Jsem blázen, když chci Vánoce bez dárků?

pilzzee
3. led 2024

Nejsem vanocni clovek, vanoce pro me predstavuji jenom stres, ale prekousnu to, hlavne kvuli detem, umim se i pretvarovat atd ... Ale co me letos (a teda nejen letos) dost vydeptalo, byla ta nesmyslnost v davani darku. Bezne se tu opakuji nasledujici scenare:

1) Hracka, kterou uz doma mame - nikdo se nas nezeptal
2) Stejna hracka, kterou jsme koupili my a zabalili - taky se nezeptali
3) Vec, kterou dotycny clovek nesnasi - no comment
4) Alkohol, ktery nepijeme - pravdepodobne flaska, kterou uz nekdo predtim dostal
5) Lapace prachu
6) Laciny plastovy hracky, ktery se rozpadaj na malinky kousky, ktery projdou vysavacem
7) Hracky, u kterych ten, kdo je kupoval ani nevedel, co vlastne kupuje.
8) Hromady sladkosti, ktery nejime
9) Obleceni male velikosti - u deti fakt staci se me proste zeptat na velikost

a spousta veci, u kterych je vidno, jak clovek nepremysli a jenom plni povinnost neco koupit ☹
Domluvit se predem nejde, plno lidi je ze "vsechno mam nic nechcu" a sami nakoupi hromadu kravin. Nechci byt za nejakyho diktatora a rozdavat seznamy, co ma kdo koupit, to uz je totalne stupidni.
Kdyz jsem doma navrhla, ze budeme davat darky jen detem a mezi dospelyma to zrusime, tak jsem byla akorat za kravu. Jenze ja uz tu naloz dalsich a dalsich veci proste nedavam, mam doma sbirku levnych vonavek (nepouzivam ani ty drahy), hrnecky nerozbijime a kredenc nemam nafukovaci, sama nez si neco koupim tak googlim, vybiram, ctu recenze a opravdu neocenim dostat neco jen proto, aby si nekdo splnil svoje vanocni povinnosti ☹ A stejne tak nechci zahlcovat kravinama ostatni. Prosim reknete mi, ze se mnou soucitite a ze nejsem takovej magor ☹

zmrzlinka
3. led 2024

@klokanka31 když dcera dostala od manželovo tety třetí domeček pro panenky z Pepca ,který už jsem fakt neměla kam dát ,tak už mi není blbý to říct.Vidime se třikrát v roce a děti tam mají takovou nadílku jako doma a samé nesmysly.Synovi je 11 a s hračkami se už nehraje.Ani to nerozbaloval z originálních obalů.Nekdy to pak posunu dál třeba synovci.

me_druhe_ja
3. led 2024

@klokanka31 Já jim to nediktuju, prostě pošlu typy na dárky, které vím, že je baví. Třeba Emko miluje knížky, puzzle, vzdělávací hry a tak. Taky vybírám na jemnou motoriku..Jednou mu babička koupila auto na dálkový ovládání a jedna teta tancující robota a dopadlo to tak, že robot skončil rovnou v krabici, protože z toho měl hroznej strach a brečel a auto to samý. Nehlede na to, že neví, co všechno máme doma, tak aby něco nebylo 2x zbytečně.
A jak jsem psala, oni jsou raději, když jim pošlu tipy. 🙂

gruyerre
3. led 2024

@pilzzee já myslím, že musíš být ráznější a klidně teda být v očích těch ostatních za krávu 😀. Naprosto tě chápu. Já jsem před třemi lety řekla, že úplně rušíme dávání si dárků mimo nejužší rodinu, a to VČETNĚ DĚTÍ. Dáváme teda dárky mojí mámě a babičce, protože ony nikoho jinýho nemají, ale jsou rozumné a dárky pro děti konzultují nebo dají peníze. Tchánom nedáváme, protože oni Vánoce neslaví a nedávají nic ani vnoučatům.
To je taková nádhera nemuset kupovat dárky pro milion lidí. Takovýto shánění něčeho, aby prostě něco bylo, ale aby to nebyla úplná hovadina. A naprosto úžasný je, že naše děti nic nedostanou od tetiček a strýčků. Takže doporučuji a držím palce, ať se to obejde bez rodinného dusna.

