Křtiny, co je k tomu potřeba? Manželka pokřtěná není

meor
28. lis 2014

Dobrý den..
Chtěli bychom se zeptat, jak pak je to s křtinami..??
Manželka pokřtěná není já však ano, no a chtěli bychom naše mimčo nechat pokřtít také...
Co je k tomu potřeba..??
Jestli nám může někdo poradit... 🙂
Moc děkujeme..

denyzuza06
28. lis 2014

@somalicats ano mezi děti Boží, ne mezi děti římskokatolicko Boží, nebo baptisticko Boží, prostě jen děti Boží.
O toleranci evangelíků vím, loni nás ve svém evangelickém kostele oddala těhotná farářka přestože věděla že manžel i děti jsu křtění u říkmokatolíků a ja nějsem křtěná vůbec. Nejspíše nam bude křtít i naše třetí dítě. Musím přiznat že mi je velice sympatické že jejich kostel neni plny zlata a barevných vitráží a že nezakazují svým farářům mít rodinu protože přece bůh řekl milujte se a množte se tak proč zrovna sluha boží by neměl jít příkladem.

somalicats
28. lis 2014

@denyzuza06 Jen Ti tam vypadl ten vstup do církve... A dle křtu to je vstup do konkrétní církve...
Vidíš, sama píšeš, že jsou ti blízcí evangelíci a křtíš u nich, podvědomě s nimi v řadě věcí souhlasíš, jinak bys to nedělala. A předpokládám, že svoje děti vedeš ve stejném duchu,takže je pravděpodobné, že evangelíky budou i ony preferovat jak v dětství, tak v dospělosti. Nikde přece není řečeno, že křtít se musí výhradně v církvi římskokatolické.

marketa233
28. lis 2014

@denyzuza06 Já právě jen nechápu tu potřebu křtu, když nechceš být součástí církve, do které vstupuješ. Já chápu křest jako moment, kdy přijdu do kostela a řeknu: "Tak jsem tady, souhlasím s vašimi (našimi) pravidly, budu podle nich žít. Vše přijímám, nic nezpochybňuji. Pomozte mi v tom, že mne nyní zbavíte hříchů a v budoucnu mi budete nápomocni, když se od našich ideálů budu vzdalovat nebo nahodile vzdálím."

denyzuza06
28. lis 2014

@somalicats za evangelíky jsem šla protože kostel kde jsem křtila své děti vyměnil faráře a ten už tak otevřený jako ten předchozí nebyl a když jsem se pídila kdo by mne v kostele oddal byla mi paní farářka doporučena a já byla opravdu spokojená s jejím přístupema vstřícností a proto půjdu příště zase za ní protože z ní mám pocit že rozumí mému pojetí víry a nic mi nenutí.......ale k chození do kostela a mazaní hříchu modlitbama mě to opět nepřinutí. A ano pokud jde o to co se jsem uvedla že se mi u evangelíku líbí jako je skromnost a přirozenost rodiny k tomu opravdu děti vést hodlám 🙂

denyzuza06
28. lis 2014

@marketa233 já chápu křest jako přiblížení dítěte Bohu, seznámení s ním příjetí pod jeho ochranná křídla. to že se lidé po předcházející staletí rozchází v názoru na pravidla života ve víře a tvoří různé církve pokladám za druhotnou a nepodstatnou věc právě protože Bůh je pořád jeden

sibara
28. lis 2014

@meor to je normální, že diskuze někam sklouzne, to zas neřešte vy, pokud vám to vadí, měl jste to zařadit jako otázku, dostal byste od každého jednu odpověď😉
A mnohé z těch dalších příspěvků už nejsou komentářem k vaší konkrétní situaci, tak se nečilte 😉
Vždyť je to fajn, že jste "nahodil" natolik zajímavé téma, že se o něm rozjela taková diskuze 🙂
Jinak my pokřtění jsme a máme církevní sňatek (u našeho faráře podmínka, ačkoliv jenom proto jsme se jistě nebrali 😀) . Ale mám známou , jež má pokřtěnou holčičku, kterou mají s přítelem, sezdáni nejsou (římskokatolická církev). Jak tu padlo, záleží na benevolenci faráře.
Z hmotných propriet je nutná svíčka a křestní rouška, no a ten pokřtěný kmotr 😀 Dar je jistě vítaný, ale dobrovolný, jak tu padlo.

marketa233
28. lis 2014

@denyzuza06 Tenhle pohled na víru chápu. Jen nevím, proč tedy tvé dítě (tvým rozhodnutím) vstupuje do církve, která se ti navíc nelíbí.

