Alimenty pro dítě nebo matku?

pavses
26. črc 2018

Ahoj ženy, ráda bych znala názory na naší situaci, abych se s ní lépe srovnala.
Manžel s přijmem 30tis., já na rodičovské s dvouletým dítětem. S předchozího manželství má muž syna 6 let, kterého si vozíme ob týden, čt- ne. Doteď platil alimenty 3300, přispíval na kroužky, kupujem mu oblečení (boty, bundy, atd...) Většinu výletů a mimořádných akcí plánujeme na dny, kdy tu bude, aby o nic nepřišel, každou návštěvu dostává dárečky. Jeho matka ho k nám posílá jako vandráčka v děravých botech, ve špinavém oblečení a podobně. Jezdíme pro něj 30 km, občas ho během návštevy vozíme do místa bydliště, aby mu ani tam neutekla nějaká akce. Matka si jezdí do lázní, když ho nemá a nám řekne, ať ho vezmeme k moři, teď chce zvýšit alimenty na 4300. Sama přiznala, že si nadělala dluhy (má příjem 17tis., žije s matkou ve vlastní bytě, syna nikam vozit nemusí) Já chodím od roku syna na částečný úvazek do práce, abychom se měli lépe. Mám pocit, že syna živíme jenom my, štve mě, kdyz vidím, co všechno pro něj děláme a ona nám ho pošle jako sociálka. Na syna 2 roky nedám měsíčné víc jak 2tis. a to má ještě plínky! Nedokážu si představit kde by ona za syna dala 4300? 🤔 Kdybych viděla, že tomu klukovi taky dopřeje a jezdil k nám slušně oblečenej, tak mi to nevadí, ale takto mě to vyloženě štve. Kde je její povinnost jako matky taky svému dítěti přispívat i ze svého a ne jen brát od otce?

78marcela
29. črc 2018

@pavses oceňuji, že se pěkně starate o syna z předchozího manzelstvi. Je fajn, že mu kupujete a dopravate.
Na druhou stranu, platit alimenty 3300 na šestileté dítě není až tolik moc. Dítě zcela jistě má mnohem vyšší potrebu. Někde ses zmiňovala, že za něj dáte měsíčně sedm tisíc..a to ho máte teda určitě jen omezeně.
Pominu děravé boty a její dluhy nebo podvody..to určitě nesvědčí v její prospech. Ale očekávat, že z příjmu 20k si bude moct nějak vyskakovat, že bude mít na nové hadry každýho pulroku pro dítě..nebo i ty boty..
Můj syn chodí dva měsíce a už jsem mu kupovala třetí boty..
Jasný, šestiletému dítěti neporoste už noha tak rychle..ale za to to chce boty na ven, na doma, do školky přezůvky, do školky na hřiště, gumáky, nějaké boty na lepsi..do školy k tomu ještě přibudou boty zvlášť do tělocvičny a zvlášť na hřiště, aspoň u nás to tak chtějí..
Poplatky za školku/školu, stravné, družinu..
Kde je oblečení, jídlo, školní aktovka, vybavení, sešity, pomůcky..
Každý měsíc nějaké divadlo, představení, výlet, pak plavání..
Když je dítě nemocné, plat okamžitě o 20% menší, k tomu další náklady na léky..minulou zimu jsem nechala v lékárně 8tis! jen za léky pro deti a vitamíny.
Jelikož jsem na ně taky sama, tak oblečení pro mě vážně není úplnou prioritou. Nosí, co dostanou, nebo co koupím ve výprodejích. Jsem na rodicaku a chodím přitom taky do prace, abych to utáhla. Mám přibližně tolik, co vaše ex, možná o tisícovku nebo dvě víc. A rozhodně to není na dovolené, výlety, na rozhazování, abych jim mohla koupit lepší, hezci oblečení, drahý zdravotní boty..hodně přemýšlím, co koupíme.
Zkus si někdy psát, aspoň tři měsíce, vše dopodrobna, co poridis pro svý dítě.. veškeré vstupné na výletech, každou sladkost, jídlo, oblečení, plenky, kosmetiku..možná by ses divila. Nevěřím tomu, že tě tvoje dítě nestojí ani dva tisice.
Tohle není příspěvek proti tobě..to je jen pohled z druhé strany..jak píšu, je fajn, že se snažíte, aby syn byl v pohodě..ale prostě budeš muset přijmout fakt, že ona to může mít jinak nastavené..a že ona je matka a tedy ona mu bude dávat to co uzná za vhodné, ať se ti to líbí nebo ne.

