Měsíční/denní rozpočet na jídlo na rodinu

kateholloman
28. kvě 2017

Ahoj maminky,
jestli jste ochotne se o tuto informaci podelit,
jaky je vas mesicni rozpocet na jidlo na vasi rodinu?
Nas cil je 4000,- za jidlo na 4-clennou rodinu.
To je tedy cca 133,- na den.

Jak jste na tom vy?

baris
31. kvě 2017

stále to tady pročítám - ve snaze najít tipy jak ušetřit - a jsem čím dál tím více přesvědčená, že ty částky okolo 4-6 tisíc měsíčně za jídlo dokáže utratit jen ten, kdo:
- má vlastní zdroj zeleniny, ovoce, vajíček a nejlépe i masa
- nikdo v rodině nemá zdravotní problém (dodržování diety)
- nikdo nemá fyzicky namáhavou práci. Strejda pracoval jako horník a po práci pracoval na baráku. Na snídani snědl 10 rohlíků s půlkou vysočiny, na oběd celý knedlík s celou sekanou a zelím..... A byl hubený lak lunt. Jen měl obrovský výdej energie.
- a asi i prostory, protože opravdu nevím, kde bych v našem bytě skladovala ty zásoby potravin.

A jak píše např. @kacenka1111 - i tak obyčejné jídlo jako jsou palačinky se může někomu hooodně prodražit. Mě se to kvůli histaminové dietě pro dcery taky setsakramentsky prodražuje. Manžel jídlo bez masa nepovažuje za jídlo ...

kacenka1111
31. kvě 2017

@baris přesně k tomu jsem došla i já, navíc luštěniny stokrát jinak a pořád mi prostě nikdo jíst nebude, zkoušela jsem... Pominul li děti, které bývají občas vybíravé, manžel.svari 12 hodin denne, o víkendech má brigádu v lese, dřevo, tak ten ač má rád čočku, fakt mi nebude jíst čočkový salat..Čočku s cibulí apod...A to má rád třeba rizoto...Ale.maso prostě potřebuje...pominu-li colu, kterou si občas koupi když je super akce, aby si jakože dopřál (do hospy nechodíme, pivo domu nekupujeme), tak jsme min na deseti...Plus kosmetika, ale to fakt nekupuji biodermu apod. Nemáme nic vlastního ani od jiných. Dvakrát jsme dostali domácí marmeládu, ale zas třeba černý rybíz a to nemůže malý, stejně se musí koupit např malina, 60,- jen to hvizdne...Prostě Masákr...U nás se sešlo všechno co jsi vypsala. Alergie, bez jídla od ostatních či vypěstované, manuálně pracující manžel. Darda a sestrim jak můžu.

hrasek15
31. kvě 2017

@letadlo13 ano, snažila jsem se s ní domluvit, aby ty sladkosti nekupovala, že to stejně nejí a nám se to doma hromadí. Že je lepší to ovoce nebo jogurt, že to si dá k svačině spíš než tabulku čokolády. Ne, ona mu to chce dát, vždyť je to dítě, tak ať si užije, ona se tak dobře neměla, čokoládu neznala atd... A kdyby to nesnědl, tak máme aspoň něco pro návštěvu👍 tak jsem to vzdala, ze slušnosti poděkuji, strčím to do šuplíku a jednou za čas to proberu, prošlé sušenky vyházím nebo ty trochu lepší vezmu sestře pro slepice, ať se těm veteránkám vleje cukr do žil😂

baris
31. kvě 2017

@kacenka1111 taky se nemohu bez drogérie dostat pod 10.tisíc. Holky nesmí luštěniny, většinu ovoce i zeleniny. A to co mohou - stejně polovinu nejí, protože jim nechutná 😒, takže nevím, jak to stáhnout dolů.

A drogérie je pálka sama o sobě - já mám na polovinu věcí z drogérky alergii, holky jsou i atopici, takže mažu, mažu a mažu.

