2 děti, vysoká hypotéka, RD. Jak v dnešní době vyžijete?

neslusanka
15. únor 2013

Chtěla bych se zeptat, jak taková rodina s dvěma malýma dětma a poměrně vysokou hypotékou vyžije? Nám to jde celkem těžko. Syn chodí do školky, druhý má 11m,ale už musím kupovat UM, samozřejmě plíny a také více jídla. Mám necelých 6000Kč mateřskou, manžel nevydělává závratné sumy a hlavně máme celkem vysokou hypotéku. A to nám toho ještě na baráku straaašně moc chybí. Také máme 15let staré auto, které už dosluhuje a chtělo by to nové. Po stržení veškerých nutných poplatků z účtu (pojištění, hypo, školka, telefony, net, elektrika...) nám zbude na vše ostatní 8000Kč. Vůbec nevím, jak s takovu částkou mám vyjít, natož něco našetřit. Je potřeba koupit jídlo, benzín, oblečení, kosmetické, hygienické, čistící a prací prostředky, dárky a nečekané větší výdaje (daň z nemovitosti, pojistka na auto, zúčtování elektriky, vody, koupě dřeva na zimu....). Na nějakou večeři, kino, výlety, dovolené.... můžeme samozřejmě zapomenout. Je tu někdo s podobným problémem, jak to řešíte? Můžete mi poradit, na čem a jak by se dalo ušetřit? Oblečení s manželem si kupujeme jen opravdu potřebné a dáváme si to na narozeniny, Vánoce... dětem jejich malé věci prodám, za to zase koupím větší z bazárku. Hračky dostávají jen na narozeniny a Vánoce. Jídlo se snažím kupovat jen opravdu nutné, také koukám na akce a stejně měsíčně vyvalíme cca 6000Kč za jídlo a to nepočítám manželovi obědy v práci a jídlo ve školce. Už fakt nevím, kde mám ušetřit ☹

eeefffaaa
19. únor 2013

@lenicka07 jo to si taky pamatuju,ze me to bavilo...ted jsem prave videla udelat jen z nejakyho kotouce ktery pridelas ke stropu das na to nejaky dlouhy prehoz a je domecek..to se mi prave libilo a az nejaky kotouc nekde ukoristim chci jim to udelat...ale jako uz aby bylo teplo,venku se byt dlouho neda a je to s nima doma obcas na palici teda,hlavne kdyz je nic dlouho nebavi

elu
19. únor 2013

my chodíme v tomhle počasí do mateřského centra..je to za 50 kč a celá rodina si tam dá v ceně ¨kafe, čaj a je tam edukační program pro děti....centrum je špičkově vybavené...jsou tam skluzavky, tobogany aj.....chodí tam i maminky, které jsou na sociálce 😝

lenicka07
19. únor 2013

@eeefffaaa dělám to přesně tak, akorát že manžel často vyžaduje maso a když máme jídlo bez masa, tak pak o půlnoci otravuje a hledá v ledničce kus salámu nebo musím dělat aspoň míchaná vajíčka 😀 takže radši udělám jídlo s masem (já si dám třeba jen omáčku bez masa) a mám klid. Vařím mu právě taky do práce (stejně tam jídlo nemají, ale zase dostává stravenky, tak nám to uhradí nějaké náklady). Peču taky hodně a přesto mu v obchodě rvu čokoládu z ruky (bohužel má větší sílu 😀 taky kouří, před časem si pořídil e-cigaretu (nevím jestli to vyjde levněji ale prý je to zdravější) a nesmrdí to. Takže tiše toleruju, co mi zbývá 😀

eeefffaaa
19. únor 2013

@elu to mas pravdu,ale tveskery zacinajici podnikatel,da vsechny zisky do dluhu a do nakupu novyho zbozi (kdyz vezmu bratra nakupu,selat,krmiva,medikace,vycisteni prasecaku,nakupu zbozi do obchodu,najmu za obchody,platbu zamestanacu) takze cokoliv vydela da zas do tohodle...bracha prave vzdycky rika,ze on je vetsinou na konci sezony na nule,nekdy mirne v plusu nekdy zase v minusu..dle toho jak se pohybuje cena masa a dle toho jak lidi nakupuji

benjik
19. únor 2013

@eeefffaaa znám,jen u nás to směřuje do Beřkovic ,jejich blázinec je blíž😀

eeefffaaa
19. únor 2013

@elu no my bohuzel na vesnici centrum nemame...napadlo me ho tady i udelat,jelikoz je tady ted dost maminek,ale kdyz jsem se tak ptala,tak moc nadseni nebylo a hlavne by asi nebylo kde...a kdybysme jedzili do centra do mesta ktere mame nejbliz 20km tak to je uz zase plus benzin,takze obcas udelame sraz u nekoho doma a nebo jedem jak jsme psala ke znamym s detmi...ale ted jsem chtela jit zkusit do bazenu,kolik tak u vas stoji bazen??

