Měsíční/denní rozpočet na jídlo na rodinu

kateholloman
28. kvě 2017

Ahoj maminky,
jestli jste ochotne se o tuto informaci podelit,
jaky je vas mesicni rozpocet na jidlo na vasi rodinu?
Nas cil je 4000,- za jidlo na 4-clennou rodinu.
To je tedy cca 133,- na den.

Jak jste na tom vy?

maagda
30. kvě 2017

My jsme s manželem sami dva. Ze začátku jsme jezdili jednou za měsíc na velký nákup kde jsme nechali 1000 - 1500 podle toho jestli se kupoval prášek, tablety do myčky atd... teď jsem začala praktikovat spíše nákup jen u nás v obchodě a je pravda, že utratím mnohem míň. V sobotu nakupuji max 400 a to už musíme mít opravdu prázdnou lednici 😀. Přes týden většinou jdu jen na zeleninu a ovoce přes léto máme svoje. Takže v týdnu za nákup max 200. Obědy si bráváme u nás ve školní jídelně, kde máme jeden oběd pro 2 protože jsou velké porce takže nás vyjde denně oběd pro 2 na 50 Kč, ke snídani já kvalitní jogurt nebo ovesné vločky s ovocem nebo ořechy, manžel 2 rohlíky. Mezi tím svačinka ovoce a manžel něco sladkého. K večeři podle chuti někdy teplá a někdy studená ale snažíme se vyváženě. Jíme zdravě ale nejsme velcí jedlíci. Když přijde výplata tak vyberu 4 tisíce a myslím že to ani za jídlo všechno neutratíme, máme v tom i večeři v restauraci aspoň 2x za měsíc a nějaké návštěvy na pivku hlavně teď v létě. Je pravda že maso moc přes rok nekupuji. Od manželových rodičů dostaneme polovinu prasete když mají zabijačku, u sestry si koupím hovězí, krůtí dostaneme od manželovi babičky, která je chová doma takže občas jen to kuřecí. Přes léto máme svou zeleniny, brambory, ovoce na tom se hodně ušetří, vajíčka. Je pravda, že neutrácíme za balené vody, pijeme domácí přefiltrovanou vodu max kvalitní sirup a i ten si v létě udělám sama z bezinek. Je těžko radit, každý toho sní jiné množství a hlavně jiné jídlo. My neutratíme skoro nic za ryby, já ryby nejím a manžel jen kapra.. Ale určitě si myslím že nějak vyjít jde z těch peněz. Upečte si občas domácí pečivo to hodně ušetří, domácí buchty, pomazánky. Je těžké ale říkat kolik kdo utratí, protože my nekupujeme vlašák ani žádné takové saláty v obchodě a raději si udělám doma. Je toho víc a vyjde to levněji. Třeba domácí vlašák cca když přeženu 80 Kč pro klidně 7 osob. v obchodě 15dkg za 35,- jde o to si to nějak nastavit. Hlavně ty potraviny nezaberou ani moc času na výrobu. Upečte domácí vánočku a k tomu domácí marmeládu. Je to levné jídlo. Ke snídani nebo ke svačině super. Vařit čočku, hrách, fazulu, zapečené těstoviny, brambory je spoustu levných a dobrých receptů jen člověk musí zapřemýšlet. Manželovi třeba nevadí jít 2 dny stejné jídlo a když mu uvařím rizoto tak ho klidně bude i týden. A to není drahé jídlo takže vždy když zůstane vařené nebo pečené maso tak dělám rizoto a manžel je nejspokojenější 😀. Ale neztrácejte hlavu, všechno jde 🙂

maagda
30. kvě 2017

@malarenatka34 Ty těstoviny se sýrem taky neberu a čočku proč ne jednou za čas. Můj muž mě přemlouvá nech alespon 1x za měsíc máme čočku, hrách, má to rád a já taky. Je něco jiného jíst zdravě a vyváženě za méňě peněz a něco jiného živořit. My neutratíme moc za jídlo ale jíme zdravě a hlavě pestrou stravu ale nesníme velké porce. Tím pádem ani moc neutratíme.

vladienka
30. kvě 2017

My sme zatial dvaja a minieme na jedlo mesacne minimalne 6.000 kc.. neviem si ani predstavit premyslat nad tym ci mozem kupit jogurty, maslo.. jasne ze napr ryby sa snazime kupovat v akcii ale ked nie je zlava a mame chut, tak ju proste kupime.. a manzel ma obedy v praci, varime skor len cez vikend..