pavses
autor
29. črc 2018

@dominikaromanova mimochodem, manželka opustila jeho, protože jí vadilo, že by mu měla začít vařit ( do té doby vařil on) a že by měla udržovat byt ve větší čistotě. A to nevím jen z řečí od něj, ale to prohlásila sama, že nebude žít s chlapem, kterej po ní pořad něco chce a nelíbí se mu a že u maminky má větší klid. Pořád chce peníze a abychom klukovi všechno zařizovali my a pak vidíme, že mu koupila goratexovou loď, která jí celou zimu leží nafouklá na balkóně ( takže se ani neumí starat o tak drahou věc a nechá to přes zimu popraskat) a když se zeptáme kluka, kolikrát s ní byli na jezeře, tak řekne, že jednou a pak chce, abychom mu koupili trampolínu na jejich zahradu ( no jak by to asi dopadlo) a podobně. Když jsme jí ze začátku chtěli dát auto, tak řekla, že si takovou pelešinu nevezme a tak si koupila jiné na dluh, které se jí teď rozbilo ( ta pelešina jezdí dál kamarádově synovi) Upřímně se zamyslete, vám by takový přístup nevadil? A jak už jsem psala, ať je to jak je to, on tu mámu miluje, tak proč ho od ní tahat k sobě do péče? Nebyl by to trest pro to dítě?

pavses
autor
29. črc 2018

@78marcela cením si každého názoru, který není nastavený ve stylu, že všechny ex jsou chudinky a next mrchy 😊 Proto jsem založila tuto diskuzi, zajímá mě, jak to funguje jinde.

pavses
autor
29. črc 2018

@dominikaromanova Koupíte dítěti radši loď na kterého ho jednou svezete a necháte ho běhat v děravých botech???

dominikaromanova
29. črc 2018

@pavses, zde neresime mě, jsem sice rozvedena, ale s bývalým mužem máme stridavou péči a super vztah, alimenty si neplatime a na všem jsme se vždy dohodly, ať to jsou dovolené, kroužky, benzin, když vozim dceru do školy jen já i v době kdy má on, ale nemá šanci to stíhat kvůli práci atd. To bych zde byla do zítra.
A jak jsem již psala, pokud je opravdu tak špatná matka, jak zde je popsáno, je dite chudák a měli byste si ho vzít do pece vy.
Mimochodem, když mu kupujete oblečení, mate si ho nechat u sebe a je klid.

Ale zde píše jen jedna strana, takže to beru tak nějak s rezervou a zlatý stred toho, co zde popisuješ. Pravda je vždy uprostřed a nic není jen černé nebo bílé. 😉

dominikaromanova
29. črc 2018

@pasiba, hmm, zajímavé, když se tedy nepokládás za hrdinku, nevím proč to zde vůbec vypisujes a děláš ze sebe bůh ví co. Mimochodem, kdybys byla sama, možná bys to viděla jinak. A k těm dětem, já, já, já jenom já. Víš, děti jsou občas dosti nevdecne stvoření, tak abys jednou nebyla zklamaná až Ti něco vyctou ohledně bio. otce nebo až ho v dospělosti budou navštěvovat více jak Tebe.

blahova_andrea
29. črc 2018

@78marcela marci, ale ty platíš hypo na barák, což zrovna v tomto případě ta maminka platit nemusí, to jsou pak třeba ty počty fakt jinde. navíc mě teda děti dokud byly maličké, taky nestály víc jak 2000,- měsíčně. a to ani syn, který nebyl kojený. takže u prcka tomu věřím. ale děti rostou...

pasiba
29. črc 2018

@dominikaromanova K nynějšímu příteli jsem se samotou taky musela prokousat. Nespadlo mi vše do klína samo. Až vyrostou a rozhodnou se žit s otcem budu vědět, že i tak jsem vše dělala podle nejlepšího svědomí a vědomí 🙂 ale o tom pochybuju 🙂

pasiba
29. črc 2018

@dominikaromanova Těžko bych se mohla teď řídit podle toho co možná bude za 15 let..... teď mu napálím alimenty protože s nim jednou možná budou chtít žit? No to bych to dopracovala 🙂 nikomu nic neberu a naprikazuji. Každý ať si koho chce rejžuje jak chce 🙂 my jsme spokojení 🙂

pavses
autor
29. črc 2018

@dominikaromanova Ale je fakt, že bychom mamince mohli říct, že pokud se jí zdá, že má na dítě málo a chce abychom všechno zařizovali, tak ať nám ho přenechá v péči a to by se pak možná vidělo, jak by se zachovala.

sahrazad1
29. črc 2018

@pasiba no ano, v tom mate pravdu. Samozřejmě zalezi i na vasi finanční situaci. Jste matkou, tak jako většina tady na foru, jiste chcete pro deti to nejlepší. Je to na vás. Jen říkám, ze se mi to zda divne. Nerikam, abyste "vysavala" jeho novou rodinu, ale aby se podilel, a to po vsech strankach, na vychove vsech svych deti + aby pomahal budovat vztah mezi polorodymi sourozenci.

