Jsem blázen, když chci Vánoce bez dárků?

pilzzee
3. led 2024

Nejsem vanocni clovek, vanoce pro me predstavuji jenom stres, ale prekousnu to, hlavne kvuli detem, umim se i pretvarovat atd ... Ale co me letos (a teda nejen letos) dost vydeptalo, byla ta nesmyslnost v davani darku. Bezne se tu opakuji nasledujici scenare:

1) Hracka, kterou uz doma mame - nikdo se nas nezeptal
2) Stejna hracka, kterou jsme koupili my a zabalili - taky se nezeptali
3) Vec, kterou dotycny clovek nesnasi - no comment
4) Alkohol, ktery nepijeme - pravdepodobne flaska, kterou uz nekdo predtim dostal
5) Lapace prachu
6) Laciny plastovy hracky, ktery se rozpadaj na malinky kousky, ktery projdou vysavacem
7) Hracky, u kterych ten, kdo je kupoval ani nevedel, co vlastne kupuje.
8) Hromady sladkosti, ktery nejime
9) Obleceni male velikosti - u deti fakt staci se me proste zeptat na velikost

a spousta veci, u kterych je vidno, jak clovek nepremysli a jenom plni povinnost neco koupit ☹
Domluvit se predem nejde, plno lidi je ze "vsechno mam nic nechcu" a sami nakoupi hromadu kravin. Nechci byt za nejakyho diktatora a rozdavat seznamy, co ma kdo koupit, to uz je totalne stupidni.
Kdyz jsem doma navrhla, ze budeme davat darky jen detem a mezi dospelyma to zrusime, tak jsem byla akorat za kravu. Jenze ja uz tu naloz dalsich a dalsich veci proste nedavam, mam doma sbirku levnych vonavek (nepouzivam ani ty drahy), hrnecky nerozbijime a kredenc nemam nafukovaci, sama nez si neco koupim tak googlim, vybiram, ctu recenze a opravdu neocenim dostat neco jen proto, aby si nekdo splnil svoje vanocni povinnosti ☹ A stejne tak nechci zahlcovat kravinama ostatni. Prosim reknete mi, ze se mnou soucitite a ze nejsem takovej magor ☹

martulka88
10. led 2024

@pilzzee Buď klidně zaa černou ovci a udělej to jako my - potažmo jsem toto vymyslela já 🤣
Dárky pro syna - sepíšeme různé 2-3 dárky pro jednu i druhou babičku+dědu a oni si vyberou, co mu dají pod stromek, narozeniny a svátek (má to v únoru). Plus velikost oblečení (tu o velikost větší). Pro nás je nejlepší peníze. A všechno chceme u nás pod stromeček. A né, že pojedem na mezivánoční návštěvu ještě "Ježíškovat". S manželem si píšeme "Ježíškovi" - +-6věcí a buďto se inspirujeme či nikoliv. Dárky si dáváme jen s rodiči, jinak zbytek jsme zrušili. Jediné, komu kupujeme navíc, tak ségry dětem, jelikož jsou ještě malé.
Ano, s tímto jsem přišla já. Nejdříve jsme zrušili dárky s příbuzenstvem - potažmo švagrové rodinou. Pak jsme zrušili se sestřičkou a jejím manželem, ale děti jsme nechaly. Před 3ma lety jsme řekli, že dárky chceme pod naším stromečkem - to nebyl problém u mé rodiny, to jsme tak měli od začátku, ale tchánovci byli oříšek. Loni, kdy už jsem odmítala říkat, co mají koupit, aby nebyly jen peníze, jsem rezignovala a řekla jsem, že chceme peníze, že vše máme (máme malý nenafukovací byt). Mně třeba přijde hrozná hovadina vymýšlet dárky jen proto, abychom tomu druhému něco koupili a přitom se nijak nevídali (se švagrovou se vidíme jen na narozeniny tchánovců).

surikata131
10. led 2024

@pilzzee já bych taky nejradši zrušila dávání dárků mezi dospělými a dávala jen dětem, ale bohužel, zatím máme děti jen my, takže by dostaly jen naše děti a moji a manželovi sourozenci se svými partnery nic, což nejde. Chtěla bych se na příště domluvit, ať fakt nic nekupují, ani dětem, protože už máme hraček víc jak kdejaká hernička 🙈

chupma01
11. led 2024

Já soucitím, taky bych nejradši nic nedostávala! Letos jsem se rozhodla to řešit a volala rodičům s předstihem, že bych jim ráda udělala radost a co by byl pro ně nejlepší dárek a sama jsem jim řekla, co bychom ocenili my (za každou cenu se nám snažili dát peníze na kočárek... k čemu to je, vyměňovat si peníze).
Větší radost mi dělá dávání - zásadně spotřební dárky nebo vlastnoručně vyrobené šperky apod., ořechy, domácí sirup, čaj, kávu. Buď se to využije, nebo pošle dál, případně není taková škoda to vyhodit. Švagr nedává nikomu nic a nikdo se na něj myslím nezlobí.
Jestli máš doma sbírku věcí, co nechceš, neváhala bych je dát někomu jinýmu, věnovat na charitu nebo vyhodit, třeba ty laciný voňavky, co s nima doma? Letos jsem před Vánoci nepoužitý hračky, trička, knížky a šminky zabalila dětem a mladým slečnám jako vánoční dárek do azylových domů - projekt se jmenuje Krabice od bot. Třeba ty věci udělají radost někomu jinýmu, kdo si je jinak nemůže dovolit a ty se zbavíš krámů, co nechceš 🙂

lucifux
12. led 2024

@pilzzee tak my naštěstí nemáme moc rozšířený okruh na dárky. Babí s dědou nám dávají obálku. Tchýně dává obálku pro dospělé a buď se domluvíme co koupí ona dětem, a nebo na co mi přidá. U nás to chodí tak, že děti si píšou Ježíškovi s tím, že Ježíšek dává každému 2-3 dárky.

Předloni jsme koupili hromadu hraček a k ničemu, loni už jsme se polepšili, koupili jsme cíleně co si opravdu kluci přeji, co mají v dopisech a je po starostech. Žádné vymýšlení. Max. každému pyžamo, trenky, ponožky, knížka... To jsou 4 dárky co kupujeme pravidelně každý rok. Pak nějaká desková společenská hra. A tím pro nás dárečky končí.

A co se týče našeho obdarovávání. Tak nějak víme co každý používá, nebo co by mu udělalo radost. Nestalo se nám, že bychom se netrefili.

puzzles
25. únor 2024

Nemám ráda dárky. U nás v rodině jsme to zrušili a je klid. Ať si každý koupí, co sám chce. A dávat seznam? Jako sorry, ale znovu... Tak si tu věc kup sám a já si tu svou taky koupím sama. Nevidím v tom vůbec žádný smysl.

puzzles
25. únor 2024

A vyměnit si vzájemně peníze je taky prča. Opět a znovu. Nech si ty své a já si nechám ty své.