denyzuza06
28. lis 2014

@marketa233 protože není možné pokřtít dítě aniž by do církve vstoupilo. kdyby byla možnost pokřtít dítě nezávislým farářem zvolila bych ji, ale to možné není. Takže jsem musela najít faráře který mi pokřtí nemanželské dítě bez pokřtěné matky a jelikož jsem věděla že tento farář římskokatolické církve je k tomu svolný šla jsem rovnou za ním, když se sitauce změnila a nový farář k tomu svolný nebyl šla jsem "o dům" dál a práve protože mi nazáleží na církvi nepídila jsem se po tom kolik možností křtu mám a šla jsem rovnou tam kde jsem věděla že je to možné

marketa233
28. lis 2014

@denyzuza06 Ale pořád nevíme, proč tedy dítě křtíš, když nechceš, aby vstoupilo do církve a křest je vstupem do církve.

denyzuza06
28. lis 2014

@marketa233 protože křest není vstupem do církve ale přijetím do království nebeského, církev je ten kdo to provádí a tím i přijímá pokřtěného mezi sebe protože svým způsobem se za něj zaručuje, ale základní myšlenka je přijetí dítěte k Bohu. Děti se v minulosti křtili co nejdřívě po narození protože byla velká umrtnost dětí a bez pokřtění by nemohli do nebe, nemohli by k bohu, respektive to církev lidem tvrdila. Tudíž já nepovažuji křest za vstup do církve to je prostě nutné zlo protože jinak to nejde, ale otevření brány do nebe. Tak jako své blízké důstojně pohřbíváme tak je i vítáme na svět. To že má církev na křtění monopol za to já už nemůžu 😀

marketa233
28. lis 2014

@denyzuza06 Počkej, vstupuje tedy dítě křtem do církve nebo ne? Nejde dítě na světě přivítat jinak než křtem? Z čeho plyne monopol církve a co vůbec myslíš "církví"? Nemůžeš si dítě pokřtít sama?

marketa233
28. lis 2014

@denyzuza06 Promiň, že tě takhle "vyslýchám", Jen mne tvůj názor zajímá, protože není určitě ojedinělý. Sama jsem brala křest jako společenskou událost, mnohdy branou jako povinnost. Až v poslední době, kdy jsem sama čekala syna, jsem si uvědomila, že to není jen o pěkném kostele, oblečení a příležitosti setkat se s příbuznými.

somalicats
28. lis 2014

@denyzuza06 Ale křest je vstupem do církve, pořádně se se svátostí křtu seznam, než budeš tvrdit opak. Tvým rozhodnutím jsou Tvé děti členy církve, kterou jsi jim vybrala. Proto tvrdím, že pokud rodiče nemají jasno, nemají dítě nechat křtít, to si pak může o křest požádat zvolenou církev samo.

andelka
28. lis 2014

@marketa233 pokud by křest měl být jen tím co jsi psala, tak by bohatě stačilo Vítání občánků, nebo si udělat nějakou oslavu doma v rodinném kruhu.Křest je opravdu o něčem jiném, jde o obsah, ne o formu.

hanih
28. lis 2014

@somalicats @marketa233 Já myslím, že @denyzuza06 chápu. Jde jí o původní pojetí křtu, kdy šlo především o to, že dítě bylo přijato do království nebeského. To, že se dítě křtem stane členem dané církve je vedlejší, důležitý je spíš duchovní význam křestu. Mě je toto pojetí sympatické - jde tam totiž opravdu o víru a ne o pravidla dané církve, která vznikla třeba až mnohem později, než svátost křtu. To, že existuje víc církví je stejně spíš jen o tom, že každá má jiná pravidla jak uctívat téhož Boha, takže pokud jde čistě jen o víru v tohoto Boha, je prakticky jedno, která církev křest provede.

somalicats
28. lis 2014

@hanih To jo, já nerozporuju to, že má svou víru a takto k ní přistupuje, jen si myslím, že právě proto, že je křest zároveň i vstupem do církve, tak pokud mám k té církvi natolik zásadní výhrady, nechám křest na dítěti samotném, až bude větší a rozhodne se samo, jestli vůbec chce akceptovat víru a jestli chce být členem církve.

andelka
28. lis 2014

@hanih já to taky chápu..mám i dojem že minimálně křesťanské církve si křty vzájemně uznávají. Že jde o tu podstatu, křest je jen jeden, kdežto církví k nimž se můžeme během života hlásit vícero.
Kamarádka je křtěná v římskokatolické, ale rodina nakonec se přesunula k jiné církvi (tuším bratrské), ale křest je daný a křesťanka prostě je, i když pak přišel odklon k jiné církvi.

marketa233
28. lis 2014

@hanih V tomto pojedí zbývá ještě zodpovědět, proč musí křest provádět nějaká církev - instituce.