A také nic domácího nestáváme. Jo - dostala jsem domácí marmeládu, ale to holky nesmí.

hanyas
31. kvě 2017

Holky, klobouk dolů. My jsme dva, vajíčka máme svoje, maso většinou taky a stejně "prožereme" 6 000,- měsíčně. A to chodíme oba na obědy v práci. Přitom nakupuju strašně moc ve slevách, ale snažím se kupovat kvalitní věci (šunky s vysokým obsahem masa, celozrnné pečivo, mouky,...).
Máte můj upřímný obdiv...

maagda
31. kvě 2017

@kacenka1111 dobře ale to že máte nějaké omezení je něco jiného, to je strašně nákladné a pak je jasné, že ty finance prostě letí ale tady paní mluví o lidech bez omezení .@baris Jinak to že někdo sní 10 rohlíku, celou sekanou, celou šišku je fakt masakr. My jsme hodně pracující. Sice já za počítačem ale manžel má namáhavou práci kde dělá fyzicky ale i hlavou. Přijedeme z práce a opravujeme už 2 roky rodinný dům kde každé patro má 180m2 což je masakr, když si to děláme hlavně sami. K tomu máme pozemek okolo domu, ještě jednu velkou zahradu, pole, sad. Vše se musí udržovat, pomáháme ještě manželovým rodičům, kteří mají na starost 2 domy, hromadu pole, do toho včely. Do 3 baráku děláme dřevo taky docela makačka. Teď začal ještě brácha stavět barák, který taky staví sám takže manžel a všichni pořád ještě tam. Takže můžu říct že prostě záhul, do toho se snažíme ještě sportovat tennis, in-line brusle, kolo, tůry ale opravdu toho tolik nesníme. Máme jednu knedly pro 8 lidí. Je taky rozdíl jestli člověk jí normálně a nebo sní za 10 lidí, což je jako mazec. U nás chlapy nejsou žádné chudinky, jsou to pořádní chlapci ale tím nemyslím že jsou tlustí to nejsou. Ale i tak nesnědí jak celá rodina. Nás bylo 6 a nesnědli jsme tolik co váš strejda. To je už nezlobte se na mě ale rozežranost aspoň z mého pohledu.

kacenka1111
31. kvě 2017

@baris přesne..Co já už vyzkoušela kosmetiky pro sebe a děti a všechno letělo do koše po jednom použití a nebyly to levné věci...Kosmetika je asi nejvíc...A léky...atd...

Jak bylo shrnuto, šetřit může pouze ten, kdo nemá žádné omezení. Teda setrit může každý😁 ale nízké částky co tu padly jsou opravdu jen bez zatížení.

Kazdopadne, i bez zatížení.by mi čočku stokrát jinak celý týden prostě nikdo nejedl, nehledě na to, že těstoviny s kečupem jako fakt ne. Neříkám na chalupě, kdy se jde radši do lesa, ale omáčka levná na ty těstoviny a za pár minut se dá i bez kečupu.

baris
31. kvě 2017

@maagda já Vám to neberu. Strejda fáral v dole, postavil si sám barák. Já netvrdím, že je to normální, ale snědl toho tolik a to byl hubený. Když dostavěl barák a pak už nedělal horníka samozřejmě tolik toho už nejedl a snědl toho tolik co ostatní. Nezapomeňte, že každý má jiný metabolismus a jiné trávení. Na základce jsem měla kamarádku, kterou jsem podezřívala, že má určitě tasemnici 🙂 - byla vychrtlá a kolik a toho snědla ...

maagda
31. kvě 2017

@baris to je jasné, kvůli tomu jsem taky předtím v komentáři psala že my máme s manželem 4000 na jídlo úplně bez problémů a to ještě chodíme na večeři 2x za měsíc a na nějaké a chvilku posedět na vínko a pivko. Ale že je to těžké určovat protože každý sní jinak. Já jím třeba porce jak malé dítě. Nepotřebuji moc, manžel jí normálně tím pádem vyjdeme dobře i s kvalitním jídlem. Ale někdo prostě toho sní víc a pak může každý radit co má on. Je to těžké, nejlepší je si prostě jeden měsíc sednout a oddělávat účtenky za co utrácel a pak se mrknou jestli to jde někde ušetřit. Třeba nekupovat domů piva, to kupujeme jen když jsou narozeniny nebo se griluje jinak ne, nekupovat balené vody existují jiné možnosti, nekupovat sladkosti, je spousta věcí, na kterých se dá ušetřit a pak člověk ty peníze raději může dát do kvalitnějších potravin a dojde na to, že nemusí jíst měsíc jen čočku a těstoviny s kečupem 😀 jak už tu mnohokrát padlo. Nestává se mi, že by se mi za měsíc opakuje stejné jídlo když to třeba není rizoto. Můj manžel není vybíraví a spokojí se se vším a ještě mi říká nech nedělám pořád maso a raději těstovinový salát. A pak mám problém spotřebovat maso tak musíme zvát někoho na oběd v neděli aby

