Hypotéka a příjem kolem 30 tisíc

nickolka91
28. lis 2016

Holky, je tu nektera ktera ma hypoteku, je na rp a prijem celkem s manzelem do 30tisic? Zvladate to?

hojda
16. pro 2016

@dandaa Tak za tuhle cenu už máš barák kousek za Prahou na vlaku (takže jako bydlet na metru). 30 minut na Hlavák a jsi v centru a ještě ti zbyde 150.000,- na auto🙂.

dandaa
Autor odpověď smazal
Zobraz
hojda
16. pro 2016

@dandaa Neprojezdíš nic víc než v Praze, na vlaku platí klasicky lítačka, takže opravdu jako metro. Pokud někdo dojíždí v Praze 30 minut, což je časově docela běžné, tak je na tom časově stejně s dojížděním, ale chápu argument, že je blížko rodina a přátelé. Práce se může změnit kdykoliv.

lenka5731
16. pro 2016

@dandaa tak rozhodující argument je, že máte tu chatu. . Pak bys to třeba viděla jinak.

journals
16. pro 2016

Také vybíráme. Dům za 5 mil. za Prahou nebude žádný šlágr, ano, dají se sehnat, ale člověk musí omezit nároky na občanskou vybavenost místa - tzn. často bez školy, obchodu, zdravotnického střediska atd. v místě. Dojíždění ano, jde s lítačkou, ale přilatíte si za další pásma a do Prahy to může trvat i hodinu. Chce to zvážit... Na jednu stranu má člověk větší klid, ale musí něco obětovat 😉

78marcela
16. pro 2016

Ty ceny jsou sileny..to je fakt ta životní uroven tak rozdilna? Podle me napr. statni zamestnanci s platem dle tabulek musi mit zakonite lepsi podmínky tady, kde se postavi domek vcetne pozemku do dvou mega.

dandaa
16. pro 2016

@lenka5731
Každý přece nechce dum.Taky nikomu nevnucuji život v bytě .Navíc jsem v domě žila 20 let a ten dům vlastním ale raději žiji v bytě .

hojda
16. pro 2016

@journals Tak kompromis musí být vždy, to je jasné. Ztratíš něco z výhod, které má Praha, ale místo nich zase získáš jiné. Jinak občanská vybavenost školka, škola, obchod v místě, lékař 2 km . Hodně se ta vybavenost kolem Prahy zlepšuje. Ano pásmo si musíš připlati, ale když vezmu kolik stojí dneska lítačka na rok a k tomu přidáš 250,- korun měsíčně tj. denně 12 korun, tak je to skoro zanedbatelná položka. Dům novostavba na klíč 120m2 a pozemek od 500 do 800m2.

hojda
16. pro 2016

@78marcela Tak třeba i prodavačka nemá v Praze zase o tolik větší plat než jinde. Ano jsou zaměstnání, kde ty peníze vyděláš a není to problém.

hojda
16. pro 2016

Jinak tohle je taky zajímavá tabulka:
http://ekonomika.idnes.cz/ceska-prumerna-mzda-p...

78marcela
16. pro 2016

@hojda ale ta zamestnani jsou urcite i tady, respektive i vsude jinde.

journals
16. pro 2016

@hojda Tak to právě bohužel není. Doplatek je cca + 300-500,-/měsíc. Pozemky okolo Prahy (tak, aby lítačka do pásma dosahovala rozhodně nejsou 500-800/metr. Je to od 1500-2000,-/metr. Jo, vybavenost může být dál, klidně i těch pár kilometrů 2km, 5 km. Ale jde o to, jak tam třeba bude jezdit spoj? Jak s dětmi ráno do školky/školy, jak bude probíhat dojíždění když autobus do vesničky zajede jednou, maximálně dvakrát do hodiny? To jsou věci, které jsou potřeba řešit (nebo aspoň já je řeším). Takže ano, shodneme se na tom, že vše je o preferencích, ale je třeba zvážit, jestli to za to fakt stojí.
Teď bydlím cca 35 min od Prahy. Městečko má dobrou občanskou vybavenost. Domy se tu téměř neprodávají, pokud ano, tak takové, které by splnily naše představy stojí okolo 6 m. Pokud bychom uvažovali o vedlejší vesnici, tak bychom se dostali na 4 m, ale s tím, že bus tam jede jen 1x za hodinu. Jsou to pitomé 3 km, ale já vím určitě, že jednou nechci dělat taxíka den co den.

