Jak probíhá exekuce na nemovitost?

nfergi
20. led 2017

Ahoj maminky, mám dotaz ohledně exekuce. Vypadá to, že kvůli vlastní blbosti by mohla exekuce přijít i na mě - a to kvůli 300 tisícům. Žiju sama jen se synem - 14 dnů - ve vlastním domě na hypotéku. Máte některá zkušenosti jak probíhá exekuce na nemovistost? Popř. jestli je pravidlem, že prvně exekutor obestaví účet a příjem a až potom dům? Jde mi o to, abych o dům nepřišla. Moc děkuji za odpovědi.

terry1512
20. led 2017

Tak pokud je na dům hypotéku tak není Váš ale banky.
Jinak většinou jdou v první řadě na účty,spoření,atd.. Pokud ovšem exekutor nazná že z účtu a spoření částku nevymůže dostatečně efektivně a rychle jde automaticky na veškerý majetek.Vybavení domácnosti,auto, atd...

megan167
20. led 2017

Exekutor je povinen zasáhnout tak, aby způsobil co nejmenší škody a bral si dluhy z proporcionálně přiměřené podstaty. V katastru na domě určitě bude také uvedena informace o exekuci, nicméně to automaticky neznamená odebrání domu (dražba domu - ono to i nějakou dobu trvá). Primárně by měl exekutor uspokojit věřitele něčím, z čeho lze peníze získat snadněji a dlužníkovi způsobí co nejmenší škody. Hodnota domu předpokládám je zase mnohonásobně vyšší než dluh. Pokud jsou někde účty s penězi, primárně se bude brát tam, auto lze také vydražit.. Osobně bych s exekutorem komunikovala, domluvila třeba splátky a tak. Určitě nenechávat tento problém "vyhnít".

nfergi
autor
20. led 2017

Holky moc děkuji za odpovědi. Samozřejmě že nenechám problém vyhnít. Informuji se právě ještě než situace oficiálně nastala - ale nastat právě může, tak radši ať vím. Mám peníze sehnat do konce ledna, a pokud se mi to nepovede, tak právě doufám, že než se "vyřídí" exekuce, tak budu mít ještě nějaký čas peníze sehnat. Rodičák budu mít na 2 roky, abych měla vyšší příjem a mohl mi něco z toho exekutor ztrhnout když by přišlo na věc. Vybavení domácnosti skoro žádné nemám. Tv si může odvést klidně - stará herka 😀 a zbytek bych nějak pořešila, většinu jsem dostala darem od rodičů a ti mají všechny doklady, takže by se dalo vzít vše zpět. Ale na to je ještě brzo. A co se týče auta tak to mám na leasing, takže to by mi teoreticky taky nemohl zabavit? A co se týče domu, tak ten je na hypo, takže teoreticky by ho nemohl jen tak prodat - musel by prvně vyplatit banku a až pak ten zbytek dát na dluh, rozumím tomu dobře?

terry1512
20. led 2017

@megan167 To by sice měl ale kde to tak funguje? Sama mám snima zkušenost a bylo jim úplně šumák že bych skončila na ulici.Pro ně je primární vymoci peníze,člověk je nezajímá.
Ale komunikovat je základ.U mě dokonce chtěli zabavovat věci které nepatřili mě ale oni se domnívali že ano.Obrana žádná.Prý můžete si podat stížnost.Toť vše.

megynka13
20. led 2017

Já bych spíše přemýšlela, co budu dělat v případě, že mi ten účet opravdu obestaví ... Píšete, že jste sama se synem v domě, který je asi také dost drahý na nějakou údržbu apod., pokud budete mít exekuci na účet, budě vám chodit 9 tisíc (možná, když máte dítě, je myslím minimum 12, teď nevím přesně) - ale to je dost málo na placení a starost okolo domu a ještě o sebe a syna ... Spíš bych přemýšlela, co dál. Nejjednodušší by bylo zavolat si tam a domluvit si splátky, pokud není vyloženě pozdě, tak se s nimi na splátkách dá domluvit. Pokud ale pozdě je, pak to vidím jako problém a řešila bych, co bude dál ...

megynka13
20. led 2017

Pokud jde o věci, pokud by od nich někdo jiný neměl doklad o koupi, případně by jinak nemohl dokázat, že nejsou vaše, berou všechno ... Díky bohu s tím sama zkušenosti nemám, ale pár lidí kolem mě ano, takže tohle je ze zkušeností, co vím ...

