2 děti, vysoká hypotéka, RD. Jak v dnešní době vyžijete?

neslusanka
15. únor 2013

Chtěla bych se zeptat, jak taková rodina s dvěma malýma dětma a poměrně vysokou hypotékou vyžije? Nám to jde celkem těžko. Syn chodí do školky, druhý má 11m,ale už musím kupovat UM, samozřejmě plíny a také více jídla. Mám necelých 6000Kč mateřskou, manžel nevydělává závratné sumy a hlavně máme celkem vysokou hypotéku. A to nám toho ještě na baráku straaašně moc chybí. Také máme 15let staré auto, které už dosluhuje a chtělo by to nové. Po stržení veškerých nutných poplatků z účtu (pojištění, hypo, školka, telefony, net, elektrika...) nám zbude na vše ostatní 8000Kč. Vůbec nevím, jak s takovu částkou mám vyjít, natož něco našetřit. Je potřeba koupit jídlo, benzín, oblečení, kosmetické, hygienické, čistící a prací prostředky, dárky a nečekané větší výdaje (daň z nemovitosti, pojistka na auto, zúčtování elektriky, vody, koupě dřeva na zimu....). Na nějakou večeři, kino, výlety, dovolené.... můžeme samozřejmě zapomenout. Je tu někdo s podobným problémem, jak to řešíte? Můžete mi poradit, na čem a jak by se dalo ušetřit? Oblečení s manželem si kupujeme jen opravdu potřebné a dáváme si to na narozeniny, Vánoce... dětem jejich malé věci prodám, za to zase koupím větší z bazárku. Hračky dostávají jen na narozeniny a Vánoce. Jídlo se snažím kupovat jen opravdu nutné, také koukám na akce a stejně měsíčně vyvalíme cca 6000Kč za jídlo a to nepočítám manželovi obědy v práci a jídlo ve školce. Už fakt nevím, kde mám ušetřit ☹

lenicka07
19. únor 2013

@jaya ano samozřejmě, že to nadále jako prasečák funguje,Babiš asi hodlá ovládnout zemědělský a potravinářský trh,jak tak sleduju

eeefffaaa
19. únor 2013

@lenicka07 prave ze je vtipne ze bracha prodava hlavne do evropy,jelikoz tady to nechteji kupovat protoze z evropy jsme dovazeji levneji tak proc kupovat tady drazsi..lepsi je v dnesni koupit odpad za par korun dovezeny z polska...a bracha ma prasecak pronajmuty prave od pana co ho dostal po rodicich v restituci 🙂

@jaya jak jsem psala nejsou zacatecnici a prave kdyz videli,ze to jde zacali podnikat ve velkem...clovek si prave ani nedovede presdstavit kolik se plati je za najem takoveho obchodu,to jsou deseti tisice,to samozrejme vsechno vedeli a sli do toho...ale promin kdyz jsem cetla diskuzi,ty vzdycky vsechno vidis moc jednoduse a dokazes to tak vzdycky vsechno napsat jak je to vsechno strasne jednoduchy..nejsou to zadni zacatecnici a amateri,jen proste uz konecne pochop ze doba neni jednoducha a i presto hazeni klacku pod nohy od tech panu nahore,se rvou a chteji neco dokazat a delat to co je bavi i za cenu toho jak to ted je...

lenicka07
19. únor 2013

@jaya on to Babiš prostě skupuje šmahem. pokud ovládne trh napříč od producenta, přes zpracovatele až po prodejce, tak je to určitě výhodné - skupuje jak podniky, tak zpracovatelské provozy a asi pro něj nebude problém mít prodejny (možná je už má,já nevím) ...pak mu samozřejmě všechny marže zůstanou

eeefffaaa
19. únor 2013

@lenicka07 a hlavne bych rekla ze Babis ma uz takove znamosti ktery si s tim nejak "poradi" a urcite mu to bude dooost vynaset

jaya
19. únor 2013

@eeefffaaa Ja veci vidim jednoduse a to mi rikas ty, kteras napsala, ze vsichni milionari si nakradli na slusnych lidech...

