Kolik vánočních dárků pro děti?

apemi
17. lis 2020

Kolik vánočních dárků dáváte dětem 3 a 5 let?

puhelin
18. lis 2020

@ahyt A deti si hraji se vsim? Nebo to delate pro svuj pocit? Zajima me to, protoze jsem uplne na opacne strane. Darky nechceme resit, protoze deti ucime, o cem Vanoce skutecne jsou a nechceme, aby za Vanocemi videly jen stromek a darky.

madbetka
18. lis 2020

@puhelin Myslíš, že kdo dává hodně dárků, nemůže děti naučit, o čem Vánoce skutečně jsou?

My se jich tedy taky snažíme dávat méně, ale jeden mi přijde zase málo. A o čem jsou opravdu Vánoce budou naše děti, doufám, vědět i tak (slavíme křesťanské Vánoce se vším, co k tomu patří). U maličkých dětí to ale, chtě nechtě, stejně trošku o dárcích je.. 🙂

puhelin
18. lis 2020

@madbetka Jen pokud nekdo deti na darky nauci.

petronelka20
18. lis 2020

Nemame zadny pocetni linit. Vzdy jsme se snazili plnit prani z dopisu pro Jeziska. Nejmin darku bylo asi 10 pro jednoho, miluji ten pohled na stromecek zaplneny darky. Tento rok se mi to moc nepodari, jelikoz deti (8 a 6) si preji drahe darky, starsi holka chce novy pc, pak jen ponozky a pyzamo 😂 a mladsi kluk chce ctyrkolku a vybaveni na ni 😂, ta se nam ale domu nevejde, neprojela by dverma, takze budeme muset asi postavit stromecek jeste venku 😂 Dostanou jeste knizky, co jsme koupili v lete a par krabic Lega, ktere jsem koupila ve vyprodeji za pulku 😂

jane46
18. lis 2020

@puhelin Zeptam se, jake jsi mela Vanoce=darky v detstvi? Jen me to zajima,nesoudim nici rozhodnuti.
Kdybych mela neomezeny rozpocet ci naopak omezeny, darky by byly jine (nemyslim hned vic/min, ale urcite by to bylo znat).

glimmer
18. lis 2020

dáváme většinou tak do 10 dárků ... s tím, že mají jeden takový ten TOP dárek, o kterém pořád mluví, že to chtějí. Pak vždy dostávají knížku, nějaké ty měkoně (buď oblečení, povlečení a tak).

madbetka
18. lis 2020

@puhelin Tvoje malé dítě se netěší na ten jeden dárek, co dostane? Nebude mít u stromečku rozzářené oči a nebude ho radostně rozbalovat?

Naše tříletá ti z fleku odříká, že se o Vánocích narodil Ježíšek, že se narodil v Betlémě, kdo všechno se mu přišel poklonit a kdo to vlastně Ježíšek je. Řekne ti, že půjdeme do kostela, budeme zpívat koledy, podíváme se na jesličky a pak pojedeme za babičkou. Ale hned vzápětí ti řekne, že potom jí Ježíšek donese to kolo, o kterém už půl roku mluví. A v těch třech letech ví, že stejně jako Ježíšek dostal od lidí spoustu dárků, když se narodil, dostáváme od něj taky nějaký dárek a chceme i my myslet na ty, co máme rádi a udělat jim radost nějakou maličkostí. Takže naše holky vesele tvoří kalendáře pro babičky, strašně se těší, až je rozbalí. A budeme společně plnit Krabici od bot pro úplně cizí holčičku, protože chceme (nejen) o Vánocích dělat radost, protože máme radost z narození Ježíška 🙂

Dá se to krásně vybalancovat a není pravda, že s dárky uniká podstata Vánoc 🙂

puhelin
18. lis 2020

@jane46 Meli jsme taky tak 2 - 3 darky od rodicu, to same od babicek a dedu.

kamino
18. lis 2020

V nás je vždy jeden velký ( velké Lego, či NERF ) pak nějaká hra, míček na gumičce, knížku, oblíbené oblečení - má rád měkké dárky 🙂 ) nebo tak max 5 dárků celkem, ale pak ještě dostane nějakou drobnost od tchánovců, pak jedeme k mé mámě, kde je druhý eožíšek a pak k bráchovi, kde je třetí 🙂 takže se na těch 10 dostane.