prochi
3. led 2024

@pilzzee není to jednoduchý, já vím... nevím, kolik vás dohromady je, nás už je málo, tak jsme domluvení a říkáme si vše na rovinu. Mezi dospěláky (tím myslím, naše sourozence a jejich partnery), jsme prostě dárky zrušili. Jsem hrozně ráda, když přijdou, můžu je pohostit, pokecáme... Ale když jsem to řekla v práci, tak jsem působila jak lakomá čůza, která jim nechci nic kupovat a že jim to přijde prostě divný... a o hodinu později brečely, že nemají dárek pro tu a toho a že fakt neví, co už... Takže dáváme my jejich dětem, oni našim a ještě si dopředu řeknem, co by si přály. Za mě ideál 🙂 Co se babiček týká, tam zas byla domluva, že jsem od nich dostala peníze a koupila přesně podle dopisu pro Ježíška 🙂

izz76
3. led 2024

@pilzzee Ne nejsi divná,me pripada jako blbost si navzájem předávat spousty zbytečných věci. Když v dnešní době si každý muže koupit co chce a potřebuje. Já dávám dárky jen našim 3detem,to mě bavi. Dospělým jen velmi symbolicky,nebo nic. Stejně tak je to směrem k nám.

emillyhk
3. led 2024

@pilzzee Chápu tě. Já jsem to zkusila navrhnout už před rokem, že dárky jen dětem. Protože buď dostáváme kraviny, co někdo jiný dostal a nechtěl (alkohol, který nepijeme, chňapky, těch mám asi 20, v životě jsem to nepoužila, atd.) nebo peníze v cca hodnotě dárků, které dotyčným kupujeme my, takže si vlastně koupili tu věc sami, jen já ji dlouze vybírala, kupovala, balila, aby udělala radost. Já mám na Vánocích ráda i to vybírání a rozbalování dárků, ale když roky sleduješ, že to druhou stranu vlastně obtěžuje, tak jsem čekala, že všichni přistoupí na to, že to zrušíme. No tak ne, byla jsem za exota, že to nejde, že jsou vánoce, takže si MUSÍME dát dárky. Mamka si přesně nadiktovala, co chce, já to 14 dní sháněla, protože to mělo nějaká specifika, tak aby byla spokojená. Protože ji znám, tak dárek od ní pro mého muže jsem zajistila já (vybrala, koupila, ona měla jen zabalit) a aby to nebylo divné, že já nic nedostala, tak jsem si koupila (a sama zaplatila) i dárek pro sebe "od mamky". A jak to dopadlo? Oba zabalila pro mého muže a já dostala jenom sadu lžiček, které mi chtěla dovézt už rok a půl, ale vždycky je zapomněla doma. 🙈 Nebudu lhát, bylo mi to líto, v tu chvíli mě to i naštvalo. Letos jsme se jí v rodině složili na vysavač, který strašně chtěla. Zatím ho nepoužila. 🤷‍♀️ Od tchánovců jsme dostávali obálku, ale jak jsem psala, vlastně v hodnotě dárků pro ně. A podobných historek mám spoustu...
Štve mě plýtvání penězi na zbytečnosti, štve mě, že se mi doma kupí věci, které nechci, zároveň nějak nejsem schopná to vyhodit, když je to vlastně funkční. Nevím, asi to všechno zabalím a příští rok dotyčným věnuju jako vánoční dárky zpátky 😆

michaela666
3. led 2024

@emillyhk Možná když dostanou svoje dárky, tak konečně pochopí. 😃
Taky ráda kupuju a vybírám pro ostatní, ale nesnáším dostávat takové ty dárky "aby se neřeklo" - svíčky, které mi nevoní, parfémy, pěny do koupele ( když jsme měli sprcháč a všichni to věděli 🙈), keramické serepatičky od Vietnamců do 100,-.
To raději ať si peníze ušetří, než kupovat 20 takových dárků protože víc jim limit nedovolí a stejně ví, že se do vkusu netrefí. Větší radost budu mít když koupí o dárek navíc pro své děti.