Za 130 kc na den aj s detickami sa neda uvarit plnohodnotne vyzivne jedlo.. tomu proste neverim

maagda
30. kvě 2017

@vladienka paní ale nepíše že vaří každý den, nebo někde to psala a já si nevšimla?

vladienka
30. kvě 2017

@maagda zle som sa vyjadrila, stravovat sa kazdy den

vladienka
30. kvě 2017

@maagda resp. aj keby sa varilo kazdy treti den- tak je to ca 400 Kc, raz za tyzden ryba a mate minuty rozpocet na 3 dni

maagda
30. kvě 2017

@vladienka Jako určitě je 4000 pro 4 málo. My to máme pro 2 klidně i ušetříme ještě z toho a to nakupujeme vše na co máme chuť a co potřebujeme. Není problém utratit víc ale nejsem zviklá jídlo vyhazovat. Člověk si to musí nastavit jak to vyhovuje jemu. Je těžké radit no ☹. Nás bylo 6 z toho 4 děti, ale když už jsme byli velcí tak vím že mamka dala za jídlo klidně i 10 - 12 tisíc což je strašné. To bych za jídlo teda už nedala. Některé rodiny nemají takové příjmy aby si dovolili dávat 10 tisíc za jídlo. Já se třeba nemusím ohlédat na finance, ale přijde mi zbytečné mrhat. Jsem ale za jíst zdravě a vyváženě a ne nějak ochuzovat.

maagda
30. kvě 2017

@vladienka taky jsem ve svém dlouhém komentáři psala, že je těžké někomu radit jak ušetřit, protože každý jí něco jiného, jiné porce. My třeba ryby nekupujeme ale zas jednou za čas kupujeme krevety. Ale někdo jde do obchodu nakoupí různé vážené saláty, pomazánky a nevím co a to si klidně může udělat doma za čtvrtinovou cenu. Někdo dokáže ze 4 tisíci vyjít ale musí mít domácí produkty jako my třeba maso, zelenina, ovoce, vajíčka atd.... to ušetří moc. Manželovi peču i domácí pečivo. Sice špaldová mouka je dražší než bílá ale pak když si to upečete sami tak vás to vyjde levněji. I když dělám domácí burgry tak peču domácí bůlky a všichni si to pochvalují. Jsou věci na kterých se ušetřit dá ale zase na kterých ne.

pajula123
30. kvě 2017

Ja bych moc rada usetrila,ale kdyz manzel denne vyzaduje maso a hned dvojitou porci,tak se to moc neda. Ji hodne narazove,neni pro nej problem snist klidne tri porce jidla. Udelat mu jako jidlo domaci buchtu nehrozi,sladke proste dle nej neni jidlo. Kvuli synovi jsem na bezmlecne diete,takze kupa levnejsich jidel typu kopracka nehrozi,a i tak kdyz je neco s vejci,manzel chce aspon pet vajec atd. Myslim,ze takovych rodin bude vic,kde setreni nekdo bojkotuje.

zuzineckah
30. kvě 2017

Nás je pět a 4 tisíce utratím za týdenní nákup. Někdy i víc (grilovačky, svátky, návštěvy a pod.). Číslo, o kterém píšeš, že je váš cíl, je pro nás naprosté sci-fi.