elu
19. únor 2013

@eeefffaaa jasně chápu. to zemedělství je trochu pro dobrodruhy...většinou to dělají lidi, co to mají v rodině viz. muj strejda...nadře se a nic z toho..ale neseouhlasí s tím, že všichni ty miliony mají nakradené...to je hodně úzkoprsý názor...to nemůžeš porovnávat s tím, že bracha dře a nic...jak říkám to zemedělství v naší zemi není moc perspektivní..bohužel

eeefffaaa
19. únor 2013

nebo jinak kolik tak vyjde bazen pro ctyrclennou rodinu tak na dve hodky u vas??

elu
19. únor 2013

@eeefffaaa u nas bazen stojí 90 kč na hodinu a pul..dítě je zzdarma

eeefffaaa
19. únor 2013

@elu ja jsem nepsala vsichni,ale ze tech ktery to maji poctive je opravdu malo,je to ale jen muj nazor,dle toho co vidim..jim treba ty prasata tolik nejdou jako ta zdrava vyziva,ta jim jde pekne,ale jelikoz maji kolem toho hodne dluhu,tak zatim to vsechno vrazeji do toho,ale ta zdrava vyzivajim jde hlavne proto,ze fakt to delaji s laskou a jen tak to nevzdavaji,ono taky kdyz maji dve deti a spoustu dluhu to jen tak vzdat nemuzou...

eeefffaaa
19. únor 2013

@elu a chodite plavcit??my vzdycky jen v lete obcas na koupalka,tak prave premyslim,ze bysme vyrazili ted do bazenu,ale jak je starsi porad ve skolce tak jsou casto nemocni,takze jen cekam kdy ta chile nastane a budou chvili zdravi 🙂

elu
19. únor 2013

@eeefffaaa no my chdodíme hlavně v létě a v zimě občas...ale to jen s manželem jako výlet někde do hezčího bazenu...u nas je bazen nevhodny pro děti a nemůžeš si tam vzít svoje křidýlka pro děti ani kruh...takže tam bohužel nechodíme, kdyby byl v místě bydliště normnální bazen tak chodíme častěji

eeefffaaa
19. únor 2013

@elu no my bydlime 25km od Pardubic a tam ted otevreli novy plavecak s atrakcemi,ale vyjde to celkem draho ty dve hodky plus jeste kdyz si vezmu jidlo a benzin,tak jsme zase treba na tech 600kc..a pak mame bazen dalsi obyc ve druhem meste to uz je teda levnejsi,takze asi nejdriv zkusime ten a pak treba zabrosime na ten s atrakcema

jaya
19. únor 2013

@eeefffaaa A co nejaka detska kavarna? Tam deti vypustis a naberes je, az budes odchazet. Akorat za tim budes asi muset taky do Pardubic, ale das si jedno kafe a vodu a neutratis majlant.

ayenkas
19. únor 2013

@elu No jo, ale na většinu si museli půjčit, protože jak chceš žít bez velké ploché televize?😀 A teď nemůžou jet v létě k moři a v zime na lyže do Alp a může za to stát, protože je málo podporuje😀

elu
19. únor 2013

@ayenkas ja jsem ted byla u kamaradky, pobírají dávky v hmotné nouzi, ona je na rodičáku manžel nezaměstnaný a ona mě sprdla jakej to mám předpotopní telefon bez internetu a že není dotykový 🙂 ona i manžel ho samozřejmě mají...ten můj by dali dceři na hraní

eeefffaaa
19. únor 2013

@jaya no ja prave hlavne pro toho mladsiho potrebuju neco kde budou deti,prtoze jemu to strasne chybi,hlavne kdyz je starsi ve skolce,ale prave musim jezdit dal a chtelo by to aspon kazdy tyden jednou...ted byl nadsenej i z toho ze chodil na tri minuty mezi detmi ve skolce nez jsem odstrojila strasiho,ale to uz taky nemuze,jelikoz pani reditelka to nevidi rada...chci takhle neco vymyslet na vikendy jako pro rodinu a neco pres tyden pro toho mladsiho,aby nebyl porad jen budto se mnou,obcas na navsteve u babicky a jendou za tyden navsteva kamaradky s ditetem...on je dost druznej a chtela bych mu toho kontaktu s detma a okolim doprat vic

elu
19. únor 2013

@eeefffaaa na to je dobrý to mateřské centrum...spoj to s velkým nákupem a jednou týdně tam vyraž

eeefffaaa
19. únor 2013

@elu no tohle taky nechapu..my s muzem nebyli nikdy u more,ani kdyz jsme byli jeste bez deti natoz ted...a vubec nechapu jak si nekdo muze pujcit na vanoce apod. mam znamou ta mi porad jak nemaji prachy,ale ona chodi porad vyfiknuta,ma dve deti ty jsou porad ve znackovem,ona i jeji pritel maji neustale nove mobily,tetovani, fotaky, jezdi na dovolenou k mori v zime na hory,ale porad breci ze nemaji penize..pak prijedu ja ke skolce s vozikem za kolem a to kolo je po moji mamce,protoze na nove nemame a primo tahle znama s pritelem se smeji ze by to chtelo taky novy kolo,ze to je hruza 😀