puhelin
18. lis 2020

@madbetka Nam je proste skoda penez, kdyz pak babicka prijde na navstevu a vidi ty vsechny hracky stranou, ani si s nimi nehraje.

herminka
18. lis 2020

U nás se většinou dávají každému dítěti 3 dárky. Potom mají ještě nadílku u obojích prarodičů, tak si myslím, že toho dostanou ažaž.
Ale respektuji, že to někdo má jinak a chce mít pod stromečkem hromadu dárků.

madbetka
18. lis 2020

@puhelin To už je pak ale o výběru vhodných nebo nevhodných dárků. Já můžu s klidným svědomím říct, že naše děti si hrají se vším, co dostanou. Ale nedostávají kvanta, to je pravda, od nás dostanou těch 5 dárků a přijde mi to taky až až.

Jen jsem chtěla říct, že si myslím, že ani když je dárků víc, nemusí být Vánoce jen o nich 🙂

elencze
18. lis 2020

@jane46 tesat do kamene, přesně tak, pokud dítě v paneláku nechce poníka nebo profi hráčský notebook za 40 000, kdo jsem, abych rozhodla, jestli má jeho přání cenu nebo ne.

felixfelicis
18. lis 2020

Holky, ja ze sveho detstvi nejvic vzpominam na Vanoce, kdy jsem dostala "jenom" dva vetsi darky, ktere jsem si ale hrozne prala. Jeden darek by mi taky prisel malo a ani bych se neumela rozhodnout, ktery toho bude, kdyz deti si toho preji vic. Ale 150? Co kdyz to deti treba behem roku uz dostanou? Taky nejsem moc priznivcem blbin do poctu a je mi pak lito tech penez. My treba pod stromecek vyndame darky pro celou rodinu, i kdyz s nami nejsou primo na Stedry vecer, takze mame pod stromeckem plno darku i tak 🙂

celaskon87
18. lis 2020

Mám děti 2-4-6 let. Každý dostane jeden větší dárek (kočárek-hrací šperkovnice-aktovka) a pár menších (menší lego, tvořivá sada, letos víc společenských her, jak se nikam nechodí, tak je často hrajeme). Holky dostanou nové šaty, syn tepláky (ty nutně potřebuje). Každý knížku. Od nás tedy mají každý tak 5 dárků. Pod stromečkem na Štedrý den jsou i dárky od prarodičů, jedni prarodiče dávají jednu věc (zpravidla velkou hračku, rádi si vnoučata “kupují” a není jim blbý říct, že je to od nich), druzí prarodiče dávají věcí více, ale zase je s nimi domluva a aktivně se ptají, co konktrétně mají komu dát (takže třeba pro syna předškoláka koupí školní pouzdro, které jsme vybrali). Celkově mají děti tak 8-10 dárků pod stromečkem, s tím, že jen polovina je od nás a zbytek od prarodičů. Z mé zkušenosti je méně více (např raději během roku dětem koupím punčocháče, spodní prádlo nebo sponky do vlasů, než to všechno rozbalovat pod stromečkem a zahlcovat děti dárky).

jane46
18. lis 2020

@elencze Souhlasim. Pokud dite nezije jen v nejake bubline, ze svet je jen ruzovy bonbon bez starosti, povinnosti a ze se penize tvori v penezence bez usili a rodice s nim komunikuji.... Neni pak problem mu vse vysvetlit a pochopi to.
Ja se vsadim, ze nasi nikdy necitili z nas deti zklamani z Vanoc, proste jsme chapaly, ze penize nemame.

puhelin
18. lis 2020

@madbetka Presne. Radeji at jich je mene, ale jsou promyslene, aby staly za to a hraly si s nimi.

