Jak jste si zvykaly na snížení příjmu na MD/RD?

luj89
28. čer 2018

Ahoj holky, rada bych se zeptala, jak jste si zvykaly na snizeni prijmu zejm. na rodicovske dovolene. Vzdy jsem si vydelavala o trochu vic nez manzel, i muj PPM byl vyssi nez jeho vyplata. Uz par mesicu jsem na RD a porad si nejak nemuzu zvyknout na to, ze musim doslova koukat na kazdou korunu a resit jake jidlo si muzu ci nemuzu koupit. Uplne sci-fi pak pro me je, kdyz vidim, jak nekdo jede na zahranicni dovolenou v prubehu RD ci si treba poridi nove auto. Jak jste si zvykaly vy na to razantni snizeni prijmu? Hned, nebo to chvili trvalo?

drzticka81
3. črc 2018

@petronelka20 Tak my ryby nejime,a kdybychom jedli,tak muz je rybar 🙂))) tak by aj byly 🙂))) no orisky bych klidne jedla,ale treba ty kesu jsou strasne drahe,navic je to tucne,-ja dva roky drzela zluc.dietu a deti nevidely ten vzor-jist orisky nebo i tu zeleninu-protoze ja mohla max mrkev nebo cuketu-nenadymavou 🙂))) takze syn mel tenkrat dva,dcera 0let- takze ji pasuju do polevky-tu mixuju,aby tam nebyl milimetr mrkve hahaha, a treba syn neji vubec,dcera zacala ted s tou salatovkou,trosku rajce a mrkev-uvidime dal 🙂)))
my omacky taky nejime hahaha max tu rajskou cca jednou za dva mesice 🙂))) navic ja varim na vode-jsem byvala zlucnikarka,takze nic nesmazim na oleji.....moc nezahustuju-skoro vubec-vyuzivam tu mixovanou zeleninu,cervenou cocku ci celozrnou mouku......u treti uz davam do ruky vsechno,co jde 🙂))) tak doufam,ze se rozji zeleninove vseci.......u syna to bude tezke-je to konzerva a nechce proste nic ochutnavat-do 5 let jedl jen suche pecivo,ted uz sni i namazane maslem,i tu sunku, maso.....jak pisu z ovoce ji jen banan-coz me stve,ze.....v budoucnu ocekavam zvyseni penez na jidlo-v puberte nas asi sni-doufam 🙂)))

drzticka81
3. črc 2018

@drzticka81 jo papriku ji u nas jen manzel,ja ji nejim-nedela mi dobre......jako zlucnikova dieta neni nic moc hahaha 🙂)))

petronelka20
3. črc 2018

@drzticka81 Tak já bych ryby taky nemusela, ale pro děti jsou potřeba, takže jsem se je naučila jíst a děti mi právě sní jen lososa a tuňáka. Ale tuňáka kupujeme spíš v plechovce, takže min. jednou týdně pomazánka a min. jednou týdně lososa. Kešu oříšky jsou sice tučný a drahý, ale taky moc zdravý. U nás jsou děti naštěstí zeleninový (na ovoce je taky moc neužije, tak to nahrazujeme 100% džusy), takže u nás se jí zelenina k snídani (pokud není sladká), ke svačinám, k obědu i večeři 😀 a to buď formou příloh nebo salátů. Já jsem třeba ulítlá na mrkev, Seban na kedlubnu a papriku, Ela na rajčata a okurku a manžel na ředkvičky, s dětma milujeme kukuřici, takže teď jsou to celkem pálky, pokud na ní v krámě narazíme, to máš 20Kč za jednu (teď jí budou mít v kauflandu za 11 nebo 12 kč, jupííí 😀) a jedna každýmu nestačí 😀. U nás by se na jídle a pití opravdu ušetřily tisíce, ale nějak nejsme s manželem schopní udělat ten ráznej krok a začít si odpírat to, co máme rádi, i když teď by se to celkem hodilo, jelikož jsem bez práce a bez koruny a nevypadá to, že bych našla něco s odpovídající pracovní dobou. Naštěstí nestrádáme, jen půjde rekonstrukce baráku pomaleji 😀

mku
3. črc 2018

@drzticka81 ty jo klobouk dolu... mx jsme ted sami se synem (dcera je na prazdninach) a za tri dny jsem utratila pulku tvyho mesicniho rozpoctu... lednice je sice plna, ale... je teda fakt, ze co vy mate zeleninu na tyden to my snime k veceri... a mame teple obedy i vecere...

marketa11112
3. črc 2018

@drzticka81 ty jo, jsi dobra....