Mam jednoho kamarada, ktery kdyz citi, ze jeho ksefty uz nejdou, jak byvaly, neztraci cas a prodava. Orientuje se presne podle trhu. Je poptavka, tak to dela, poptavka slabne, tak to zabali. Proste nebude zivorit a zuby nehty se drzet neceho, na cem nevydela tak, aby ho to s klidem uzivilo.

pinkpet
19. únor 2013

A já taky zírám na poplatky za byty...máme RD u Prahy...hypo 3 mio, teď už tedy necelé....poplatky el. 1500, plyn 2000, voda 500...topíme na 22,5 a celé léto filtrujeme bazén. Když koukám, co kamarádka platí za 3kk 70m2....hrůza ☹

lenicka07
19. únor 2013

a je to pravda že těch poctivých je málo, alespoň co jsem měla možnost vidět v oblasti zemědělství - jsou rodiny kde to dělají se srdcem, zodpovědně a za dobré ceny - ale nejsou boháči. Na druhou stranu jsou šizuňkové, kteří koukají jen pobrat dotace, ze všeho vytřískat, všechno zničit, obrat vlastníky pozemků, atd. hlavně že se přihlásí do ekologického zemědělství - jednoho takového máme tady za humny 😀 bere ročně cca 8 mil dotací, nic neprodukuje, na polích má jen bordel, neplatí nikomu ani nájmy ani odebrané zboží, když po něm někdo jde, firma jde do konkurzu a založí se nová. A má se jako .....prase v žitě... takže takhle lze taky podnikat...

eeefffaaa
19. únor 2013

@jaya ano vetsina milionaru si nakradla tak to proste je,a je jich minimalne tech kteri to maji vydreny poctive az od uplnyho zacatku..no jo jenze prasata nemuzes postrilet a zakopat kdyz nejdou,a dal v tom uz mas penize v krmeni,za nakup selat a dalsi veci...ale to je jedno to uz se dostavame jinam,jen mi rpijde ze ty proste vsechno vis,vsechno je to snadny a vsechno jde kdyz se chce..ano jde,ale neni to zadarmo a kdyby bylo a nebyla to drina a velky zadluzeni jdou do toho vsichni..ale jen malo lidi ma tu odvahu do toho jit i kdyz to bude tezky...hlavne mi prijde,ze ty tady celou dobu jen pises kazdyho poucujes,ale na sebe si jeste nic neprozradila...myslim,ani to jak pracujes ty z domu,co vlastne delas,kde bydlite,kdyz tu byla debata o bytech a domech,o hypotekach...treba se pletu a prehlidla jsem to

eeefffaaa
19. únor 2013

@pinkpet my jsme teda v byte od prosince a platime zalohy plyn vic jen proto,ze jsme si tady za leto "nenasetrili" ale topime pres den na 20 stupnu a vecer na 21,5 a jen na koupani davame klukum 22,5 tak jsme zvedava kolik budeme platit tento roka taky jsme teda presli k jinymu dodavateli,ale co tady tak rikaji,tak plati zalohy na plyn 2200kc a na el.1500

lenicka07
19. únor 2013

jo a mluvím z vlastní zkušenosti, už se kolem toho profesně motám 9 let, takže kdyby mě někdo chtěl nařknout z toho, že to tak není, tak ho musím ujistit, že je (a je to ještě mnohem horší než si většina lidí myslí .... víte třeba, že asi už 5 let (letos nevím jestli se něco změnilo, už jsem z toho vypadla 🙂 ) dostávají zemědělci dotace na dobytek který již dávno nemají ... rozhodující je stav k určitému datu, ten ovlivňuje nárok na dotaci, a pokud to někdo už dávno prodal je vysmátý (ten kdo dobytek koupil nic nedostane, dostává ten co měl dobytek k určitému datu - to datum se neměnilo několik let.... je to bordel v tomto státě..

jaya
19. únor 2013

@eeefffaaa Nemyslim si, ze vetsina milionaru si nakradla. Taky si nemyslim, ze podnikani v zemedelstvi je lehky, ja bych si to nevybrala. Ale bohuzel to v zemedelstvi vzdycky bylo o drine a vydelky nic moc, takze do toho s tim asi jit museli.