lovemusicsun
18. lis 2020

Já mám pro starší (necelé tři roky) asi 8 dárků, pro mladší (8 měsíců) dva. Letos ještě starší nepsala Ježíškovi, ale tuším co se jí bude líbit. Dám jeden nebo dva hodnotnější dárky, zbytek menší. Měla jsem to tak i já, když jsem byla malá. Naši mi přes rok kromě narozenin a svátku nic moc nedávali, ale Vánoce jsme měli bohaté a vždy dostali dárky co jsme chtěli (víceméně). A mělo to kouzlo, těšili jsme se s bráchou na rozbalování. Chci to tak i pro mé děti. Nějaké drobnosti nadělí i Mikuláš, přijde mi to lepší než dostat jen čokoládu.
Jinak osobně nesnáším dostat hromadu malých pitomostí, radši jeden dárek, nad kterým někdo přemýšel.

lida9
18. lis 2020

jen dotaz na ty, kteri davaji 10 darku plus neco od babicek atd... to mate ty detske pokojiky nafukovaci nebo kam pak s temi vsemi kramy? vyhazujete hracky se kterymi si deti uz nehraji? neberte to nijak zle, jen se ptam. me osobne to prijde silene, ten nas konzumni svet vs. svet deti nekde v rozvojovych zemi, kde si muzou hrat tak max s klackem...

g_m
18. lis 2020

@lida9 Je ale nesmysl porovnávat svět rozvojových zemí a ten náš. To jsou hrušky a jabka. Jiná mentalita, jiné priority, jiné všechno. Je to nefér, ale je to prostě tak.

Jinak pokojíček nafukovací nemáme, jsme dokonce v bytě, kde jsou oba v jednom pokojíku. Ale na knížky máme police na stěně, lego je ve velkém boxu stejně jako vláčkodráha, pokud není zrovna postavená. Na kreativní věci máme jiné menší šuplíky na stěnu z Ikey. Oblečení půjde do skříně apod.

marketa11112
18. lis 2020

@puhelin
@somalicats nekupujeme hromadu blbin. Albi tužka,knížky, mozaika, kyneticky písek, modelina, cokoli na rozvoj motoriky nebo mluvy , nebo třeba hudební nástroj, mi nepřipadá zrovna jako blbina.

petronelka20
18. lis 2020

@lida9 kdybych musela koukat na to, jak ziji jinde, tak bych si musela vycitat i to, ze si rozsvitim. Nase deti toho dostavaji hodne, ale ono i kdyz dostanou treba nekolik krabic Lega, tak to moc mista nezabere, kdyz delal manzel synovi pokojicek, tak mu na nej udelal police, zbytek ma na pojizdnem poradniku, ci jak se ta skrinka jmenuje, na knizky mame knihovnu, na Lolky a barbiny si da do domecku (spis domu, co ji manzel kdysi vyrabel), mala auta jdou do krabic, velke si bud zaparkuje pod postel nebo je ma v herne, vlackodraha do boxu...stolni hry, puzzle...jdou do komody, mladsi toho ma hodne i v psacim stole, ktery jeste nema vyuziti. Mame barak, kde ma kazdy svuj pokoj a dole maji hernu, ale potom, co se odstehovali kazdy do sveho pokoje, tak uz tu je jen gaucik, stolek, klouzacka, nejake hry, auta a ve skrinkach drobnosti, ktere nemaji misto a veci na tvoreni. Jinak moje deti moji hracek spoustu, ale se vsema si hraji, sice si toho treba par mesicu nevsimnou, ale pak se k tomu vrati.

marketa11112
18. lis 2020

@lida9 my máme vedle obýváku malou hernu. Hračky se u nás zatím nedaruji a nepřesouvají. Děti si hrají se vším. Vyřadila jsem jim jen miminkovske hracky a poslala sestřence, co čekala mimino. Dárků dostávají dost, přání si nechávají na vánoce. A opravdu si od jara či léta přeji stále stejné věci. Navíc dostanou hlavně věci na rozvoj motoriky a řeči, syn není zcela zdráv a jsou tedy potřeba. Až děti povyrostou, zřejmě něco darujeme školce. Ale zatím je to daleko.
Jinak celé léto jsme na zahradě a i tam jsme dětem vytvořily jejich zázemí. Synovi to moc pomáhá.