marketa11112
30. kvě 2017

Ahoj,my jsme tri, za chvilicku tedy ctyri...ted je u nas potreba na jidlo a drigerii tak 7-8000. Ale...za prve...jime opravdu hodne...chleb z pul kila mouky pecu ob den a klidne ho snime k jedne veceri....jime velke mnozstvi ovoce a zeleniny, kupujeme i dobrutky...ne vzdy zdrave....ja i manzel snime klidne k obedu dve porce pro ,,normalni lidi, dvou a pul lety syn sni treba vic, nez moje mamka....nejsme tlusti...to nee....jen vydavame dost energie na praci, zahradku i starost o deti, ziratka a pod. V techto korunkach se vetsinou ztrati jeste zradlo pro nasich sedm malych pejsku, ptaka, zelvu a rybicky....vse kupuji ve velkem, vyuzivam akce, mam rada zasoby..sahnu a mam..dochazi zubni pasta..stoprocentne je dalsi ve skrince...a tak u nas funguje vsechno...pestujeme na zahradce, stromy jsoy jeste male, nic moc z nich neni, keriky zacinaji plodit, ale zahony uz mam plne.....prace je to pro me minimalni, ale stoji to za to. Zaleva vetsinou manzel, vecer po praci, nebo spolu , kdyz jsme vsichni doma...zavaruji, mrazim, reksuji....vse, co mi prijde pod ruku..delame doma i veprove konzervy, sunku, udime, grilujeme, manzel delal i vinne klobasy, ja zase resim zeleninu a ovoce.....ob den pecu chleb a rovnou s tim i sladke k snidani..od kynuteho testa, po bublaniny, rolady, satecky a pod...stridam to..nekdy delam i slane rolady, keksy, susenky a pod.....doma jde udelat kde co...pristi rok poridime slepice a kavhny..bezce...navajicka..kdyz budou mlade, strelim je...
Zbytku mame minimalne a i tak je mi toho lito..slepicky se budou mit....ale je fakt, ze mi vetsinu jidel proste dojime..
Syn ji krasne, vse ale vylita, divocak muj....ale proto mu klidne dam i coko nebo bombon, vim, ze pak sni dobre jidlo...tedy on cokoli....cely maminka a tatinek....
Jinak do tech max 8000 pocitam i sunar, ktery chce prcek rano a vecer, obcas i pred spanim pres den, plenky..na nocnik se ucime a verim, ze v lete to uz dame...takze zase budou plenky potreba jen pro dcerku v brisku..alemam uz zasobu na pul roku a dalsi mi znami privali z polska za super cenu...drogerii kupuji jen v akcich..super na tohle je kaufland...
Maso u nas musi byt..manzel by to bez nej nedal...beru vzdy ve velkem a hazim na mrazak...ja ho moc teda nejim...ps..svickovou bez masa si neumimpredstavit, preci jen ta chut je kombinace z masa i zeleniny....lusteniny bych porad jist nechtela...jen to nadymani :-P..takze jako cocku ano, ale s cibulkou, vajickem a kouskem uzeneho..to u nas projde, to jo...polevky poradne huste, ma ead i syn...omacky scimkoli..moukou zahustujeme minimalne..pres leto mraky zeleminy ze zahradky..maliny, jahody a pod...jo v tom jedeme....mame radi zasoby..plnou lednici..jde pak uvarit cokoli..vzdy musi byt ruzne druhy syru, tvarohy, jogurty, zakysana smetana i klasicka smetana, vajicka, ovoce i zelenina, rybicky, z priloh je doma vzdy snad vse na co si vzpomenu, meazak plny...chceme casem zapojit jeste i mrazak samostatny a brat pulky prasatek a krutu a pod. , manzel si planuje zabijacku..🙂.......jak rikam ...jsme nenazrani....ale zase to nestoji az takovy balik...nekupovat dobrutky a kravinky jsme dole jeste o 1000-1500 za mesic...ale zatim nas to moc neboli.....az to zase pujde, privydelam si par korunek na brigadce ci z domova vladtni pyli a je to...z dalsim ditkem si myslim, ze nam to nijak moc nestoupne. Syn uz nebude mit plenky, zahradku pripadne rozsirime..vlastne uz se na tom pracuje..., stromy povyrostou, jeste cca dva ci tri zasadime...pulka prasete vychazi lepe nez postupne kupovani masa v kramu a pod.....takze se toho nijak nebojim...
Jinak treba gulas jime klidne tri dny..udelam doma knedlik, jednou houskovy, jednou bramborovy, pak testoviny, pripadne se doji s chlebem...a zmena je hned...prnavy syn dlabe klidne domaci sadlo, pomazanky z rybicek, da si i syrecky, camembert, nivu, pak maslo s pazitkou, domaci lucinu, domaci buchty..tedy moje maxi buchtu sni dve k svace....kdyz krajim chleb, krade mi i suchy z kuchynske linky...palacinky z domaci marmelafou, navic pecene na sucho mi pomalu krade z panve 🙂 ....co mu upadne, neni mozne sebrat...vzdy je nejaky pes rychlejsi.....proste u na se fakt sezere vsechno....
A manzel si zase pry pristi rok zaplati povolenku a zacne brat syna na ryby...tak jsem zvedava co domu prinesou ...
Jo a obcas mame srnci ci kanci mado od manzelovo brachy, je myslivec...obcas koupim krom veproveho i hovezi, kurata beru cela, porcujeme doma, chci obcas koupit krutu.......obcas mam od myslivcu kralika..chovaji je ve velkem..a doma to mit nemuzeme , nevim, kdo by to zabil.......moc se tesim na to, az budou nase vlastni vajicka od slepic i kachen..to bude super...

