Kolik utratíte za měsíc za jídlo? My 5000 Kč, je to málo?

lili1986
16. únor 2012

Ahoj
chci se zeptat kolik dva lídé jako my utratíte za měsíc za jídlo? My sice 5000kč ,ale pořád se mi zdá ,že to nestačí! Přítel ji za 10 a stěžuje si ,že nemá co jíst. Když nakoupím je schopný vyjíst celou ledničku najednou 😀 Nevím co mám kupovat až ho to zasytí.

drzticka81
26. lis 2016

me by fakt zajimalo, za co se utrati 15 tis mesicne.....chapu dietu (celiakii, abkm a jine)....ale jinak?

78marcela
26. lis 2016

Taky nechapu, za co takova palba..za tech pet sest tisic se da v pohode jist, kdyz nad tim clovek trochu premejsli.
Jde to u nas znat. Bydlime u babicky a tady jsem dostala velkou skolu, jak levne jist, jak vse spotrebovat, nic nevyhodit.
U nasich se utrati strasne moc. Lednicka nacpana k prasknuti, jen pro dva lidi a strasnou spoustu toho vyhodi. Utrati 12t mesicne (ale jsou v tom cigarety a alkohol, obojiho tam maji slusnou spotrebu)...
Mys babickou mame limit 5tisic. Pro dve dospele a 15mesicni dite. K tomu navic asi za tisic nakupuju pro malou jeji jidlo.
Takze ve trech 6t. Vcetne drogerky.
Kdyz srovnam s nasima, kteri maji ve dvou 12tisic..tak rocne uvali o 72tisic navic zbytecne...
Mne by tech penez bylo strasne lito. Za to by byly dve luxusni dovolene..za dva roky slusny auto...
Takze radsi setrim, nakuouju opravdu jen co se sni a nic navic.
@drzticka81

lenka5731
26. lis 2016

/nevim, proč mi nejde kliknout na "odpovedet"/

ani s celiakii apod nemusiš utratit takové částky ... já peču jen bezlepkové, lepkovou mouku doma roky nemám. Kdysi jsme utratili okolo 12 tis měsíčně, ale to jsem ve velkém jedla ořechová másla, ořechy, sušené ovoce a všechny možné raw hotové svačinky ....

78marcela
26. lis 2016

@lenka5731 taky to nefunguje, vypisuju to rucne.

Ja mela taky obdobi,kdy jsem rada experimentovala, chodila do restauraci, zkousela nova jidla..a desne to lezlo do penez.
Ted si taky asi jednou za mesic zajdu, ale jinak ne.
Radsi mam ted ty usetreny penize...
Notabene ted ani moc utracet nemuzu. A doufam,ze azbudu chodit do lrace a tech penez bude vic, ze mi tento zpusob setreni zustane😊

ojo
26. lis 2016

taky mě nejde odpovědět...

jj, tyhle sušená ovoce, ořechy apod. hlavně ty polotovary stojí děsnou pálku...např. ty instantní kaše pro mimina nebo příkrmy ve skleničce...děs...používala jsem jen ze začátku od cca 5.m do 7.měsíce a pak přesla na klasickou krupicovou....další si může člověk z poloviny vyrobit sám, my doma sušíme jablka, hrušky (křížaly), ořechy máme vlastní ze stromu a vedle soused má slušně plodící lísku a oříšky nechává nám...to je výhoda žití na venkově..
chápu rodinu žijící v bytě ve městě, kde si sotva vypěstuje nějakou bylinu na parapetu, že všechno musí kupovat...to leze pak do peněz, obzvlášť nějaké rádoby bio produkty...

chris_n
26. lis 2016

@ojo ja v nemecku žiju. Koupim dva druhy masa, jogurty, mléko, takové klasické nakupy. Zelenina, ovoce... a jsem cak cak na 70€

lenka5731
26. lis 2016

kdysi jsem si kupovala křížaly, za šílené peníze.... dnes mi to přijde skoro až vtipné. Letos jsem je dělala prakticky zadarmo, na plechy je rovnaly děti, ty jablka jsme mohli dostat už tenktát, stačilo o ně projevit zájem 🙂 Jenže dřív mě to prostě nenapadlo, přišlo mi to jako moc práce ....