zuzineckah
31. kvě 2017

@maagda jednu knedlu pro 8 lidí??? Nespletla si se?? To teda je podle mě zase opačný extrém, obzvlášť pokud jsou mezi těmi 8 lidmi muži (nedejbože pracující). Já sama sním 2, většinou 3 kousky knedle ke guláši/svíčkové a pod. a nejsem rozhodně přejedená, manžel dá 4-5, jak kdy. A to je půl knedle v háji. Když započtu děti (15 letá a 4 letý, mimino to ještě nejí 😀), tak většinou jedna nestačí. Takže 1 pro osm lidí, to se mi opravdu nechce věřit. Jíte jak vrabci.

maagda
31. kvě 2017

@zuzineckah no jedna velká knedle. Teď jde zas o to jaké máte knedle. Když je domácí menší tak to opravdu jedna nestačí ale my kupujeme velkou knedli domácí výroby a z té se nakráje 20 knedlíků. Já sním max 1, mamka 2 manžel max 3 to samé můj taťka. To máme 9 knedlíků pro 4 lidi. Vždy mají před hlavním chodem polévku, takže nikdy nezvládnou sníst 5 kousků. Ne že by jsme jim nedopřáli kdyby snědli i víc tak se bude kupovat nebo dělat víc ale takto to nemá cenu aby pak ležela v lednici a vyhazovala se slepicím. Pokud jsme na jídlo jen já s manželem tak knedlu ani nepoužívám já je moc nejím a manžel je nevyhledává. Jde o to jaký je člověk jedlík.

maagda
31. kvě 2017

@zuzineckah Říkám každý to má s jídlem jinak a nejde posuzovat. Nebojte naši chlapi nejsou hladový ale prostě toho jen tolik nesní.

zuzineckah
31. kvě 2017

@maagda njn, vždyť jo, nechci paušalizovat, jasně, nejsme všichni stejní, ale objektivně musíte uznat, že jste zase ten opačný extrém 😁
Knedlík kupuji taky domácí, taky z něj nakrájím cca těch 20 kousků, ale aby to stačilo pro 8 lidí?? To je 2,5 knedlíku na jednoho, což teda si opravdu nedovedu představit, to sní náš 4 letý syn😂
Každopádně to máte super, když jíte takhle málo. To je pak ta útrata za jídlo adekvátní a šetří se na tom hezky 👍🏼

maagda
31. kvě 2017

@zuzineckah Jj taky když jsme byli menší jsem toho snědli víc ale teď to nějak nepotřebujeme. Když se jí pravidelně a vydatně tak ani není potřeba moc velkých porcí. Ale někdo jí vydatně, pravidelně a i tak se toho sní prostě moc. Taky když byl brácha ve v pubertě snědl půlku chleba sám to jo 😀

