Jak řešíte s mužem peníze na rodičáku?

katule1990
17. kvě 2021

Ahoj holky,

chtěla bych vás poprosit o zkušenosti, jak řešíte s partnerem/manželem finance, pokud jste na rodičáku. Máme s manželem půlročního syna a doteď jsme finance moc neřešili. Muž platí náklady na bydlení (byt je jeho) a já větší část jídla pro nás a pro kočky a některé další provozní věci (např. drogerii). Teď už jsem ale na rodičáku, který mám 10 tis. Kč, což tyto náklady sotva pokryje (a s věkem syna porostou) a přijde mi hloupost, abych sahala do úspor (které na to sice mám), když muž má v tuto chvíli příjem několikanásobně vyšší. Chystám se s ním promluvit a navrhnout řešení dalšího fugování, tak by mě zajímalo, jaký systém se vám osvědčil, nemám s tím zkušenosti. Posílá vám např. manžel měsíční částku na účet (příp. kolik), máte společný účet nebo třeba hradí konkrétní věci?

Moc děkuju za názory a zkušenosti. Nepotřebuju ale psát, že muž je debil, že už to neřešil sám, že jsme to měli řešit dřív atd. 😅.

Hezký den.

katule1990
autor
17. kvě 2021

Moc všem děkuju za příspěvky, aspoň už mám nějakou představu, jak to funguje jinde. A i pro ostatní může být diskuse zajímavá "sonda" 🙂. Až syn usne, vše si pořádně pročtu, promyslím, jaký systém by nám mohl vyhovovat a navrhnu manželovi 🙂. Docela se mi líbí systém ponechat si svoje účty a pak mít jeden společný, ze kterého budeme vše hradit. Ale dost možná to dopadne tak, že zůstaneme u toho, jak to máme teď, jen manžel bude platit víc věcí. Uvidím, co mi na to řekne.

ai30
17. kvě 2021

@katule1990 Jeste bych byla opatrna na system 'on splaci svuj byt a ty platis potraviny', protoze kdyz se rozejdete, tak on ma byt a tvoje penize se projedly.

barumrallyebum
17. kvě 2021

Kdyz mi zacaly penize dochazet tak mi poslal financni injekci.

katule1990
autor
17. kvě 2021

@ai30 Manžel nesplácí byt, byt byl jeho ještě než jsme se poznali. Teď platí jen náklady spojené s bydlením, tj. energie a nějaký ten fond oprav. Plus se stará finančně o auto a platí některé nákupy, ty jsou ale z větší části na mně. Co jsem ale slyšela, tak je obvyklé, že co se týče bytu, tak v takovém případě muž napíše byt i na manželku, to se u nás teda nestalo, obávám se, že ho to asi ani nenapadlo. "Problém" by mohl být, že kdybychom se teoreticky někdy rozvedli, tak investice do bytu platíme napůl, ale byt je jeho.

emillyhk
17. kvě 2021

@katule1990 Nebudu lhát, trochu mě překvapilo, že jste se o tom ještě nebavili... 😉 Ale k věci, my měli před dítětem +- stejné příjmy, bydlení, jídlo a podobně jsme platili napůl. Pojištění, spoření, apod. máme každý své, to si platíme zvlášť. Pojištění nemovitosti a domácnosti, daň z nemovitosti a další větší výdaje platil vždy manžel, já zase menší investice do vybavení, apod. Teď budu z mateřské přecházet na RD, pro mě taky docela brutální snížení příjmů... Náklady na bydlení, auta a potraviny platí manžel. Já platím drogerii pro sebe a pro mimčo, vlastní spoření a pojištění. Teď jsem kupovala nějaký drobnější nábytek, ještě něco budu objednávat, kupuju i oblečení a hračky pro malého, tak mi poslal peníze ze společné rezervy, abych nemusela sahat do vlastních rezerv.