nfergi
autor
20. led 2017

@megynka13 O příjem strach nemám, už tak mi vypomáhají rodiče a sem tam i tatínek syna, takže budeme mít co jíst, to by mohlo být v pořádku a navíc si měsíčně něco přivydělám bokem. S věřitelem jsme v komunikaci, ale nemohu si dovolit jejich navrhovaný splátkový kalendář, tak jsme se dohodli na tom, že mi počkají a já si vyřídím půjčku, ale to bohužel dnes ráno banka zamítla, protože jsem v květnu uhradila pozdě jednu splátku na hypo a jsem pro ně už nespolehlivá ☹ snažím se teď sehnat peníze ještě někde jinde, mám na to týden, ale kdyby to nevyšlo, tak radši ať jsem informovaná. Mockrát Vám děkuji.

terry1512
20. led 2017

@nfergi tak na auto a barák bude nejspíš nějaký to zástavní právo nebo jak se tomu nadává.Že vlastně nepatří tobě ale bance.No a ty věci,to je těžký.Já taky měla od notáře ověřené,svědky podepsané že věci v bytě nejsou můj majetek ale pronajímatele ale vůbec je to nezajímalo.Prostě vše oblepili a hotovo.Naštěstí jsem peníze sehnala a zaplatila ještě před fyzickou exekucí majetku,ale opravdu to bylo hrozný.Domluva s nima žádná.Když jsem pak četla co je ten ex. zač vůbec jsem se nedivila jaky jsou to hyeny.Přerovský Vrána,na toho pozor to je pěknej zmetek.Žádná dohoda u něj nebyla možná.Prostě okamžitě zaplať nebo uvidiš.

verinikki
20. led 2017

Rozhodně co nejrychleji kontaktovat exekutora - slušně se s ním domluvit, ukázat ochotu věc řešit a splácet, od známého vím, že to pomáhá - nebudete jenom nějaký nezodpovědný noname dlužník.
Obrátit se určitě na nějakou bezplatnou poradnu, tam to s Vámi pořeší konkrétně.

nfergi
autor
20. led 2017

@verinikki Mám právníka se kterým se to snažím vyřešit, tak uvidíme. Každopádně, kdyby k exekuci došlo, tak určitě hodlám řešit a komunikovat, vím co dovede situace, kdy se problém nechá "vyhnít" a pak je to o to větší peklo! Doufám, ale že peníze seženu a nebudu muset tohle řešit 🙂

jezz13
20. led 2017

Nechcete si zkusit požádat o oddlužení? Pokud byste měla takový příjem, aby jste za 5 let uhradila srážkami z příjmu (nebo třeba z daru od rodičů) min 30 % dluhů a bylo by to víc, než kolik by připadlo věřitelům po prodeji domu a vyplacení banky, na 90 % vám soud schválí oddlužení splátkovým kalendářem a o dům nepřijdete.

nfergi
autor
20. led 2017

@jezz13 Taky už mě to napadlo, ale tam musí být doložitelný určitý příjem aby bylo schváleno a ten ja na rd nemám ☹

terry1512
20. led 2017

@nfergi insolvence asi nebude pro Vás.Navíc je tam i podmínka že dlužíte více jak 3 věřitelům.Různým bankám atd.. Pokud je dluh jen u jednoho tak to neprojde.Taky jsem to zkoušela v roce 2015.ale možná teď je to už taky jinak.

nfergi
autor
20. led 2017

@terry1512 Myslím, že kvůli 300 tisícům mi právě insolvenci nikdo neuzná, zvlášť když je to jen u jednoho věřitele. Protože hypo a leasing na auto splácím v pohodě. Fakt se moc bojim, abych nepřišla o dům ☹ takže se snažím to nějak vyřešit, doufám, že se to povede a exekutor nepřijde.

lucie7411
20. led 2017

@nfergi nečetla jsem všechny komentáře, jen chci napsat že exekuce má přednost před hypotékou...to znamená, že se dá dům do dražby, prodá se totálně pod cenou, z té částky se uspokojí věřitelé a co zůstane jde teprve na hypotéku...a vzhledem k tomu, že hypotéka nebude doplacená, už bude bez zástavy tak se Vám pvěr překlopí na klasický spotřební úvěr, tím pádem se navýší o dost úrok a o dost se zkrátí doba splatnosti, určitě doporučím nenechat to dojít až té dražbě !!!!! držím pěsti !