Nevim, proc bych se mela sverovat o sobe. Ja jsem prispivala tim, jak usetrit a jak vydelat. O me tu prece nejde. Neprispivam v debatach vubec, ale tohle tema me zaujalo (vetsinu prispevku od roku 2005 mam v tomto tematu 😀 ), tak mi promin, jsem si sem dovolila prispet.

eeefffaaa
19. únor 2013

@lenicka07 a vis ze me to ani neprekvapuje,u nas je totiz mozny vsechno,bohuzel zakony a legislativa jsou tady tak postaveny,ze se to da hodne obchazet a halvne ceska povaha je takova,ze najde skulinu vsude a ve vsem...ale to uz jdeme od tematu uplne jinam...smutny je na tom to,ze tu ztratu penez nejvic odprdnou lidi,kteri tu prave pak resi diky tomu jak nasetrit aspon na to aby mohli s detma aspon obcas nekam na vylet

zuny
19. únor 2013

@lenka5731 máme vysokou hypo (15let splatnost)+ inkaso+další náklady jako pojištění (2+2děti),školka,internet,mobil, prostě zbývá nám 6tis. na jídlo, benzín, občas drogerie, oblečení pro děti (kupuju jen z bazaru).
Neříkám, že se vyít nedá, ale musím hledat nejrůznější alternativy, neustále se dívat po slevách, kupovat nejlevnější potraviny.
Na druhou stranu mám vidinu toho, že když to prostě zvládneme a nezblázníme se, za 15let budeme bez dluhů, můžeme začít spořit klukům, aby měli dobrý start do života, protože ti to budou mít daleko těžší než my.
Pokud nastane nějaká opravdu velká krize, všechno se dá řešit třeba prodloužením doby splatnosti. Naštěstí nejsme z těch, co by si půjčovali u Providentu nebo jiných podobných a řešili to tímto způsobem. Hlavně abysme byli všichni zdraví!

Myslím, že diskuze byla o tom, jakým způsobem vyjít s tak málem peněz a ne proč se někdo snaží pracovat víc nebo míň na mateřské, kdo má jaké náklady na bydlení a proč se rozhodl pořídit si dům nebo byt.

elu
19. únor 2013

No jo zemědělství je v Čechách akorát tak cesta do pekla ☹

elu
19. únor 2013

@eeefffaaa asi myslis, miliardáře, ne milionáře...protože vydělat milion dneska není tak těžký 🙂

jaya
19. únor 2013

@elu Je fakt, ze kazdy, kdo ma prumerny byt v panelaku, tak je v podstate milionar.

eeefffaaa
19. únor 2013

@jaya no ja mam proste ten pocit ze ty jsi totiz uplne mimo mamky kteri prave resi,tema ktere je tady klicove...a uz od zacatku,jen pises v tom smyslu,ze vlastne skoro vsichni jen sedi doma na prdeli a drbaji nad kafem jak se maji spatne...ja taky do diskuzi nejak moc neprispivam..prispivala jsem jen kdyz jsem nemela deti a chodila do skoly,ale do te doby co mam deti a hypo temer neprispivam...a hlavne by me prislo fer abys o sobe aspon neco napsala a trochu se zapojila i jinak nez rozdavat moudra,protoze to pak meni situaci...protoze jestli mate treba prijem kolik desitek tisic anemusite resit to co normalni maminky to ej pak jina a hlavne kdyz teda po nocich a vecerech pracujes muzes dat typ jak pracujes a pomoct tak nektere mamince na dobry privydelek,treba by si tak taky nejaka privydelala atd atd atd...

eeefffaaa
19. únor 2013

@elu ale s treba s tim bytem to bude regulerni milionar az treba splati tu hypo,do ty doby to porad neni jisty 😉

jaya
19. únor 2013

@eeefffaaa Prispivam, protoze mam nemocne dite, a tak nemuzem litat venku jako obvykle. Rikala jsem uz, co po vecerech delam, kdyz mi usne, a nehodlam to opakovat. Jak psala zuny, tema bylo o tom, jak si privydelat a jak usetrit. Tim jsem se snazila prispet a nemyslela jsem, ze by to byla nejaka moudra, spis napady. Tak si to precti, je tam spoustu rad. Pak aspon nebudes zkratkovite tvrdit, ze kazdeho poucuju, ale spis slo o takovy brainstorming, kde spousta maminek hyrilo napady... Velice poucne i pro me.

zuny
19. únor 2013

@lenicka07
@eeefffaaa
To je hrozně smutný, jak to v tom zemědělství funguje. Proč třeba dovážíme brambory,jablka a další potraviny z EU? Jakto, že může být levnější než u nás vypěstované?
Nedíváte se občas na Peklo na talíři? Polské výrobky jsou daleko kvalitnější než naše české. Kam jsme se to dopracovali? Kde jsou nějaké normy?