areh
17. kvě 2021

My máme taky každý svůj,ale peníze dohromady. Já mám rodičák, manžel výplatu. U manželova účtu jsou platby za hypo, všechny zálohy,pojistky a pod. Mě vždycky po výplatě pošle něco na nákupy (jídlo, drogérie,co je potřeba) + na spoření. Každý měsíc odkládáme do "obálek" (auto, dovolená, rezerva, všichni máme balíček peněz pro sebe, když něco potřebujeme). Plus ,co neutratíme, uložíme.
Společný účet by byl jednodušší, ale nějak jsme se k tomu zatím nedostali

jajulin
17. kvě 2021

@katule1990 máme společné děti i společné finance. Vyhovuje nám společný účet (oba jsme majitelé), kam chodí všechny příjmy a odkud posíláme všechny platby. Jsem na RD 12 let a byť při tom i vydělávám, můj příjem je zlomek příjmu manžela. Já se starám o veškerý servis kolem rodiny, manžel o finance, jsme tým. Neexistuje, aby si jím vydělané peníze nárokoval víc než já.

jirovapa
17. kvě 2021

@katule1990 já z rodičáku zaplatím úrazové pojištění pro mě a dcery, internet na doma, paušál, důchodové spoření a ještě jedno spoření a co mi zbyde mám na jídlo, drogerie apod. Většinou nevyjdu, takže mám kartu od účtu mého manžela a pak platím kartou. On platí zbytek, bydlení atd. Oba jsme se na tom domluvili a vše zatím funguje 🙂.

jana_zofie
17. kvě 2021

Od zavatku mame spolecny ucet a pak k tomu kazdy svuj, na kapesne (ktere jsme si po narozeni male trochu seskrtli). Ponechavame si predem dohodnute kapesne (manzel vcelku vic, preci jen vic vydelava a ma i vyssi osobni vydaje - kdyz neni corona, preci jen ma zamestnani, kde je dobre a taky zvykem udrzovat vztahy obcas i mimopracovne. Ja naopak mam nyni temer nulovou spotrebu, takze mi i tak zbyde dost), ktere je opravdu jen na nejake mlsky navic, mimo coronu nejaka ta posezeni s prateli, zvali jsme se za ne na rande a obcas za ne objedname pizzu, taky ruzna fancy elektronika, hry apod, proste ne nezbytne nebo bezne veci. Jinak vse ze spolecneho (hypoteka, inkaso, jidlo s piti krom alkoholu a muzovych cigar, nutne obleceni -
(me by treba neprosly dalsi lodicky, jemu dalsi kozena bunda), vydaje za malou... vcelku takrka vse).

madamas
17. kvě 2021

U nás to táhne muž, hned na začátku jsme si to vyjasnili, že až budou děti tak se budu věnovat jim a domácnosti a on bude zajišťovat finance..i když jsem po rodičáku do nedávna pracovala (nyní rizikové těhotenství) jeho plat byl mnohonásobně vyšší jelikož jsem pracovala na částečný úvazek, tak abych zajistila syna ( odvoz školka, trénink, lékaři apod.) a on se mohl věnovat práci. Samozřejmě nakoupím ,, ze svého" co je potřeba, neberu si od něj peníze když jdu do potravin. Máme takový ten zastaralý model soužití, muž vydělává, žena udržuje rodinný krb, nebo jak se to říká 😆

alishka111
17. kvě 2021

@katule1990 No ono to bude spíš tak, jak to bude vyhovovat nevíce Vám. My jsme 10 let manželé, a nikdy jsme něměli společný účet, manžel vždycky vydělával víc (nejdřív jsem byla na praxi, pak rodičák 6 let 😀 Když dojdou peníze ma mém účtu, normálně požádám, ať mi něco pošle, nebo zaplatí vybrané věci, nebo si prostě vezmu jeho kartu... Nepřijde mi na tom nic složitého, jsme dva dospělí lidé a já za ty peníze nechodím do hanbince 😀 ale pořizuji věci pro rodinu, on se zas nad mojí případnou "žádostí" o peníze nikdy nepozastavuje... Protože pokud se nejedná o nekterou ze zákonných výjimek, pak veškerý příjem je stejně společným jměním obou manželů, tak je přeci úplně jedno, na jakém jsou účtu...