somalicats
3. led 2024

@pilzzee Bude to znít jako klišé, ale Vánoce jsou takové, jaké si je uděláš. Pokud se sama necháš zatáhnout do té komerční sféry svátků proto, "že se to musí", tak se pak nediv, že jsi z toho vydeptaná.
My jsme taky za exoty, protože nedáváme dětem hromadu dárků, které je nebudou bavit za pár dnů (takže u nás není ten "bohatý Ježíšek, rozuměj kupa dárků pod stromečkem"). A širší část rodiny se tomu musela přizpůsobit. V tomhle nedělám kompromis, nechci vést děti ke komerčnímu konzumnímu pojetí svátků. Každé z dětí najde pod stromečkem 3-4 dárky, já si většinou něco malého hmotného nadělím sama (manžel nemá vkus na nákup dárků a taky občas sklouzává k nákupu blbin), ale hlavní dárky jsou už několik let zážitky. Letos to byl vánoční pobyt, takže jsme hned po Štědrém dnu vyrazili na pobyt, odkud se domů nikomu nechtělo.
Stejně tak prožívání adventu - výzdobu dělají starší děti, do obchodů v té době většinou vůbec nelezu (díky bohu za on-line nákupy), cukroví pečeme jen tolik, co sníme, a děti pečou se mnou (těší se na to celý rok). V příštích letech, až i menší děti trochu povyrostou, plánuju na Vánoce vypadnout někam do exotiky - to bude sice pro širší část rodiny další šok, ale jsou to naše svátky, které hodláme strávit v klidu a pohodě 😉

Tobě doporučuju udělat totéž - přestat brát ohledy na širší část rodiny, domluvit se s manželem, jak chcete svátky pojmout a trávit, a podle toho se zařídit. Uvidíš, že si i tohle období oblíbíš, pokud ho budeš trávit s ohledem na sebe a svou rodinu.

emillyhk
3. led 2024

@michaela666 Vanu nemáme přes deset let, všichni to vědí. A stejně jsem skoro každý rok dostala pěnu do koupele. Co na to říct 🤷‍♀️
Já opravdu chápu, když se člověk přes veškerou snahu netrefí, to se stane. Jenže pak slyším moji mamku, jak "kupuje" dárky pro nejlepší kamarádku nebo rodinu: "No já pro B. nic nemám, no tak jí dám ty ubrousky, co se mi tady válí, vždyť je to jedno..." A prostě vím, že jí je úplně jedno, jestli dárek od ní udělá komukoli radost. Zároveň si ale pokaždé přesně nadiktuje, co chce 🙈
Nebo tchýně - minulý rok nakoupila svojí dceři a jejímu partnerovi nějaké sýry, uzeniny, oříšky. Ona od nich dostala v podstatě totéž, jen jedna nakoupila v Kauflandu a druhá v Penny. Když si představím, že bysme se takhle obdarovali v rodině všichni, tak to do konce trvanlivosti nestihneme sníst a půlka se vyhodí. A to mi přijde úplně šílený 🤦‍♀️ Jak už někdo psal - ráda s těmi lidmi posedím, pohostím (nebo se nechám pohostit), ale dárky "jen aby se něco dalo" mi přijdou jako obrovské plýtvání. A nechci to učit ani svoje dítě 🤷‍♀️

veroniquecz
3. led 2024

@klokanka31 u nás jsou naopak Radi když jim napisu co mají koupit. Plus přidají par drobnosti sami pd sebe.

pilzzee
autor
5. led 2024

@somalicats Uplne to chapu, je to bezva jak to mate zarizene. U nas je ale kamen urazu ten, ze manzel je desnej "vanocofil" a taky slovak, takze vsechno musi byt a musi to byt co nejvic tradicni. Pritom uz ma doma tuny ponozek jeste nerozbalenych z minulych vanoc a narozenin a vubec mu nevadi pytat si dalsi. Synovi jsem chtela letos dat jen 4 darky (dcera je jeste mimino, ta mela jeden darek), nakonec se to "zvrhlo" v 7, ale byly to jen hracky, ktery jsem opravdu promyslela a jsou pro nej vhodne a ja je doma snesu. Taky bych na vanoce nejradsi vypadla nekam pryc do tepla, jenze to by manzel neprenesl pres srdce a taky s detma zatim delsi lety realizovat nejdou.