dandaa
16. pro 2016

@hojda pro nás dojíždění vlakem není.Užila jsem si ho dost pri studiu .Naše bydlení splňuje to co potrebujem.

hojda
16. pro 2016

@journals Špatně jsi to pochopila pozeme u toho domu je od 500 od 800m2. Samostatný pozemek je ted 2000 tisíce a víš, to máš pravdu, ale hodně to za poslední rok dva skočilo nahoru. Mluvím o doplatku pro první pásmo. Všeobecně je to teď s volnými nemovitostmi v Praze i kolem Prahy bída. Spojení vlakem na Hlavák 30 minut 4x za hodinu.

journals
16. pro 2016

@hojda Aha, ty pozemky jsem pochopila jinak. Ale ono i těch 800m mi přijde jako naprostý minimum ☹
Každopádně i kdybys dala za dojíždění "jen" 250,- (což je třeba cena, na kterou se já s dojížděním fakt nikdy nedostanu, protože musím o to víc řešit věci po okolí autem, takže mě dojíždění do práce (MHD) a po okolí klidně vyjde na 1000,-/měsíc a stejně tak manžel) tak si ještě spočítej, kolik času strávíš denně dojížděním. Já se pohybuju od 3 - 4 hodin DENNĚ což je neuvěřitelný a jde jen dokud děti nejsou. A to bydlím kousek za Prahou, ale už to bohužel není Praha. I proto odmítám stěhování kdekoliv, kde se musí auto používat každý den. To je pro mě prostě další děsná finanční a organizační zátěž. A ten vlak nejezdí všude 😉
Zároveň ani ty byty v Praze nejsou žádná výhra. Kamarádka hledala byt na kraji Prahy (žádné centrum) a i tak skončili na 5,5 mil. za 4kk a to není žádný palác ani nijak luxusně vybavený... jsou to dneska prostě pálky

hojda
16. pro 2016

@journals Ale já tu celou dobu mluvím o té variantě s vlakem. Moc lidí, kteří hledají bydlení v Praze nenapadne, že se dá pohodlně cestovat do Prahy právě tím vlakem. Někam, kde je člověk závislí na autě bych vůbec nešla, to je opravdu těžké. Tohle beru jako hodně rovnocenou alternativu bydlení v Praze, právě kvůli té dopravní dostupnosti. Byt na metru nebo dům na vlaku, to srovnávám já. Dům s dopravou pouze autem je zase úplně jiná kategorie bydlení.

journals
16. pro 2016

@hojda Jasně, já jen píšu, že ten vlak nejezdí okolo Prahy všude. Třeba v našem okolí nejezdí bohužel vůbec, pouze bus. Proto píšu, že je potřeba si zjistit co kde a jak, protože to pak může mít vliv na cenu...

hojda
16. pro 2016

@dandaa A jaký je dozdíl mezi dojíždění vlakem a metrem? Já vidím jen to, že metro jezdí pod zemí a jezdí častěji než vlak, jinak jsem na nic nepřišla a v metru tedy častějí stojím, protože není místo🙂.

hojda
16. pro 2016

@journals Ono se to pořád drží v takové stejné cenové relaci, větší byt v Praze a dům na vlaku, jen ta cena pořád roste☹.

dandaa
16. pro 2016

@hojda čas ,ten je pro nás k nezaplacení.Kdyz muž skončí v šest v práci tak i s nákupem je doma v půl sedmé.Vlakem by byl v půl osmé bez nákupu a to jen v případě kdyby jsme bydleli poblíž vlaku.Za týden to je pět hodin které může věnovat svým konickum,studiu nebo dítěti az bude na světě.

hojda
16. pro 2016

@dandaa Jasně záleží na lokalitě, kde člověk pracuje, ale není výjimka, že kolegové kteří bydlí v Praze cestují do centra také 30minut, stejně jako ten vlak.