jaya
19. únor 2013

@eeefffaaa Muj syn kavarny miluje od malicka 🙂 Pojedete cela rodinka, s muzem si pokecate, deti se vyblbnou. Tady u nas v okoli detske kavarny jenom kvetou (asi hlavne pres zimu). Jinak tedka je obdobi karnevalu. Vetsinou maji vstupne dobrovolne a deti se tam vyradi.
A tedka koukam, ze mate v Pardubicich Salesiany. Tak se koukni na jejich stranky, budou mit urcite kurzy pro deti. Platis pausal plus dvacet korun tydne.

lenicka07
19. únor 2013

@elu a u nás mají společensky nepřizpůsobiví občané mnohem hezčí kočárky než já (a jen nové) 😀 a prý jim město platí nákupy praček ... 😀

elu
19. únor 2013

joooooooooo ta karnevaly, to je super vyžití, hlavně na vesnici...my už jsme objeli všechny vsi v okolí a jaká nádherná tombola 🙂

ayenkas
19. únor 2013

@elu No jo, to je ta finanční gramotnost většiny našich obyvatel. Pak to dopadá tak, jak to tu vidíme:( Taky znám pár takových případů, ale něco jim vysvětlovat je prostě zbytečné.. Já si telefon zásadně pořizuju max. jednou za 2 roky nějaký levný k paušálu🙂 Bylo by mi líto dát za takovou blbost, jako je telefon, hodně peněz, i když jich máme dost.

elu
19. únor 2013

@lenicka07 no mě stačí, když vidím jak nova dělá zpravodajství...v každých zprávách je něco o tom, že se něco zdražilo a v reportaži se vždy zeptají maminky s tím nejdražším kočárem, co tomu říká...ona je samozřejmě v šoku a že ke konci měsíce už nemá na sunar 🙂

eeefffaaa
19. únor 2013

@elu no ja prave nakupuju tak jednou za tri tydny 😀 vzdycky udelam jeden velkej nakup,to nam vydrzi tak ty tri tydny a pak drobnosti nebo co dojde nakoupim u nas v coopu 😀 a tam chodim tak jendou za tyden....ja prave chtela udelat to,ze jednou tydne sednem na bus,pujdem do centra s kamaradkou ktera ma holcicku a pak zas sednem na bus pojedem domu a pujdem vyzvednout brachu do skolky,jenze mladej jak odpolko nespi tak je to desny a do dvanacti to domu busem nestihame,takze jsem to pocitala ze kdyz pojedu autem prodelam na jizdnym 50kc,kdyz to bude kazdy tyden tak to jsou dve stovky,coz by se dalo..takze asi zacneme jezdit jendou tydne do centra

elu
19. únor 2013

já když si jdu koupit telefon..tak na otazku, co od něj očekávám, řeknu, aby s ním šlo volat, od televize, aby mi šel obraz a zvuk 🙂, ale abych nelhala...auto mame teda drahý 🙂 🙂

ayenkas
19. únor 2013

@zlilly Já jsem doktor pro zvířátka a nemám Audi, kde si mám podat stížnost?😀

lenicka07
19. únor 2013

@eeefffaaa U nás jsou hodně v oblibě "pohádkové" lesy... pořádají to některé vesnice a vstupné je minimální (jde o jakési procházky se zastávkami u pohádkových postav) zatím jsme nebyli ale říkala mi to kamarádka. Taky se někde konaly masopustní průvody (i když teď už toho taky tolik není). Karnevaly a další akce pořádají na vsích většinou sdružení maminek. Možná máte v okolí nějakou vesnici, kam by se dalo zajet. U nás takových možností je víc, také v sousedních obcích a není to pro nás daleko.

eeefffaaa
19. únor 2013

@jaya no ja prave jak se v tom nepohybuju,tak vubec o nicem nevim,kamaradky mam taky hlavne takhle po vesnicich a co je ve mestech to moc nevime...ale muzem bych to asi neabsolvovala,to si vzdycky o vikendu udelame kafe,klukum pustime pohadku a je to,pak jdeme na prochazku,spis bych chtela jen do Tonga to je u HK jednou jsme tam byli a tam je to pro deti bozi!! ale uz zase pro nas trochu z ruky a taky ne levny tam...a treba ten Dinopark a nebo nejaky zoo...

no my ted mame karneval od skolky,ale jedeme k babicce,deda ma narozeniny..

jaya
19. únor 2013

@eeefffaaa Jo, jasne, ale na ty Salesiany mrkni. Tam maji fakt obrovsky vyber vsech krouzku pro kazdeho a pro kazdy vek a za babku.