marcellia
3. črc 2018

Docela koukam,kolik lidi resi az tolik snizeni prijmu a jak pri materske/rodicovske si jeste privydelavat,ze tolik zen se vraci na castecny uvazek do prace. Premyslim,zda je to nutnost,nebo castecne i nuda,potreba se neustale realizovat? Padla tu otazka,proc stat nenabizi kvalitni jesle a skolky. Nechapu. Jesli je asi pomalu,treba by jich mohlo byt vic. Skolky mame a nemyslim si,ze by byly nekvalitni,naopak,samo zalezi hodne na ucitelkach a pristupu,ale celkove vzato mame dobre skolky. Mame i super vyhodu byt s ditetem doma po 3 roky,a jeste pobirame prispevek od statu. To nikde jinde neni,mame jedinecnou moznost si ty deti krasne uzit,venovat se jim,uzit si i trochu toho volnejsiho rezimu po x letech v praci,prijde mi to spis jako odmena a nee trest,i kdyz je to samozrejme vykoupene i temi nizsimi prijmy. Je to o prioritach. Pro me to byly po dobu rodicaku vzdy deti. Proto je moje odpoved na otazku,ze jsem si na to zvykla,neresila,protoze jsem vedela,ze prace mi neutece,a na RD jsem do prace jit opravdu,ale opravdu nechtela,ani na castecny uvazek ani nejaky jiny pidiuvazek ani na brigadu. Proste jsem se uskromnila a bylo 😉

zuzineckah
4. črc 2018

@marcellia hlavní výhodou systemu, který u nás je, je to, ze dává ženám (resp.rodinám) možnost rozhodnout se😉to já vidím jako primární obrovskou výhodu. Že jde žena do práce dřív než má dítě tři roky neznamená, ze dítě pro ní není prioritou. Tohle vidění a škatulkování je mi krajně nesympatické a přijde mi velice omezené.

elwe
4. črc 2018

@zuzineckah no, ne vždy je ta možnost se rozhodnout, protože tu chybí státní jesle, a když chce jít maminka třeba ve 2 letech dítěte do práce (mnohdy i ve třech), tak se jí to nevyplatí, protože jí dítě nikam nevezmou a za chůvu by dala to co si vydělá navíc oproti rodičáku. Jinak já jsem se systémem spokojená, myslím si, že se tu máme skvěle, jen ta možnost jít vydělávat dřív je pro rodiny, co to potřebují, dle mého docela omezená.

drzticka81
4. črc 2018

@petronelka20 no kdyz ja si na ryby nepotrpim,hahaha......u nas varil vzdycky muj tatka a ten ryby taky nejedl-takze prece nebude varit ryby,kdyz to neji....v detstvi jsem hodne veci nejedla a musela jsem k tomu dozrat (syry-ty ted primo miluju-salam nepotrebuju,ale syry si dam, zeli,apod.)-syn to ma asi stejne 🙂))) ryby jim jen v podobe-tunak z konzervy (pomazanka ci salat),sardinky (pomazanka) a ocka 🙂))) ale taky jsem k tomu musela dozrat vekem.......muz ryby ji-rekla jsem mu,ze bych byla rada,aby deti ryby jedly-ale nejak se k tomu nema 🙂))aby je pripravil.......a musim teda pochvalit nasi skolku-sladke jidlo k obedu mivaji tak 1 za dva mesice,ale rybu mely deti kazdy tyden-takze jsem rada-jedly ji 🙂))
no ty orisky-proste jsem se dlouho bala,aby je nevdechly-prece jen do urciteho veku deti stolicky nemaji-coz u syna je prokaucovany vek,ze......pak uz mel svou hlavu a jak rikam,nerad zkousi nove veci,dcera je v tomto lepsi,aspon ochutna 🙂))) totez zelenina-u syna (je prvni)-mi bylo lito neustale chystat zeleninu,ovoce-a pak to vyhazovat (bylo to uzuzlane ze zeme,vlasy-tak jsem to nemohla dojidat)-cloveka to pak omrzi chystat a asi nejak i otupi.....to pochopi rodice nejedliku 🙂)))
zeleninu tedy davam k obedu-forma polevky i druhe (bud jako prilohu nebo v ramci jidla)-ale zase,ze by mi chutnalo toho mit na taliri hordy-to by dcera ani nesnedla (u tretiho tehotenstvi jsem mela teh cukrovku a zelenina ke vsemu uz mi lezla krkem 🙂)))) takze mi staci trochu,chlapovi taky-k veceri si dame taky trochu-ja snim dva male zitne chleby se zerve a k tomu tri cherry rajcata,tri krouzky okurky a staci mi to 🙂))
myslim,ze jime stridme,ale ty porce nam staci-vsichni se citime syti.....🙂))) ja jsem tak i z domova zvykla-my 4 mamka tatka bracha a ja jsme meli treba pul kurete k obedu-ja prsa,bracha kytku,mamka kridla a tatka ten zbytek-jo a jeste nam zbylo s brachou k veceri .-))))

zuzineckah
4. črc 2018

@elwe chápu, co myslíš, ale já jsem narážela na něco jiného. Ač možnost rozhodnout se není využitelná pro každého, je dobré, že tady je👍

