Mím jít kamarádce za svědka, ale nejsem ta, co by jí nadšeně ke svatbě tleskala

18. bře 2024

Ahoj, resim takovy svuj vnitrni rozpor. Nasi spolecni - vlastne nejlepsi - kamaradi, do toho v lete prasti a nas si s manzelem vybrali za svedky. Obe rodiny se zname hromadu let, mame stejne stary deti, vime o vsech svych neduhach i krizich, co jsme jako pary prozili.
No a to je prave ten problem. Ja jsem uz za ta leta v manzelstvi k manzelstvim obecne tak strasne skepticka, ze bych ji nejradeji rekla, at se na svatbu rovnou vykasle, ze si tim akorat zkomplikuje zivot 🙄
S mym muzem jsme se brali pred x lety z velke lasky, oba jsme meli hole zadky a vse, co jsme ziskali, bylo nabyto za manzelstvi. Vse je tedy nase spolecne a v pripade rozvodu se musime spravedlive rozdelit.
U nich je to tak, ze on je pomerne majetny muz. Dum, ktery si postavili, je ciste na jeho jmeno. Ona v nem "pouze" vychovava jejich spolecne deti a je tam jakysi najemnik, kdyz to reknu takto syrove. Svatba by tohle vsechno mohla zmenit, ze. Aby mela jakousi jistotu. Jenze on uz ma pripravenou podrobnou predmanzelskou smlouvu, kde vse, vcetne domu, kde bydli v pripade umrti/rozvodu/jine nenadale udalosti dum a veskery dalsi majetek pripadne pouze detetem. A dokonce tam ma snad i osetrene, ze i cast vydelanych penez nebude spadat do SJM... Prijde mi teda uplne zbytecne se brat 😅 Prijde mi to takove dost nespravedlive. Kor, kdyz barak postavili v dobe, kdy uz meli deti a ona byla na materske. Tudiz on, aby mohl nadale vydelavat, tak ona se vzdala sve kariery, aby mohla pecovat o jejich spolecne deti.
No a ve me se vnitrne pere tady to "vycurane" boreni hodnot manzelstvi (ze si ji vlastne bere jen na oko, aby se nereklo, s tou predmanzelskou smlouvou), a protoze dale vim, jaka je manzelstvi (nebo celkove dlouhodobe partnerstvi) drina a ze uz bych se NIKDY znovu nevdala. Ackoliv mam samozrejme sveho muze stale rada, tak dost casto si rikam, ze bez nej by mi mnohdy bylo daleko lip 🙄😅
Proste jak uz jsem stara (40 let) a mam uz v tomhle ohledu neco odzito, tak nedokazu nadsene tleskat tomuto pocinu.
Jeste podotykam, ze nic proti zenichovi nemam, ale holt se na nej divam kritickym pohledem uz jen z podstaty, ze to je jesitny chlap, byt je to nas spolecny a velmi dobry kamarad. Jak byste se k takovemu svedectvi postavily vy?

autor
18. bře 2024

A jeste podotykam, ze spolu chodi od svych 16 let. Tzn., ze vsechno, co kdy vybudoval a vydelal bylo vlastne po jejim boku 🤷‍♀️

j.a.n.i
18. bře 2024

No, dej jí tohle přečíst a nemusíš řešit, zda ji jít nebo nejít za svědka.

zanett
18. bře 2024

Mne je tolik, co tobe, ale nevidim manzelstvi tak spatne - ale holt to chce si dobre vybrat🙂

On je vychcanej jak mraky, o tom zadna. Byt to v Americe, tak chlapec ostrouha, protoze pokud se ona vzdala kariery, aby mohla pecovat o deti a delat mu rodinne zazemi, nemohl by ji v pripade rozvodu vypakovat jen s igelitkou. Ale holt zijeme v CR. Rekni ji to, jak jsi to tu napsala - kdyz si ho i tak vezme (s tou predmanzelskou smlouvou), tak je to holt jeji blbost a jeji riziko.