marketa11112
30. kvě 2017

Omlouvam se za chyby..ty pismenka na tabletu jsou tak mrnavy, obcas se trefim na to vedle, no......

ladie
30. kvě 2017

Ty jo, 4 tisíce měsíčně! Teď jsem se zamyslela a tuhle částku utratíme spíš za týden 😒 Ale nemám žádné vlastní zdroje jako zahrádku atd.
Dva dospělí, dvě děti, kočka.

Ale je fakt, že jsme "rozmazlení" a máme rádi kvalitní věci. Čerstvý tuňák, maso od farmářů (navíc vždy čerstvé, přemražené maso nám nechutná), spousty ovoce a zeleniny (třeba kupuju chemicky neošetřené pomeranče dopravené po sklizni letecky a ty jsou sakra drahé. Další exotické ovoce taky není za hubičku), teď ujíždíme na chřestu, rádi si dáme kvalitní víno, drogerii kupuji značkovou, čerstvé mléko a ne ten hnus z krabice...

Vařím každý večer polévku + druhé jídlo (manžel v práci občas nestihne oběd a syn ve školce skoro nic nejí, tak abych měla jistotu, že mají vše, co je potřeba).

Na druhou stranu je fakt, že kdyby to bylo nutné, mohli bychom na jídle ušetřit hezkou sumu.

ladie
30. kvě 2017

Taky podle mě půjde o to, kde bydlíte a kde nakupujete. Praha x malé město. Diskonty, Kauflandy a spol. x farmářské obchody. 😕

Já třeba dneska v rámci procházky s prckem koupila u stánků půl kila jahod, dvě hrsti třešní, trochu hrášku, kus melounu, maliny a dvě stovky v prd.li 😠

zuzineckah
30. kvě 2017

@ladie máme to stejně👍🏼 jídlo se dá asi vždycky utáhnout, když by bylo potřeba. Já tedy doufám, že taková doba u nás nikdy nenastane🙈 nevím jestli by se ze mě nestal vegetarián, při představě nakupování masa ze supermarketu 😀

hrasek15
30. kvě 2017

My jsme 2 dospělí a 4letý na střídavou péči 14 dní v měsíci. Je pravda, že nijak neutrácíme, snažím se vařit ekonomicky a promýšlet jídelníček dopředu. Nemáme žádný domácí zdroj, tzn že musíme kupovat všechno. Občas dostanu od sestry vajíčka, ale ty jejich dvě poslední slepice toho moc nesnesou. Jednou týdně vyrážíme na nákup do globusu, necháme tam 1000-1500. Kupujeme přílohy (rýže, brambory, těstoviny), sýry, ovoce, zeleninu, maso, jogurty. Máme velkou spotřebu mléka a banánů, těch kupujeme každý týden 1,5kg minimálně. Je pravda, že za maso necháme taky hodně, jídlo bez maso je pro přítele dezert. Sladká jídla já úplně miluji, ale nikdo jiný je nejí. Musím nám brát obědy z domova, takže vařím ob den. Kluk přes den jí ve školce a doma už jen večeři a sváču. Drogerie taky není tak strašná, když vezmu, že jednou měsíčně koupíme velké balení gelu na praní, tablety do myčky, mýdla bereme velká balení, taky vychází lépe. Pak hodně koukám na akce, když je drogerie, nebo trvanlivé potraviny, beru víc a příště nekoupím. Taky bychom ušetřili na sušenkách a sladkostech pro kluka, ale zase je to max 50 Kč týdně, hodně nám nabaluje tchýně. Celkem cca 6000. Kdyby bylo potřeba, určitě by se ještě ušetřit dalo, teď by mi to ale doma určitě neprošlo...