@drzticka81 vy jste doma museli jíst jak blechy😂 abychom se ve 4 najedli z jednoho kuřete a ještě pro dva zbylo k večeři, to je slušné sci-fi, obzvlášť, když jsou v tom dva chlapy😲 Opravdu jste museli mít extrémně malé porce, nebo jste do doháněli přílohou´?

petronelka20
4. črc 2018

@drzticka81 U nas ve skolce maji take nekolikrat do mesice rybu, ale tu deti neji, nechutna jim 😀 a jelikoz je potreba na jejich vyvoj, tak kupujeme ty, co jim chutnaji. Druhy dite jsem mela taky nejedlika, zacal jist az po roce, nechtel zadny prikrmy, jidlo vzal trochu na milost, az kdyz jsem mu ho zacala davat do ruky a to jsem taky vetsinu talire vyhodila, ale ja zase byla rada, ze aspon neco ochutnal, trochu si kousnul, ozuzlal...a ze jsem to pak vyhodila, to mi nevadilo, byla jsem vdecna aspon za tu trosku, co snedl.

drzticka81
4. črc 2018

@petronelka20 no syn to mel obracene,do roka jakztakz jedl,od roka hruuuuuuuuza 🙂))) neochutnal,radeji by se poblil, nechavala jsem ho i hladovet-jakoze kdyz nesnedl obed,dostal ho k svacine,pripadne i k veceri-jenze pak byl letargicky,unaveny, zvracel,bolela ho hlava......takze mazec......pak uz jsem to zrusila a davala obed,svacinu,veceri-mezitim nemel nic.......vazne jsem si uzila-nechapa jsem-nechala jsem mu vysetrit i krev...vse v poradku,tak jsem se na to vyprdla a neresim to.....jsem stastna za dcery,kterym muzu chystat ovoce ruzneho druhu,zeleninu atd. 🙂))) treba casem to bude lepsi 🙂))).............

drzticka81
4. črc 2018

@zuzineckah 🙂))) kdyby jsi videla muj obed na stredni skole-jeden knedlik,trosku kaceny,zeli jsem myslim nejedla-kdyz to videl nahodou bratrance,rikal,ze skoda spinit talir,hahaha
no varil tatka-vzdy jsme meli polevku a druhe se salatem nebo s kompotem.....neprislo mi,ze by toho bylo malo-syti jsme byli vsichni.......i tatkovi to stacilo-rikal,ze by maso ani nepotreboval,ze ma radeji syry...nebo treba brambory s cibulkou a kefir 🙂))) narodil se pred valkou r.37-zazil hubena leta-mozna i proto? memu muzi to taky staci 🙂))) i kdyz ten aspon trochu masa musi mit...ale vazne nam staci malo......ja ujizdim na buchtach 🙂))) takze ja si jeste po obede musim vzit jako dezert buchtu-proto nedelam sladke obedy (malokdy)-bo po sladkem mi sladke nechutna 🙂)))

blahova_andrea
4. črc 2018

@petronelka20 baštit dle chuti tuňáky a kešu, tak nás to zruinuje 😅

blahova_andrea
4. črc 2018

@drzticka81 mě syn taky sní jen banán a jablko a to musí být fakt chuť. furt by jen jedl rohlík s máslem a hermelínem a nebo paštikou. jídlo je u nás stres, aby vůbec všichni jedli a snědli aspoň trochu :-/

blahova_andrea
4. črc 2018

@elwe souhlasím. jít do práce dřív si mohou dovolit jen ti z vyšších vrstev, protože jejich příjmy výrazně převýší náklady na soukromé jesle nebo chůvu. kdežto rodiny, které to fakt potřebují, protože jsou nízkopříjmové, ty si to dovolit nemohou, jediné řešení je hlídací babička, sousedka, střídání se s kamarádkou na směnách apod.