zuzineckah
31. kvě 2017

@maagda no právě, třeba my se stravujeme poměrně zdravě si myslím, žádné mega porce nevedeme, jíme i očima, takže si dávám záležet i na tom jak jídlo vypadá, což už samo o sobě vylučuje nějaké zaplácané talíře 😁 Manžel běžně snídá cereálie s jogurtem, pak si koupí většinou na svačinu ovoce, nebo čerstvou šťávu, oběd má vždycky polívku a druhé jídlo, je hodně vybíravý, nenají se jen tak někde i za cenu dražšího jídla, takže obvykle jsou to podniky, kde nehrozí svíčková s šesti 😀 Pak si dá zase nějakou lehkou sváču a doma k večeři dělám většinou saláty (dnes třeba Caesar), maso s rýží, nějaké lehčí pomazánky s tmavým pečivem, ryby... prostě tak, aby se z toho dalo usnout 😀 Na druhé straně vůbec nejí uzeniny, nebo jen zcela výjimečně, když koupím domácí od farmáře/uzenáře, který nám vozí i mléčné výrobky a ovozel. Osobně si myslím, že na chlapa má dobré stravovací návyky, akorát že prostě maso potřebuje a 3 knedle k obědu jsou málo i když je polévka no...

kacenka1111
31. kvě 2017

Je o fakt koukám hodne indivindi. Někdo je schopny/musí jíst čočku a těstoviny s kečupem, někdo zad musí mít k veceri kaviár. Někdo má alergie, někdo ne. Někdo si přesně slichtu na talíř a někdo si to hezky názdobi. Kazdopadne šetřit je dobrý a dá se vsude, jen mi přijde nesmyslný řešit castky, do které se kdo vejde. Hele, Mana měla minulé čtyřku, tak.ja to.trumfnu na 3500. Budeme jíst cockuuuu😁 pardon, uspavam, tak jsem lehce naslapnuta🙊🙈😁

maagda
31. kvě 2017

@zuzineckah Jj taky se s tím musím vyhrát aby to chutnalo 😀. My teda dost ušetříme protože si obědy bereme ve školní jídelně a ta jedna porce ale podotýkám že je vážně velká stačí pro nás oba a oběd vyjde na 50 Kč a vaří překvapivě dobře. Předtím manžel chodil v práci ale prý se to nedalo jít a já jsem si vozila jídlo z domu, protože klasickou porci nesním tak se mi nechtělo dávat tolik peněz zbytečně. Tak jsme se dohodli takto a kdyby bylo něco co by nám nestačilo tak přiobjednáme. Ale bereme druhý měsíc a ještě jsme se s ničím nesetkali jen s řízkem to dávají jeden ale to mě nevadí ten já nejím 😀. Doufám že až budeme mít děti, že budou jít jak my a ne za 3 😀 ( to si dělám jen legraci, hladového bych nikoho nenechala) i nám kdyby to nestačilo tak se najíme víc. My teda uzeniny musíme kupovat to teda manžel musí mít alespoň 4x do týdne ke snídani s rohlíkem ale teda jen s vysokým obsahem masa. Já mám jednoduché každý den ke snídani jogurt nebo ovesné vločky, oběd je jasný a k večeři jak kdy. Těstoviny s krevetami, italské rizoto, saláty, grilovaná zelenina s nějakým masem, občas i studená když jsem opravdu úplně grogy a nebe se postará manžílek a ten umí jen míchané vajíčka tak na tom si taky frčíme když nestíhám a včera se ještě naučil pečené brambory 😀

katerina20
31. kvě 2017

My jsme teda jen dva,jsme spolu 3.mesic a dáme jen za jídlo 4000-5000 Kč..Vařím tak jak mi práce dovolí ale minimálně dvakrát týdně s tím že vždycky alespoň na dva dny. Teď se mi teda povedlo že jsem dělala guláš a nějak je ho hodně takže ho máme k obědu i k večeři už 4.den 😀 Chodím nakupovat denně pečivo a uzeniny pritelovo do práce a sobě ke snídani jogurty občas sladké pečivo je to jak kdy.. Mam k dispozici 2500 ve stravenkach takže ty pouziju jako první,maso jezdíme kupovat spolu cca 1x za 14 dní. Teď od června to bude zase lepší protože stravenky ve stejné hodnotě budu mít já a budu se snažit aby jsme nic víc nemuseli dávat z peněz..Ne že by jsme neměli ale šetříme na rekonstrukci obyvaku a já poletím v srpnu na dovcu kterou mám zaplacenou jen z půlky..Přítel byl dlouho sám takže se mu to co se dá za jídlo zda hodně ale začala jsem si to schválně psát a když na to koukal tak už mu to hrozný nepřijde..S bývalým nás jídlo stalo i 8000 ale to byl člověk který nic jiného než maso nejedl..