petru80
30. kvě 2017

Holky vazte si rodicu a tchyne, ktera ma a da ta moje tchyne ma a neda.😠

hrasek15
30. kvě 2017

@petru80 třeba moje tchýně dává jen samou čokoládu a sladkosti. Nabalí celý pytel cukru a zachraňuje to vždy jedním kusem ovoce nebo zeleniny. Dnes jsme dostali dvě krabice nějakých sušenek s čokoládovou polevou, dvoje lentilky, pytlík bonbónů, dvě maxi lízátka a jedno rajče. Tak si někdy říkám, že by bylo líp, kdyby nedávala...😖

letadlo13
30. kvě 2017

Dneska jsem si uvědomila, jak se u nás nic nevyhodí, když jsem našla 4 zaplesnivělé bagetky, na které se zapomělo 😉 to se mi nestalo fakt dlouho. I půlkilovky jogurtu se u nás dojí 🙂

Já teda nikdy nekupuju levnou/mizernou kávu a sladkosti s hromadou éček. A těstoviny vařím jedině semolinové, ale ty už máme vychytané v Peny, a jedem tam nárazově třeba pro 20 balení.

Nakupuje manžel a jeho čas je drahý (doslova), tak ho nebudu honit po 5 superMarketech, akce nesleduju. Základ bereme v Albertu, kvůli vegetariánskému sortimentu. Jsme z vesnice a s batoletem a miminkem velký nákup nevemu, 🙂 moje nervy a nejsem chobotnice... a Výprava jak na Mars.

Teď jsem ráda, že nějak uválčíme bez babiček a příbuzných běžný provoz. Minutu mi nikdo nikoho nepohlídá 🙂

Těším se, jak budu víc péct chleba a buchty, teď to nestíháme, jedině když prší a nejde jít ven, jinak hurá do lesa. Ale zase jsou na podzim houby 😉 houbové rizoto zbožňuju.

Už se těším, jak v pubertě ti dva kluci začnou žrát jak tanky... mazanec z kila mouky padne na jednu snídani 😉 to jedině napéct doma.

Luštěniny jsem nechávala naklíčit a pokud se jí pravidelně, nenadýmají, organismus si zvykne. Supr je snídat kaši. Ovesné vločky nebo jáhly jsou za pár korun a uvařené do 15 minut, než obleču sebe a děti, je hotovo.

Chci pak místo čokolády péct sušenky a dělám domácí marcipán do 3D formiček, dlouho vydrží a je to super dobrota. Taková slepička z marcipánu (velikost asi 2 lžic) je lepší verze než chemické sladkosti, jednou jsem kaskadérsky začala číst regál s cukrovinkami v obchodě a zdrhla jsem od tama 😉 teď fakt válčím s časem.

Po vesnici jsou všude ořešáky, předloni jsem během uspávání v kočárku nasbírala kolem chodníku 3 bedny vlašáků 😉 na cukroví a na buchty.