goovana
17. kvě 2021

@katule1990 máme jeden společný účet kam chodí veškeré příjmy
Moje rodičovská, jeho plat z HPP i jeho plat z DPP
Vše co je potřeba den platí z toho
Ať už to jsou povinné platby ,potraviny , drogerie , oblečení, potřeby pro malou atd...
Když potřebuji peníze nebo cokoliv zaplatit navíc není problém(máme každý jednu kartu )

lovemusicsun
17. kvě 2021

U nás držím kasu já. Manžel mi posílá většinu své výplaty (nechává si část na dárky, svou spotřebu a spoření, sem tam něco koupí) a já vše platím a zařizuji. Vyhovuje mi, že o tom mám přehled. Větší výdaje samozřejmě konzultujeme, ale jinak o tom co se koupí do domácnosti nebo dětem rozhoduji já.

drep
17. kvě 2021

@katule1990 já mám dva byty a garáž z doby před manželstvím a taky by mě nenapadlo je přepsat na manžela, proč bych to dělala? Až pořídíme další nemovitost, bude společná, ale tohle je prostě moje.

katule1990
autor
17. kvě 2021

@drep Děkuju za zkušenost, aspoň vím, že to tak vždycky není. Mně právě pár lidí řeklo, že na ně muž půlku bytu přepsal, když v leta žijí spolu a společně investují do jeho oprav. I kvůli tomu, kdyby mužovi něco stalo. Nicméně nepátrala jsem po tom dál, stejně by mě nenapadlo mu říct, jestli na mě nechce půlku přepsat 😅.

eviicka
17. kvě 2021

@katule1990 určitě není běžné přepisovat byt/dům i na manžel/ku pokud byl získán (a plně splacen) ještě před začátkem vztahu. Žádný takový případ ani v okolí neznám. Pokud se manželovi něco stane, ty i děti budete normálně dědit rovným dílem.

ilonne
17. kvě 2021

@katule1990 společný účet, nebolí společne jmění manželů.

katule1990
autor
17. kvě 2021

@eviicka Taky mi to takhle dává smysl. Připadala jsem si jako blbec, když se okolí podivovalo nad tím, že na mě byt není napsaný 🙄. Aspoň vím, že to není normální, jak mi bylo prezentováno, díky 🙂!

mimiveru
17. kvě 2021

Máme společný účet, ale jedeme tak půl na půl. Mám spocitano, že platíme měsíčně 20tis pravidelné platby, takže mám inkasa nastavená jak na mě, tak na jeho výplatu, prostě 10 a 10. Pak si manžel vybere na cigára a zbytek zůstane na účtu, ze kterého se všechno nakupuje. Co se ušetří, dá se na spořák. Ségra mají také rozdělený účet. Ona má celou mateřskou pro sebe a když nemá, přítel jí pošle 5tis. Minulý měsíc neposlal nic, musela si říct. Nevím, pro mě je to trapný říkat si o peníze, ale to jste si měli nastavit už předtím.

dixi86
17. kvě 2021

Máme sice každý svůj účet(kvůli zaměstnání), ale od začátku máme společné peníze, dvě karty od účtu a manžel odevzdává veškeré peníze a já vše zařizuji a platím z "hlavního" účtu. Podle potřeby se bere ze společných peněz. Vydělávám podstatně méně, ale takto jsme se dohodli bez problémů hned.

rejalin
17. kvě 2021

U nás manžel platí věci okolo domácnosti, já platím nákupy (jídlo, drogerie, věci pro kočku...) a věškeré věci pro syna. Děláme to teď tak, že mi cca jednou za 3m pošle nějake peníze na účet. Asi by vůbec neměl problém s tím, kdybych za ním přišla s tím "vybrala jsem synovi kolo, zaplatíš to..", ale takhle je to jednodušší (ono ho moc nebaví tyhle věci řešit 😁🤦).

klokanka31
17. kvě 2021

@katule1990 U nás všechno hradí manžel, a já rodičák mám s malou na přilepšenou. Co neutratíme, tak spořím.

