Je tuto nějaká účetní? Řěšim daňové přiznání

nikoulinka
17. zář 2018

Ahoj holky,
Mám dotaz. Jedná se o daňové přiznání. Trochu osvětlim situaci. Manžel je nyní na PN, na kterou nastoupil v ochranné lhůtě. Pracoval do 14.2. Do nového zaměstnání pak nastoupi 1.11. A mě zajímá. Může pak pri rocnim zuctovani daně uplatnit slevu na dani na manzelku (podminku prijmu splnuji) a zaroven uplatnit i slevu na dani, za dane mesice, kdy byl na te nemocenske? Jeste jednou zminuji, ze nemocenskou nastoupil po ukonceni zaměstnání v ochranne lhute. Diky za odpovedi 🙂

sdu
17. zář 2018

Ano, uplatní si všechny slevy na které má nárok. Slevy se nekrati.

j.a.n.i
17. zář 2018

@nikoulinka No, teoreticky může, prakticky nespíš nebude mí tu manželku z čeho uplatnit. A jinak tebou zdůrazňované nastoupení na PN v ochranné lhůtě nemá na uplatnění slev žádný vliv, je fuk, zda byl na PN, na UP nebo třeba jen tak doma.

nikoulinka
autor
17. zář 2018

@j.a.n.i nam totiz znama tvrdi, ze musi mit, za dane obdobi, prijem ze zaměstnání alespon 90.000,-, jinak slevy uplatnit nemůže. Dle jejich slov, protoze e an nemocenske v ochranne lhute, se nemocenska neda pocitat jako prijem. Proto se prave tady ptám 🙂

anetka1701
17. zář 2018

@nikoulinka nevím jestli zrovna 90tisíc je ta částka, kde by se "to vyplatilo", nicméně pokud bude mít dostatek záloh na dani, určitě mu je vrátí minimálně v plné výši co odvedl. Narozdíl od daňového bonusu na dítě se sleva na manželku dává pouze z odvedené zálohy na dan, ale nejde do mínusu (pokud má někdo zálohu na dan 500 a má dítě, tak neplatí nic na dani a dostane ještě něco kolem 600 jako bonus)

j.a.n.i
17. zář 2018

@nikoulinka Nemocenská se pro vlastní daně nikdy nepočítá jako příjem... A jinak tu hranici si plete s hranicí pro uplatnění bonusu na dítě, tam je potřeba mít alespoň 73 200,- za rok. Slevu na poplatníka uplatňuje vždycky a slevu na manželku teoreticky taky, ale prakticky si ji neuplatní, neb nebude mít z čeho.

nikoulinka
autor
17. zář 2018

@j.a.n.i a ta hranice je prosim co? Hruby prijem? Odvod na dani?

j.a.n.i
17. zář 2018

@nikoulinka Hrubý příjem.

priefi
18. zář 2018

@nikoulinka ano muze, redukce by byla jen v pripade, ze byste meli svatbu behem roku 2018, jinak je narok na plnou slevu, pokud bude v roce 2018 zamestnan a bude odevzdavat danove priznani 😉 Ty ale nesmis presahnout prijem 68 tis

nikoulinka
autor
18. zář 2018

Holky, diky moc. Už to chápu :D

simona_33
18. zář 2018

@j.a.n.i ty jsi ucetni? pokud se v tom vyznas, mohla bych se vtirnout s dotazem na vedlejsi cinnost? mam od minuleho tydne zivnostak, jsem zamestnana na RD ale RP mi skoncil k 31. 8. v rijnu ke konci nastoupim na MD. Budu muset platit v uati a rijnu zalohu na pojisteni dle minimalniho VZ? Mate me ten RP. Moc diky

j.a.n.i
18. zář 2018

@simona_33 Tady se přiznám, že jistě nevím, měla bys mít vedlejší činnost z titulu zaměstnání, akorát jestli to platí i v případě, že z toho zaměstnání nemáš příjem...

simona_33
19. zář 2018

@j.a.n.i jo to si prave myslim ze ne, jelikoz jsem na ten rodicovske coz ne nahradni doba pojisteni a nemocenske poj za me proste nikdo neplati. no uvidime. ale diky.

leejlaa
30. led 2019

zdravím 🙂 rada bych se trochu vtirla s dotazem. Zjistila jsem, ze mi nebyla vyplácena sleva na dítě od září do prosince 2017. Jsem zaměstnána od září 2017 u jedné firmy. Lze ty peníze získat zpět, prostřednictvím dodatečného daň přiznání? Melo by to snad jit az tri roky zpětně. Poradil by někdo, jak se takové přiznání vyplní, a co je potřeba doložit?

nolies
30. led 2019

@leejlaa Ahoj, tu slevu ti zapomněl uplatnit zaměstnavatel nebo jsi zapomněla jim nahlásit dítě a podepsat "růžové přihlášení"?

nolies
30. led 2019

@leejlaa prohlášení

leejlaa
30. led 2019

Růžové prohlášení jsem určitě vyplnovala, ale jestli jsem tam uvedla dítě, to uz si nevzpomínám, je to rok a pul. Nikdo mi tenkrát neporadil, tyhle věci neovládám a prostě jsem to nevěděla

leejlaa
30. led 2019

ale pamatuju si, ze jsem nesla čestné prohlášení, ze otec slevu neuplatňuje, ale tez nevím, kdy, myslím, ze to bylo v únoru

nolies
30. led 2019

@leejlaa To už se týkalo roku 2018, pokud to bylo v únoru. A roční zúčtování dani za rok 2017 bylo provedeno?

simona_33
30. led 2019

@nolies proc by se to muselo tykat 2018? To cestne prohlaseni se dava k priznani, v unoru dela zuctovani dani zamestnavatel, tak myslim ze by to klidne mohlo byt vyplacene najednou ve vyplate.... Koukla bych se do pasky dubnove....

nolies
31. led 2019

@simona_33 Záleží co to bylo, jestli sleva na rok 2018 nebo zpětně 2017. Každopádně tak o tak bych to řešila přímo se zaměstnavatelem.

leejlaa
31. led 2019

Tak roční zúčtování daně bylo něco přes 1300,- a to mi vraceli za skolkovne ( stale se bavíme o r. 2017) ve výplatních páskách mam jen jednu slevu, a to na poplatníka, a to od září 2017 az do června 2018. Od července je tam uz i sleva na dítě ( měnil se název zaměstnavatele a tak jsme vyplňovali znovu i růžový papír, tam už vim, ze jsem tam něco zaskrtavala ohledně syna, a asi sem se teda trefila, kdyz další měsíc jsem uz slevu mela) Takže letošní daně by mi take mohli vrátit slevu na dítě za ten první půlrok

mataharyy
14. bře 2019

@leejlaa o slevu na dítě lze zažádat zpětně i za rok 2017

j.a.n.i
14. bře 2019

@mataharyy Jojo, jde, akorat uz si člověk musi podat danove priznani

mataharyy
14. bře 2019

@j.a.n.i To každopádně, ale lze to a pokud je to nějaká zajímavá částka, tak by byla škoda o ní přijít... Jen je potřeba si zjistit jestli vůbec vznikl nárok na výplatu bonus, za rok 2017 to bylo tuším kolem 68-70 tisíc...?