Daňové přiznání za rok 2013

kasyma
5. led 2014

Ahoj holky,chtěla bych se zeptat na pár otázek ohledně daňového přiznání za r. 2013. Jedná se mi o to,že 29.1. 13 jsem nastoupila do práce po RD,jenže pouze na 2 měsíce výpovědní doby (propuštěna pro nadbytečnost) mám nárok ještě u bývalého zaměstnavatele uplatnit vrácení daně? A další otázka je ta,že manžel je OSVČ a daně dělá paušálně a teď po novu si prý nemůže z daní odečíst hypotéku a myslim,že ani dítě takže bych tohle musela vykázat já ve svých daních. Nevíte jak to je? Omlouvám se pokud je můj příspěvek jaksi zmatený,ale daně nejsou vůbec,ale vůbec moje parketa 😀 takže předem všem znalým v této problematice děkuji za rady 😵

zamilovanadonej
6. led 2014

@kasyma Tak pokud jsi byla zaměstnána k 31.12.2013 tak na tvou žádost je zaměstnavatel povinen ti udělat tzv. "zůčtování daně". Pokud jsi zaměstananá ke konci roku nebyla, tak si jedině sama podej daňové přiznání. U OSVČ nevím, ale ty si můžeš dát dítě do daní, tzn. uplatnit daňový bonus pouze v případě pokud tvůj hrubý příjem ze závislé činnosti je za rok 2013 vyšší než 48000Kč.

kasyma
autor
6. led 2014

díky za reakci 🙂 momentálně jsem bohužel na ÚP,vlastně jsem skončila 31.3. 13 a od 1.4. 13 jsem vedená na ÚP dostala jsem tři odstupné platy takže podpora mi šla až od 1.7. 13 tak pokud by se započítávali i ty odstupné platy tak se na částku nad 48000,- Kč dostanu, nevíte jak to s tímhle je? Díky za odpověďi 🙂

zamilovanadonej
6. led 2014

@kasyma Měly by to být všechny příjmy za zdaňovací období 2013 ze závislé činnosti (zaměstnání). Koukněte na potvrzení od zaměstnavatele, jestli ho nemáte, je povinen jen na požádání vydat.

kasyma
autor
6. led 2014

děkujůůů za radu kouknu 🙂

vanule
15. led 2014

@j.a.n.i obracím se na Vás s dotazem ohledně daní. rok 2013 jsme na rodičovské a pro nadbytečnost mě k 31.12.2013 propustili. Pokud dobře rozumím daňové přiznání (růžový papír) mi ještě dá k podpisu "bývalý" zaměstnavatel?
popřípadě co potřebuji kdyby jsme se rozhodli ( s největší pravděpodobností to tak nakonec bude) když si manžel (je zaměstnanec) dá daně na mě i na dceru. Moc vám děkuji

ekrovka
17. led 2014

Tak pokud tomu dobře rozumím, tak celý rok jsi na rodičáku? V tomto případě není co vyúčtovávat (tedy udělat roční zúčtování daně) protože jsi neměla příjmy. Manžel může dceru uplatňovat od doby co jsi odešla na mateřskou, takže pouze donese své mzdové účetní rodný list dcery a možná po tobě budou chtít vyplnit potvrzení, že neuplatňuješ slevu. Vzhledem k rodičáku pouze vyplníš a podepíšeš. K odepsání manželky z daní potřebujete jen oddací list, prohlášení, že tvoje příjmy za rok 2013 nepřesáhly 68.000,- Kč (rodičák se do příjmů nepočítá) a manžel požádá do 15.2.2014 ve mzdové účtárně o roční zúčtování daně a řekne, že si chce z daní odepsat manželku. Jinak slevu za dceru dostane v ročním zúčtování za celý rok zpět.

vanule
20. led 2014

@ekrovka děkuji za info a ještě jeden "hloupý" dotaz (doteď jsem se o daně nestarala měli jsme firemní účetní, která jen poslala vyplněný formulář k podpisu) Kde najdu "formulář" na potvrzení, že neuplatňuju slevu? Moc díky

ffiinnkkaa
20. led 2014

@vanule Formulář není..normálně napiš do wordu prohlášení, že neuplatnuješ tu a tu slevu..datum podpis hotovká 😉

vanule
20. led 2014

@ffiinnkkaa super dííky 🙂

teliv
21. led 2014

Ahoj holky, prosím o radu. Jsem teď na MD s druhým dítětem a dosud jsme dávali daňové přiznání dohromady s manželem (snad to píšu srozumitelně). Kvůli vrácení daní. Mám na sebe úvěr ze stavebního spoření, kde je manžel jako spoludlužník a za loňský rok jsem překročila hranici 68.000,-Kč (peněžitá pomoc v mateřství), kdy bych mohla zdaňovat společně s manželem. Chtěla jsem se zeptat, jestli úroky z úvěrů můžu odečíst od manžela, když je úvěr psaný na mě a on je spoludlužník. Děkuji za odpověď.

