Jaký máte rozpočet na jídlo za měsíc?

denny1610
15. led 2013

Kolik je váš rozpočet na měsíc určený pro jídlo? Ceny jdou nahoru, mladí lidé zakládají rodinu. Zadarmo tady nejsme, za vše platíme. Máte třeba určenou nějakou část pěnez na jídlo, na měsíc? Pokud ano, dejte tady vědět, jaký je váš rozpočet na měsíc určený na jídlo a hlavně pro kolikačlenou rodinu. Možná tato diskuze pomůže jiným mamkám ukázat. že se dá žít i s menším rozpočtem na jídlo a bez výčitek, že svým dětem nedávají to 100% co by měli (v kvalitě stravy).

zuzineckah
10. črc 2017

@martiniquest taky mi to nepřijde nijak přehnané. Ale pravdou ale je, že manžel chodí na obědy v práci (denně kolem 150,-), nevím jestli se to k tomu počítá nebo ne. Vařím jen večeře a min.1 víkend v měsíci jíme venku (kolem 1500,- každý vyjezd). Takže za jídlo jako takové dáme asi hodně, ale my si to vyloženě užíváme. Důležité je nezapomenout vyjít i z mála.

akankeo
10. črc 2017

Ono je to hodne o tom, jak se clovek na ty penize kouka. Osobne opravdu radsi nekam odjedu nez abych to projedla a dala za obleceni, ktere si vezmu dvakrat na sebe, jist zdrave a vyvazene rozhodne nemusi stat majlant, doma napriklad hodne jime orisky, nejsme bezlepkovi, ale nevarim a nepecu jen z psenicne mouky, ale kdyz to potrebuju vyvazit, , tak hold nektere dny misto sunky a tvrdych syru ciste na chleba delam svaciny doma, lusteninova pomazanka a podobne vyjde na par korun, chutove jsou vyborne a nemusim ji pak delat k obedu, mam splneno. Ja treba jidlo v restauraci nepovazuji za beznou vec a nedavam ho do rozpoctu na jidlo, coz neznamena, ze do restaurace nechodime, taky mam dny, kdy se mi nechce varit, ale delame to rovnou formou vyletu, ze se zajedem i nekam podivat a restauraci dame cestou a jidlo v praci sem si do rozpoctu nedavala nikdy, protoze oba s manzelem jsme meli zcela zdarma 100Kc stravenku a oba sme si obcas nosili jidlo z domu, tam to vzdy bylo nula od nuly pojde, ted muz dela na sebe, ale tu moznost vzit jidlo z domu ma a kdyz se setri, tak to respektuje a bere si jidlo z domu. .. Tahle diskuse neni o tom jak utratit penize, ale jak je usetrit, kdyz mame chut si zajit do michelinske restaurace, tak to nebudu davat do rozpoctu na jidlo, ale do rozpoctu na zazitky... Jinak kdyz na jidle setrime, tak jsme i zdravejsi a mame vic energie, protze kdyz clovek na tech potravinach setri, vic si hlida vyvazenost jidelnicku, aby nikomu nic nechybelo...

zuzineckah
10. črc 2017

@akankeo když máš stravenku zadarmo (resp.meli jste), tak není důvod to dávat do rozpočtu, pokud tedy neprojíš navíc ještě další stovku 🙂 já to napsala, protože nevím, zda to holky počítají nebo ne. Toť vše. My žádné rozpočty nevedeme (myslím "na jídlo", "na zážitky" a pod.). Máme prostě jen jeden rozpočet, z ktorého musí odejít mandatorní výdaje a zbytek je volný. Něco padne na domácnost a tyhle radovánky, zbytek se šetří.