lenicka07
19. únor 2013

@zuny už jsem na to taky upozorňovala, že diskuze byla o něčem jiném, ale o těch přivýdělkách teda ovšem taky. Jenže se to vždycky stočí někam jinam (ale taky za to můžu - to se nedá, nereagovat 😀
obdivuju, že s těmi zbývajícími 6 tisíci vyjdete, je to hodně na hraně

lenicka07
19. únor 2013

@zuny doprčic, já to taky nechápu... spousta lidí má nějaké družstvo či zemědělce za rohem a jíme potraviny které jsou bůhví odkud... je to naprosto praštěný svět

eeefffaaa
19. únor 2013

@jaya ja cetla celou diskuzi,dokonce jsem driv uz prispela,ale to je opravdu jedno..nebudu to resit jelikoz to stejne nikam nevede...

chtela jsem se zeptat jestli nemate nejake tipy na vyziti deti,ktere nejak moc nestoji...ted nevim jestli me dobre chapete 😀 ale proste neco co nestoji moc penez a zabavilo by je to...co treba delate s detmi cele dny nebo o vikendu kdyz nemate na rozhazovani??kor ted v tomhle rocnim obdobi...domaci hry ty je zabavi na chvili a kdyz s nima neco tvorim delam to temer ze zacatku hlavne sama 😀 proste tipy jak unavit za par korun deti 😀

lenicka07
19. únor 2013

holky takhle šetřím já: zítra bude žemlovka (dostali jsme domácí mléko a tvaroh), vejce máme domácí, jablka taktéž, rohlíky mi stejně zbývají (šly by jinak na strouhanku), udělám toho celý kastrol (i pro naše a pro dědu, ušetří se tím energie) a pak zas něco uvaří máma 😀 .. takže takto vypadá realita české vesnice ... no a máme se dobře, všichni u nás žemlovku milujeme 😀 ... holt rodina musí držet pospolu, jinak to nejde...

benjik
19. únor 2013

@eeefffaaa mrkni na predskolak.cz

eeefffaaa
19. únor 2013

@lenicka07
@zuny ja prave myslim,ze polsky je dost nekvalitni,ale nevim proste jak,ale proste se to k nam dostane a zjisti se to az pak po dlouhe dobe pri kontrolach jak casto vidime v telce..jako treba ze do polskych vyrobku se pridava posypova sul atd...jenze dovezene je kolikrat mnohem levnejsi jak ceske a lide to samozrejme koupi,protoze to je levnejsi...a dokud to ty lidi budou kupovat bude se to prodavat a dovazet..ja teda ctu etikety a kolikrat se nestacim divit co v tom je...ja teda nakupuju jen v lidlu,kde je teda i polske,ale hlavne nemecke zbozi,ale to hlavni mame ze svy zahrady,i maso mame svoje,vajicka...a nebo kupuju prave v te zdrave vyzive a nebo na vesnici od zemedelcu,ale zase hlavne ten kdo bydli ve meste takovy vyhody nema...

lenicka07
19. únor 2013

@eeefffaaa Já mám zatím holku ještě malou, ale co si vzpomínám z dětství, tak jsme strašně milovali budování různých bunkrů a domečků (jak doma tak venku) ..tím jsme se zabavili na dlouhé hodiny... rozebrali se různé matrace z gaučů a postelí, přes to deky apod. využít se daly i různé židle, stoly. Do domečků jsme si natahali různé věci, zařídili jsme si tam domácnost, svítili jsme baterkama.... vím že je to uhozené, ale nás to strašně bavilo a byl od nás klid 😀

eeefffaaa
19. únor 2013

@lenicka07 ja varim i muzovi do prace,treba vcera jsem udelala gulasovku,mel to do prace,ja na obed a jeste vecer to mel muz k veceri,plusn jsem udelala cocku a tu ma zitra jeste taky do prace...manzel kouri a jelikoz nechce prestat,tak to aspon omezil a kupuje si tabak a bali si cigarety,na to pristoupil dikybohu 😀 obcas mu balim cigara i ja...a skoro kazdy den pecu,susenky kupujeme jen minimalne..

eeefffaaa
19. únor 2013

@benjik diky,mrknu proctu 🙂 starsi teda chodi do skolky,ale casto je ted doma a nejradsi teda jen delaji blbosti a soutezi kdo vyhraje jako prvni v tom jak dostat matku do bohnic..a hlavne vikendy bych chtela vyuzit trochu lepe...

elu
19. únor 2013

@eeefffaaa ja jsem ale myslela i malého a středního podnikatele 🙂