Jak máte s manželem rozdělené finance?

misule55
27. dub 2016

Holkyzajima me, jak mate s manzelem rozdeleny finance. Tzn. Kdo co plati. Ja mam rodicak 7300, plaim cast najmu- 3500, zbylych 5000 partner,nakupy ja delam jenom mensi a kupujupro maleho obleceni,boty, sunar, pleny jak kdy. Problem jev tom, ze kdyz zaplatim vse co musim, zustane mi asi 1500- koupim si za to kosmetiku, dvakrat zajdu s kamoskoz, asi jsem rozezrana, ale strasne me stve, ze si nic nekoupim. Chci za rok na brigadu. Chtela jsem, aby pritel platil cely najem a starak se o vetsi nakupy a ja budu platit vse pro maleho, to ale odmita. Jak to mate vy? Me je blbe mu o penize rikat a s tim poklesem prijmu se nejak nemuzu srovnat 😉

zuzkka88
27. dub 2016

@puresin No ono je hlavní, že máme oba víceméně stejný příjem. Takže víme, že na to oba máme, protože výdaje máme skoro stejné. Tím, že máme společné platby tak nějak napůl docílíme toho, že oba máme ještě každý své peníze, ze kterých si můžeme zaplatit každý to, co kdo sám chce (osobní věci jako oblečení, dárky pro druhého apod.). A díky tomu se nemusíme jeden druhého doprošovat, kdyby z jeho účtu odcházelo více peněz a pak neměl na své vlastní potřeby. Pokud bychom měli každý jiné příjmy, řešili bychom to samozřejmě jinak. 🙂

myjusiatko
27. dub 2016

@misule55 A proč se ho na příjem nezeptáš? Snad spolu žijete.

Som veľmi rada, že sme s mojim manželia a nie len pocitovo, ale aj právne, sú naše peniaze spoločné.

verka4d
27. dub 2016

Jsme s manželem 18 let o už od dob začátku společného bydlení jsme dávali oba příjmy na jednu "hromádku" (účet) a přišlo nám to úplně normální. Byly doby,kdy měl větší příjem manžel a pak zas já,když on přišel o práci. Nikdy jsme neřešili moje a tvoje peníze,vždy to byly a pořád jsou naše peníze. V dobrém i zlém,v nemoci i ve zdraví,v bohatství i chudobě.... Já prostě nedokážu pochopit,že někdo neví,kolik vydělává jeho partner,když dva lidé spolu žijí a ještě k tomu čekají dítě... Poslední roky manžel vydělává mnohem víc než já,máme čtyři děti,z 19 let v zaměstnání jsem odpracovala jen 7 a zbytek jsem byla na rodičovských dovolených. Neumím a ani si nechci představovat,že bych za manželem měla jít a říct mu něco v tom smyslu jako prosím tě,já jsem tento měsíc nevyšla,půjč mi na ... něco,cokoliv... mi to prostě přijde ujeté. Jsme rodina,velká rodina,máme společné děti,dům ,auto,peníze....vůbec nerozumím tomu,že si rodiny mezi sebou něco takhle dělí.... asi stará škola,no. Jo a ještě,nikdy nás nenapadlo ani jednoho vyčítat tomu druhému,že nepřispívá do společné domácnosti tolika penězi jako ten druhý. Vždyť jsme spolu přece šťastní,milujeme se,máme děti,fakt toto téma nás díkybohu ani nikdy nenapadlo.

misule55
autor
27. dub 2016

@myjusiatko to vis, ze se ptam, ale on to ignoruje. Ma nejake dluhy a ja ho tlacim aby splacel co nejrychleji, chceme vzit po rd hypo. Mam trosku pocit, ze si jede sam za sebe, ale takoveho sobce jsem si nasla a obavam se, ze se jen tak nezmeni 😒 To jakeho muze jsem si nasla, vubec nechci rexit, je to tak, jak to je. Holky, kdyz uz jsem u toho, nezkousely jste nektera partnerskou poradnu?

andelka
27. dub 2016

@misule55 jo, zkoušela. Teda když jsme byli na pokraji rozchodu tak jsme tam šli oba. Asi jsem měla jít dřív a sama.

betelgeuzz
27. dub 2016

@misule55 ono je v podstatě jedno, jestli pro sebe utratíš 500, nebo 2000, ale jde o to, jestli na to máte. a pokud nevíš, kolik vydělává tvůj muž, tak vlastně nevíš, co si můžeš dovolit. Jak plánujete peníze na bydlení, na dovolené, když vlastně nevíte, kolik jsou vaše příjmy? Obálka stejně nic neřeší, do obálky ti taky může dát půlku výplaty. Já bych trvala na přístupu k "jeho" účtu, i když ten účet je v podstatě váš, jako všechno, co nabydete v manželství.

