Podmínky pro získání hypotéky - ručení, výše

ma_cherie
15. lis 2016

Holky, dávala jsem i na Modrou střechu, ale čím víc názorů, tím líp.

Chceme s manželem kupovat byt v OV v hodnotě cca 1,5 milionu - prosím, jaké jsou podmínky pro získání hypotéky?
Jaká je maximální hodnota, kterou si můžeme půjčit, když se již neposkytují 100% hypotéky?
Kdybychom zaplatili např. 100 000 ze svého je nutné i tak ručit jinou nemovitostí, nebo lze ručit nemovitostí, kterou kupujeme?
Jaká musí být hodnota té nemovitosti, kterou ručíme, pokud to tedy není kupovaný byt?

Moc díky 🙂

somalicats
15. lis 2016

@ma_cherie Matematiku ovládáš? Pokud ano, tak si sama spočítáš, kolik vám která banka může půjčit a kolik tak budete muset doplatit ze svého, jestliže se dávají hypotéky kolem těch 80% pořizovací hodnoty. Ručí se tou kupovanou nemovitostí. Co vše musíte splnit, to vám sdělí v bance, každá banka má podmínky nastavené jinak. Většinou chtějí doložit příjmy a prověří si, zda někde nejste vedení jako dlužníci.
Čas strávený tady věnuj radši návštěvě jednotlivých bank a poptej se na konkrétní podmínky v každé té bance.

ma_cherie
autor
15. lis 2016

@somalicats Není potřeba té ironie. Nejsem negramotná, matematiku samozřejmě ovládám, ale nemám informace! Já se ptám, kolik % je maximum co banka může půjčit, jestli je to 95/90/85 a jestli je vůbec možné ručit tou nemovitostí, kterou kupujeme, takže neměj strach, tohle si dovedu spočítat

katerinap1978
15. lis 2016

Ručit se dá i jinou nemovitostí, případně souborem nemovitostí. Ale jak píše @somalicats, ideální je obrazit pár bank, případně poptat i ty internetové z tepla domova. A nebo oslovte finančního poradce. Možností financování je dost, ale bez znalostí finančních poměrů nikdo fundovaně neporadí 🙂.

somalicats
15. lis 2016

@ma_cherie A kdo si myslíš, že Ti fundovaně poradí? Modrý koník? Každá banka má jiné podmínky a ty podmínky se liší i u jednotlivých žadatelů, takže znova - poptej se přímo v bankách, nebo jak píše @katerinap1978 , najděte si finančního poradce, který vás podle vaší konkrétní finanční situace nasměruje.

somalicats
15. lis 2016

@ma_cherie P.S. I ta procentuální výše hypotéky může být u jedné banky různá, záleží na vaší finanční situaci...

journals
15. lis 2016

Nejideálnější bude, když si najdeš rozumného finančního poradce, ten ti vše připraví, vysvětlí a srovná nabídky banky.
Jak tu už holky psaly - jednotlivé nabídky/podmínky banky se liší v rámci bank i u jednotlivých konkrétních žadatelů. Jiné podmínky bude mít mladý bězdětný pár na manažerských pozicích a jiné podmínky bude mít pár s dvěmi dětmi, ona na mateřské, on např. skladník. Opravdu v tomhle nikdo neporadí a i kdyby, stejně si budeš muset vše srovnat a oběhat sama. I když tu někdo napíše, že musíš mít v hotovosti 10-15% hypo a banka řekne, že musíš mít 20% tak s tím nic neuděláš bez ohledu na to co psaly holky na koníku 😉

dandaa
15. lis 2016

Na finacniho poradce se vyprdni rovnou.Jde jim jen o své provize a vše přes ne trvá dlouho.Každý banka má své hypoteční specialisti tak si domluvte schůzky a obejdete více bank.Zatím většina banka půjčuje 95% z odhadní ceny kupovaneho bytu.Takže vždy záleží jak vyjde odhad.Pokud vyjde odhad na 1.5mil stačí vám tedy mít našetřeno ze svého 5% z kupní ceny a rucite pouze kupovanym bytem.Pokud vyjde odhad nižší než je kupní cena tak už je potřeba si vzít třeba úvěr nebo ručit jinou nemovitosti.Tohle taktéž řeší každý banka jinak.Až půjdete do banky je potřeba vědět kolik máte přesně příjmy dle prac. smluv.
Ještě nezapomeňte ze dle nového zákona platíte daň z převodu nemovitosti a TO jsou 4% z kupní ceny kterou musíte zaplatit ze svých peněz.