pilzzee
autor
5. led 2024

@emillyhk To je fakt sileny :-/ Ja verim tomu, ze jsem taky driv urcite nekomu dala nevhodny darek, ale tak po 30 uz clovek muze mit trosku odhad. Jako dostat penu do koupele pokud nemam vanu, to je vazne vrchol 😀

zekrt
5. led 2024

Já ti rozumím. Nemám ráda zanášení bytu blbostmi, nemám ráda plýtvání. Naštěstí po letech konečně rodina pochopila, dáváme jen dětem, část rodiny koupila něco navrch mimo domluvu a samozřejmě co už děti dostaly od nás, takže z toho byly akorát protáhlé obličeje... 🙄 Jak u blbých. Bez Vánoc bych se obešla, trpím to kvůli dětem.

klokanka31
5. led 2024

@zekrt Trpět Vánoce? Docela smutný ne?

pilzzee
autor
5. led 2024

@zekrt Ja jsem synovi koupila zvonek na kolo. Nalepila jsem mu na nej nalepku se zviratkem, co ma jako znacku ve skolce. Zustalo to zabaleny ve vanocnim papiru ve skrini, protoze jsem se dozvedela, ze moje mama ma pro nej to samy :-/ To me dost zamrzelo. Za me je dulezity mit doma pohodu cely rok, a ne vsechno vyhrocovat do extremu dva tydny v roce, je to desna saskarna.

drep
5. led 2024

Já to taky naprosto chápu. Naštěstí celá rodina ví, že jsem minimalista a že naše dítě opravdu všechno má. Tchýně i máma se naučily ptát, co mají dceři koupit, bráchovi jsem to koupila já. A mezi dospělými si přesně řekneme, co kdo chce a to si koupíme. Máma i tchýně měly dřív potřebu mi koupit ještě něco navíc, obvykle kosmetikz, akorát že já drogerkou nepoužívam, mám pár osvědčených přírodních produktů a ty točím. Takže ne, nechci chemickej sprcháč a už vůbec ne deodorant, ze kterýho se tak akorát osypu. A manželem si vždycky dáváme překvapení, ale my se známe a umíme trefit, co druhému udělá radost (obvykle zážitky). Babičky jsem to prostě naučila, když první ponakupovaly přesně plastové hovadiny, tak jsem stanovila, že co si koupěj, co budou mít doma, aby si tam s tím dcera u nich mohla hrát. Další rok už se zeptaly🤣

zekrt
5. led 2024

@klokanka31 No a co mam dělat? Ve školce to viděli u ostatních a chtějí to taky. Nechci zas být krkavčí matka, tak to divadlo hraju.

klokanka31
5. led 2024

@zekrt Já to myslela jinak. Udivuje mě tady kolik lidí nemá rádo Vánoce...Vždyť to je smutný...

zekrt
5. led 2024

@klokanka31 Nejsem věřící, nemám v tom ten biblický smysl.

martinka_33
5. led 2024

@klokanka31 taky nejsem Vánoční typ, vlastne nejsem vubec sváteční typ 😀 A vyložene trpim kdyz má nekdo v mém okolí potřebu vánoce slavit konzumnim způsobem, nastesti to mel ex, muj muz souhlasí s mým minimalistickým pojetím Vánoc 👍

jane46
5. led 2024

Ježiš, to mě mrzí... Vánoce by měl mít člověk takové, jaké chce, vždyť jsou jednou za rok...
Jako zrušení dárků mezi rodinkami u dospělých beru jako nejlepší rozhodnutí. Mám je všechny ráda, ale jak píšeš... nebydlím s nimi a museli by mi poslat seznam, ať nekoupím blbost, což nesnáším. Takhle se sejdeme a máme pohodu a klid. U dětí si posíláme seznam a každý vybere jednu věc, takže se nestane, že by u babiček byla kopa blbostí a to stejné u druhé babičky atd.
Tchyně měla občas období, kdy se nezeptala a něco sama vymyslela, ale buď koupila něco co my nebo už jsme to měli a když před ní dcera ani dárek nerozbalila, protože ho dostala od nás, poučilo jí to. Ale nejsme jí jedno... nevím co s těmi chytrolíny, kteří prostě něco vytáhnou, jen ať mají splněno a není s nim řeč. To je lepší odjet pryč a nesetkat se...