Na druhou stranu - trochu ji chapu, ja byla taky 'stara' nevesta, pokud na tu svatbu cekala cely zivot, asi chce mermomoci ten status manzelky, at to stoji, co to stoji. No jak jsem tu psala ted v jine diskuzi; kazdy sveho stesti strujcem. My nejsme zodpovedni za stesti ostatnich.

koordinatorka_odboje
18. bře 2024

Nijak. Kamarádka te pozadala jenom o gesto, ne o schvaleni jeji svatby.

autor
18. bře 2024

@koordinatorka_odboje to je pravda ☝🏼🤷‍♀️

koordinatorka_odboje
18. bře 2024

Je hloupa s tou smlouvou a vzdanim kariery bez zaruky, o tom zadna ...ale pozde bycha honiti.

autor
18. bře 2024

Musim vsak zapracovat na pocker face, aby me kysely oblicej na tema svatba moc neprozradil 🙄 Na druhou stranu - jako jeji dobra kamoska - nemela bych ji rict svuj uprimny nazor? Mimochodem, manzel si mysli to same co ja. Ale odmita se dobtoho michat, ze to je ciste jejich vec. Coz samozrejme je, no...

journals
18. bře 2024

Kdyby vám bylo 20… ale není. Je vám okolo 40, za tu dobu už ona růžové brýle nemá a sama moc dobře ví do čeho jde. Ty absolutně nejsi zodpovědná za její budoucí štěstí 🤷🏻‍♀️
Sama jsi z manželství asi dost zrazená, tak na to koukáš taky jinak.
Ze svého, nezaujatého, pohledu myslím, že každý jsme nějaký, každý máme nějaké hodnoty, priority a ona může být v důsledku i spokojená. Třeba i víc než ty 😶 neříkám, že je to tak ideální, nic a nikoho neobhajuju, on bude pěkně vyčůraný, ale jestli je s ním kamarádka 20 let, sama moc dobře ví 🤷🏻‍♀️

ai30
18. bře 2024

Byla jsem na svatbe nejlepsi kamaradce a myslela jsem si, ze dela obrovskou chybu. Bylo tam spousta problemu, jeden vetsi nez druhy. Bylo to prp me divne, ale brala jsem to tak, ze jsem tam pro ni a me se na schvaleni nikdo nepta. Je to uz asi deset let zpatky a dopadlo to tak, ze jsou porad spolu, stastni jak blechy, maji krasnou rodinu a opravdu uprimne krasny vztah. Svatba bude i bez tebe, podpor svou kamaradku ted a stuj pri ni, kdyz se to vydari, i kdyz se to vyse*e.

journals
18. bře 2024

Btw. Kamarádky v podobném věku se okolo mě berou/chtějí vdát proto, že ve 40 je už trapné říkat přítel. Tedy jde čistě o formalitu, jméno a oslovení.
Tak třeba i to je důvodem? Ono když je ti 40, máte spolu děti, tak je to oslovení “přítel” takové už opravdu zvláštní

autor
18. bře 2024

@journals to je pravda. Ona uz daaavno ty ruzove bryle nema. Ale hodi se k sobe jako par, to jo. Myslim, ze je i celkem pragmaticka osoba, iluze zadne nema... je to od nej takove romanticke gesto, ze teda uz, po tolika letech.. V podstate si fakticky majetkove polepsi, protoze uderem svatby (az teda na tu vyjimku v SJM), bude veskery vydelek spolecny... I ten jeji samozrejme. Konecne se po letech s detmi doma "zmatorila" a zacala vydelavat, ale furt je to plivanec oproti jeho prijmum.
Neodpustim si cynicky rypnout, ze ty jeho vysoke prijmy by mely byt fakticky i jeji prijmy, jelikoz jsou partneri pres 20 let a vse vybudovali spolu! On teda nebyl x let na materske, takze mohl na rozdil od ni vydelavat.
No ale hodnoceni mi neprislusi, budu to muset respektovat a zkousnout. Nejsem ta, ktera by si v jejich vztahu mela vice dupnout...

cherie24
18. bře 2024

@journals já jsem třeba byla na jedné svatbě, kde to měli formou takového krásného rituálu, kdy tam oddávající vysvětlovala, že svědek není jen o podpisu, ale že tam je jako opora nejen na svatbě, ale měla by to být i ta osoba, za kterou když pak manželé přijdou si postěžovat, tak že je navede zpět na manželskou cestu, protože každý pár má své krize a své krásné chvilky a právě v těch krizích by měl podržet svědek. To jen taková vsuvka k tomu, že svědek je jen formalita a není za nic zodpovědný. 🙂

journals
18. bře 2024

@cherie24 to je pěkné. Ale v praxi to asi moc nefunguje 😕 ale tak nějak si myslím že by to mělo být a chápu to tak. Byť to tak v mém případě bohužel není

autor
18. bře 2024

@cherie24 ano, tak to taky citim, ze svedek je neco vic nez jen formalita. A vlastne jak uz jsem psala v uvodu, zname se uz strasne dlouho, a prozili jsme si vzajemne krize. Kdyz bylo neco u nich, podporili jsme je my, kdyz zase neco u nas, oni nam delali vrby.