oveckaluky
29. črc 2018

@78marcela Naprostý souhlas...pod to se podepíšu 🙂

oveckaluky
29. črc 2018

@blahova_andrea Nevím, ve které době byly vaše děti malé, ale nevěřím, že nekojené dítě, které potřebuje pleny, Sunar (nebo i levnější mléko), oblečení (ze kterého rychle vyroste) nestojí měsíčně ani dva tisíce...Už před dvanácti lety u mladší dcery, kdy bylo všechno levnější (opravdu bylo, teď čekáme dvojčata a překvapilo, jak strašně všechno podražilo), jsme nechávali skoro 1500 měsíčně jen za pleny...

blahova_andrea
29. črc 2018

@oveckaluky děti mám 2011 a 2014, není to tak dávno 😉 a účetnictví si vedu dlouhé roky

oveckaluky
29. črc 2018

@blahova_andrea A můžu se zeptat, kolik jste tedy dala jen za pleny a mléko za měsíc?

blahova_andrea
29. črc 2018

@oveckaluky no to bych musela dost hledat. mezitím jsme se 2x stěhovali. ale do 2000,- jsem se vešla. já měla i oblečky půjčené do půlroku dost půjčené a do teď jedeme téměř jen bazarové. táhla jsem rodinu sama, takže jsem si nemohla dovolit vyskakovat. pleny jsem měla tesco nebo albert, kupované jedině v akci

oveckaluky
29. črc 2018

@blahova_andrea I tak se tomu těžko věří...

pasiba
29. črc 2018

@sahrazad1 S tim souhlasím. Ale se vztahy u nich doma už nic neudělám. Beru ji jako jejich sestru a pokud si ji k nám klidně přivedou na noc tak je mi to jedno 🙂

blahova_andrea
29. črc 2018

@oveckaluky vždyť miminko, pokud nemusíš kupovat všechno oblečení nové a pokud kojíš, tak stojí fakt jen plíny. nepočítám, že před jeho narozením jsme teda koupili kočárek a postýlku nebo tak...ale i to jsme kupovali levné. mám nízkonákladové děti, díky bohu za to. jinak by to byl průšvih. ještě, že nemají žádné zvláštní potřeby, to bych neutáhla

pavses
autor
29. črc 2018

@oveckaluky Na malé mimino se určitě dá víc, ale od těch dvou let, kdy už dítě nespotřebuje 11 plín denně, ale 3, tak mi stačí 2 balíky na měsíc, oblečení taky nekupuju nejdražší a neroste zas tak rychle, abych ho kupovala každý druhý měsíc. Ono to tak fakt je. U šestiletého se to oblečení koupí jednou za rok, triček a spodního prádla samožrejmě víc, ale to přece není taková položka.

oveckaluky
29. črc 2018

@blahova_andrea Tomu rozumím, ale tak psala jsi, že syn nebyl kojený. Moje dcera taky ne, proto vím, že i za mléko jsme nechávali dost peněz. Ale to je jedno. Spíš se mi nezdá, že by tazatelka pro svoje dítě kupovala všechno jen to nejlevnější, aby mohla o to víc investovat do v podstatě cizího dítěte. Jinak jo, vím, co je být s miminkem sama, někde jsem to tu psala. Starší dceři bylo 5 měsíců, když jsem s ní zůstala sama. V té době ještě bez výživného, s RP 2552.- a 541.- přídavky na dítě, víc nic...ještě že jsem mohla chodit aspoň obden na noční dvanáctky do pekárny, abych si něco přivydělala, protože sice jsme bydlely u našich, ale oba chodili ještě do práce, takže mamka hlídala v noci. Spala jsem v podstatě obden, občas odpoledne chvíli, když si ji mamka po práci vzala do kočárku...bylo to těžké období, ale zvládnout se muselo. A my nevíme, v jaké situaci je matka toho chlapečka...

@pavses Jj, tomu rozumím, proto mě zarazily ty počty, že na malého stačí ani ne dva tisíce, zatímco na staršího dáváte sedm tisíc...ale jak už jsem psala, není to jen o plenách a oblečení - jídlo, občas nějaká hračka, sladkost, a ono se to fakt nasčítá, navíc když pak přijdou kroužky, je to mazec. Obě holky chodily od pěti let tancovat, od šesti závodně - jen za tenhle jeden "kroužek" dáváme za každou cca 10.000 za rok - lepší to nepočítat 😀 Starší už tedy netancuje, i když jí to moc chybí, ale se školou a brigádou to už nedává. I školka stojí dost peněz, i když se to nezdá (přezůvky, oblečení do školky a na ven, boty na procházku a na zahradu, občas nějaké divadlo, výlety, a k tomu každý měsíc školné, obědy) - o škole pak ani nemluvě. Jak už jsem psala, pokud mu nakoupíte oblečení nebo hračky, ať si to nechá u vás, a máte o starost míň, pokud matce nevěříte 😉