Nasbírali jsme si ostružiny, z nich jsem udělala marmeládu, děti to jedí k ovesné kaši. Ovesná a jáhelná kaše jsou u nás hodně oblíbené, děti by je mohly denně. Na to nějakou domácí marmeládu, javorový nebo datlový sirup, kakao (ne granko), mák, máslo ... Jogurty kupuju půlkilové v Lidlu, ochutíme je doma, hotové mléčné výrobky kupuju jen opravdu výjimečně. Jíme docela často luštěniny.

ojo
26. lis 2016

@chris_n jenže tohle je nebe a dudy srovnávat tebe, co tam žije a musí kupovat vše a mě tady v čr...maso? tam ani náhodou, to je drahý jak prase oproti tady...ani zeleninu ani ovoce, mléko, jogurty...nic z tohoto tam nekupuju, nakupuju tam jen to, co je tam levnější než tady...

dandaa
26. lis 2016

Každý je se stravuje jinak.My bysme ani jeden nesnesli rozmrazené maso ,pečivo atd jedině max zeleninu/ovoce.Každý den máme každý minimálně 3 kusy ovoce ,zeleniny taktéž.Dvakrát za týden máme čerstvou rybu nebo mořské plody.Ja osobně miluju hovězí maso a za něj nechám dost peněz.Mléko jedině ze skla.Jogurty máme taky denně.Vařím jednou za den,jinak obědy máme oba po restauracích a svaciny si nosíme(ovoce,kolace,jogurty).Pro mě je priorita kvalitní jídlo a složení potravin.Kdyby prisla krize a bylo potřeba více šetřit tak vím kde ubrat.Zažila jsem v životě období kdy jsem neměla ani na jídlo a proto jsem ráda ze si teď můžu dát cokoliv na co mám chuť.Jídlo tedy zásadně nevyhazuji a vše se snažím spotrebovat.

78marcela
26. lis 2016

@lenka5731
Mne ty sirupy prisly strasne drahe, koukala jsem na ne v DM, kdyz jsem delala male spaldove susenky, nakonec jsem je nekoupila. Mas tip, kde je maji levnejsi?
Ja do kase jen davam ovoce, ale jim to ja, mala to okamzite plive. Pritom je to tak dobry..😊

ojo
26. lis 2016

jogurty také kupujeme jen čistě bílé, půlkilové a ochucujeme doma...např. svým bezovým medem, svojí marmeládou (dělám švestkovou, rybízovou, jahodovou, borůvkovou, rakytníkovou, jablka s plody bezu - ta je výborná), občas tam nasypeme ovecné vločky s pár našimi nasekanými oříšky....

drzticka81
26. lis 2016

Tak treba me hodne omezila ma zlucnikova dieta-najednou jsem nemohla spoustu veci 🙂)) a jelikoz ja varim, tak se to upravilo dle me -zadne hovezi, veprove...jen bile maso 🙂)) zadne koreni, majonezy, tatarky -jen bily jogurt, zadne pomazanecky, salatecky, chipsy, sladke 🙂)) proste neutracime za tzv. pozivatiny, pochutiny 🙂)) skoro zadna spotreba masla, tuku, oleje -minimalni 🙂)) voda, voda, voda 🙂))
nechodime po restauracich -vodu jsem si mohla dat doma, v nabidce zadne jidlo pro zlucnikare- a tak jsem si odvykla 🙂)) to udela hodne 🙂)) muzi delam krabickovou dietu -takze upecu zitny chleb, k tomu sunka, syr-nizkoprocentni, zelenina ke vsemu 🙂))

lenka5731
26. lis 2016

@78marcela ty sirupy jsou drahé ... datlový stojí okolo 75 Kč většinou (i když ted jsem ho viděla na Florenci v obchodě v odbavovací hale za 62 Kč, nechápu ....) a javorový se podle mě nejvíce vyplatí vlastní značka DM s 10% slevou, je totiž mnohem koncentrovanější, sladší než třeba zn. Alnatura a měl by tedy vydržet déle 🙂 Ale i tak je to cca 180 Kč za tu větší lahvičku. Vydrží nám docela dlouho, když ho dáváme jen na tu kaši a snažím se nepřeslazova, mám ho v lednici .... Někdo z těch sirupů i peče, ale já (už) ne. (na složení sirupů vidíš kolik obsahují sacharidů a jakou mají energetickou hodnotu, takže bych současně s cenou porovnávala i tohle, jsou tam fakt rozdíly)

