Daně na rodičovské dovolené

pajax6
7. lis 2018

Ahoj,
mám v tom guláš nikdy jsem jako zaměstnanec nemusela řešit.
V červnu minulý rok jsem rozvázala pracovní smlouvu dva dny potom jsem zjistila že jsem těhotná- doktor kvůli předchozím problémům mě poslal na nemocenskou a napsalí mi to ještě na bývalého zaměstnavatele. Takže jsem marodila až do konce šestinedělí pak rovnou na rodičák (na mateřskou nebyl nárok). co letos s daněmi.

Od Leden- květen- nemocenská( překročila jsem 68000) zbytek roku rodičák.
Jak na daně manžel si mě nemůže odečíst od června do konce roku? co ja budou mi něco vracet mam si sama podat daně?
Díky za odpověd tohle jsem vždy odevzdala účtárně takže mě to nikdy moc nezajímalo.

lenoulinkaa
7. lis 2018

@pajax6 ty žádné daně nedostane s, protože jsi nic neodvedla. A manzel si tě neuplatní, protoze máš za rok vydelek víc jak 68 tisíc.

merope
8. lis 2018

Pokud nemáš datovou schránku (jako že asi ne), tak nejlepší je se prostě zastavit na finančák, sociálku a zdravku osobně (nejlíp rovnou, ne až v březnu) a zeptat se. Mně vždycky poradí, když nevím.

lenoulinkaa
8. lis 2018

@merope co by dělala na FU? Když nemá z čeho dělat přiznání. Maximálně by měla povinnost, když by musela něco dodanit. Třeba příjmy z pronájmu. Socialka nic. Na pojišťovně musí být hlášena jako statni pojistenec.

merope
8. lis 2018

@lenoulinkaa Tak ptá se, co s daněmi, zda si ji může manžel může odečítat, zda musí odevzdat sama daňové přiznání... tak jen říkám, že jedna konzultace na finančáku jí dá přesnější a rychlejší odpověď než cokoli v diskusi. A jestli je opravdu správně hlášena na pojišťově? Lepší ověřit rovnou než to řešit kdovíkdy v budoucnu. Takže jediné zbytečné je asi ta sociálka.

lenoulinkaa
8. lis 2018

@merope jsem ji odpověděla. Pokud nemá povinnost si podat, tak neřeší dane. A když píše, že má nemocenského vyšší než 68 tisíc, tak bohužel je manžel bez slevy. Na to se nemusí jít ani na FU ptát.

j.a.n.i
8. lis 2018

@merope No, rychlejsi to nebude urcite a jestli presnejsi, to kdo vi...