akankeo
10. črc 2017

@zuzineckah ja bych bez rozpoctu byla schopna prosustrovat klidne 100 000, jak clovek plati vsude kartou. Takhle si dam, kam letos pojedeme na dovolenou, jestli budeme chtit kupovat lepsi auto, jestli deti pojedou na skolu v prirode, tabor, jejich krouzky, dalsi rozpocet nahodim na vylety, letos sme se rozhodli holku poslat na soukromou skolu, tak to, co by se nam tak mohlo doma rozbit, jaky je ocekavany prijem a kolik chci usetrit a podle toho si dam, kolik muzu za co utratit. To jidlo je jedna z mala polozek, s kteryma clovek muze hybat, navic clovek diky tomu objevi spoustu levnych kvalitnich potravin, ktere by jindy nekoupil, protoze z reklamy zna treba jenom kvalitni panzani testoviny nebo valfruta protlak. Diky setreni sem zjistila, ze oboji lze koupit za zlomek ceny, jen od vyrobcu, co nemaji reklamu v televizi nebo bych ted neobjevila v lidlu vyborne musli s pekanovymi orechy protoze zrovna tam bych neco takoveho nikdy nehledala...

n_verbescukova
10. črc 2017

@martiniquest
Pardon, jsem reálná osoba. Přemýšlela jsem o výdajích naší rodiny a hledala jsem na internetu průměrné útraty. Byla jsem hodně překvapená, když jsem narazila na toto fórum. Chtěla jsem se vyjádřit, tak jsem se rychle zaregistrovala. Rozumím tomu, že se dá vyjít i s méně penězi. Když si několikrát do měsíce koupíme rybu a mořské plody, manžel kupuje 30 piv, dítěti se snažíme dávat jen testované Bio produkty atd., tak to asi nenil standartní. Ale když si představím, že to všechno omezíme, tak přeci jen jídlo za den za všechny se vyšplhá min na 700. Třeba k ráno palačinky s nutellou, kafe, pak ovocný salát, polévku, plátek masa s přílohou, tyčinka a džus, večer pečená křidélka a brambory, dvě piva. Udělat 4 porce každého jídla, to prostě nejde stáhnout. Za měsíc by takovéhle (podle mě normální) jídlo vyšlo na 21000. Tím nechci někým opovrhovat. Naopak závidím všem maminkám, které zvládají doma šetřit, neplýtvají..