zuzineckah
26. lis 2016

Chris ,drztička (nějde mi dát odpovědět) - já si taky klidně vykostím kuře sama, dělám to často, přijde mi to normalni, jsem tak naučená z domu 🙂 ale maso, stejně jako mléčné výrobky kupuji na farmě, kde je to predevsim o jine kvalite a velikosti, ale take jine cene. Ale z jednoho prsa bychom se opravdu nenajedli, syn má 3.5 roku a je v takovém vývinu, že klidně zblajzne polevku, celé stehno s rýži, kompot a za dvě hodiny prudi, že má hlad 😀
Dát mu rizoto z odrezky ze skeletu tak do pulhodiny loudi v lednici... nemluvě o tom, že manžel by to nejspíš bral taky jako předkrm 😂 u nás by to takhle prostě nešlo a není to o rozezranosti, jsme oba bývalí sportovci, stravovací návyky máme myslím hodně dobré a stejně tak vedeme i děti. Druhá věc jsou ryby a hovězí, jednou týdně minimálně radim oboje do jídelníčku a pokud tedy někdo za rybu nepovažuje pangasia nebo jiný hnusný prefabrikat, tak ta suma je opravdu nereálna.
A co se týče toho omezování, tak to opravdu neznám. Považovat za rozezranost dva jogurty?? Moje deti snedi denne 2 bežne,stejně tak sporadaji každý třeba 3 mandarinky, 2 jablka, nebo strapec hroznového vína, podle toho co zrovna máme...

lti
26. lis 2016

Vzdyt jogurty, zelenina i maso jsou v nemecku levne a lepsi vyber. Toto vse ram nakupuju. To same sunky a jine masne vyrobky.

chris_n
26. lis 2016

@ojo tim jsem chtela rict, ze 100 neni nic zavratne velkeho

chris_n
26. lis 2016

@lti zkus nakupovat bezny nakup se vsim vsudy v nemecku. fakt tydenni nakup cca 70 €. nejvic udela maso, ovo-zel

ojo
26. lis 2016

@danda a myslíš, že maso z restaurací je připavené z čerstvého? 😀 ale máš pravdu, je to o tom, jak se kdo stravuje a také jak kdo žije a je ochotný se trochu s tím popatlat...i ten kdo bydlí v bytě ve městě může vyrazit do lesa na borůvky a udělat si doma marmeládu, za pár korun a bez eček...když manžel doveze střelenénou zvěř, tak maso porcujeme a prostě ho musím ho do mrazáku, ale zvěřina, to je libůstka a máme ji za pakatel 🙂 hovězí je opravdu drahé, kort když se má kupovat někde opravdu kvalitní...to moc nekupuju, ale beru občas nějaké od kamarádů, které mají vlastní chovy...my jim zvěřinu, oni nám hovězí..
ale takové ryby nebo mořské plody, ty mě bohužel smrdí, nemůže je ani vařit natož jíst...o ty jsme ochuzeni, udělám max. tuňákovou pomazánku nebo těstoviny s tuňákem..tady na tom asi ušetříme dost...

ojo
26. lis 2016

@chris_n věřím ti, ale srovnávat s čr to nelze 🙂

dandaa
26. lis 2016

@ojo nemusím si něco myslet když vím ;) pohybuji se v okruhu lidí kteří mají restaurace a všem vozi denně čerstvé maso ,zeleninu .Marmelady moc nejime i když je doma dělám,stejně jako sirupy ,šťávy,susim bylinky.Letos mám spoustu produktů z levandule.Veškeré maso beru z českých farem a celkově se snažím podporovat české živnostníky.Upřímně jídlo je to poslední na čem opravdu šetřit nechci.

