2 děti, vysoká hypotéka, RD. Jak v dnešní době vyžijete?

neslusanka
15. únor 2013

Chtěla bych se zeptat, jak taková rodina s dvěma malýma dětma a poměrně vysokou hypotékou vyžije? Nám to jde celkem těžko. Syn chodí do školky, druhý má 11m,ale už musím kupovat UM, samozřejmě plíny a také více jídla. Mám necelých 6000Kč mateřskou, manžel nevydělává závratné sumy a hlavně máme celkem vysokou hypotéku. A to nám toho ještě na baráku straaašně moc chybí. Také máme 15let staré auto, které už dosluhuje a chtělo by to nové. Po stržení veškerých nutných poplatků z účtu (pojištění, hypo, školka, telefony, net, elektrika...) nám zbude na vše ostatní 8000Kč. Vůbec nevím, jak s takovu částkou mám vyjít, natož něco našetřit. Je potřeba koupit jídlo, benzín, oblečení, kosmetické, hygienické, čistící a prací prostředky, dárky a nečekané větší výdaje (daň z nemovitosti, pojistka na auto, zúčtování elektriky, vody, koupě dřeva na zimu....). Na nějakou večeři, kino, výlety, dovolené.... můžeme samozřejmě zapomenout. Je tu někdo s podobným problémem, jak to řešíte? Můžete mi poradit, na čem a jak by se dalo ušetřit? Oblečení s manželem si kupujeme jen opravdu potřebné a dáváme si to na narozeniny, Vánoce... dětem jejich malé věci prodám, za to zase koupím větší z bazárku. Hračky dostávají jen na narozeniny a Vánoce. Jídlo se snažím kupovat jen opravdu nutné, také koukám na akce a stejně měsíčně vyvalíme cca 6000Kč za jídlo a to nepočítám manželovi obědy v práci a jídlo ve školce. Už fakt nevím, kde mám ušetřit ☹

neslusanka
autor
19. únor 2013

@lenka5731 jé, no vidíš 🙂 tak samozřejmě záleží, kde žijete. Vysoká hypo je také relativní pojem. A my jsme přstavovali chatu, nemáme úplně novostavbu. Nic to ale nemění na tom, že by jsme tak i tak na tom byli stejně. Někde bydlet musíme, ne?

zlilly
19. únor 2013

@kaata22 Tak to je odvaha! myslím tím, že ste měli odvahu si přiznat, že na velký dům nemáte a stěhujete se do toho na co máte. jestli to můžu říct, myslím, že děláte správně. ono je nepopulární to říkat, ale na vlastní bydlení v domě prostě každý nemá. není nic špatného si to přiznat a jít bydelt do bytu a mít klid.

přivádí mě to k další věci, kterou sem chtěla napsat, ale nechtěla sem byt " zlá" myslím, že si to zakladatelka diskuse s manželem taky nějak špatně spočítali. bydlí v domě, který taktak splácí, v místě, kde je to s prací blbý, zahrádku nemají, místa moc nemají, nic tam dělat nemůžou.... trochu nerozumím tomu, proč tam teda vlastně bydlí. nepřipadá mi, že by jim to přinášelo nějak moc radosti. 😖

blahova_andrea
19. únor 2013

@elulin tak já tou podporou rodiny nemyslela to, že bych od nich něco dostala. spíš tu podporu psychickou, radu, zkušenosti nebo jen jak se říká pro dobrý pocit, krytá záda. pocit, že kdyby bylo nejhůř, nejsi na to sama. mě právě jaksi chybí na to ten správný dravec v povaze. riskovat jsem nikdy nechtěla a velké cíle v nedohlednu jsem si taky nikdy nekladla. je fakt, že každý nemůže podnikat a žít v praze a ve vile a mít tři auta, umět x jazyků atd...byla by na světě asi i nuda. no ale pak se takový kdo se o to nepopral nebo na to prostě v hlavě nemá nemůže divit, že musí žít jinak.