katerina20
31. kvě 2017

A zapomněla jsem dodat že nemám vlastní zdroje a denně kupuju i zeleninu a pár kousků ovoce..🙂

marketa11112
31. kvě 2017

@maagda ty jo, my velky knedlik zblajzneme ve trech k veceri..tedy manzel , ja a dvou a pul lety syn...i prcek sni 3-4 platky knedliku..a pruhledne fakt nekrajime, spis naopak. Kdyz delam doma 4 mensi knedliky z jedne varky , snime dva....jsme fakt nenazrani, no...jinak u nas jsou tri hlavni jidla, manzel vynecha jen obed, kdyz je v praci, ale vetsinou si bud nese jidlo z domova nebo si koupi za stravenku.....no a pak syn nema dve svacinky, ale asi ctyri...🙂 ..ji hodne, je vysoky, uz ted stihly a ma siroka raminka..nas tatka ma 202 cm, tak bude po nem..ja jsem mrnava, ale dost jsem sportovala a mam vic svalove hmoty, telo asi proto dost spotrebuje a je zvykle na vetsi prisun zivin....jedeme v ovoci, jogurtech, tvarozich , pydincich na svaciny, k snidanim pecu, obedy a vecere mame vetsinou teple...obcas vecu studenou nebo z grilu...vim, ze jime vic nez bezne domacnosti...jsem zvedava az se narodi dcerka...nemit zahradku, tak jsme urcite jeste na vyssi cene. Ale ted i s drogerii, plenkama, sunarem jsme na 7-8 000 a vzhledem k nasi spotrebe jidla mi to neprijde nijak hrozne...jinak huste polevky delame je casto k veceri..ale u nas i ve vyvaru s nudlema, zeleninou, masem a nokama stoji lzice...dobre se to pak ji malemu synovi...jime hodne zeleninu hlavne ze zahradky...to jo...nemam rada kupovanou, kvuli chuti...pres leto si ji fakt uzivame ve velkem..
Pokud ji rodina malo, tak chapu i to usetreni a dostani se za jidlo na 4000 . my jsme schopni nasi castku sundat o 1000-1500 pokud nebudeme kupovat dobrutky, pripadne o par stovek , kdyby uz se nebrali plenky..a jsme zase jinde, ze...a to by zustala klidne i velka spotreba jidla...takze pokud jsou nejake vlastni zdroje, tak u takovych rodin i 4000 za jidlo chapu...+ drogerie cca 1000 za mesic .......u nas se v kuse pere, ja i manzel mame dlouhe vlady..takze velkou spotrebu samponu.....kupuji tablety do mycky, nic jineho nez jar na nadobi k nam nesmi, ocet, neco na podlahu, cistic na sklokeramiku, wc, detsky gel na myti obcas, houbicky, ziletky........proste co je potreba, vzdy vse ve velkem v akci...

letadlo13
31. kvě 2017

@lulii kupovali jsme Valašské, ale i většina jogurtů, co jsou kolem 3% tuku bývají dobré, stačí přečíst složení. I lidlovské a alberťácké cca 3% bílé jogurty jsou v pohodě. A jsou i zdravější než škrobové.
@kacenka1111 tak alergie jsou jinde, my zase nemůžeme nic se ztuženým tukem, nedej bože palmovým, to je nám taky špatně, takže margaríny a levné cukrovinky nekupujem. Aspoň nejíme svinstava 😉 a maso taky nejíme, ale spíš proto, že nám prostě nechutná.

makynaeliska
1. čer 2017

@zuzineckah holka k. Tem knedlikum, u nas se prodavaj knedliky obrovsky, ale jeden knedlik mam. Pro. 4lidi na den... Kdyz si vezmu ze manzel sni 7knedliku,ja klidne 4-5,bracha taky 7 a Eliska 2 knedlik je v prdeli 😂

ange_de_la_morte
1. čer 2017

Když to tu tak pročítám, tak zjišťuji že je obrovský rozdíl i v množství jídla ( nejen ve výběru). Je skutečně rozdíl jestli chlap pracuje v kanceláři a k snídani si dá jogurt a 2 rohlíky, nebo maká rukama a na snídani jsou mu 2 jogurty s 5 rohlíky málo. Takže holky co máte nízké výdaje, přiznejte - kolik toho vaši drazí muži sní ? 🙂 🙂