drzticka81
26. lis 2016

taky nejim ryby 🙂)) ale jinak muz je rybar, tak s jejich obstaravanim by nebyl problem ? 🙂)) no syn ma 4.5 a je to v jidle konzervativec, ji porad to stejne 🙂)) doma maso skoro neji, jen ve skolce-takze ja davam duraz predevsim na polivky, pak sni trochu prilohy 🙂)) z ovoce ji jen banan 🙂)neji namazane pecivo nicim) dcera je lepsi, ta sni radsi maso nez prilohu, sni vic ovoce 🙂)) dceri muzu dat na veceri normalne chleb namazany, syr, sunka 🙂)) ale proste jime min - na snidani upecenou buchtu, syn ma pak jidlo ve skolce, dcera dostane presnidavku, nejaky kus ovoce (kdyby zas jedla moc, nesnedla by obed), obed, na odpoledni svacinu ma zas ovoce, kus peciva nebo kukuricny chlebik, vecere tvarohacek, jogurt, nebo zbytek od obeda......ja to mam nejak podobne, akorat vecer mi staci krajic chleba se zerve 🙂)) jak uz jsem psala vyse, byla jsem docela omezena na vyberu ovoce a zeleniny a nekterych dalsich veci, navic jsem musela jist po troskach......hrozila mi celonocni kolika....ted je mi zas neustale nevolno (12 tyden)-takze zase od obeda skoro nic nejim.....🙂)))

78marcela
26. lis 2016

@dandaa
Kazdy ma priority nekde jinde. Ja se taky snazim zdrave a kvalitne. Ale nevidim nic zdraveho ani kvalitniho na zelenine v zime vypestovane kdovijak a napustene kdovi cim. To radeji mrazenou, vypestovanou v sezone. Je levnejsi a kvalitnejsi.
Myskim, ze i kvalitne se da jist za rozumny peniz,pokud clovek o tom trochu premysli.

shine2015
26. lis 2016

Holky me prijde trochu na hlavu predhanet se v tom kolik usetrim na jidle....nezlobte se za me na to...
A pokud nekdo naopak utrati 15tis tak mu to preji....

Nas je 5 a nakupy mame taky rozhodne vic nez za 5tis mesicne...dva dospeli plus deti 5,4 a 1rok...nejmladsi sni nekdy klidne cele kureci prso sam...neumim si predstavit pro nas prl vsechny....i kdyz ja maso moc nemusim..
Jinak presne - jogurty,zelenina,ovoce je zaklad...sunka,syr,pecivo...deti si obcas neco vymysli..ryby...hovezi...

Pokud je nekdo nucen setrit tak to chapu a myslim ze je to tezke...

My tedy jidlo nepocitame...abych kazdy mesic schovavala uctenky atp. Cca 1x za 5 dnu vetsi nakup v kauflandu tescu apod za +-1800kc plus 1x za 2-3dny pecivo a drobnosti. Je v tom i kosmetika a drogerka vyjma meho samponu a kondicioneru.

Takze taky se tady trochu zamyslim az mam vycitky kdyz nekdo vyzije s 5ti tis....a my ne....ale kdybychom museli co by se dalo delat.....

astyna
26. lis 2016

Má máma ráda vzpomíná, jak do 40 let nikdy nekupovala zeleninu, ovoce ani maso. Vše dostávali od rodičů. To se pak mohlo jezdit 3x ročně na dovču 😀 a k tomu každý rok nové lyže... Já jsem zastánce kvality, ale taky přemýšlím. Nač budu kupovat kuře po "částech", když celé vyjde nejlépe + mám ještě na polévku. Schovávám všechny odřezky ze zeleniny, kterou připravuju synovi, z toho dělám zeleninovou polévku zase pro celou rodinu. U pečiva také přemýšlím, nezkonzumované pomelu na strouhanku.

Nevím, kolik utratíme, to platí manžel, ale já se snažím zužitkovat vše. Zase nejsem zastánce nárazových slev - nebudu kupovat 10x máslo za 20 Kč, to si raději koupím, když potřebuju a vlastně ušetřím a nespadnu do toho "slevového" kolotoče.

lenka5731
26. lis 2016

@shine2015 ja to vubec nevnimam jako nějaké předhánění se a trumfování, spíš jako výměnu názorů a zkušeností. Řada názorů může být pro někoho inspirativní. Každý má podmínky úplně jiné, tak se to stejně porovnávat nedá.