letadlo13
30. kvě 2017

@hrasek15 tchýně to už dostala zakázané, poradili jsme jí hroznové víno a tak. V létě nosila banány a na zahradě hnily metráky ovoce. Prosila jsem ji, ať opravdu nenosí nic. Kvůli mě čte složení čokolády 😉 koupit za 4 koruny napodobeninu tatranky z umělé hmoty není umění
😀

newmom17
30. kvě 2017

Upřímně, teď z todičáku budeme taky muset vyjít se 4-5000 jídlo + drogerie. Už na tento systém najíždíme a jde to, když člověk umí hospodařit a ma treba vzor z domu, jak jsem měla já, mamka taky musela s námi nějak vyjit.. Dělám např. buřtguláš na dva dny (cca 100,-Kč) a pak můžu udělat řízky nebo něco dražšího.. Z těch levnějších jidel dělám: hutnější polévky (zeleninová, kmínová s noky, gulášová (bez masa, s parkem třeba), chlebová, čočková, cibulov, fazolová, frankfurtská; aglio olio těstoviny (jen česnek, petrželka, olej, špagety), francouzské brambory, šunkofleky, špenát s vejcem, kuskus se zeleninou, brambory s tvarohem (na jaře milujeme), noky se zelím apod.. Vždy nadstavuji, vyjde to aspoň na,2 dny a můžeme si pak další dny dopřát i co máme rádi 🙂

letadlo13
30. kvě 2017

@newmom17 jo, a taky halušky se španátem, pohankové palačinky (pohanková mouka je trošku dražší, ale zase je to úplně jinak zdravé jídlo (4 vajíčka, litr mlíka, pohanková mouka, trochu bílé mouky a trochu cukru) je toho v pohodě pro 4 lidi.

newmom17
30. kvě 2017

@letadlo13 i klasické palačinky jsou super jak nasladko, tak i naslano, taky jedno z těch levnejsich 🙂jako já myslim, ze jde ušetřit, i když jednou bych si přála ten luxus moci koupit/vařit na co mám chuť a ne peníze 🙂 snad po rodičovské 😀

letadlo13
30. kvě 2017

@newmom17 já peníze na korunu neřeším, tím nemyslím pytlík pistácií za 60 korun a podobné věci, to fakt ne, ale jogurt bez škrobu a pohankovou mouku zase jo.
A výjdeš za ty 4000?
Já třeba nekupuju jednorázové plenky, ani nevím, kolik asi stojí, tak když jsem měla 2 děti současně na plenkách, to by byla palba. Takhle mě to stálo jenom asi 2-3 pračky týdně.

kateholloman
autor
30. kvě 2017

@zuzana_ka Ano, presne tak to delame 🙂

lulii
30. kvě 2017

@letadlo13 Prosím, můžu se zeptat na ty jogurty bez škrobu? Jaká značka je nejlepší? Moc děkuji.

newmom17
30. kvě 2017

@letadlo13 zatím jo, musím, alespoň někdy, aby byly rezervy na ty měsíce, kdy by byl větší vydaj, nechci sahat do úspor 😉 jako jo, plenky jsou darda, ale nakupuju v akci a i to zatím jde.. Horsi je, když je potřeba lékárna a tak..

kacenka1111
31. kvě 2017

@newmom17 zrovna palačinky třeba pro nás (a začíná nad přibývat) není levná záležitost. Rýžové (pripadne jiné) mléko, bezlepková mouka (ať už směs, nebo jednodruhové). To není jako mouka za 7,- a mléko za 9,-. Do toho vajíčka - spousta maminek má zadarmo, my třeba vůbec nic. Pak nějaká marmeláda, hafo potravinových alergii, nemůžu žít ty levné, nemají např malinu v levnější variantě. Už pak jen doplním, např olj, teď kupujeme rýžový, pze po slunečnici nám bylo všem blbě. Mě bral zlucak nehorázně. Ale to už beru nad rámec.

newmom17
31. kvě 2017

@kacenka1111 Jasně, je to individuální. Já zatím hospodařím ve dvou s miminkem, bez alergií a omezení, ale může být cokoliv.. Pro nás s domácí marmeládou to zatím levné je. Jinak olej používáme řepkový, ten je určený na vyšší teploty a na smažení (profesní deformace, nesnažím se poučovat 😀) a taky v pořádku. Jak říkám, je to indi-vindi no..🙂

kacenka1111
31. kvě 2017

@newmom17 jasný😊 s intolerancemi to je těžší 😊 mě jen napadly ty palačinky😁 manžel je miluje a pořád se diví, proč ztratíme tolik peněz🙈