martinka0209
9. led 2024

My si s tchánovci dárky nedáváme ostatním ano,my většinou napíšeme nebo řekneme co si přejeme a nepřijdeme mi to blbý,lepší než dostat kraviny,se švagrovymi si dáváme maličkosti,my jim dáváme dárkový poukazy( Kaufland,Lidl,DM),jedlé dárky ( tyhle Vánoce co byli dostali malé balení ochucených medu),a od nich dostáváme kosmetiku,já bombu do koupele,pěnu do koupele, svíčku a zeptám se já sama jestli chtějí poradit co dětem,někdo se i zeptá a když neví velikost oblečení,zeptají se, všechno je o domluvě,klidně jim řekněte že by jste radši pod stromeček jedlý dárky a rovnou jim dejte seznam co jíte,co pijete a co by jste chtěli,aby dostali děti k tomu napsat velikost oblečení

barumrallyebum
10. led 2024

Nejsi blazen. Blazni jsou spis oni 😉 hele pracuji cely zivot po obchodech a kdyz slysim ty komentare co k tomu nakupovani nekteri maji...vubec by mi nebylo lito pak ty darky hodit do popelnice nebo dat na chodbu at si to sousedi rozeberou. Oni splnili svoji povinnost dat darek ( nekdo rad nakupuje, takze proto dostavate hromady levnych darku. Tam to neni o tom, ze by chteli udelat nekomu radost), ty jsi splnila svoji povinnost darek prijmout. Darek svoji ulohu splnil a muze jit o dum dal..
Mozna kdyz vy jim prestanete kupovat darky, tak je to taky prestane bavit. Nebo at tedy manzel najde darkum doma misto kdyz je tak chytrej.

konidana
10. led 2024

@pilzzee na vanoce v teple nepotrebujes extra dlouhe lety. I kdyz je teplo a teplo. Nam v pohode staci tech 15 az 20st a hlavne slunicko. Myslim , ze tak patery vanoce s detma do 10 let jsme meli na jihu.... Sicilie (min.2x,), Recko (taky asi 2x) , Sardinie. Vsecko tedy autem. Jo a jednou jsme byli na Kanarech. Tam bylo opravdu teplo 🙂 (20 az 25st.). Krom poslednich Kanaru, jsme tedy vzdy ozdobili nejaky stromecek a byly darky...hlavne pro deti. Na tech Kanarech ne, tam jsme letadlem fakt nebrali nic navic. Stromecek s darkama na deti cekal doma na Silvestra.

martinka0209
10. led 2024

@zekrt já Vánoce miluji, rozzářené oči děti,cukroví,bram.salat a kapr a věřící nejsme a žádný byblicky smysl v tom nemám,my s manželem jsme se domluvili ,že dostaneme společný dárek muzikál Dracula,dala jsem to pod stromeček,ať tam něco máme kvůli dětem, jinak to moc dárky pro nás neprozivame,my dáváme dárky co si přejí ostatní se seznamu dáváme svá dárky,je pravda že od mých rodičů toho dostaneme hodně než dáváme my,ale zase to jsou dárky co udělají radost nebo je potrebujeme
@pilzzee

zekrt
10. led 2024

@martinka0209 O rozzářených očích mi furt někdo vypráví a u nás se nekoná. To jen u nás jsou na štědrý den děti protivné a nesnesitelné? Čekají na ten dárek co si přály a nedá se s nimi vydržet. Před večeří mám vždy chuť někam zdrhnout.

klokanka31
10. led 2024

@zekrt Možná to tak bereš protože Vánoce nemusíš? Taky otázka jak ten Štědrý den prožíváte, děti nasají pocity dospělých...

matusoni
10. led 2024

@zekrt ono to křesťanský původ ani nemá 🤭

zekrt
10. led 2024

@klokanka31 Já se snažím, ale oni to berou děsně hamižně. Chtějí lego a tím to hasne. 😂🤷🏼‍♀️

zekrt
10. led 2024

@matusoni Já vím.