My se snažíme jíst levně, ale přiměřeně kvalitně (pokud se to dá říct o jídle ze supermarketu). Trhy mám docela z ruky a když jsem koukala na ceny jogurtů a masa v "bučícím" autě, tak mě úplně přešla chuť. Přiznám se, že tolik za to prostě nedám. Proto se snažím raději to maso i jogurty omezit (ani jedno nepovažuji za extra zdravé). Na druhou stranu, moje blízká kamarádka si kupuje jogurt "od mlékaře", zakládá si na tom, ale když jsem viděla složení toho jogurtu, tak jsem se málem vyvrátila. ☹ Šrob, glukózový sirup, atd.

lenka5731
26. lis 2016

@astyna do slevového kolotoče určitě nespadneš, když si koupíš 10 másel, těžko to máslo budeš jíst na chuť jen tak... nebezpečné je podle mě spíš kupovat různé pochutiny typu čokoláda, šunka ... to se spotřebuje ve větším množství mnohem snáz

pajinka_mil
26. lis 2016

U nás doma jíme takovou Paleo fitness stravu na velké svaly a hezká těla :D :D (jo vím, že to zní blbě, pokus o vtip) a to je potom pálka jako prase.. teď když jsem těhu utratíme mnohem méně, protože teď necvičím, ale brzo se k tomu vrátím... absolutně chápu obě strany - lidi co utratí 4tis i ty co utratí 15tis, protože to je úplně jiné složení stravy..
Některé holky mají štěstí a mají krásné tělo, i když jí především rohlíky těstoviny a tak, ale já mezi ně fakt nepatřím :D když člověk vynechá všechny přílohy, pečivo a tyhle jednoduché a objemné sacharidy a místo toho všechno nahrazuje zeleninou, tak se ty ceny za stravu hodně lehce vyhoupnou nahoru... a jíst třeba 150g bílkovin denně je pekelně drahé, protože v libovém mase je třeba 30-40g bílkovin na 100g, ve vejcích kolem 12g, v mléčných výrobcích už jen kolem 4g... takže když chce člověk jíst velký objem nutričně bohatého jídla, ale zároveň malý příjem kalorií, nejde to jinak než draze.. Taky jde samozřejmě o kvalitu a čerstvost jídla.

Momentálně utratíme 12tis, ale před těhu to bylo klidně kolem 17tis... je to hrozně moc, ale je to jen o prioritách... nás baví sportovat a chceme vypadat dobře, ale nevadí nám, že nepojedeme na exotickou dovolenou, nebo že budeme mít Ford a ne Volvo. Když jsem byla student, chtěla jsem cestovat a užívat si a za jídlo jsem utrácela minimum (ale taky podle toho vypadalo moje tělo).
Jak už tady někdo psal předtím, kdyby přišla krize, víme jasně kde ušetřit, ale pokud to jde, chceme žít kvalitně.

lenka5731
26. lis 2016

Mmch holky, prosím radu, z jakého masa děláte dobrý hovězí steak? Jaký druh koupit, kde a za kolik? A myslíte, že tomu mražení hodně ublíží?

78marcela
26. lis 2016

@shine2015
To neni o predhaneni se..jato beru jako inspiraci, jako moznost usetreni pro toho,kdo usetrit chce.
Tyhlediskuze me pred casem hodne nabudily na to,prehodnotit kompletne svuj jidelnicek. Takze ja jsemza ne rada.
Myslim, ze tu nikdo nic nikomu nevnucuje...proste piseme,jak to delame. A kdo chce, at siztoho neco vezme,kdo nechce, at necte.
Mne to fakt pomohlo ajsem rada, protoze jsem driv za jidlo jen pro sebe utratila 12tisic. Restaurace, hotovky apod. Jsem rada, ze jsemse naucila setrit protoze dnes z rodicaku by to absolutne neslo

78marcela
26. lis 2016

@lenka5731 a diky za tip, asi teda zkusim ten javorovy, je to palka,alepokud se osvedci a dlouho vydrzi..