mamkamarketa
19. únor 2013

@blahova_andrea jasny. Debata sama o sobe.
Akorat mi prijde skoda nepouzivat mycku, kdyz ji clovek ma. Ale vase volba 😉

elulin
19. únor 2013

Ještě holky,u nás maminy chodí dělet na noční do supermarketů vybalovat zboží 🙂 Třeba je to pro některou tip.

siskin
19. únor 2013

nechápu, jak může někdo napsat, že pořídit si dítě nic moc nestojí, jen nakoupit plínky a možná pár nákladů navíc - to je naprostá blbost, protože největší náklady by se daly nazvat jako náklady ušlé příležitosti a to je mzda v práci, kterou obětuju a budu 2-3 roky pobírat na dítě mateřskou, a že to nejsou malé peníze 😒 Spočítejte si to třeba na 2 děti narozené 3 roky po sobě.
A když už se rozhodnu pořídit dítě, tak chci, aby mělo nějaké aktivity. My třeba pravidelně chodíme každý týden plavat a do herničky, která rozvíjí různé schopnosti dítěte, to vyjde měsíčně tak na 1700 Kč. V létě jezdíme k moři a až děcka povyrostou, tak v zimě budeme jezdit na hory. Nedovedu si představit, že bych jim něco z toho upřela. Berte to jako můj názor, každý má jiné priority.
Takže já třeba nechápu, jak si může někdo pořídit hypotéku na barák, kterou splácí s odřenýma ušima (a je těch případů čím dál víc). Já bych se třásla jak drahý pes, jestli třeba manžela nevyhodí z práce nebo se mu něco nestane, protože bysme byli v pr... jak Baťa s dřevákama. Budu 100x radši bydlet aspoň po dobu mateřské v menším bytě, než mít na krku barák, který nemůžu ani pořádně dostavit, ale hlavně, že ho mám. Jakékoli aktivity celé rodiny = 0, protože si to nemůžu dovolit... Ale jak se říká: každý svého štěstí strůjcem.

blahova_andrea
19. únor 2013

@mamkamarketa tak bydlíme v nájmu a ona tu prostě byla 😀 my bychom si ji sami asi jen tak nepořídili. většinou je využita jen svátečně při nějaké oslavě a tak, aby jsme se mohli věnovat hostům, ale běžně fakt ne.

blahova_andrea
19. únor 2013

@elulin jj, to bych taky brala. ale to už bych zas v noci musela do brna a zatím jsem to ani nikde neobjevila v nabídkách. to je asi jen přes agentury, ne?

blahova_andrea
19. únor 2013

@siskin my bydlíme v podnájmu a stejně rodinné aktivity = 0 ☹

jaya
19. únor 2013

@zlilly A nejen to, vypada to, ze si vsechno poridili najednou, Driv lidi vzdycky na neco setrili, tu na auto, tu na pracku (a protoze byli na poradniku, tak kdyz uz se dostali po nekolika letech na radu, mohli si to koupit za hotove - podotykam, ze pracka treba stala 3 vyplaty (ne tretinu vyplaty jak dnes)). Tedka jsou obchody plne a lidi nejak propadli dojmu, ze to mit musi, ze je to standard.
@neslusanka Ano, nekde musite bydlet, ale jestli jste nechteli nic obetovat, meli jste jit do podnajmu a zacit stavet az se vratis do prace a budete mit lepsi startovaci pozici. Protoze zadny stat nikde na svete nerozdava baraky s plnou vybavou. O to se musi pricinit sami obyvatele toho ktereho statu.

zlilly
19. únor 2013

@jaya jj. navíc mají pocit, že to mít musí.
ono to prostě není tak, že se budeme mít všichni stejně. prostě a jednoduše - když jsem kuchař, tak holt nebudu jezdi v audi, ale ve škodovce, na dovolenou pojedu na Lipno a ne na Maledivy a televizi nebudu mít metrovou, ale půlmetrovou. když sem doktor, tak si holt můžu dovolit to audi. zdá se, že tohle spoustě lidí jakoby nedochází. teď teda nemyslím nikoho konkrétního, je to jen takový pocit.