blondynka400
17. kvě 2021

@katule1990 my tedy máme a vždy jsme měli každý svůj účet a vlastně i své peníze. Zase na druhou stranu to moc neřešíme, každý prostě platí něco, když jsem byla na MD /RD (vždy jsem tedy u toho i pracovala), tak tak nějak automaticky víc věcí platil on. Ani jsem mu nemusela nikdy říkat, bylo to automatické. A to že mne to vždy stálo nějaké úspory je též fakt, ale s tím jsem počítala. Jako kdybych řekla asi by platil víc, ale nějak jsem neměla důvod. A oba víme, že kdyby náhodou ten druhý neměl (což se asi nikdy nestane), tak si prostě pomůžeme a v tuto chvíli to jsou naše peníze (něco jiného je, kdyby to někde prohrál, zpronevěřil a pod, to bych ho poslala někam)

blondynka400
17. kvě 2021

@katule1990 za mne též není běžné napsat nemovitost nabitou před manželstvím na druhého manžela. Též jednu mám a ani by mne tento krok nenapadl... Nevidím v tom důvod. Každopádně jestli je ale na ní hypotéka a vy jí splácíte ze společných peněz, tak na tuto část máš nárok. Není to tedy tak, že když by jste se třeba rozvedli, celé je to komplet jeho. Musel by tě "vyplatit" . V dědickém řízení je to jedno....
@drep tak s tvým rozpočtem na domácnost a na koho co zbyde bych tedy zásadně nesouhlasila.... To, že by drahá polovička vydělávala méně je za mne jeho problém a já ho rozhodně nehodlám dotovat. Každý má možnost se svým pracovním životem něco udělat. A jestli tu motivaci nemá, jeho problém, pak si ale musí nést následky.

ai30
17. kvě 2021

Celkove ale souhlasim s @drep, v situaci, kdy jeden partner vydelava normalne a druhy je na rodicaku, bych se ridila spis podle toho, kolik usetrite. Pokud nic, tak holt na ucte nezbyde nic navic, ale pokud jo (z celkoveho prijmu domacnosti), tak mi prijde fer, ze to zbyde na ucte obema. Zakladem je sledovat nejaky cas ty vydaje za domacnost a dite, ty odecist z celkoveho vydelku domacnosti a na konci by vam melo na ucte zustat to stejne. (Popr. se muzete dohodnout, ze z toho budete delat jeste nejaky fond oprav, na dovolenou, atd, zalezi, jake mate priority).

veruuu_kubesovic
17. kvě 2021

@katule1990 za 6tisic na rodicaku něco platit? Kupuju drobné nákupy a oblečení dětem, jinak nás manžel zabezpečí a ještě mi posílá peníze...

drep
18. kvě 2021

@blondynka400 já to nikomu nenutím a říkám to z pozice té lépe vydělávající, zároveň bych asi jinak ve vztahu fungovat nechtěla. Můj mu je zdravotní sestra. Dávno, než jsem si spolu začali, tak jsem věděla, že je elitní sestra. Dosáhl ve svém oboru prakticky vrcholu, ale platově má prostě nějaký strop. A já mu rozhodně neřeknu, že ze svému třičtvrtě úvazkového platu si já půjdu koupit trekový kalhoty do tilaku a on ať si vybere něco v decathlonu nebo v lidlu. A teda ani na vteřinu mě nenapadlo, že bych sponzorovala lenocha nebo hlupáka🤷🏻‍♀️

ilonne
18. kvě 2021

@blondynka400 Ty jo, tak s tím zase úplně nesouhlasím já. Léta jsme s manželem vydělávali v podstatě stejné, on tedy vždy o něco více. Ted jsem učitelka a vydělávam podstatně méně a to kvůli tomu studuji už druhou VS. A opravdu se neflakam. Ano, výhoda je, že jsem doma nejdéle ve 3 hodiny, ale tahám si práci domu. Vždy jsme měli SJM a manžela nikdy nenapadlo, že když vydělá vic, jsou to jeho peníze. Jednou jsme manželé, tak to jsou naše peníze - on vydělá vic, na mě leží víc péče o děti.

ilonne
18. kvě 2021

@blondynka400 Víš co, jsou profese, kde můžeš být sebelepší, ale na velké peníze prostě nedosáhnes. A jsou to potřebné profese, nemůže si každý říct - tohle dělat nebudu, za ty peníze 😉.

barmil
18. kvě 2021

@drep souhlasím, ja vydělávám dvakrát tolik co manzel a nikdy mě nenapadlo mu to predhazovat, navíc stejně jako Tvuj muž, je i můj manžel prostě zastropovany systémem. A stejne teď, když jsem doma s dětmi, jeho nenapadlo, že bych měla být v něčem omezena ja. Jak se říká, každý chvilku tahá pilku.