kuzelka_sm
23. led 2014

@teliv Tak asi za prvé, společné zdanění manželů neexistuje už cca 3roky, tak jak to popisuješ to spíš je , že si manžel uplatňoval v daňovém přiznání i odpočet na tebe ( jako na manželku, která v daném roce nepřesáhla hranici výdělku 68.000Kč ). Letos, jak tomu rozumím, máš výdělek vyšší, takže manžel tebe neuplatní a musíte si zkusit zadat, komu úroky z úvěru vyjdou v DP lépe. Zkus si vypočítat samostatně daně pro sebe a pak pro manžela. Jinak pokud jste na smlouvě o úvěru uvedení oba dva, může si úroky z úvěru uplatňovat CELÉ buď jeden z vás a nebo oba dva - každý POLOVINU. 😉

kuzelka_sm
23. led 2014

@vanule Ahoj, mi v práci používáme takovéhle čestné prohlášení :

Čestné prohlášení
Čestně prohlašuji, že si neuplatňuji u žádného zaměstnavatele daňové zvýhodnění z příjmu ze závislé činnosti ve smyslu ustanovení § 35c a § 35d zákona č. 586/92 Sb. na tyto děti od .................... : ( nebo = prohlašuji, že jsem si po celý rok 2013 neuplatňovala ) atd.

1 . Jméno : r.č.
2 . Jméno : r.č.

Místo, datum + podpis

chris_n
23. led 2014

@teliv ale píšeš, že si to dostala,jako penižitá pomoc v mateřství a ta se do příjmů nezapočítává . Takže jestli si jiný příjem neměla, tak si te z daní odečíst může.

teliv
23. led 2014

@chris_n Ahoj, peněžitá pomoc se do příjmů prý započítává. Aspoň tak mi to bylo řečeno a ještě jsem z práce dostala proplacenou dovolenou.

betelgeuzz
23. led 2014

@teliv pokud jsi dostala proplacenou dovolenou, tak si udělej daňové přiznání za sebe. Z té dovolené se odvedla daň a tu ti vrátí. A máš pravdu, PPM se do příjmů započítává.

chris_n
23. led 2014

@teliv mateřská se do toho počítá? 😲

vanule
23. led 2014

@betelgeuzz
@kuzelka_sm a ještě prosím jak je to odstupné a daně? dostala jsem k poslednímu prosinci výpověď a v lednové výplatě mi dali mé odstupné.

betelgeuzz
23. led 2014

@chris_n mateřská se počítá do toho limitu 68 tis, rodičák ne.
@vanule odstupné bohužel nevím.

chris_n
23. led 2014
kuzelka_sm
27. led 2014

@vanule : I z odstupného se odvádí daně a klasicky s epočítá do tvéhopříjmu. Pokud tedy toto odstupné + ostatní příjmy v roce přesáhly hranici 68.000,- kč tak si Tě nebude moci manžel odečíst z daní. 😒

kadli81
8. únor 2014

Ahoj, nevíte prosím někdo jak je to u dvojčat, rodiče mají střídavou péči, jeden z rodičů zaměstnanec a druhý RD, s tímto jsem se ještě nesetkala a na netu nacházím jen část, že je potřeba doložit, že žijí jen u jednoho rodiče v domácnosti. Známi tohoto bonusu dva roky nevyužívají, tak si říkám jestli na to nemají také nárok. díky!

michamicha
13. únor 2014

@betelgeuzz prosím tě, a dostanu někde nějaké potvrzení kolik jsem měla celkem PPM za r.2013? Z práce jsem si nechala poslat potvrzení o zdanitelných příjmech a tam je uvedený jen týden, co mi proplatili dovolenou. PPM jsem nastoupila na začátku června a končila mi tuším 22.12.2013. Předtím jsem byla na rodičáku s prvním dítětem.
@j.a.n.i

betelgeuzz
14. únor 2014

@michamicha možná na sociálce? já to kontrolovala podle starých výpisů z účtu.

j.b.
14. únor 2014

Prosím o radu, vyplnuju danově přiznání a nevím kam mám opsat částku z potvrzení ze zaměstníní 12. záloha na dan z příjmu celkem a 9. skutečně sražená záloha na dan z přijmu uvedených na ř.2 na obou je částka 9771kč
Předem moc děkuji za odpoved.

console
15. únor 2014

Ahoj, prosím o radu. V roce 2013 jsem byla Zaměstnaná do 30.6.2013, poté ukončení PP dohodou-3 odstupné. Pak nemocenská do 30.11.2013. Do konce roku jsem byla na ÚP. Mám dceru, platím si ŽP i důchod.připj. Mám nějaký nárok na vrácení daně? A jak to vybavím? děkuju moc!!!

lusany
17. únor 2014

Prosím o radu, když jsem v roce 2013 pracovala cely leden, v únoru do 6.2 pak jsem byla do 5.5. v pracovní neschopnosti, od 6.5.2013 na PPM a od 17.11 pobírám rodičovský příspěvek. A čerpala jsem zbytek dovolené. Účetní jsem včera mailem požádala o roční zúčtování daně a ta mi odepsala, že to není možné. Nevíte prosím někdo z jakého důvodu?

zelvatko
19. únor 2014

chtěla bych se zeptat jestli má někdo zkušenost, kdy OSVC uplatnuje dan paušálem a má i přiznané náklady, aby nepřišel o slevu na dítě, manželku?

j.a.n.i
19. únor 2014

@lusany No, třeba z toho, že si měla požádat do 15.2., jako ne že by to nemohla udělat i poszději, ale podstatné je, že nemusí.

j.a.n.i
19. únor 2014

@zelvatko Nějak nerozumím otázce, co je myšleno uplatňovat daň paušálem?

lusany
19. únor 2014

Jsem požádala 16.2. @j.a.n.i