zlilly
19. únor 2013

a ještě - je fakt potřeba mít ty baráky tak veliký? opravdu nemůžou mít dvě děti společný pokoj? fakt je potřeba jezdit každý rok k moří? malý dítě si nebude pamatovat moře. bude si pamatovat, jestli si s ním máma a táta hráli. a celkem je mu jedno jestli u bazénu nebo umoře. prcek se budí, musím jít.

blahova_andrea
19. únor 2013

@jaya já si teda za třetinu svého platu (před MD) mohla koupit leda tak malou pračku repasovanou 😀 ale souhlasím s tím, že ne vše, co okolo sebe vidíme pěkně nasvícené ve výlohách je potřeba a standard, holt žijeme komzumním životem ☹ a podnájem? víš, proč tolik lidí najednou zabředlo do toho problému s hypotékou? protože nájmy jsou kolikrát vyšší jak ta hypotéka a platíme je prostě jen tak někomu cizímu, aby se měl dobře, ale do budoucna z toho pro nás nic neplyne a stejně se třeseme o to, kdy nás vystěhují nebo nájem zvýší. proto tolik lidí šlo do hypotéky. strach a výdaje téměř stejný, ale je tam aspoň vidina té lepší budoucnosti, když to zvládnou. aspoň to je můj dojem jako laika.

lenicka07
19. únor 2013

pro nás by byt taky nebyl levnější než dům, neplatí tí to automaticky ve všech případech. V době kdy jsme museli řešit bydlení, byly u nás byty příšerně nadsazené a nic ještě nenasvědčovalo tomu, že by to mělo jít dolů (a ani v teď v době krize to zas až tak výrazně dolů nešlo). Skoro všechno jsme si dělali sami, s pomocí příbuzenstva a známých a dům jsme stavěli maličký. Máme ho dodělaný komplet i se zahradou. Pozemek mi dali rodiče. Bylo to pět let hodně velké dřiny, padl na to veškerý volný čas, dovolená, víkendy, to je jasné. Kdybych se nerozešla s přítelem, tak by to byla pohoda (brali jsme si jen úvěr ze stavebka na sedm let - necelé 3 tisíce měsíčně, též provozní náklady nejsou tak hrozné, topíme hlavně dřevem z vlastního lesa. Takže teď expřítele vyplácím, ale jelikož do toho nedal tolik co já, tak i to se nějak nechá. A nejsem z těch co by si stěžovaly, myslím že se máme vcelku dobře. Ty obavy se týkají toho, abysme nepřišli o práci, abysme byli zdraví atd. protože pak by problémy přišly - ale to bysme měli problém, i kdyby jsme bydleli v bytě. Na vsi se nechá spousta věcí ušetřit oproti městu, takže další výhoda, do města to máme kousíček (téměř stejně daleko jako to mají lidi z města z domova do průmyslové zóny, kde pracují) atd. Takže souhlasím se zakladatelkou diskuse. Nemám ráda útoky některých lidí typu : co si stěžujete, neměli jste si to pořizovat. A myslíte si, že bysme se všichni do těch bytů vešli ???? Někteří si je zas za poměrně krásný peníz odkoupili, většina paneláků se se státní dotací opravila (aspoň u nás ano) - taky bysme si my, kteří jsme si bydlení pořídili ze svého, mohli stěžovat, že z našich daní přispíváme na to aby si někdo vylepšil svoje bydlení. Takže všechno má své pro a proti. A nikdo tady přece nepsal , že by chtěl vyšší dávky a různé příspěvky od státu. Přece ta diskuze měla být o tom, kde se dá úšetřit a jak by se dalo přivydělat??

asineda
19. únor 2013

@kajalka já si zase myslím že by měl stát podporovat především poctivě pracující .Jako když si vezmu se někdo pracuje třeba 40let a důchod bude mít nula nula nic je mi do breku. Nehledě na to že cigoši se mají jak prasata v žitě.Vím o čem mluvím. Pracuju v poradně. Přijdou naši supr spoluobčané s papírem o sociálním znevýhodnění ale přijedou novým mercedesem. Takle stát podporuje.

