Akceptovatelné důvody pro ukončení stavebního spoření

willow4
28. črc 2014

Má někdo zkušenosti s ukončováním stavebního spoření dětí, opatrovnickým soudem? Které důvody výpovědi jsou akceptovatelné? Je nutné prokazovat na co se částka použije? Chceme převést peníze ze stavebního spoření na jiný způsob spoření, kde je vyšší úrok, ale nevím, je-li to dostatečný důvod pro soud.. a nemáme-li radši zvolit osvědčený důvod "rekonstrukce pokojíčku"... částku 200.000 Kč je těžké odůvodnit jen ku prospěchu dítěte, má-li to být něco hmatatelného ... Děkuji, je to novinka a tak nemůžu zkušenosti nikde vygooglit 🙂 a nerada bych ty peníze zazdila špatnou formulací...

veryk
29. črc 2014

skoda, ze nikdo neprispel. me by to take zajimalo. chystam se vypovedet smlouvu po novem roce. je akceptovatelnym duvodem treba castecne splaceni hypoteky?

j.a.n.i
29. črc 2014

@willow4 Tak myslím, že převedení na jiné spoření s vyšším úrokem by mělo bez problémů projít - pokud to nové spoření bude opět na jméno dítěte. Jak je to s "rekonstrukcí pokojíčku" netuším, zda byste třeba nemuseli něco dokládat.

aajina
29. črc 2014

Máme to teď čerstvě za sebou , tož se ptejte 🙂

aajina
29. črc 2014

@veryk toto ti asi neprojde, musí to být ve prospěch dítěte.
My uváděli předělání pokojíčku pro školačku.

willow4
autor
29. črc 2014

@aajina Díky. Tak se ptám.. prý je-li dítě starší 10 let tak ho zvou také... Dokládají se nějaké účtenky? Jak dlouho to trvá? Napřed se dá jen žádost na soud a pak se čeká? Chceme jet na týden na dovču, myslíš, že to můžeme podat a jet nebo volají a ptají se? Díky 🙂

koncita
29. črc 2014

soud nás čeká!!!!!!!!!!!!

koncita
29. črc 2014

@aajina byla u vás sociálka?

zuzana_ka
29. črc 2014

Holky můžete mě prosím zasvětit do taje této diskuze....?
Plánovala jsem založit své malé stavebko s tím, že to bude spíše takové pro strýčka příhodu a když se naskytne jakákoliv událost, tak se prostě peníze vyberou a hotovo.
Ale jak čtu tak to asi tak nepůjde...

Cca tři roky zpět jsem rušila buřimku a nikdo se neptal na důvody, prostě ruším tak ruším...

Je to ted nějak jinak????

koncita
29. črc 2014

@zuzana_ka Od tohoto roku podle nového obč. zákona ti musí jakékoliv nakládání s financemi nezletilého schválit opatrovnický soud!!!! Nikoho nezajímá, že platíš ty, je to tvoje vlastní dítě a peníze chceš použít v jeho prospěch...stejně jdeš k soudu a nemáš záruku, že se k penězům dostaneš. Takže pokud máš úmysl založit stavebko dítěti jen tak, pro strejčka příhodu, tak to sice můžeš, ale musíš počkat do plnoletosti 😝
Zkrátka stát má velikej zájem na tom, aby se nějak špatně nezacházelo s jeho státní podporou.....žádný, že mu jde o blaho dětí 😒

veryk
29. črc 2014

@aajina uvest duvod "predelani pokojicku" muzu, mala take pristi rok pujde do skoly, ale chteji pak nejake vyuctovani? nezkoumaji pak i vysi castky, kterou utratis? mame nasporeno celkem dost a nedovedu si moc predstavit, ze by se vse utratilo za to predelani. neposuzuji treba i prijmy rodiny, zda ty naklady (na koupi stolu, zidle ci ceho) jses schopna zaplatit z beznych vyplat? nebo berou za "predelani pokojicku" treba jen kdyz budujes novy obytny prostor treba na pude, na to by zas ta nasporena castka samozrejme nestacila.

zuzana_ka
29. črc 2014

@koncita a to je ta státní podpora tak veliká, že se o to ten stát tak zajímá?

koncita
29. črc 2014

@zuzana_ka no to je na tom právě ten paradox....samozřejmě, že není......

zuzana_ka
29. črc 2014

@koncita Jinak tohle je velikej důvod nic nezakládat. Abych já si tady platila měsíc co měsíc peníze a když bych je potřebovala tak nějakej soud se do toho bude montovat, tak to ani náhodou. To raději malé budu spořit do prasátka a doufat, že inflace nebude tak drastická

koncita
29. črc 2014

@zuzana_ka jsou i lepší způsoby než prasátko 😉 a stavebko to rozhodně není...ale je fakt, že před rokem, kdy jsme ho malému s manželem zakládali, tak jsme o tom nevěděli...