Můj manžel je voják a fyzický výdej má fakt značný - k snídani běžně sní 3 celé plně obložené fitness bagety , velkou sklenici smoothies a jeden velký bílý jogurt .... když peču domácí pizzu tak manžel povečeří celý plech apod .... Takže kdo to má doma podobně ? 😀 😀

maagda
1. čer 2017

@makynaeliska njn každý to má jinak někdo sní hodně a někdo zas málo. Je to člověk od člověka.
@marketa11112 Taky nedávám průhledné knedlíky 😀 to já bych ráda dopřála klidně i víc, jen prostě to nesníme no. Ale když jsi psala kolik toho pojíte tak to taky neutratíte za jídlo takovou hrůzu a hlavně věci pro prcka stojí kopu penízků to je jasné. To když vidím jak na dětech rýžují penízky tak si říkám že to není ani možné ale zas člověk jim nechce dávat žádný bordel tak si to radši zaplatí.

garlic
1. čer 2017

@ange_de_la_morte nemyslím si, že toho sníme úplně málo (obzvlášť já), ale co jsi napsala, že tvůj manžel snídá bychom měli celá rodina a ještě bychom mohli pozvat sousedy 😅😅

makynaeliska
1. čer 2017

@maagda ja jsem to vubec nemyslela zle, jen mam doma asi pazravce 😂

maagda
1. čer 2017

@ange_de_la_morte Mám manžela, který za den vydá kopu energie a i tak mu dám do práce (snídá tam) 2 rohlíky se salámem nebo domácí pomazánkou prostě víc ale než 2 rohlíky nesní nikdy, k tomu zeleninu, nabalím nějaké ovoce to každý den a občas něco dobrého, přijede domů někdy sní misku polévky no a pak si dá k večeři (zeleninový salát s masem, těstoviny, nebo když je studená večeře tak 2 míchané vajíčka, nebo 2 rohlíky s něčím občas si přihodí cereálie ale to jen tehdy když ho večer honí mlsná) a během dne ještě ale doma uchytne nějaké ovoce na tom si jedeme 😀 prostě nejsme žádní jedlíci

makynaeliska
1. čer 2017

@ange_de_la_morte jaaaaaa😂

garlic
1. čer 2017

@baris já si myslím, že to co píšeš je jen výmluva. Kdo totiž chce, ten si to zařídí, udělá, vymyslí. Pokud není 12 hodin denne v práci, pak chápu, že na to nemá energii a koupí bez rozmyslu to, co mu přijde jako první pod ruku bez ohledu na cenu. Pokud má někdo třeba tu zmíněnou bezlepkovou dietu, tak si palačinky nebude dělat jako levné jídlo, ale zaměří se na přirozeně bezlepková jídla. Jen to chce přizpůsobit se a fakt hlavně myslet. Tím ani tak nemyslím tebe konkrétně, protože mít pro dvě děti tu dietu, co máš ty je obrovský problém. Větší než bezlepková nebo bezlakt=ozová bych řekla.

maagda
1. čer 2017

@makynaeliska Já vím že ne 🙂 ale stejně je zajímavé vidět kdo jak žije. Já když vidím lednici manželovi mamky tak přemýšlím pro koho nakupuje když jsou jen 2 protože lednice praská ve švech 😀 ale k nám když došel brácha do lednice a viděl co tam máme tak se ptal jestli ojídáme rohy zdí 😀 ale svoje jogurty nevystavuji ty mám v šuplíku a to jich sním 5 za týden občas zaměním za ovesné vločky 😀 no a manžel tam má vždy kvalitní salámy, párky. Jsou tam různé sýry. No a v další šuplík je plný zeleniny. Tak jsme řekla, že máme hromadu jídla jen ho mám maskované po šuplících 😀