Křest starších dětí. Z jakého důvodu jste nechali/nenechali děti pokřtít?

denuliss
26. led 2023

Zdravím 😊
Už dlouhou dobu přemýšlím nad křtem svého syna a nemůžu se nějak rozhodnout. Já jsem věřící, pokřtěná, mám i svaté přijímání, do kostela občas chodím, čtu si Bibli. Manžel pokřtěný není a nevěří v Boha v církevním pojetí. Věří si tak nějak po svém, v přírodu, ve Stvořitele. Ohledně otázky křtu se neshodneme. Manžel nejdříve se křtem nesouhlasil. Říkal, že toto by si měl každý za sebe rozhodnout sám. Potom ale řekl, že jestli chci, ať křest domluvím, ale že nebude v kostele nic slibovat. S farářem jsme už na toto téma mluvili a křest by umožnil. Já ale pořád nějak tápu. Říkám si, jestli mám malému určovat v tomto směr a zapsat ho k určité církvi (římskokatolická). Taky mám k církvi určité výhrady, i co se historie týče. Zároveň ale je prý křest cestou spásy a vstupu do Božího království (nyní ale už církev tvrdí, že Bůh sám není vázán na své svátosti a spásy tedy může dojít i člověk nepokřtěný, podle toho, zda byl dobrým člověkem).
Takže teď nevím, jak se mám rozhodnout a dost mě to trápí.
Zajímá mě tedy, z jakého důvody jste nechali nebo nenechali děti pokřtít?
Máte někdo zkušenost se křtem batolat nebo starších dětí? Syn bude mít příští měsíc 2 roky a narozeniny vychází na neděli, tak přemýšlím, jestli křest domluvit na den narozenin. Zároveň mám ale obavu, jestli syn v kostele po dobu obřadu vydrží a zda při samotném křtu nebude neklidný nebo zda nebude plakat.
Předem děkuji za Vaše zkušenosti.

veronicka89
1. únor 2023

@j.kriv ne ale dite se chlubi ze jde na 1.svate prijimani...a ve skolce mluvi o kmotrovi nebo kmotre ... 🙂
A ve skole maji predmet nabozenstvi a tam v podstate chodi taky jenom ti pokrteni ... ( neni to podminka

j.kriv
1. únor 2023

@veronicka89 tak to jo, to chápu. Tady je to zas spíš naopak, co vím, tak starší má ve třídě jen jednu holku z věřící rodiny, ta chodila i do náboženství, a u mladší asi nevím o nikom 🤔

jana_zofie
1. únor 2023

@denuliss
Klidne to muzete probrat s fararem. Myslim, ze kdyz mu to podas takto, muzete si o tom spolu hezky podiskutovat (teda... Asi zalezi co mate za farare taky, no.)
Maly je pokrteny. Ja to tak citila. Ja jsem verici, z pomerne laxne praktikujici rodiny. Nicmene jsem pred nekolika lety pocitila potrebu svou viru praktikovat vice a brat ji vazneji (a ted s tim bojuji, ne jako souboj ano-ne, ale spis jde o to "jak". Jak to nemam z domu a spousta veci pro me neni automaticka, citim se obcas ztracena, i proto bych chtela, aby se me deti necitily ve vire osamocene) a muj neverici tehdy-jeste-ne-muz me v tom podporil.
Pokrtit dite je obrovsky zavazek ve kterem vlastne slibujes, ze to dite budes k vire vest. Historicky se nejprve krtili az starsi. Aby mohli dobrovolne a zcela prijmout Krista a vse, co to obnasi. Postupem casu, jednak proto, ze by v tom obdobi ani nikoho nenapadlo, ze by dite v budoucnu neverilo v Boha, jednak kvuli vysoke detske umrtnosti, se zazila praxe krtu novorozenat. Nicmene rada protestantskych cirkvi to takto nedela a deti do cirkve jen "uvede" a krti az pozdeji.
Myslim, ze je to dulezite rozhodnuti a mela bys to udelat tak, jak to vnimas ty. Bez ohledu na okoli nebo prarodice a tak.

jana_zofie
1. únor 2023

@martinka_33 par lidi z AC znam. Jsou prima. Hrozne se mi na AC libi ta rozradostnena opravdovost viry nebo jak to nazvat, aspon u tech, co jsem potkala. Dokonce jsem chvili premyslela, kdyz jsem si uvedomila, ze bych se k vire potrebovala vic primknout, jestli cirkev nezmenit. Ale mame v rodine dost marianske tradice a jejich vyznam je pro me dulezity, stejne jako pribehy a svedectvi, kterym verim. Porad to ve me ale obcas "zahloda" 🙂

lenniik
2. únor 2023

@denuliss teď máme třetí skoro dvoutýdenní a ano chodíme do kostela skoro každou neděli. Jen chci zdůraznit, že do evangelického. Mě jako nevěřící mi tam přijde lepší atmosféra k malým dětem, ale když brečí nebo dělá scény, tak odcházím do sálu. Děti chodí od mimin a cca od dvou let chodí do nedělní školky. Je jich tam víc stejné věku, tak jsou tam už jako doma 😄

lenniik
2. únor 2023

@lenniik jinak známá nechávala dětem dát jen požehnání a když už byly starší, tak až poté se pokřtily.

odvarkova
3. únor 2023

@andelka vidíš, my se brali před 20 lety a farář chtěl, aby se manžel při slibu dal i pokřtít, jinak že nám tam svatbu neudělá. Když se nám po svatbě narodil první syn, jeho požadavek byl stejný 🤷🏻‍♀️

andelka
3. únor 2023

@odvarkova šla bych jinam. Dispenz nebyl problém už když jsem se před 16 lety poprvé vdávala já ( my ho nepotřebovali ale někteří známí ano)