zuzana_ka
29. črc 2014

@koncita Příjde mi to dost sprostý, podle mě je jedinej důvod aby udrželi běžící stavebko co nejdéle 🙄

veryk
29. črc 2014

my zakladali pred peti lety a zmena je od letoska. shodou okolnosti jsme se museli v mezicase prestehovat pres pul republiky a hodne se zadluzit, kvuli bydleni, tak bychom radi penize ze stavebka vydolovali, ale asi je ve prospech ditete bydlet pod mostem. ale nema smysl tu rozebirat, ze je to ujete statni rozhodnuti, podobna diskuze tu myslim nekde byla, spis je dobre zjistit a pomoci si, jak penize bez nervu ziskat.

kacorek85
29. črc 2014

@willow4 Můžu se ti poptat u kolegy který dělá stavebka. U které společnosti ho máš? Ono hodně záleží i na jejich obchodních podmínkách

koncita
29. črc 2014

@veryk tak to budu moci posloužit až po soudu 😉 uvidíme...

evaviki
29. črc 2014

@veryk splaceni hypoteky neni duvod..

@willow4 zalezi,kde ho mas.. napr u mpss to do 300 000 neresili, proste se to bralo jako rekontrukce a hotovo.. ale jinde myslim ano..
@zuzana_ka duvod to je jenom proto, ze ti stat prispiva ty 2000 (max) rocne.. coz si myslim, ze kdyby se na soude clovek nastval a rekl, ze tu podporu teda vrati, tak by to mohlo projit, pokud to chces na "neco normalniho" Nas to ceka za rok a pul, tak jsem zvedava..

jituliiii
29. črc 2014

a když peníze opravdu chci nechat dítku? Tak v 18 ti si je bude moct vybrat samo?

kacorek85
29. črc 2014

@jituliiii Ano, po dosažení plnoletosti jsou peníze jeho.

j.a.n.i
29. črc 2014

@evaviki Ale to vůbec nemá nic společného se státní podporou, to má společné pouze a jedině s tím, že když je stabební spoření (stejně jako jekékoliv jiné spoření, nevztahuje se to jen na to stavební) psané na dítě, tak jsou ty peníze dle zákona jeho a ty máš povinnost o nich rozhodovat v zájmu dítěte a podléhá to schválení soudu.

veryk
29. črc 2014

@kacorek85 mame to u cmss (liska) nekde jsem vycetla, ze chteji soud vzdy nebo ne pokud je castka mala, kterou urcite presahujeme, takze my urcite pres soud budeme muset projit, to vim. ted resim, co uvest za ten duvod, ktery bude akceptovatelny a zda se to bude muset dodatecne dokladat.

adelka21
29. črc 2014

Holky a mate právníka? Co správní poplatky, co taková sranda stoji?

evaviki
29. črc 2014

@j.a.n.i to je sice pravda, ale ja to beru i z pohladu statu, ze on prispiva, tudiz chce kecat do toho, co s penezma.. ale hlavni duvod bude urcite to, co pises ty.. kazdopadne je to blby, protoze v zajmu ditete je spousta veci a klidne i to, aby rodice nemeli dluhy.. kdyz mas detske konto v bance, tak tam stat nezkouma, na co penize z konta pouzijes, kdyz je vyberes.. protoze ti neprispiva.. myslim si, ze to same by bylo se stavebkem, pokud by to bylo jenom "sporeni", bez toho, aby platil stat prispevek..

kacorek85
29. črc 2014

@veryk zítra se zeptám a dám vědět, ju. Kolegyňka co v lišce pracovala určitě bude vědět 🙂

koncita
29. črc 2014

@j.a.n.i jo? A jak je teda možný, že když chceme u stejné banky vybrat i Dětskou vkladní knížku, kterou jsme zakládali stejně se stavebkem, je to každýmu naprosto šumák? 😕 Třeba proto, že tam žádná státní podpora není.... 😅

koncita
29. črc 2014

@adelka21 právník není potřeba a za tento soud se neplatí....

veryk
29. črc 2014

existuje i nejaky jiny duvod, ktery byl uz soudem akceptovan, krome "predelani pokojicku" na netu jsem zatim na nic jineho nenarazila. je nekdo takovy?

koncita
29. črc 2014

@veryk tak já teda doufám, že nám projde to, že chceme synovi spořit jinak a jinde a ne s výnosem 50,- ročně 😉