journals
18. bře 2024

Tak asi ten pragmatismus zvítězil 😶 rýpanec (decentní) ti asi nikdo vyčítat nemůže, ale odpovědnost za jejich rozhodnutí ty neneseš 😉

cherie24
18. bře 2024

Autorko, znám více takových páru, kde dům je vlastně jen chlapa a ženská utře, asi to i vypadá, že jim to tak vyhovuje. A to se z drtivé většiny stavěly ty domy už za partnerství. Já třeba nejsem nadšenec svateb, ani mě to nijak neláká. Ale podmínka dítěte byla, že budu zajištěná v případě nehody. Popravdě bych asi za svědka na takovou svatbu nešla, neuměla bych se přetvařovat. Ale zároveň je to její rozhodnutí a jejich "domluvená pravidla soužití" a nikomu jinému do toho nic není. Každý svého strůjce. 🙂 Mě to přijde hloupé a naivní a trošku to na mě působí, že chlap je tam všeho pánem a žena je podřadná.

autor
18. bře 2024

@journals je to tak. Nenesu za jejich stesti zodpovednost. Na druhou stranu ji verim jako vyzrale osobe, ze neni zadna naivni hlupka. Proste ho zna, vi jaky je, ze ma svoje mouchy atd. To vlastne na ni hrozne obdivuji, jakej je diplomat a jak vzdycky vsechno vyresi s klidem. Narozdil ode me. Ja jsem horka hlava a tohle mi predlozit muj muz, tak ho kopnu nekam 😅

autor
18. bře 2024

@cherie24 no jako je vlastne on v tom paru ten pan a hlava domacnosti. Ale to je jejich vec. Na druhou stranu ji ma opravdu rad, to vim a jsem si tim jista. Takze se do toho michat nebudu a podporim ji, v cem bude potrebovat 😊

veruuu_kubesovic
18. bře 2024

To, že nejsi šťastná ty, ještě neznamená, že jsou nespokojení všichni okolo???
Je mi o pár let míň než tobě, nikdy jsem se vdávat nechtěla, až mě můj muž jednou "ukecal" a tak mi to přišlo jako bezvadný nápad k mým 30.tinám...
Jinak ctím zásadu, že každý je svého štěstí strůjcem...

autor
18. bře 2024

@veruuu_kubesovic vsak prave, muj pohled je ciste subjektivni, a ja to vim. Proto ten vnitrni rozpor...
Ale ne ze bych byla vylozene nestastna ve svym manzelstvi, to ne. Jen je to jakysi kazdodenni boj o svy misto pod sluncem 🤣 Jak pisu vyse, je to tezka drina, co si budem povidat 😅 a protoze se zname s kamoskou leta, tak ona to vi taky moc dobre, jak je to s temi chlapy nekdy tezky 😅
Ja kdybych si nechala libit vse, co si muj muz usmysli, tak jsem putka zadupana do zeme. A on to stejne. Ja jsem tez dominantni osoba a kdybych mela vedle sebe slabeho chlapa, tak ho za chvili prevalcuju jak buldozer 😅 ale verim, ze spousta lidi ma harmonicke manzelstvi bez hadek a dramatickych zvratu. My teda ne, pro ta skepse. Ale urcite snatku s mym muzem nelituji a institut manzelstvi mi prijde super, jen je z toho tezsi vycouvat.
Jak si uz vyklidneni po hadce s mym muzem rikame - jsme lini se rozvadet a podstupovat vsechno to martyrium okolo, tak to spolu uz nejak doklepem 😅😆