akankeo
10. črc 2017

@n_verbescukova ty ryby a morske plody jsou kvalitni potraviny, podle me ti to lita na pecivu, na brumicich, lipancich, kapsickach, jogurtech (velka bila ohlandia, kteras se ochuti domaci marmeladou vyjde podstatne levneji, nez kdyz koupim male ochucene holancie a detem vecene ta prichut nechutna), tycinkach, susenkach, nesezonim ovoci, ktere ale nema na taliri zadnou pridanou hodnotu neb to trhaji nezrale, na znackovem jidle - z tvrde psenice se da koupit pytlik testovin za 50Kc nebo taky za 15Kc, totez protlaky, driv sem kupovala tu valfrutu 300ml za 50Kc, na jedno jidlo potrebuju dve, ted kupuju italsky protlak 500ml za 13Kc a je prosim chutove lepsi, na mesic jich potrebuju karton a v zime kupuju karton krajenych rajcat, v lete mam sve nebo z kramu, nejake to kilo korenove zeleniny do omacek, salatu ,pomazanek a ono se to nezda, ale mesicne to udela nekolik tisic, ktere si pak clovek muze doprat prave na tom pivu, vinu, morskych plodech ci rybach a stejne neutrati palky. Z toho co pises jite doma dost minutky a polotovary, to se taky podepisuje na cene jidel a ve stari to poznate na zdravi, osobne delam masove minutky max jednou tydne, jinak kdyz nemam cas radsi udelam nejake rychle italske jidlo, omacky jsou daleko hodnotnejsi a korenova zelenina pripadne ty rajcatove protlaky skoro nic nestoji, v lete cerstva rajcata taky ne a navic tou omackou i nahradis porci zeleniny zvlast pokud mas deti, co zeleninu moc nemusi. Delam detem treba hovezi tak ze osmahnu slaninu, mrkev, celer, pastinak, hodim na to maso, cibuli, rajcata, mas maso a zeleninu v pomeru 1:1 a je to velmi vyzivne, jednu porci zelelniny mas uz v jidle, salat k tomu uz muzes a nemusis delat, a takovyhle jidel je spousta. Nezavaruju nic moukou nebo smetanama, vse je huste ze zeleninoveho zakladu, snizuje to cenu jidla a predevsim to zvysuje vyzivovou hodnotu a tu si casto prave nekoupis penezi, i kdyz se u toho asi temi certifikovanymi bio produkty snazis, ale predevsim vlastni praci. Az pujdu do prace, tak si koupim pomaly hrnec, abych to tam mohla vsechno nahazet vecer a druhy den mela jidla cerstva a nemusela se honit, takze o pohodli tez neprijdu... Jidlenicek sobotni - kase s poslednimi jahodami ze zahradky, svacina zelne placky z trouby, obed hovezi vyvar, byla sem leniva, tak z bezglutamatoveho bujonu a hovezi na zelenine s testovinou, svacina vino a domaci ovesne susenky, k tomu neco jako termix z vanicky tvarohu a holandie, vecer polenta s jogurtem a balkanem, mrkvovojablecny salat s mletymi mandlemi. Dneska mame rano palacinky s moji marmoskou, k svacine meloun, vic nechteli, k obedu bude porkovka s mrkvi a pohankovou krupici a spagety s rajcatovou omackou a parmazanem, okurkovy salat, k svacine pomazanka z cervene cocky, k veceri grilovana kridylka s kopcem zeleniny, ja tu mam cerne pivko, manzel na dnesek branika v plastu a v tomhle vedru tu lahev da a k filmu budem louskat arasidy z lidlu, ty jsou jedine poradne prazene co sem kde sehnala. Zitra bude rano rybizova buchta, nebojim se, ze plech nesnime, mouku vetsinou micham s nejakou dalsi treba pohankovou, jahlovou nebo tam davam rozmixovane vlocky, k ovoci pridavam orisky, seminka klicky apod. , k svacine syrove krekry, co budu delat pro navstevu se zeleninou, rapikaty celer jestli z dneska zbude, rajcata, okurky, papriky, obed polevku bud mrkvovou s krupici a rozslehanym vejcem pokud nezbude z predchozich dnu, cocku po indicku s bramborem a zeleninou a jak oprilohu ryzi, k tomu takovy jako vdolecek, svacina zbytek melounu, toustovy chleba s tunakovou pomazankou a jak je snam, vezmou nejakeho nanuka z mrazaku, co sem dneska udelala z prebutku rybizu, vecere zapecena morska stika s brokolici a novym bramborem apod... Me neprijde, ze jime nuzne, ale drahe vyvazuju levnym...

martiniquest
10. črc 2017

@n_verbescukova Tak to pardon. Nebylo by poprve, kdy si tady nekdo zalozil fiktivni profil 🙂

n_verbescukova
10. črc 2017

@akankeo Nevím teda, z čeho soudíte, zme kupujeme polotovary. Já mám tři děti a už 9 let nepracuji (moje práce je minimání, peču dorty na zakázku a organizuji oslavy). To znamená, že každý den třikrát denně vařím. Troufám si říct, že jsem vynikající hospodyně a kuchařka. Nepamatuji si, kdy jsem za těch 9 let koupila nějaký polotovar, pokud se nepočítá mražený špenát a hrášek. Dělám domácí marmelády, okurky, houby (nasbírané), zelí. Děkuju za výčet toho, co vaříte, ale myslím, že mi to nepomůže, vzhledem k tomu jak vybíravé děti i manžela mám. Je fajn, že vycházíte, tak jak vycházíte.