bervidova
4. črc 2018

@blahova_andrea tady nemůžu úplně souhlasit, určitě nejsme vyšší třída, řekla bych, že ani ta střední, považuji nás spíše za ty chudší a do práce chodím od půl roku u obou dětí. Jestle u nás neexistují, soukromé školky ani žádné dětské skupiny taky ne a hlídání funguje v rámci rodin a my tady žijeme v první generaci,takže kolem sebe nemáme žádné hlídací tetičky ani babičky. Určitě bude záležet na práci, zda jsou služby, zda je možné chodit třebaodpoledne, víkendy. Tak to máme my, manžel přijde z práce a pak jdu do práce já nebo jdu o víkendu, když má volný víkend. A nebudu říkat, že toho někdy nemám dost a že jsem já + děti nebo manžel + děti, pak občas všichni dohromady,ale neexistuje čas jen já + manžel, ale zase jsem ráda, že mi v práci vyšli vstříc a tu možnost mám.

blahova_andrea
4. črc 2018

@bervidova a s čím teda vlastně nesouhlasíš? 😃 já psala, že ti bohatší vydělají dost na jesle. ty tvrdíš, že nejsi bohatá a jesle nemáte. možná jsem se blbě vyjádřila. nemyslela jsem to tak, že pracují jen ti z vyšších vrstev. ale že pro ty je to výhodnější.
můžu se zeptat proč jste šli do tohoto modelu? ten tvůj výdělek tolik potřebujete nebo tě práce opravdu těší a naplňuje nebo potřebuješ třeba nějaké atestace apod.? mě to z tvého popisu přijde skoro, že jako rodina spolu nejste. že vždy jeden v práci a druhý s dětmi. to by mi bylo líto.

marketa11112
4. črc 2018

ja jsem za rd, rp stastna.. mohu si uzit deti a byt s nima.. ale privydelek bych brala.. v me puvodni praci to mozne není, brigádu bych sice nasla hned.. ale ...zatím jsem nenasla nic, co by mohlo jit dohromady s manzelovo praci... na konci mesice dostane vždy rozpis na nasledujici mesic.. takze sichty pokazde jinak.. doma max 8 dni v mesici... do práce odjizdi v osm a prijizdi v pul sedme, o víkendech v pul seste....a to musí jezdit autem, jinak by musel odjizdet o hodinu dřív a vracel by se o hodinu později....az budou dcerce tri a budu hledat praci.. do te puvodni se vratit nemohu, nemel by kdo vyzvedávat deti ze skolky, tak budu muset hledat jen na ranni smeny...tak jsme zvedava co najdu.. ted bych z fleku mohla mit takove práce dve, ale co bude za dva roky nevim....ted bych musela chodit na brigádu jedine na nocni... coz je tak vybalovani zboží v supermarketech.. o nicem jinem takovem nevim...ale zase nevim, zda bych pak byla schopna jen se dvěma malyma detma cely den...od zari jde syn do skolky, ja uvazuji a o vraceni se do skoly a dodelani zkousek...snad to klapne...tedy snad to nejak dam, at mam pak vetsi sanci najit praci dle predstav......
ted opravdu uvazuji o privydelku z domu.. kdysi, bez deti jsem to dělala, ale je to casove narocne, tak přes zimu ? to by mozna slo...ne, ze bychom to potrebovali uplne nutne,ale mohla bych to davat stranou třeba na drazsi vylety s detma nebo obcas rozmazlit sebe ci manžela...to ted nedelame.....proste prachy navíc se vzdy hodi....ale zase nechci to delat na ukor deti.. jsou ještě male......