cherie24
18. bře 2024

Já tě docela chápu, já v manželství nejsem, jsem z rozvedené rodiny a když vidím, jak se každý druhý pár rozchází a rozvádí, soudí se o malé dětí, tak mi vlastně taky celý ten koncept svateb přijde nesmyslný. 😃 Partner by se i ženil, kdybych chtěla, ale je úžasné, jak na svobodné ženy spousta lidí kouká jako na ty chudinky, které si chlap ani nevzal. Přitom kolikrát ty samé vzaté páry, které litují ty svobodné, jsou už roky na rozvod...
A když by ses jí třeba nějak taktně zeptala, jestli si nějak promyslela i své potřeby a zajištění do budoucna? Ono taky není zrovna sranda spravovat majetek nezletilých dětí. Je to spousta problémů a papírování při každé kravině, ale i při těch důležitých opravách. Řekla bych jí to narovinu, že jako její přítelkyně mám o ní trošku strach a tak jako ten svědek bych se ráda uklidnila, že to má promyšlené i s výhodami pro svou budoucnost. 🙂

autor
18. bře 2024

@cherie24 Joo, to jsi napsala hezky - dekuji za radu, zkusim se ji na to takhle taktne zeptat 👍🏼👍🏼
A jinak - vid! Kdyz se koukam na ty velkolepe svatby, tak prvni, co me napadne, je, ze se za par let stejne rozvedou 😐 Bohuzel mam zkusenost, ze cim honosnejsi svatba, tim drivejsi a dramatictejsi rozvod 😑 To je dalsi duvod k te skepsi.
Pak zase naopak znam pripad, kdy jeden z nesezdaneho paru z lasky prepsal pulku baraku na partnera. Ten nasekal milionove dluhy, pulku toho baraku, ve kterem bydleli i s detmi, prodal za naky mizivy sunt, mezitim se uz teda davno rozesli a do te jeho pulky ti novi "majitele-smelinari" chteli nastehovat snedou mensinu. Coz samozrejme bylo nepripustne, ze jo a tak jim za dalsi smesny peniz prodali i tu druhou pulku domu. Smelinari ten barak pak prodali za trikrat tolik. Silene pribehy 😶
No a z toho vyplyva, ze opravdu je kazdy sveho stesti strujcem... Kolkrat se clovek v naivite blbe rozhodne a je to. (Nebo je proste blby uplne 😅) Treba ma nas kamarad strach, ze dopadne stejne (ty lidi, co se jim to stalo, zna). Nicmene nedovedu si predstavit, ze by se z jeho hodne, diplomaticke a inteligentni partnerky stala najednou mrcha, co by se zadluzila a zproneverila "jeho" barak. 😅

cherie24
18. bře 2024

Bohužel, stává se a ne zas tak výjimečně, že na jednoho z manželů klepe exekutor, protože ten druhý si nasekal dluhy a nějak se pak stalo, že selhalo splácení i utajení 😆 Když jsme řešili my záležitosti kolem majetku,tak jsem tenkrát taky neměla vůbec problém s tím, že by dědily pouze děti. Původně jsme to tak taky směřovali, ale až když jsem se pak dozvěděla, jaká je to pakárna kolem dědictví dětí, tak jsme od toho hodně rychle upustili. 🙂 Co víš, třeba zjistíš, že to vážně promyšlené mají. Že třeba dům zdědí děti, ale manželka pak zdědí jiné věci nebo peníze, aby mohla začít od znovu. Nebo se ukáže, že velí majetnický chlap a aspoň jí můžeš zkusit nějak nenápadně nasadit brouka do hlavy... 😃

mirin89
19. bře 2024

Ja si myslim, že ta těžká dřina je údělem dlouhodobých vztahů, ta není způsobená sňatkem. Nebo máš pocit, že pokud byste to samé prožívali s manželem beze sňatku, tak by to bylo jednodušší?

Souhlasím, že ta situace pro kamarádku není zas tak výhodná, jak by mohla, ale dle mého ta nerovná pozice tam je od počátku toho vztahu, respektive od společného budování. Teď už se to nastavení bude těžko měnit, podle mne si měla dupnout hned v počátku, zaběhnuté pořádky se prostě o dost hůř mění.

