Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Existuje dobře úročený účet nebo spoření pro děti kromě stavebka?

dagikk
16. únor 2018

Ahoj holky,resime momentalne sporeni pro malou.Nevite o nejakem uctu nebo sporeni, kde by bylo nejake dobre zhodnoceni a dalo se bez problemu vybrat ? Uvazujeme nad stavebkem,ale v minulosti tam byl problem s vyberem,tzv.opatrovnicke soudy, tak vahame.

mariti
16. únor 2018

Opatrovnické soudy jsou myslím zrušené, teď by to už mělo být celkem bezproblémové. Dobře úročené účty nějak nejsou nebo o nich nevím, tam spíš záleží na míře ochoty riskovat s tím, že potom ale zisk nemusí být vůbec žádný. Stavebko má sice své nevýhody, ale stále je to jedno z mála jistých, takže my jsme u něj zůstali.

blahova_andrea
16. únor 2018

my teda nemáme co spořit, ale jestli jednou na to dojde, tak asi stavebko. pochybuju, že do té doby bude něco ví jak lepšího a jistějšího. tam, kde jsou lepší úroky je to vázané a nebo investiční a prostě to není, že ti to vydělává s jistotou a sahat na to můžeš kdykoliv 😉

dagikk
autor
16. únor 2018

Moc díky na názory holky, právě, že jsme taky hledali něco, kde by se to alespoň trochu zhodnotilo, ale je to fakt bída, to stavebko asi fakt vychází nejlíp

bamak
16. únor 2018

@dagikk Je to spatne, nejvyhodnejsi je to utratit 😀. Taky jsme se zajimali, hledali, radili. Vyhodne jsou nemovitosti a umeni-obrazy. Ale musis v tom umet chodit a vyznat se v tom. Pak jsou akcie-nechapu a nerozumim tomu, ale napr. muj braha obcas nejake koupi-co si pamatuju tak neco v indii- a pak zas proda....A pro "normalni lidi" ruzne terminovane vklady, dluhopisy, sporici ucty....vsude je to bida. My nakonec taky skoncili u stavebka, ale tam mas 3 mesicni vypovedni lhutu.

soleilll
16. únor 2018

@dagikk Jestli chceš účet, do kterýho můžeš kdykoli v případě potřeby šáhnout, tak připadají v úvahu jedině spořící účty. Tam je úročení kolem 0,5-1%, což nepokryje ani inflaci, takže na dlouhodobé spoření není ideální produkt. https://www.usetreno.cz/sporici-ucty/
Jestli vám nevadí trocha rizika, zkuste se poohlídnout po spoření formou investování do fondů. Moc hezky laicky to má zpracované ING, ale nabízí tuto možnost samozřejmě hodně bank. Podle svého "investičního profilu" (tedy míry rizika, které jsi ochotná podstoupit) ti navrhnou vhodné fondy - dluhopisové, akciové, v korunách nebo jiných měnách atd. Některé jsou zdarma, jiné vybírají určitý poplatek za tvou investici do nich. Úročení je zajímavější - od pár jednotek procent ročně až třeba po 20% za 5 let. Ale výnos v průběhu času kolísá. A můžeš kdykoli část prodat - buď konkrétní sumu nebo počet podílových listů, jejichž hodnotu vidíš. Peníze pak máš na účtu do pár pracovních dní. My takto "odkládáme" pravidelně a je to pořád lepší, než mít 0,5%, i když jsou jistota.
Další možností jsou termínované vklady, ale těm se dopředu zavážeš, v jakých intervalech se k penězům můžeš dostat - třeba 5 let. https://www.mesec.cz/produkty/terminovane-vklady/

swetlusska
16. únor 2018

Na stavebku se dávají klasicky 2.000,- za to když uložíš ročně 20.000,- ne? Mě to zas tak výhodný nepřijde, neuvažujeme o tom a už vůbec bych nic neuzavírala na jméno dítěte. Nevím no, každýho věc, já bych radši na spořící účet abych ty peníze měla k dispozici pořád a teď.

murc
20. únor 2018

Záleží, co od účtu čekáš. U stavebka jsi vázána 6 let, a na peníze čekáš 3 měsíce, zisk 2000/rok mínus poplatky při vkladu 20 000,-/ročně. Pak jsou pěkné státní příspěvky na penzijní připojištění, ale tam lze vybrat až v 18- letech dítěte. S menším rizikem a bez závazků lze investovat podílově do nemovitostí a potom do zlata.

shel88
20. únor 2018

Pokud zvažuješ dlouhodobou investici tak určitě doporučuji Conseq, taky ho mám a sice se tam ty úroky mění, ale je to výdělečný a pěkně to roste (sice některý měsíc méně, pak více, ale stále super). Platí se z toho vstupní poplatek (u stavebka taky myslím), pak by se na to myslím 5 let nemělo vůbec sahat a pak do toho můžeš kdykoliv (buď vybrat celý nebo část a měnit si cílové částky). Já to mám na 40 let (počítáno na penzi) a měla by se mi více jak zdvojnásobit vložená částka, což pro orientaci je řádově statisíce (to už mi málo nepřijde) s tím, že kdybych potřebovala prostě do toho sáhnu dřív.

Sem začni psát odpověď...

Odešli