siskin
19. únor 2013

ale bydlení v bytě přece neznamená pouze být v podnájmu. @neslusanka píše, že pronájem bytu stojí 11 tis. a hypo na dům mají 14 tis. Kdyby koupili do osobního vlastnictví byt třeba 4+1 v paneláku, mohli mít hypotéku klidně 7 tis. a to už je trochu rozdíl... Mě tato diskuze zaujala třeba i z hlediska ponaučení, aby se lidi po hlavě nevrhali dobrovolně do takových situací. Jistěže, když už se stalo, tak co s tím teď asi jde dělat, než se snažit někde ušetřit.

elulin
19. únor 2013

@jaya Starovací pozice-super,dost důležitá věc než se rozhodnu založit rodinu.

neslusanka
autor
19. únor 2013

@siskin já psala, že celkové náklady na bydlení u podnájmu jsou 11tis, u koupi vl.bytu cca 12tis. a nas hypo i s energiema vyjde 14tis. (nemáme hypo 14tis, ale hypo + elektrika, voda, topení)

jaya
19. únor 2013

@lenicka07 Ja myslim, ze to nebylo ani myslene na tebe a tvuj pripad. Spis pripad tech, kteri vsechno chteli hnedka bez ohledu na to, zda na to finance jsou nebo ne. Nic nepropocitali a tedka si stezujou na zlou dobu.
A jinak myslim, ze pri stavbe domu jste mohli vyuzit program zelena usporam zrovna tak, jak lidi v panelaku. Ta podpora mladych rodin tu je, jenom ji ne kazdy chce videt. Jsme narod kverulantu, kteri si budou stezovat, i kdyby meli v garazi deset aut a dum jak hrad.

siskin
19. únor 2013

@neslusanka tak já tu hypo na byt taky beru s nadhledem, určitě jste nějaké svoje peníze měli, tak by nebyla na 100% kupní ceny bytu a mohla být třeba 5 tis. + náklady na bydlení (pokud jste tuto možnost zvažovali, tak to víte asi přesněji)

jasekd
19. únor 2013

@tarien zahledla jsem dotaz na DM. Tam je prave super, ze lze skladat a kombinovat slevy, ne jako v jinych obchodech, kdy na zlevnene uz se cena nevztahuje atp. Takze kuponek na dane zbozi, plus 10% sleva na cely nakup + 25% sleva na nejdrazsi vyrobek z nakupu,a jsme na uplne jine cene 🙂 Akorat to chce si hlidat, co tam kupuju, dost veci je tam drazsich, ale co se tyka jejich znacky Babylove, byla jsem spokojena s cenou i kvalitou. Jinak kdo chce usetrit na plenkach, radim latkovat latkovat latkovat 😀 Ja pouzivala kalhotkove plenky, ale da se dobre latkovat i s obyc, ctvercovkami a to jsme cenove jeste niz.
Pokud se opakuju, oml. se, nectu uplne celou diskusi 🙂

kaata22
19. únor 2013

@elulin Je to 15 tis. měsíčně, jen v úvěrech + životní pojistky, inkaso, telefony, auto atd. Celkem měsíčně 28 tis. 🙄

elu
19. únor 2013

@siskin tak samozřejmě, kdybych se na věc dívala jako ty, že byt na mateřské je ušlý zisk, a počítala každou detskou permanentku na horách, tak zjistím, ´že mě dítě stojí milion..ale kdybych ho neměla, tak v životě ten milion neušetřím...my taky jezdíme na hory, taky chodíme do center a na plavaní..ale protože to baví mě...nepočítám to jako náklady na dítě...jenom místo na squash jdu prostě s děckem na plavaní 😀

neslusanka
autor
19. únor 2013

@siskin udávala jsem ceny, které by tak vyšly nás. Takže si myslím i teď, že postavit si malý barák svépomocí bylo pro nás výhodnější, než koupě bytu