Nevím, já bych se do toho vztahu moc nepletla, přijde mi hloupé, že o těchto poměrech víš už x let, do teď to nevadilo a najednou se svatbou, prichazi problém. Myslim, ze kamaradka uz ma nejaky vrk, nejake zkusenosti a nebude úplně hloupá, aby si toto neuvedomala i sama. Sla bych do toho maximálně tak jak pise
@cherie24 vic bych se v v tom nestourala.

misa_pise
19. bře 2024

Pokud by se tě na názor ptala, tak jí ho řekni, jinak je to nevyžádaná ráda a můžeš tak přijít o nejlepší kamarádku.
Před pár lety jsem šla na svatbu velmi dobré kamarádce. Její volbu jsem absolutně neschvalovala (věděla, že ho nemám ráda, hodně ji ublížil a ona sama se s ním několikrát chtěla rozejít, ale kvůli dětem to neudělala). Je to vlastně chlap, co jí celý život jen využíval, s ničím nepomohl, na děti byla úplně sama, čas s nimi netrávil, prostě kdyby tam nebyly, nic moc by se nezměnilo, jen teda finančně. Ale jednoho dne ji požádal o ruku a ona chtěla mít rodinu se vším všudy, i když bylo vidět, že má sama pochybnosti. Tenkrát jsem ji jen řekla, že při ní budu stát, ať už se rozhodne jakkoliv, že tu pro ni vždycky budu. Věděla jsem, že potřebuje, abych to nesoudila, neptala se mě na radu a já jsem si svůj názor nechala pro sebe.
Ta svatba pro mě byla hrozně těžká, k tomuhle prostě bylo těžký gratulovat, když jsem věděla, že si jen tu kouli, co má doma už tolik let, ještě víc přikovala k tělu. Ale je to její život a já jsem ji ten jeden hezký den nechtěla zkazit. A tak jsem opravdu nahodila poker face a ve finále při gratulaci jsem vlastně negratulovala, ale řekla jsem jí, že je nádherná a že jí přeju, ať je šťastná.
U nich se nic nezměnilo, pořád je to stejné, žádná změna k lepšímu , ani k horšímu nenastala, jen má na prstě kroužek a kdyby se něco stalo, dostane vdovský příspěvek. Takže je to vlastně lepší.

somalicats
19. bře 2024

@cherie24 Jedna technická: pokud nejste manželé a rozcházíte se, čeká vás soud o děti úplně stejně, jako rozvádějící se manžele 😀, pokud se nedohodnete sami. A jestli myslíš, že páry žijící na hromádce se nerozcházejí, tak jsi na omylu. Rozcházejí se úplně stejně, jako se rozvádějí manželství, jen na to nejsou žádné statistiky.

Co se dědictví týče, já to tak mám zařízeno taky - po mně dědí pouze děti, manžel ne. Žádná pakárna s tím není, to nevím, kdo vám to tvrdil - jo, možná je pakárna to, že s tím majetkem nebo penězi nemůžeš nakládat, jak se Ti zlíbí, ale podléhá to schválení soudu - to je ale ten účel, aby těm dětem do dospělosti něco z toho dědictví zbylo (bavím se o nezletilých dětech).

A co se předmanželské smlouvy týče, to je celkem normální, pokud nejdou do manželství oba s holým zadkem. Můj současný manžel ke mně přišel prakticky s igelitkou - a s igelitkou taky odejde, pokud bychom se rozvedli. Nevidím důvod, proč na něj přepisovat půlku domu nebo s ním sdílet majetek, o který se nepřičinil - na rozdíl od dětí, které zabezpečit chci a musím. V případě zde popisovaném je spíš chyba na straně partnerky dotyčného, pokud jsou spolu fakt od úplného začátku a on se vypracoval i díky její podpoře, že na úpravě majetkových poměrů netrvala už dřív.

j.a.n.i
19. bře 2024

@somalicats Ano, pokud se nedohodnou... Ale manželé tam musi i když se dohodnou a nekdo jim do te jejich dohody muze kecat.

somalicats
19. bře 2024

@j.a.n.i Pokud se dohodnou a stojí si za svým, tak jim do dohody nikdo nekecá. Vlastní zkušenost.

j.a.n.i
19. bře 2024

@somalicats No, jedna zkušenost se dost dobře neda pausalizovat, to ze do dohody nikdo nekecal tobě jeste neznamená, ze to je pravidlo.

somalicats
19. bře 2024

@j.a.n.i tak není to jen moje zkušenost, že. Mám kolem sebe víc rozvedených, u různých soudů v různé době a tam, kde trvali na dohodě, jim do toho opravdu nikdo nekecal.