Kdo má povinnost kde ohlásit začátek/konec MD/RD na pojišťovnu?

liss_durman
27. pro 2019

Ahoj holky, dneska jsem narazila na zajímavou problematiku, bohužel se to týká mě, tak to asi budu muset řešit 😀 Jen nevím jak přesně. Pokusím se vysvětlit srozumitelně:
5/2010 - jsem nastoupila na čtyřletou rodičovskou s 1. dítětem (bez nároku na PPM, student).
10/2011 - začal mi prac. poměr na dobu určitou.
8/2013 - začal další prac. poměr na dobu určitou, do toho jsem otěhotněla, takže mě čekala MD.
7.6.2014 - nástup na MD (bohužel nevím délku rodičovské dovolené, asi jsem se nikde vysloveně písemně nedomlouvala, jelikož jsem měla v obou pracích smlouvy na určito a oba zamětnavatelé počítali s tím, že se vrátím po roce zpět, což se i stalo.
8/2015 - nástup do zaměstnání, smlouva na dobu neurčitou.
2/2016 - nástup do další práce, smlouva na dobu neurčitou.
Obě smlouvy mi stále trvají, do toho jsem ejště začala podnikat, takže jsem od 7/2018 vedená k tomu všemu jako OSVČ.

A teď ten problém: Dnes jsem koukala do přehledu u pojišťovny, kdo za mě platí pojištění, a tam mám dost podivné údaje.

Mám tam toto:

Do 8/2013 jsem byla vedena jako studentka.
Pak tam jsou nějaké ty smlouvy na dobu určitou, co už skončily.
Od 8/2013-současnost jsem vedena na RD. Což je samozřejmě blbost, která mi vrtá hlavou.
8/2015-současnost - jeden zaměstnavatel.
2/2016-současnost - druhý zaměstnavatel.
7/2018-současnost - OSVČ.

Já vůbec nevím, jak je to s tou RD. Chápala bych, že to spojili do jedné, protože ta první mi skončila 5/2014 a hned od 6/2014 jsem nastoupila na další MD.
Ale nevím, kdo to kde měl nahlásit nebo co s tím teď. Volala jsem na pojišťovnu a tam mi řekla paní, že vlastně neví, že to měl udělat zaměstnavatel, ale když to neudělal, tak si to mám vyřídit s ÚP. Ptala jsem se manžela (dělá ředitele školy a já jsem zaměstnaná ve školství) a on mi řekl, ať se na to vykašlu, že to není má starost, že je to problém zaměstnavatele. A hrozně se divil, že jsem se tím zabývala. No a já sama vlastně vůbec nevím, jak to je.
Rodičovská dovolená pro mě jakoby neexistovala, nikdo se po ní nepídil, navíc oba zaměstnavatelé za mě odvádí pojištění. A já jako OSVČ teď taky ještě doplácím. No takže pojišťovně teoreticky nic nedlužím, snad by si to měli nějak vykomunikovat se sociálkou, ale bůh ví... Že by se mi chtělo trávit dobrovolně nějaký den na ÚP to taky ne, ale ani nevím, na koho ze zaměstnavatelů udeřit, aby to dali do pořádku...
Nevíte náhodou někdo? 😀

simona_33
29. pro 2019

Tak já ti konkrétně neporadím, nikdy jsem na pojišťovnu nic nehlásila, co se týče RD /MD to opravdu obstará zamtel. Ale během RD určitě neodvádí zamtel pojištění, neplatí za tebe. Já jsem teď na RD a jsem taky OSVČ. To jsem nahlásila jako vedlejší činnost a mám ve vypise jsem OSVČ, i kdy jsem i na RD. Platím normálně zálohy, protože zamtel nic neplatí právě...

liss_durman
autor
3. led 2020

@simona_33 ahoj, diky za odpoved. Mne bylo prakticky hned jasne, ze mi asi nikdo neporadi. Budu muset vlitnout na sve zamestnavatele, ale z vysledku jsem takova trochu nejista 😂