké neutrální, mírné barvy, bez výrazných vzorů.

marecek4
29. črc 2014

u mimi se oblečení neřeší,pro klidné svědomí můžeš obléct něco střízlivějšího bez výrazných obrázků a barev,neutrálního ražení

loafeer
29. črc 2014

Taťka mi umřel, když bylo mému synovi necelých šest týdnů. Jeho obleční jsem vůbec neřešila, byl nejspíš v modrých dupačkách. Rozhodně bych nevolila smutné barvy, je to dítě a to jedno z mála, které může rozzářit smutnou atmosféru

radushka1
29. črc 2014

Když měla Gábinka 3 měsíce, zemřel mi taťka a určitě bylo to poslední, co bych řešila její oblečení, navíc jí dávat do černého. Bylo horko, konec července, měla bodýčkové šatičky - bílé s červeným proužkem... určitě si tímto hlavu nezatěžuj.
A jak píše loafeer opravdu dítě je na tom pohřbu to, co rozzáří atmosféru.

evabelk
29. črc 2014

Jejda, to by mě ani nenapadlo řešit oblečení...na jednom pohřbu babičky jsem měla dceru, měla něco málo kolem roku. Oblečená byla normálně,slušně. Na smuteční hostině sme byli. Na druhém jsem měla syna, měl necelý rok. obřad mi prospal v kočáru, dcera byla ve školce. Na smuteční hostině sme nebyli. Obě děti byly kojené,tak jsem je musela mít sebou. Navíc na pohřbech byl i zbytek rodiny,neměla bych hlídání. Ani mě nenapadlo pomýšlet, že by z toho děti měly nějaké psychické újmy. Kdyby byly větší, tak bych jim to vysvětlila, že jsem se chtěla rozloučit s babičkou...

tygrous
29. črc 2014

Byli jsme na pohřbu manželova dědačka, když klukům byly jednomu 3 roky a druhému 9 měsíců, švagři tam byli taktéž s 9-měsíčním... Děti byly oblečené normálně, já stála s kočárkem bokem vzadu, švagrová s malým v šátku taky stranou, abychom případně mohly zmizet, kdyby začli plakat, ale oba to prospali...nikdo se nepozastavoval nad tím, že tam jsme s malými dětmi...

eimmy
29. črc 2014

Dítě na pohřeb nepatří.

gepe
29. črc 2014

Nejsme povercivi, nedrzime zvyky. Jedine co drzime, dite do jednoho roku nesmi na hrbitov - aby si ho neboztici nepovolali k sobe. A na pohreb dite male taky ne, je to nesmysl. Ja tomu jako mala az do 13ti let nebyla vystavovana -pamatuju si dva pohrby, na kterych jsem cekala a hrala si mimo hrbitov. Vzdy u me nekdo byl a pritom se jednalo o umrti v uzkem okruhu rodiny. Svagr mel pohreb 2011, starsi syn tehdy 13ti lety byl s nami na obradu, mladsi tenkrat 1,5roku byl venku s tetami.
Smrt k zivotu patri, avsak to neznamena, ze bude s nami chodit na pohrby. Da se to diteti podat ci vysvetlit i jinak, nez ukazovat rakev.
Jinak pokud nekdo dite bere, tak za me neutral bez vyraznych prvku, barev a obrazku.

mili00
29. črc 2014

Taky si nepamatuji a ani si nemyslím, že by mě mamka vzala jako dítě na pohřeb , můj první pohřeb byl snad v 11 a to byl mojí babičky tak jen proto, ☹

castava
29. črc 2014

Naše babičky říkaly, že těhotné ženy a malé děti na pohřby nepatří. Lídé na pohřbech ,,pouští,, emoce a je tam negativní energie na které děti reagují neboť je velmi vnímají. Dnes je doba jiná a každého věc, zda děti na pohřby brát. Já si vždy domluvila hlídání abych tam malého nemusela brát.

jarunkaxyz1
29. črc 2014

Osobně bych na pohřeb nebrala ani pětileté dítě, natož miminko - i kdyby měla zaskočit nějaká kamarádka. Miminka na pohřeb opravdu nepatří, nehledě na případné rušení.....

dezyre
29. črc 2014

Ono je to pěkné, že těhotné a děti na pohřeb nepatří, ale pokud jste těhotná a zemře Vám máma, tak asi těžko kvůli těhotenství se nepůjdete rozloučit.. to jen na okraj. I když řeším teď s dětma to samé. Se starším problém nemám, toho dám na ohlídání kamarádce, ale mladšího máme napojeného na přístrojích a nikdo kromě mě a manžela se o něj nedokáže postarat, takže na pohřeb asi bude muset s námi a nebudu ho nějak smutečně oblékat, jen prostě svátečnější oblečení.

twesik
30. črc 2014

Nerozumím názorům, že dítě na pohřeb nepatří.... Zvlášť pokud jsou založené na nějakých pověrách, které já osobně naprosto nesnáším... Byla jsem na prvním pohřbu něco mezi druhým a třetím rokem se svoji babičkou, když mě hlídala, umřela jí kamarádka, tak jsme šly. Pamatuji si jen to, že jsem tam byla, nezůstal mi žádný zdrcující zážitek do konce života... Dítě v tak malém věku si absolutně neuvědomuje o co jde, i když mu to člověk, patřičně k jeho věku, vysvětlí. A naprosto souhlasím s názorem, že dítě může na pohřbu působit právě jako takové světlo na konci tunelu, jakási útěcha pro pozůstalé, že život jde dál...
No a konečně k oblečení, u tak malého dítěte je to jedno...

ladybird_89
26. zář 2014

Já bych oblékla cokoli v jemných barvách, bílou nebo krémovou se nedá nic zkazit a každý pochopí, že miminko se do černého neobléká.

dasara
26. zář 2014

Já bych teda miminko na pohřeb ani na hřbitov nebrala! Miminka ani batolata na takových místech nemají, co dělat! 😖

carrie_b
26. zář 2014

Dle pověr by dítě do 1 roku nemělo jít na hřbitov, takže já bych ho nebrala ani na pohřeb. Jsem strašně pověrčivá, takže osobně bych to neriskovala. A rodina by mi to ani nedovolila.

zmrz_lina
26. zář 2014

@castava - tak to bych nesměla na pohřeb vlastního táty. Každá rodina má své zvyky a funguje podle jiných pravidel. Podle mě ke smrti patří pohřby, smrt patří k životu a k životu patří děti. Není důvod je z toho vylučovat. Oblečení bych nijak zvlášť neřešila.