jinak u nas se ji hodne, na potraviny, drogerii padne ted tak 8000 mesicne a to třeba okurky, salaty, nejake bylinky, rajčata a pod. mam ze zahradky...hodne varime, hodne pecu, zavaruji....ujizdime všichni na syrech, na jogurtech, mleku.. na tyden mame urcite karton mleka, deti ke svace pulkilovy jogurt nebo tri male...puding z litru mleka je hned pryc a pod....kure mame na obed, ze zbytku tak rizoto nebo jen osmahneme na panvicce s cibuli a pod.. a chleb k tomu.....a to detem je teprve 3.5 a rok.. 🙂)....masovej je manzel i syn..... do obchodu chodíme na velke nakupy jednou za 10-14 dni... na lednicku si pisu, co dochazi, projedu letak, delam zasoby vseho, co se nekazi.. co jo, ji se rychle.. nevyhazujeme.. spotrebobvavame vse postupne jak je třeba snist rychle...pro sebe delam jogurt doma, deti ho moc nechteji... zavaruji ovoce, delam marmelady, kecup.....přiznávám , ze v obchode kupuji i susenky nebo třeba chipsy... ale také pecu susenky doma.. třeba z přezrálých bananu nebo kokosove, maslove....pecu kvaskovychleb, rohliky nebo tyčinky... castecne i kvůli tomu, ze jsme na vesnici a za rohliky u nas v obchode nebudu davat tri kacky.. doma me prijde na 1,20.. apod...a do města pro rohliky nepojedu.. to je také blbost..... nebo bych musela vyslatmanzela a prijel by domu později... to delam jen vyjimecne, třeba při vetsi akci na maso a tak...
nejezdim třeba zbytecne autem.. i když mame dve, druhé jsme poridili nedavno, syn jde do skolky, tak ho tam manzel rano po ceste do práce hodi a ja pro nej po dvanacte dojedu.. je t o 4 kilaky..... ale třeba do města cesty planuji... jedeme rano jednim autems manželem, hodim ho do práce, pak si nakoupim, obehnu s detma třeba lekare, banku a pod....pak jsme chvili u nasich..zajdeme na hriste, do bazenu....k veceru zajedu pro manžela a domu...takze t o nestoji cesta téměř nic navíc.. nez jet dvema autama, ze ?
na dovolene nejezdime, deti jsou zatím male. ale na vylety joo....jinak vse jsme strkali do baraku... také mame psi... ale pristi rok uz asi konecne pojedeme.. kvůli synovi, budou mu ctyri...a s psiskama to nejak zaridime, no....
jinak doma jsme 3,5 roku, ted s druhym diteme...takze na md a rd, rp.....a nove auto jsme si fakt koupili. tedy 5 let stare, ale rodinnou dodavku...padli na to cele me dve materske + ještě co jsme dostali k vanocum od nasich.....
kazdou korunu neotacime, manzel ma prumerny plat, nekdy trosku nadprumerny... z jidla si koupime na co mame chut, to neresime... ale setrim.. třeba drogerii jen v akcich, jidlo hodne také.. to trvanlive... pristavujeme k domu.. to mame mensi hypo...doděláváme zahradu.. ale zase.. vse sami.. zadne firmy, takze za cenu materialu.. každý mesic něco...obleceni detem siju doma, asi neusetrim, latky něco stoji a jejich nakup je mirne navykovi, ale zase to není umelotina... ale jsem na cenách z pepca ci kiku....ale musim sit po nocích ci přes den s detma strihat...práce navíc, no...
jsme schopni platit i stavebko, za to jsem rada, za par let s e bude muset obměnit druhé auto, tak se to na nej prida...nebo se snizi třeba hypo.. to se uvidi...
mam to ted postavene tak, ze az pujdu do práce, budou penize navíc... něco padne na benzin a druhou skolku, ale něco navíc bude...tak si pak dopreju něco konecne i ja a manzel, deti nejsou osizene ani ted...mají spis vic nez by mit museli, rozmazlujeme je az az...

jo, obcas vsadíme sportku, co kdyby nahodou... 🙂)) hodilo by se to, ze?

bervidova
4. črc 2018

@blahova_andrea no tak jednak jsme spolu už tak dlouho, že na sebe nepotřebujeme koukat každý den a povídat si. Do toho modelu jsme šli z nutnosti výdělku,ale taky potřeby nevypadnout z práce úplně, zůstat v obraze, navíc to zaměstnavatel očekával a ani nepřipouštěl jinou variantu a o práci určitě přijít nechci -jak říká často personální, tak na každé místo čeká za branou X dalších lidí. Asi jsem to špatně pochopila já - nesouhlasila jsem s tím, že jen ti bohatší chodí pracovat brzo, asi mám dneska hodně unavený mozek 🙂

bervidova
4. črc 2018

@blahova_andrea P.S. netrávím v práci 8 hodin, takže to není tak,že bychom vůbec nebyli společně, příkladem dnes jsem byla v práci 9-12hod a teď už jsem byla celkem ráda, že šel manžel běhat, jedno dítko odjelo k babičce, druhé spí a já půjdu vytáhnout pracovní papíry a budu pracovat, prostě místo sledování televize, nikdo mě nebude rušit jako třeba v práci a udělám toho tolik, kolik přímo v práci jiná kolegyně za celý den 🙂

te_reza
4. črc 2018

Já si ještě nezvykla a to mě rodičák za půl roku končí

blahova_andrea
4. črc 2018

@bervidova tak my na sebe taky nekoukáme a nepovídáme si pořád, spolu sami jsme vzácně, ale spíš ten společný čas s dětmi jako rodina mě napadl 😉
je fajn, že můžeš částečně pracovat i z domova 🙂