akankeo
10. črc 2017

@n_verbescukova nerikam, ze nejste vyborna hospodyne, z ceho bych to mohla posoudit, jen rikam ze radeji penize davame do neceho jineho, napriklad do vzdelani, dovolenych, vyletu, ale kazdy mame jine priority a kdyby memu diteti nekdo napriklad koupil certifikovanou bio kasi, tak ho narknu z toho, ze mi chce dite otravit, neb v nasich podminkach, kde se celoplosne pouzivalo DDT a tezilo na kazdem rohu je to bio asi tezko a neosetrovane obiloviny pestovane na poli jsou plne choroboplodnych zarodku a plisni, parkrat se mi tento nazor potvrdil i na Dtestu, takze tento trend me nestrhnul. A jestli jste doma 9 let, tak to Vas vylozene obdivuju, ja vydrzela u dcer necele 3 a ted bych sla nejradsi do prace take, ale sedim doma, protoze den ma 24 hodin a vim, ze to casove neni mozne zvladnout, deti uz maji vic potreb, manzel momentalne vydela dost, abych se vracet nemusela, tak by to byl ted spis muj vrtoch... Take mam 3 deti, a take jsou velmi vybirave, manzel obzvlast, ten mi nesni ani sekany spenat, jedine listovy, kureci neji mimo kridylka vubec apod, deti nesnasi chut suseneho mleka, ostatne umele mleko u nich nepripadalo v uvahu, radsi vydrzely o vode nez se rozkojim, pozdeji nez se vratim, takze spoustu kupovanych dezertu a pamlsku jim ani koupit nelze, zasklebi se a tim konci, ani lipanka nemusi, tak si rikam, jestli madeta nekeca o slozeni a chteji vyslehany tvaroh se slehackou a reckym jogurtem s nejakym tim ovocem, totez nutela, radeji maji ghi s arasidama a karobem nebo holandskym kakaem, je toho dost, za par kacek a ta chut je nekde jinde, navic to neni tak preslazene. Jist se proste da kvalitne i podstatne levneji, ale ano, stravim varenim dve hodiny denne a zvazujeme koupi vetsiho sporaku, protoze se na ty 4 plotynky vecne nemuzu vejit, zvlast kdyz delam manzelovi zvlast neco pikantniho a bez mycky bych se nehla od drezu. Moje deti jsou jak ziravina a pritom jsou stihlounke, syn ma v roce a pul 9.5 kila a cely den ji a ji a ji, takze to bychom se ani nedoplatili, kdybych vic nevarila a nepekla, tuhle jsem koupila kapsicky auta na vylet, abychom nemuseli stavet a syn mel domaci susenky a dal si k tomu ty kapsicky 4, pritom snidal, priste mu vezmu do auta banan a jablicko, to mu stacit bude, bude to cerstve a bude to stat desetkrat min...

78marcela
11. črc 2017

Tak ja.pocitam 5tisic na jidlo pro nas tri s tim, ze.navic budou mit o edy ve skolce a ve skole. Snad to postaci.
@akankeo delala jsem dceri plnitelne kapsicky. Koupila jsem v DM, jsou vetsi a vim, co tam dam. Samotny ovoce mi.moc jist nechtela.

zuzineckah
11. črc 2017

@akankeo já myslím, že to obě děláte správně 🙂 Akorát @n_verbescukova častěji sáhne po jednodušším řešení (viz třeba ty kapsičky, já třeba kupuji Ovocňáky, ty jsou skvělé, chutnají i mně a třeba při delší cestě jsou mnohem praktičtější než celé
ovoce).
Jinak, ono to nebude o penězích, většinou je to tak, že když někdo dává víc peněz za jídlo, tak na vzdělání, výlety a dovolené je taky dost😉 Aspoň u nás to tak je...
Ale jestli můžu, ráda bych se zeptala - ghi kupuješ, nebo děláš? Už nad ním déle uvažuji.