martinahost
16. pro 2016

Máme prijem s manželem cca 30 000 hypoteku jsme brali pred 7lety lety 1 090000, kdyz jsme brali hypo, tak jsme meli prijmy nižšsi, ani ne 30... a platili jsme hypo 6500+500 za vedení hypotecneho uctu a pojistku, spolu to bylo neco prez 7-tisic na 30 let ted platíme po refinancovani 5400 na 20 let bez poplatku, pojistku platíme rocne neco prez 1000 kč. Máme to v raifce, dali nám dobrý urok bez poplatku.... Mohli jsme si nastavit i vyšší splátku, ale dali jsme to tak, protože jsme chteli druhé mimi,aby jsme to zvládali kdyz budu na rodičáku.

martinahost
16. pro 2016

Ale bydlime mimo velkého města.

hojda
16. pro 2016

@martinahost Bohužel za 7 let se ceny změnily a nové podmínky pro hypotéky jsou mnohem přísnější, takže leckdo na hypotéku již nedosáhne.

cajomilka
16. pro 2016

@hojda @dandaa
Nedá mi to a musím se přidat. Tvrdím, že dojíždět do Prahy (nebo do jiného velkého města) 30 min. vlakem není totéž jako dojíždět 30 min. po Praze, a to z mnoha důvodů, např.: v Praze je většinou víc možností, jak se dostat do cíle, jede tam víc linek, které se dají různě kombinovat, když nejede jedna, dá se jet jinou, případně dojít pěšky atd. V průběhu cesty můžes vystoupit a jít třeba nakoupit a pokračovat pozdějším spojem. MHD tě doveze blízko k bydlišti a pracovišti. Když jezdíš vlakem, jsi odkázaná na něj, když se něco stane a vlak stojí, musíš v něm prostě zpravidla zůstat sedět, zatímco z MHD můžeš vystoupit a pokračovat jinak; vlakem se dostaneš na nádraží, ale pak musíš ještě pokračovat z nádraží domů/do práce atd. Prostě MHD poskytuje určitou svobodu a víc možností. Nějaký čas jsem bydlela na úplném severním okraji Phy a denně dojížděla 40-50 min. do centra, a stejně mi to pořád připadalo lepší než bydlet mimo Prahu a dojíždět vlakem. Teď bydlíme v poměrně velkém v bytě na velmi krásném místě v zeleni v širším centru Prahy a jsme naprosto spokojeni, školku a školu máme 5 min, neměnila bych ani na důchod 🙂

messias
16. pro 2016

Ahoj, my si vzali barak pres realitku, ktera to dela trosku jinak... mame smlouvu o smlouve budouci.. platime 8.000,- mesicne primo majitelum baraku s tim, ze za 5 let doplatime zbytek castky najednou. Takze jakoby platime najem, ale ztrhava se nam to z kupni ceny baraku. Je to bez jakychkoliv uroku a dalsich prkotin. S tim teda, ze kdyz jeden mesic nezaplatime, tak nam barak muzou vzit, ale proto jsme si dali jednu splatku bokem ,,kdyby nahodou" nas mesicni prijem je necelych 40.000,- 🙂 majitele mame hned pres zahradu a vychazime spolu skvele, na podzim nam dokonce chodili jeste uklizet zahradu, protoze tady mame jablone a oni si brali jablka na slivovici, jelikoz mi na to nemeli cas.

nikinnna
16. pro 2016

Já si myslím, že pokud se budete pohybovat v rozumných splátkách, tak to zvládnete. Každý nemá to štěstí, že může bydlet zadarmo a ceny nájmů a splátky hypotéky, vychází dost podobně. Navíc pokud jsi teď na RD a fix si dáte na 5 let, je zde předpoklad, že i kdyby se úroky zvedly, tak to zvládnete, protože v tom čase už budeš v práci a vaše příjmy se tak zvednou... Upřímně, taky to tak počítáme. Víme, že za 3 roky, až se vrátím do práce, budu mít asi o 10 tisíc víc než teď a jestli půjde úrok o procento nahoru, mě neznervózňuje. Jinak taky máme hypo u Raiffky s úrokem 1,9. Ceny nemovitostí už níž nebudou a díky lokalitě, bude mít naše novostavba vždycky hodnou. Za pár let by nám díky přísným podmínkám, třeba už nikdo na dům ani nepůjčil. Jinak teda doporučuju připlatit si za pořádné pojištění.