pavses
autor
29. črc 2018

@oveckaluky Tak počíteje se mnou: 3300 alimenty, pokud to matce projde, bude to 4300 + 500-700 doprava za něj, když jdeme na prochajdu, to je ledová tříšt za 40, autíčko za 100 a podobně, 400 měsíčně za kroužek, teď to byl tábor za 2000, jednou za čas boty za 500, bunda za 500. Maminka zapomene dát spodní prádlo, takže další stovka, zoo 150, dětská kavárna nebo kino 150, věci na plavání, neopreny, ploutve, to je 1000 a víc, nákup, když má přijet 500 a víc - ňaminky, ovoce , protože to prý doma nemá, sem tam nějaký tvořivý časopis. Fakt je to za něj někdy i ta sedmička jen to hvízdne. Ale teď si tak sama říkám, že jsme možná fakt hloupý, že to do něj dáváme 😬

blahova_andrea
29. črc 2018

@oveckaluky syn kojený nebyl, ale taky už je mu 6, tak beru, že asi um i plíny zdražily, že dneska bych se do těch 2000 možná nevešla, kdo ví. dcera pak kojená byla, ta nás stála fakt jen plínky 🙂
máš za sebou tebe hodně krušné časy ☹
@pavses ale zas u šestiletého je spousta výdajů, která není u miminka. ale to fakt člověk neví dokud se ho to netýká. ve školce je to jiné a ve škole pak tuplem

blahova_andrea
29. črc 2018

@pavses no ale to zas promiň, fakt není potřeba na každé procházce ledová tříšť, vezměte si šťávu z domu do batohu. autíčko nebo jiná blbost na každém výletě? zrušit, to je nevýchovné! kroužky platíte, protože chcete. kdyby jste na ně neměli, tak by jste je platit nemohli. co až bude tvoje dítě větší...nepůjde do žádného kroužku, protože staršímu platíte tři? bude potřeba to přerozdělit. taky mám dvě nevlastní děti, vím, co je to odliv peněz, ale tak chce to rozum na obou stranách 😉

pavses
autor
29. črc 2018

@oveckaluky A matka je v takové situaci, že žije ve vlastním se svou matkou, příjem má prý 17, oblečení na něj dostává nebo koupí po bazarech, nikam ho vozit nemusí, na dovolené si jezdí bez něj. Pak má úlet, že mu koupí goratexovou loď za spoustu peněz o kterou se neumí ani starat a nechá si jí zničit, ale nekoupí mu kvalitní boty. K zubaři s ním chodíme my, kroužky mu platíme celé. Co by chtěla víc?

pavses
autor
29. črc 2018

@blahova_andrea Jo, to je pravda, budeme to muset hodně přehodnotit.

pavses
autor
29. črc 2018

Moc bych si přála, aby jednou klucí byli kamarádi a právě se trochu bojím toho, že až si nevlastní začne uvědomovat ten rozdíl mezi nima, že on je jak šupák a ten náš je pěknej, čistej, že to nebude dělat dobrotu. A přece kvůli tomu nezačnu zanedbávat vlastní dítě, aby se sobě vyrovnali 😕 Není to jednoduchý, možná by mi to mohlo být jedno, ale není. Jednou tady třeba nebudeme a i když kluci nejsou vlastní, mohli by si v životě v ledasčems pomoci.

blahova_andrea
29. črc 2018

@pavses já se s tebou přece nepřu o tom, co mu dává matka nebo jak žije? taky jsem vždy spoustu věcí viděla jinak než ex, ale holt matka je ona, já zase svým dětem. když jsme si nebyli schopné najít chlapa bez závazků, tak se s tím musíme nějak vypořádat. co mu dává ona neovlivníš, s tím se smiř. ale kolik a za co dáte navíc vy, to už ovlivnit jde. moje děti se taky nikdy nebudou mít jako ty nevlastní. je to těžké si to přiznat a žít s tím. ale bohužel, když jsem jim nevybrala jiného tátu.

pavses
autor
29. črc 2018

@blahova_andrea Jo, souhlasím, je to tak, jen mám trochu obavy z toho co jsem popsala výše.

blahova_andrea
29. črc 2018

@pavses není jednoduchý být macechou, není ani jednoduchý pomoci dětem vytvořit dobrý sourozenecký vztah, ale jde to! máma to dokázala. já mám dva nevlastní sourozence a jsem za ně moc ráda. moje děti taky mají dva nevlastní sourozence a šíleně se milují, děsně se na sebe vždy těší a ač máme děti od 14 do 4 let, což je docela rozptyl, tak zatím si rozhodně nikdo nic nezávidí. to je zatím mé vítězství a bude životním, pokud se mi podaří to udržet, aby spolu zůstali v přátelském kontaktu i v dospělosti.