@n_verbescukova taky bych moc nedala na bio-eko srandy. Já osobně dávám přednost nákupu od malých pěstitelů, tam je ta jistota daleko větší. Stejně tak voda z plastových lahví, které stojí bůhvíjak dlouho po skladech a v kdejakých podmínkách, převáží se v neklimatizovaných autech, takže v těchto vedrech projdou různými teplotami, to je u nás taky tabu. Za to bych nedala ani děravou grešli.

akankeo
11. črc 2017

@78marcela diky za tip, to sem nezkousela, u dcer tohle jeste nebylo nebo sem to nezaregistrovala 🙂 ,

akankeo
11. črc 2017

@zuzineckah no, ja se takhle naucila v dobach nouze, nejak mi to k penezum zmenilo vztah. Sveho casu si vazim teda taky, ale kdyz min varim a vic toho detem kupuju, tak i sem vypozorovala, ze jsou casteji nemocne :-/ , takze hold pohodli musim hledat jinde. Jinak je spousta lidi co setrit neumi a zijou od vyplaty k vyplate, i kdyz prijmy nijak spatne nemaji a zvlaste tem si myslim, ze tohle vlakno pomuze, ze jist se da dobre i pomerne levne, ze setreni na jidle neznamena, ze lidi jedi pouze burtgulase, krupicnou kasi ci jidla dle Ladi Hrusky, nic proti jmenovanym

akankeo
14. črc 2017

@zuzineckah jeste k tomu ghi, jak kdy, kdyz maj nekde v akci , tak jich vezmu vic a udelam si ho, ale nad jednim dvouma maslama nad sporakem stat ochotna nejsem, takze jinak kupuju

tery77
4. srp 2017

2 děti (2a 3,5let), 2 dospělí a 2 psi (střední plemeno) včetně drogerie : průměr za poslední tři měsíce cca 7tis. Vařím denně, dětem zvlášť a manželovi. Teplé jen obědy. Snídaně většinou mají děti sladkou (koblih, koláč, toust s nutellou..) svačinku ovoce, oběd, druhá svačinka bývá většinou jogurt, termix, přesnídávka... Večeře chléb se sýrem, nebo šunkou..+zelenina a občas krupice. Maso kupuji jen kuřecí a ryby (většinou o víkendu my), děti mívají tak co druhý den.
Přijde mi, že jsem v obchodě pořád 😁

kaja2016
13. srp 2017

@akankeo
@martiniquest ahoj, narazila jsem tuto diskuzi, budu si snizovat od pristiho mesice rodicak na polovinu a aktualne veskere prijmy utracime, tak hledam nejakou inspiraci, jak prezit🙂 Na jidlo, drogerii pro dva dospelaky a 1,5roky stare dite nam zbyva 16tis. Je fakt, ze maso kupujeme bio, zeleninu na trhu,kde je drazsi nez v supermarketu a pouzivame ekologicke prostredky a drazsi drogerii (napr. zubni pastu, sprchovy gel). Dcerce teda kupuju jednorazovy plinky a mlicko, vyjmecne nejakou sklenicku, kdyz me blbe ji, jinak mam vse domaci. Na jidle opravdu setrim, kupuji jen zakladni potraviny, maso max.3x tydne, hodne jime brambory, testoviny, delam jednodussi jidla celkove, nekupuju si napr.krem na oblicej, nikam nechodime, manzel obedva zdarma v praci. Tak si rikam, kde je chyba🙂 Napr.na ovoce nebo na peceni uz me penize nezbyvaji v takove mire, jak bych chtela. Je pravda, ze slevy vychytavat moc neumin a nakupuji vicemene v jednom obchodaku. A je fakt, manzel nektere levnejsi jidla neji, napr.cocka, kvetakovy mozecek, atd. Napadlo me, jestli byste mi nenapsali napr. Jidelnicek na jeden den, pro inspiraci🙂 Diky

miaellen
13. srp 2017

manzel mi dava mesicne na jidlo 8 tisic a jak mi penize dojdou, kupuji jidlo ja.jsme dva dospeli a 1 dite. manzel ma obedy v praci, ale i tak.skoro denne varim.