terry1512
20. led 2017

@nfergi Držím palce ať peníze seženete.A přeju ať se nesetkáte s Přerovem.Ještě mě napadlo pokud je to pořád ještě u banky a nepředali to už vymáhácí firmě, co zkusit refinancování?

lucie7411
20. led 2017

@nfergi ještě čtu tu insolvenci...pokud by jste šla do insolvence tak tam musíte přihlásit veškeré pohledávky tím pádem hypotéku i leasing, nelze dát do insolvence jen něco..

nfergi
autor
20. led 2017

@lucie7411 Právě já si to taky myslím, a to by bylo dost zbytečné. Doufám, že to bude vše v pořádku 🙂

nfergi
autor
20. led 2017

Moc vám všem děkuji za odpovědi a zkušenosti. Za chvíli ještě mám schůzku s finančním poradcem, tak uvidíme, jestli něco vymyslel nebo ne 🙂

absintka19
20. led 2017

@nfergi poreste si i alimenty....pripadne sirotsky pridavek, jelikoz netusim proc jste najednou sama, jelikoz v profilu pisete jak jste se oba tesili na mimi...

lucie7411
20. led 2017

@nfergi opravdu nenechat zajít až k té dražbě, pracuji v bance jako hypoteční specialista a bohužel tohle řešíme hodně často :( lidi jsou naivní a neřeší to a právě si myslí, že exekutor nemůže na dům když je tam zástava...ale zákon hovoří jinak a pak je z toho malér, držím pěsti, poprost rdinu jeslti by vám nepomohla !!

jezz13
20. led 2017

Popravdě neznám exekutora, který by mohl obstavit dům a neudělal to a místo toho jen zmrazil účet, pokud na něm teda nemáte 400 000. Samozřejmě každý exekutor začne vydáním příkazu na prodej nemovitosti (ano, má postupovat tak, aby způsobil co nejmenší škodu, ale pokud tazatelka nemá ofiko jiný příjem než rodičák a na účtu nula, nemá jak jinak to exekutor řešit..)
Proto je ta insolvence bezpečnější - je tam větší šance, že o dům nepřijdete. Mít 2 věřitele je jednoduché - stačí nezaplatit jednu splátku za telefon, plyn.. a prohlásit, že jste zastavila platby. Pak musíte mít příjem na uspokojení min. 30 % nezajištěných pohledávek, tedy nepatří tam hypotéka a leasing (tyto pohledávky sice přiznáváte, ale nezapočítávají se do těch %.
Přinejhorším pokud by k exekuci došlo a exekutor vydal dražební vyhlášku, rychle si ins. návrh podejte - exekutor to pak nemůže zpeněžit, dokud soud nerozhodne o návrhu na oddlužení.

lucie7411
20. led 2017

@jezz13 ale nemá příjmy které by doložila k insolvenci :(

jezz13
20. led 2017

Ještě co je myšleno "vyřídí exekuce"? Oprávněný už má vykonatelné rozhodnutí? Pokud nemá rozsudek od soudu nebo jste nepodepsala notářský zápis se svolením k vykonatelnosti nebo nemáte ve smlouvě platnou rozhodčí doložku, hned tak se ta exekuce vyřídit nedá a třeba Vás tím jen straší.

jezz13
20. led 2017

Stačí mít dar. U matek na mateřské se to považuje za dostatečné. Píše, že si přivydělává bokem. Rodiče jí podepíší, že jí budou platit dar a ona to může posílat ze svého příjmu (ano, je to obcházení zákona, ale dělá se to tak běžně a soudy se tváří, že to nevidí),

arakad21
20. led 2017

Jestli to dobře chápu, tak jste sama se 14 denním miminem, platíte hypotéku, leasing a ještě půjčku 300 tic + energie a běžné náklady?!? Když si sečtete příjmy a výdaje, tak jste na tom jak??

lv
20. led 2017

K alimentům si vyřiď ještě výživné na sebe, do 2let věku máš nárok, není to moc, ale každá tisícovka dobrá, ne?

martulka6188
20. led 2017

S tou insolvencí pozor, s nejvetší pravděpodobností byste v ní o nemovitost přišla. Když máte dům na hypotéku, banka tam svoji pohledávku přihlásí jako zajištěnou a zajištěný věřitel má právo na uspokojení pouze z předmětu zajištění.