izz76
18. lis 2020

@lida9 Ne všechny dárky které dcera dostane k vánocům jsou trvale, třeba modelina, továrna na sliz, výroba mýdla, vyrobí se, spotřebuje a není z toho zádna věc která doma bude ležet roky.. Jinak hraček se postupně zbavuju, těch které už neodpovídají věku a je jiste, že už si s nima hrát nebude, dávám je do kontejneru pro klokanky.. Naopak knížky, Lega, deskové hry, zůstanou léta Dceři je 6 let, momentálně miluje lol, Barbie, všechno s elzou, baby born a se vším si vyhraje a já jsem ráda, že ji to můžu dopřát a kvůli tomu, že děti v Africe si hrajou s klacikem, nebudeme v žít chudobě.

nata22linka07
18. lis 2020

Letos jsem dala dětem limit na hračky 2000Kč Syn a dcera 6 a 10 let si vybrslit hračky s letáku. Dcera má 4 hračky a syn tři. Vybral si nerfku přes tisícovku. Pak dostanou měkouse, lego, knížku, a kosmetiku do vany. Manžel jím chtěl taky koupit něco za sebe. Hry na Xbox jednu hračku. A když se vše zabalí zvlášť tak mají i 20 balíčku. OD babiček mají Max 2 dárky. Mám ráda pod stromečkem hodně dárků a rozzářene dětské oči

20190418
18. lis 2020

@lida9 my teda darku zas tak moc nedáváme, ale levnější hračky do charity, dražší syn souhlasí, že můžu prodat a bud se koupi jiný (ja nejsem z tech, co dava jen ke zvláštním příležitostem) nebo jdeme do kina atd. Prostě aby chápal koloběh peněz umerne svému věku.

lida9
18. lis 2020

jasne my taky nezijeme v chudobe, detem kupujeme hracky a darky... ale cim dal casteji me napada, ze maji mi prckove obrovske stesti a kdyz pak prijdou,, mami ja si nemam s cim hrat ,, a jsou znudeny az na pudu! to by me vzal cert, spoustu hracek o kterych se v jine casti sveta detem ani nezda ! asi bude jeden z darku letosnich vanoc i nejaky prispevek na Unicef, abych tak nejak to sve svedomi uklidnila, ze nejenom me deti maji co chteji...

drzticka81
18. lis 2020

@lida9 Mame dokonce tri deti a v jednom pokoji a predstav si, ze maji stale misto na hrani. Hracky maji treba do sady a ty se vejdou k tem predchozim. Syn uz si tak moc nehraje -lego nejspis prodame. Vlackodrahu jsem ted vyradila a dala do krabice na pudu - pro vnoucata se to bude hodit. Jinak mame obrovske krabice dupla - to je pod posteli. Mame dva kocarky -tam jsou vsechny panenky dcer. Kazdy ma svou postel s kapsarem -tam jsou plysaci. Maji sve skrine az do stropu )vestavene -tam maji hracky v krabicich nebo v kufrikach- lolky jsou male, barbie v domecku-zatim se tam vlezou vsechny. Mame dvojposchodacku a nahoru vedou schody (uvnitr mame ulozny prostor na hry a hracky). Zatim moc hracek nevyrazujeme. Deti si hraji krom maleho lega se vsim. Knizky davame do knihovny-hodne knih mam ze sveho detstvi, ale knihy musi bejt. Obleceni posouvam dal -prodavam. Takze zatim to jde 🙂)

sonaxoxo
18. lis 2020

Cim min,tim lip..ve 3 a 4 letech kluk otevrel 2 darky a stacilo mu to.Chtel si uz s tim hrat a na ostatni darky prdel a nakonec jsem je otevirala ja s tatkou.Jako byla jsem z toho i zklamana..

jane46
18. lis 2020

@lida9 Knizky do knihovny, lego k legu, dostanou dreveny domek a hrad a pak male veci a na to loni Jezisek prinesl kazdemu truhlu. Kazdou druhou adventni Ne prochazime hracky a neco jde pribuznym, protoze maji mladsi a neco na charitu. Rozbite prakticky nemaji nic, vazi si hracek i kdyz jich maji vic nez africke dite (kam clovek cokoliv posle a oni si toho nevazi, nevi co s tim, maji jinou mentalitu... At zacnou pouzivat kondomy a leky, co jim tam putuji. Na tohle mam proste jiny nazor a radsi pomuzu u nas,ne v DD...).