journals
13. srp 2017

@kaja2016 Nevyžijete z 16 tis. na měsíc? To je celkem hodně velkorysá částka... za 500 na den se ti tam musí vejít i upečení buchty a samozřejmě i ovoce... zamyslela bych se co kupujete a v jaké míře? Jestli maso je nutné takové co kupujete (nemyslím srovnání bio kvalita vs. obchoďák, ale pokud má manžel rád pravé bio steaky, tak pak je to samozřejmě v rozpočtu znát... My doma nemáme zrovna malý rozpočet, ale když tu čtu, že máš 16 tis. a nezbývá na pečení a na ovoce, tak mě to celkem pobavilo 🙂
Nevím, jestli jsi nepročítala diskuzi od začátku, ale ve tvém případě bych se asi snažila si psát co kupujete a zpětně zhodnotit, jestli je opravdu vše nutné. Pokud vaříš stylem zapečené těstoviny, brambory a další jednodušší jídla, není možné že nevystačí na ovoce a pečení.

zuzineckah
13. srp 2017

@kaja2016 tak záleží kolik ti z té částky ukrojí drogerie a jiné výdaje kromě jídla. Začala bych tam. Na jídle,resp.jeho kvalitě bych nešetřila, nebo přesněji, na to bych sáhla až kdyby opravdu nebylo zbytí.

sarkoc
13. srp 2017

@kaja2016 Hezký den, také bych asi nejdřív koukla na ty věci okolo typu drogérie atd...my jsme na tom podobně jak složením rodiny, tak asi i tím, kde nakupujeme - 2 dospělí a dvouleté dítě, nakupuji maso na farmách, mléko taktéž, z něj si pak občas děláme jogurt/tvaroh/lučinu...ovoce kupujeme ve větším v sadech, zeleninu často dostaneme od příbuzných, to je pravda...ale když jsou pak za dobrou cenu třeba dýně Hokkaido, tak jich vezmeme klidně 20 na podzim a vydrží až do února a z nich jsou vůbec dobrá a relativně levná jídla...dobré na ušetření i změnu jídelníčku jsou třeba pomazánky...ono když pak člověk kupuje kvalitní šunku za 35 Kč/10 dkg, tak se to dost prodraží, když se sní balíček na posezení, tak je fjn ji občas nahradit tou pomazánkou. Skleničku jsem v nouzi koupila dcerce jednou, jinak také vše doma. Používáme hodně žitnou, špaldovou, pohankovou atd mouku, z nichž i peču...peču dost často, ono totiž mi přijde je to i levnější než kupovat kvalitní pečivo+oblohu, i když člověk peče z takto dražší mouky. Také si pečeme chleba a občas housky, to sice zdaleka nevyjde levněji, ale zase člověk ví, z čeho to má 🙂 Semínka a oříšky objednávám v kilových baleních, to se vyplatí. Vůbec nekupujeme polotovary, to se naopak nevyplatí. Jo a pro ryby jedině na výlovy rybníků, sice je to dražší než mražený, ale ten rozdíl je značný a člověk neplatí vodu 🙂 A vejdeme se za jídlo okolo deseti tisíc, když jsou měsíce, kdy třeba zrovna nekupuju hovězí, protože mám v mrazáku, tak klidně osm tisíc. A za drogerii teda určitě 6 a více tisíc nedáme, pravda je, že už je dcerka skoro bez plenek, ale i tak si myslím, že max 2000 měs.

kaja2016
13. srp 2017

@zuzineckah diky, ono bude nejlepsi si proste jeden mesic napsat seznam vseho, co jsem koupila. Myslim ale, ze ta drogerie osekat nepujde, opravdu nekupujeme zbytecnosti, ja napriklad ani nepouzivam sprchovy gel. Asi to bude tim, ze je to vsechno eko. Koukala jsem, ze jar stoji 24Kc, nas 80Kc. Ale zase s nim muzes myvat i ovoce. Musim na to mrknout, tak nekde se usetrit musi, i kdyby to melo byt docasne.