andelka
27. dub 2016

@misule55 jinak jako manželka máš právo znát jeho finanční situaci, jeho příjem, podle NOZ (nehledě na SJM, kdy máte vše společné a máte hospodařit společně, ale u vás to jaksi nejde, když nevíš jaké příjmy vlastně máte).

betelgeuzz
27. dub 2016

@misule55 no tak z toho, co píšeš, bych byla ještě opatrnější. Píšeš "má nějaké dluhy" a ty dluhy udělal před manželstvím, nebo pak? protože jinak jsou to i tvoje dluhy. V takovém případě bych ještě víc trvala na tom, že chci znás společné příjmy, výdaje i ty dluhy, nebo to rychle řešila s právníkem.

myjusiatko
27. dub 2016

@andelka lenže oni nie sú manželia.

myjusiatko
27. dub 2016

@misule55 Inak ak má dlhy, tak potom optrne aj s manželstvom. V každom prípade to rieš a nenechávaj sa v nevedomosti.

dc2015
27. dub 2016

Je to každého věc a každý toto asi cítíme jinak, ale nějak si neumím představit, že bych se rozhodla mít dítě s někým, s kým nemám společný účet. Zakládat si rodinu s někým, s kým nechci hrát čistou hru, mi připadá ze strany ženy nerozumné (vůči sobě i dítěti) a ze strany muže sobecké.

Samozřejmě pokud to vyhovuje oběma, je to jiné... Nicméně většinou to tak asi není :(

zaludova
27. dub 2016

My si necháváme každý pro sebe 5 tisíc a s těmi si nakládáme, jak každý z nás uzná za vhodné. No a zbytek posíláme na společný účet...a z toho financujeme, domácnost, jídlo, pojisteni, auto....atd....no a zbytek z toho společného učtu spoříme 🙂

andelka
27. dub 2016

@myjusiatko aaa, už to vidím. Utkvěla mi první věta z dotazu, jak máme s manželem rozdělené finance.

betelgeuzz
27. dub 2016

@myjusiatko @andelka já taky na základě dotazu předpokládala, že jsou manželé. Tak pokud nejsou manželé, nejde to úplně srovnávat s manželstvím. to zas chápu, že nemá přístup k účtu, nemají společné finance. Ale pak si to chce nastavit nějaká pravidla, co kdo bude platit, kolik má kdo pro svou potřebu apod.

andelka
27. dub 2016

Manželé nejsou, ale partneři a rodina ano. A rodina má mít rozpočet, rozumně hospodařit, a na to je potřeba znát své příjmy, výdaje atd.

zuzkka88
27. dub 2016

@dc2015 Proč pro Vás znamenají rozdělené účty nečistou hru? Chápu, že ve svém pojetí máte na mysli asi to, že si hraje každý na svém písečku a nemá moc povědomí o příjmech druhého člověka. My máme s přítelem rozdělené účty, protože s těmi jsme do vztahu přišli a přijde nám zbytečné zakládat nový, když nám to takto funguje. Víme, jaký má ten druhý příjem a jaký výdej. Víme přesně, co si můžeme a nemůžeme dovolit. Proč by za takové situace mělo být nerozumné založit rodinu? Neříkám, že je to pravidlem, ale mně přijde jako větší riziko zakládat rodinu s někým, s kým si založím společný účet proto, že mu nevěřím a chci mít jeho finance pod kontrolou. Opět opakuji, že si nemyslím, že to tak mají všichni se společným účtem, to zdaleka ne, ale spousta takových je. Tím vším chci jen říci, že není potřeba generalizovat vztah jen na základě toho, zda pár má nebo nemá společný účet a v kterém případě je nebo není vhodné zakládat rodinu. 🙂 V každém případě může být problém s financemi. Hlavně, když to obou vyhovuje, a ví, že se jeden na druhého může spolehnout, kdyby se něco dělo, ne? 🙂

myjusiatko
27. dub 2016

@zuzkka88 skor to @dc2015 myslela, že nevedia o svojich financiach, nie fyzicky vlastnit jeden ucet.

andelka
27. dub 2016

Ono asi nejde o společný účet, ale společné hospodaření. Někdo má v manželství třeba tři účty a funguje to. Někdo má v partnerství jeden a funguje to taky. Jde o přístup, ne o četnost účtů.

dc2015
27. dub 2016

@zuzkka88 Jasně, právě proto jsem psala: "Samozřejmě pokud to vyhovuje oběma, je to jiné... Nicméně většinou to tak asi není :("

zuzkka88
27. dub 2016

@myjusiatko Možná ano. 🙂 Ale vyznělo to rozporuplně.

zuzkka88
27. dub 2016

@dc2015 Jak to většinou je nebo není úplně nevím. Ale hlavně by se měla zakladatelka pídit po tom, kolik partner tedy vydělává a jaké má dluhy, jak už tu bylo řečeno. Protože z toho může být velký průšvih. ☹

dc2015
27. dub 2016

@zuzkka88 My třeba máme reálně účty 4 🙂 Kvůli hypo, kvůli výběrům zdarma, kvůli platbám ze zahraničí... A jeden hlavní společný, o to ani tak najde... Ale nevědět, s kolika penězi rodina hospodaří, to podle mě není v pořádku. Ač i to někomu může vyhovovat. Ale já osobně bych takto fungovat nechtěla...