Nechápu, proč někomu jde o to, aby dítě bylo pokřtěno knězem, ke kterému má výhrady. Z toho mi vyplývá, že ten kněz je dobrý k pokřtění dítěte, ale jinak je to vůl, že se nechá omezovat a nemá děti.

hanih
28. lis 2014

@somalicats Já si právě myslím, že pro ni je výrazně důležitější to, že dítě bude pokřtěné, než to, kde bude pokřtěné. Protože křest je jen jeden, nevyměnitelný, církví je mnoho, člověk je může časem změnit, pokud má s tou původní problém. Vztah k Bohu nezávisí na církvi, tu můžu změnit, ovšem Bůh je stále ten samý. Proto chápu, že fakt, že je dítě pokřtěné, je zde stavěno nad to, která církev to udělá. Dítě může vychovávat ve vztahu k víře i sama, ovšem křest mu sama neudělí, na to je třeba vysvěcená osoba.

hanih
28. lis 2014

@marketa233 Na tom něco je... Ovšem beru to tak, že křest by měla provádět vysvěcená osoba (tedy kněz). Nevím, jestli nějaká církev akceptuje i křest nevysvěcenou osobou... Ale to už jde zas o nějakou tu církev, že? 🙂 Tohle je asi spíš o individuálním vnitřním postoji...
Co se týká druhé části tvého příspěvku - s knězem nemusí mít problém, i když má problém s danou církví. Můžu člověka respektovat, mít rád atd., i když nesouhlasím s jeho názory.

andelka
28. lis 2014

@hanih Řádným služebníkem křtu je biskup, kněz nebo jáhen. Hrozí-li nebezpečí smrti, může udělit křest každý člověk (dokonce i sám nepokřtěný), má-li opravdový úmysl křtít a dělá to způsobem, jakým křtí církev, tedy vodou a trojiční formulí.

marketa233
28. lis 2014

@hanih Takže motivací je dítě pokřtít. Jaké jsou k tomu důvody? Co tím samotným obřadem získá? Asi jde totiž jen o nějaký zisk, když křest není brán jako závazek.

marketa233
28. lis 2014

@hanih K druhé části. Jak může mít ráda kněze a nerada církev? Ten kněz je církev, stejně jako ona sama...

andelka
28. lis 2014

@marketa233 ani kněží, ani věřící nemusí úplně se vším do puntíku souhlasit. Církev je společenství lidí, slabých, omylných, ovlivnitelných..nicméně s tím základním by člověk měl cítit ztotožnění a ctít to.

hanih
28. lis 2014

@marketa233 Nemyslím si, že by to bylo bráno zcela bez závazku, ovšem nejde tu o závazek církvi, že se bude řídit jejími pravidly, ale o závazek Bohu, že bude žít v souladu s vírou. Ziskem je právě ten vstup do království nebeského. A vzhledem k tomu, že (jak tu píše @andelka), křtít nemůže jen tak někdo, pokud nejde o ohrožení života, musí si prostě vybrat nějakou tu církev, i když neuvažuje o závazku vůči ní.

marketa233
28. lis 2014

@andelka To je právě na tom to zajímavé. Že někdo chce křest, tedy vstup do tohoto společenství, a zároveň v tom společenství nechce být.

marketa233
28. lis 2014

@hanih Takže prostě jen trochu obelžu kněze a mám to? I když nevím, co je TO?

andelka
28. lis 2014

@marketa233 no, to je. Právě proto když se křtí dítě, tak se počítá s tím, že rodiče se k nějaké církvi hlásí, nebo k ní inklinují a v této pak zažádají o křest. Musí vědět o čem víra je, v co věří..někdy je to komplikované, církve obecně nemají moc dobrou "reklamu", ale pokud v Boha věřím a křest chci, tak se musím zorientovat mezi možnostmi a nějakou cestu si najít. Taky člověk kolikrát nechápe úplně všechno, čemu se věří a proč,buď pro "tvrdost srdce", nezkušenost, nebo že to ještě úplně neprobral s někým, nepochopil souvislosti..je toho hodně. Ale ten základ je u každé církve daný a myslím že většina lidí najde sobě tu nejbližší, srdci nejbližší.

hanih
28. lis 2014

@marketa233 Tak s tím nesouhlasím - kněz je osoba, která církev zastupuje, ale není tou církví, není s ní totožný. Dokonce ani nemusí s veškerým učením své církve stoprocentně souhlasit (i když ve většině by měl, proč by tam jinak zůstával). Nevím, jak ty, ale já můžu mít ráda lidi aniž bych souhlasila s veškerými jejich názory a postoji, prostě je respektuju, i když s nimi nesouhlasím. To je jako bys tvrdila, že všichni kněží v dané církvi jsou stejní - nejsou, každý je trochu jiný a každý přistupuje trochu jinak ke své službě církvi a Bohu, i když dodržují stejná pravidla.

marketa233
28. lis 2014

@hanih Tak s tím nesouhlasím. Věřící jsou tělem církve, jak by mohlo to tělo fungovat, kdyby nespolupracovali jednotlivé části? A v případě, kdy někdo říká "Vstupuji mezi vás, ale budu si dělat, co chci.", my to jako spolupráce a fungování jednoho těla, společenství nepřijde.