kaja2016
13. srp 2017

@sarkoc diky za detailni odpoved a rady. Mame to doma opravdu podobne. Ja taky nekupuju polotovary. Vsechno delam doma. Pecu taky docela dost, tak dvakrat tydne. Ale treba pomerne lacinou buchtu, nebo bublaninu nepecu, prijde mi, ze to je mouka, vajicko, hotovo, dite me blbe ji, tak se snazim, aby jedla hodne vyzivne kousky🙂 Ohledne ovoce, rada bych ho kupovala vic a delala smoothie, ovocne salaty, atd. Ted mam doma proste jabka, banany, meloun, ale je to na zakusovani. Pomazanky delam, uzeniny vubec nekupujeme. Jogurt taky ted delam doma, ale prijde mi, ze se tim moc neusetri, pouzivam teda jogurtovac. No musim na to vic mrknout. Kontakty na rybare nemame, to by se nam hodilo🙂 Jinak mrazeny maso prave vubec nekupuju. No nekde usetrit budeme muset, ja myslim, ze budu muset kupovat kvalitni jidlo nekde levneji. Najit nejake soukromniky v okoli, jako vy.
@journals Jsem rada, ze jsem te pobavila.🙂

journals
13. srp 2017

@kaja2016 pobavení nemělo být ve zlém, ale když tu píšeš, jak budete muset začít šetřit s takovým rozpočtem - i kdyby na chvíli, tak to trochu k pobavení je. Neuraž se, ale pro mě to je spíš o tom, že neumíš vyjít s penězmi. Neber to ode mě zle, nezávidím nebo tak něco. My jsme dva, aktuální rozpočet na jídlo máme 8, někdy 10 tis. (bez manželových obědů v práci a s tím, že ovoce a zeleninu máme teď ze zahrady), ale přijde mi, že si žijeme královsky - 2x do měsíce jdeme na drahou večeři klidně za 1000/1500,- hodně kupujeme ryby, peču, ovoce a zelenina je samozřejmostí v bohaté míře a jsme tedy zvyklí se vůbec v jídle neomezovat. Mycí prostředek/prostředky ti neudělá pár tisíc za měsíc (pokud s ním opravdu nemyješ i ovoce 😀). Jen si prostě neumím představit provařit 16 tisíc (reálně i kdyby 12,13) stylem brambory a těstoviny a říct, že na ovoce a pečení nezbylo. Z této částky jde vyžít bez jakýchkoliv kompromisů chutí i kvality, pokud se to dobře rozplánuje 😉
Nezkoušela jsi udělat si dopředu jídelníček a podle toho potom nakupovat? Nebo sem třeba napiš jak vypadá váš jídelníček na 2 - 3 dny. Co běžně snídáte, obědváte, večeříte? Máte nějakou dietu? Ujíždíte na sladkostech?
Šetření není jen o tom, vzdát se kvality jídla!

marki00
13. srp 2017

My jsme doma 3 dospělí, na nákup chodíme 4x za měsíc a dáme za něj celkem asi 8 500. Je v tom teda i komplet drogerie (prášky, pasty, mýdla, šampony...). Vařím skoro každý den, manžel chodí na oběd, švagr má sice oběd v práci, ale doma ho jí taky. Kupujeme spoustu ovoce, zeleniny i masa. Důležité je rozumně využít všechny suroviny (např.koupím celé kuře, rozeberu, upeču, ze skeletu udělám vývar- manžel má obírání skeletu místo večeře. Uzené koleno taky uvařím a mám maso a uzený vývar atd...)

kaja2016
13. srp 2017

@journals hele ja jsem sem napsala, abych se dozvedela od holek, ktere pisi, ze maji podobne naroky na jidlo, co vari a inspirovat se, ne aby me rovnou nekdo sepsnul, jak jsem neschopna hospodyne. To je tady snad nejakej konicek na mk, mi prijde🙂 Myslim, ze ceny potravin se hodne lisi i dle mest. A to co a z ceho se vari, dela taky hodne. Kazdej mame taky jinej pohled na to, co je to kvalitni jidlo. Nedavno si me stezovala jedna znama, jak dobre vari diteti a ze je stejne hubene. A kdyz jsem se ji ptala, co snida, rekla, ze domaci babovku. Me to treba kvalitni snidane pro triletaka neprijde. My chodime do restaurace tak nejak podobne jako vy (vickrat a za mensi castku)/a prijde mi to, ze setrime. Kazdej ma jiny standardy. Me tady fakt jde slo o ty jidelnicky, nebo rady typu @sarkoc , ne o dlouhe prispevky na tema, jak neumim setrit. Jinak ja i manzel jsme stihly😀DD