lajla
27. dub 2016

My máme odjakživa rozdělené účty. Já ani nevím kolik tam má manžel ale věřím že dost🙂 máme se skvěle🙂 platí všechno, já mám rodicak, co s ním je moje věc...nemusím vysvětlovat kolik co stojí. Že přišel nový kočár, nová kabelka... Nikdo nekeca🙂 jsme spokojeni, když potřebuju zaplatí.

lenista78
27. dub 2016

Nejsme manželé, máme každý svůj účet a prostě jsem řekla, kolik s prckem potřebujeme a nakombinovali jsme to tak, aby příteli zbylo "kapesné" co potřebuje a já měla na účtu na zbytek - jídlo, hypotéku, poplatky atd.

whitechocolate
27. dub 2016

@misule55
Mohla by jsi na to jít přes tu hypotéku, jestli plánujete společné bydlení na hypotéku, tak to by jste měli mít oba jasno, jak na to jste se společnými financemi.

puresin
27. dub 2016

Jak tady ctu prispevky, ktere jsou pro spolecny ucet i ty pro rozdelene ucty, je jasna jedina vec - oba by meli vedet o prijmech toho druheho a domluvit se na vydajich. Coz u autorky nefunguje. Takze driv nez v bance to resit doma, prip. u toho partnerskeho poradce, jak uz tu padlo. Situaci nezavidim - resit penize ve vztahu je pro me bytostne trapne. Ale nutne. Drzim pesti. 🙂
@misule55

misule55
autor
27. dub 2016

Ja uplne zboznuju kecy typu, proc si porizujes dite s takvym, proboha, kdby bylo vsechno dokonale, nikdo se nerozvadi, a jeste tu je jedna vec- zamilovanost a tak trochu jsem cekala, ze se zmeni? Chybama se clovek ucine? To, ze s nim mam dite bylo planovane, oba jsme si to prali. Dluhy ma s podnikani a zatim se nestalo, ze by nekdyneco nezaplatil, manzele nejsme a dokud vsechno nesplati ani si ho nevezmu. Budeme si muset promluvit,jenze uzjsem se snazila tolikrat, ze se mi proste nechce. Trosku jsem se i smirila s tim, ze hypo bude na me. Zkusim najit nejakeho poradce, sice pochybuju, ze tam pujde, podle nej je vsechno ok... Ja jsem rada, ze vim, ze toneni normalni jet kazdy sam za sebe.. 😉

andelka
27. dub 2016

@misule55 no jo,je běžné v zamilovanosti některé věci nevidět,neřešit,doufat že se změní ( většinou marně). Ale je dobré že to teď vidíš a chceš to řešit. Chlap by měl pochopit že jste rodina, a že pokud jeden má problém,je to problém ke společnému řešení a ne jen toho jednoho. Do poradny můžeš napřed sama.

katerinap1978
27. dub 2016

@misule55 Přeju, ať to s partnerem zvládnete. Poradna, i kdybys šla nejdřív sama, určitě nebude šlápnutím vedle 🙂.

My s mužem (16 let partneři) máme účet společný s tím, že každý má svou platební kartu. O účet a domácí finance se starám já. Jsem na RD + podnikám, příjmy mám více než slušné. Manžel je manažer s lehce nadstandardním příjmem. Tyto poníze nám vystačí na běžný život, poplatky, spoření nám i dětem. Kromě běžné výplaty, s kterou hospodařím já, má manžel ještě prémie. O tyto prémie se nestarám. Muž pracuje velmi tvrdě a má z mého pohledu právo na užívání si těchto peněz (má rád kola, motorky, dobré jídlo v dobrých restauracích....). Pravda ovšem také je, že všechny opravdu velké výdaje (větší úpravy kolem domu, vybavení domácnosti...) platí z těchto prémií a ani nemrkne okem. Já zase, co dostanu za svojí práci cash, to si také sama utratím a neptám se, jestli můžu (serepetičky sobě a dětem, drobnosti pro rodinu a domácnost...). Takže tak u nás doma. Myslím si, že každý potřebuje mít nějaké ty kačky sám pro sebe, aby mohl být tzv. svobodný i v dlouholetém partnerství 🙂.

micaella23
27. dub 2016

je jedno jestli mate ucty zvlast nebo dohro, kdyz jeden nema, druhy ma pomoct, jako rodina. Mate si rikat co jste zaplatili, koupili, je potreba.. My taky mame 2ucty, protoze ja mit pristup k uctu pritele, tak bych sla prepadnout zas ikeu a pulku obchodu s hadrama, druhej den na novo a to by bylo teda vymalovano