lenicka07
19. únor 2013

@jaya bohužel žádná možnost dotace nebyla, ten program ještě tenkrát nebyl a zrovna ani nic jiného. A mě to nevadí. Dotace jako takové nejsou vždy zrovna přínosem a jejich nastavení je leckdy šílené ( vím to, před MD jsem v tom taky dělala, sice v jiné oblasti ale asi se to moc lišit nebude). Vím že na mě nikdo neútočil, ale chtěla jsem se zastat zakladatelky. A že řada věcí v tomhle státě není fér, víme všichni. A pokud na to upozorním, není to stěžování z mé strany. Je to o tom, že na kraviny se penězma plýtvá, a tam, kde by měly být, pak chybí. A chybí lidem kteří jsou na tom hůře než my, co tady diskutujeme - a těm bych to přála. Mnohé lidské osudy jsou hrozné a ti lidé za to opravdu nemůžou, přijdou o živitele, stane se nějaká tragédie, vážná nemoc. Tito lidé pak zůstávají bez pomoci státu, a to je špatně.

baris
19. únor 2013

jak tak koukám, tak diskuze se docela stočila někam jinam.

Pokud vím, tak člověk hypotéku splácí cca 20let. My s manželem jsme si oba dva zvali úvěr ze stavebního spoření na koupi bytu. Kupovali jsme ho v roce 2006 - dohromady splátka (4,5tisíc), nájem - vše to bylo OK. Ale i my jsme nepočítali s tím, jaká bude situace dnes. Díky zvýšení fondu oprav na 3násobek, vodné, stočné, záloha na teplo - každý rok to roste a ne o málo, takže místo 3500tisíc za byt (fond oprav, elektřina, voda... ) jsme se dneska dostali na částku 8tisíc 😝 + splátka úvěru ze stavebního spoření. Já samozřejmě na mateřské, manželovi díky krizi snížili ještě plat, takže jedem na doraz, s výraznou pomocí mých rodičů.

manžel se samozřejmě snaží najít novou práci. Mě teď skončila mateřská, ale firma, kde jsem byla zaměstaná zkrachovala, takže si hledám novou. Prozatím marně ☹ Nakupuji oblečení ve slevách, snažím se i to co nezničily (oblečení) prodat dále ... Pečení dortů - u nás celkem pasé - protože tady ženské pečou dorty za cca 300kč 😝. Na domácí práce (šití, pletení) jsem levá. Účetnictví neumím.

Hold doufám, že se to brzo zlepší. 🙄

lenicka07
19. únor 2013

a vůbec : mě to neštve, že jsem na MD a máme míň peněz, radši budu jíst suché rohlíky a jezdit po vsi se starým kočárem atd. a budu si užívat naší berušky, protože tyhle roky se nikdy nevrátí a pokud bych jí šoupla někam do jeslí nebo na hlídání někomu jinému, hodně bych si to pak vyčítala.

elu
19. únor 2013

.@lenicka07 : přesně...pro ty kdo to přepočítavají na peníźe se dá říct, že dítě je ted tvojí radostí a koníčkem a zároveŇ investicí...takže je to vlastně docelá levné 🙂

siskin
19. únor 2013

@elu náklady je pouze označení, není potřeba se chytat za slovíčka. Pokud někdo napíše, že dítě moc nestojí, tak asi na tyto "náklady ušlého zisku zapomíná". Nevím, z čeho jsi vyvodila, že počítám každou permanentku a podobně. Z toho, že vím, kolik přesně stojí hodina dětského plavání? A já tam teda nechodím proto, že to baví mě (mimochodem mě to baví), ale především proto, že to baví syna a prospívá mu to. Tvůj příspěvek mě opravdu pobavil 😀

blahova_andrea
19. únor 2013

@kaata22 ježiši...to je teda suma...to my dohromady vůbec nedáme, natož to dát jen na část věcí a nemít na další potřebné. to přece musí jít zařídit si to nějak jinak, když máte tuhle sumu.