normalnimatka
13. srp 2017

@kaja2016 a nekoukalas na různý eko věci a obecně drogerii v DM? třeba ted maj jejich (denkimtt) jar levnější, funguje suprově, cenově podobně jako jar v akci...a i jiný věci🙂

journals
13. srp 2017

@kaja2016 Nikoho jsem nesepsula, naopak se tě ptám na konkrétní věci, které by o vaší rodině ledasco vypověděli a radím co dělat.
Také dbám na kvalitní potraviny (opravdu kvalitní, ne jak tu píšeš že každý má jiný pohled na to, co je kvalitní jídlo a bydlím v Praze, takže žádná vesnice). Já část věcí kupuju v DM a někdy v Globusu, když je akce, tak toho klidně vezmu víc. Proč ne. Občas sjedu na farmářský trh. V okolí mám domluveno pár domácích vajíček, tak jezdím pro ně. Tchýně sem tam udělá velkou objednávku z farmy, takže máme maso v mrazáku. V Praze jsou i dobré některé farmářské obchody. Nabídka je omezená, ale je to čerstvé. Některé konkrétní věci kupuju v M&S. Co se jídla týče, tak třeba můj manžel hodně sportuje, potřebuje vyváženou stravu. Kupujeme hodně různých semínek, sušené (nesezónní) ovoce, hodně jogurtů, sýrů. Asi takhle - není problém najít kvalitní potravinu, když jsi ochotná za ní dobře zaplatit. Dneska si už i ti farmáři uvědomují, že jejich energie něco stojí a je to někde levnější, někde dražší. O tom, kde nakupovat potraviny to je a není.Proto píšu, že šetření vůbec nemusí mít dopad na kvalitu stravy jako takové, ale jde o ten přístup (přesně jak to tu někdo psal - koupím celé kuře, ne jen prsa. Je to stejná kvalita, jen to vychází jinak cenově). Už rozumíš co ti chci naznačit?
Často dělám různé pomazánky - když chleba upečeš, máš jistotu že tam je opravdu to, co tam má být, dáš si do něj co chceš, nebo i koupíš dobrý, třeba kváskový , je to ideální snídaně. Teď v létě dělám často přírodní steaky se ratatoule, saláty s teplou složkou, máme rádi lososové lasagne, často peču také různé slané koláče, které máme rádi večer (cibulový, pórkový, se slaninou...). Obecně dělám často hodně věci z trouby, pečení je mi bližší než vaření.
Ale receptů je všude plno, o inspiraci to asi není... Co vaříte normálně? Jak vypadá váš normální jídelníček? Jaká jídla máte rádi?

kessien
13. srp 2017

Dva dospělý a jedno dítě 5 let, rozpočet na jídlo je 10 tis a ke konci měsíce se musím hodně otáčet abych vyšla :( Děs a hrůza

brunetka11
13. srp 2017

@kaja2016 A proč by to neměla být kvalitní snídaně?
Ta bábovka (pokud v ní tedy není půl kila cukru) je vhodnější než kupovaný rohlík nebo různé "zdravé" tyčinky.
Návdavkem, pokud jde třeba o tvarohovošpaldovou.
Tříleté dítě potřebuje energii, celozrnným pečivem extra jeho zažívání v tomto věku neposloužíš.

zuzineckah
14. srp 2017

@kaja2016 já jsem kompletně přešla na Euronu. Je to taky přírodní záležitost, vystačím si co se týče čistících prostředků s univerzalem, agentem a aviváží 🙂 + gel na vodní kámen, protože máme opravdu tvrdou vodu. Vydrží dlouho a cen
a je velice příjemná, i když se na první pohled může zdát vyšší. Kosmetiku používám Yves Rocher, manžel Rituals, taky z těch šetrnějších. A žádné velké peníze nám v tom neváznou.