Může si dát přítel syna do daní, když není jeho otec?

veluntajouklova
25. led 2017

Ahojky holky, třeba některá také řešila tak budete umět poradit. Žiji se synem z prvního manželství a s přítelem. Nejsme svoji a syn není jeho, jak už jsem psala nahoře, syn je z 1.manzelstvi. Žijeme ve společné domácnosti, máme společné trvale bydliště. Má nárok si ho přítel dát do daní? Já nemám jak, protože jsem za minulý rok neměla žádný výdělek.

journals
26. led 2017

@plea Promiň, ale jaká zaslepenost??? Prostě můj názor, nech si prosím své urážky o zaslepenosti pro sebe. Svůj pohled jsem napsala slušně a nikomu ho necpu. Nemusíš souhlasit, ale plky o zaslepenosti si nech prosím od cesty.
Já si za svým názorem stojím.

messias
26. led 2017

@puutalo puvodni dotaz byl na dite, ne na dite a zenu.. 🙂 ja nikde netvrdim ze si me odepise, ani se na to nikde neptam.

blahova_andrea
26. led 2017

@journals ne, to je jen mylný dojem. důvodů proč si takto maminky, či páry vyberou je rozhodně více. zadní vrátka si tím dělá opravdu minimum žen. jen každý nemá pochopení pro to, že ne všichni chtějí bezhlavě šlapat se stádem dle nesmyslných zažitých tradic.

blahova_andrea
26. led 2017

@puutalo no nemyslím, vždyť je to přesně to, co jsem napsala 😉 většinou se o dítě starají oba rodiče, nehledě na příjmení.
děti se jmenují po mě a stejně před úřady a před všemi jsme rodina. staráme se o děti bez sociálních dávek a bydlíme společně.
ty nechápeš, proč by se děti měly jmenovat jinak než otec. já zas nechápu, proč by se děti měly jmenovat jinak než matka 😀😉

ale to je fuk. toto není diskuse o příjmení 😅

marketa11112
26. led 2017

@plea ale jo, jsou věci, které jsou neodpustitelne arozchod ci rozvod chápu, ale tak to není proste vždy.. staci mrknout na statistiky, kolik se rozvadi a bere paru dnes a drive... a ja si myslim, ze lide jsou porad stejni, ze jde uz jen o neumeni komunikace a voleni jednodussi cesty...
jinak ano, propadnou státu....ja nerikam, ze ne..., pani ma zde jedinou moznost, nechat slevu na dani na dite bývalému manzelovi, otci ditete a domluvit se o nejakem podeleni ci necem podobnem.. pokud jsou rozumni, dohodnou se.. v opacnem pripade ma smulu a musí počkat , az sama bude chodit do práce.. proste jina moznost není, tak to říká zákon..... a slevu na manželku proste mit nemůže, když neni vdana.. to je logicke...

plea
26. led 2017

@marketa11112 zakladateľka sa pýtala len na zľavu na dieťa. Zľavu na manželku sem zatiahli ostatné diskutujúce, myslím že každému tu je jasné, že ne-manželka zľavu na manželku dostať nemože... A nie, otec dieťaťa, ktorý ho nemá vo svojej starostlivosti by správne o zľavu na dieťa žiadať nemal. A o to ide. Napriek tomu, že dieťa má otca, ktorý odvádza dane a takisto nevlastného otca žijúceho v spoločnej domácnosti, ktorý dane taktiež odvádza, na zľavu nemá nárok nikto. Preto to považujem za dieru v zákone.... Otázne je, či existuje riziko, že niekto skontroluje, či má otec dieťa v starostlivosti, alebo nie, keďže napr. u nezosobášených párov, ktoré sa rozišli, nemajú žiadnu súdom stanovenú dohodu o rozdelení staroslivosti, ale otec je zapísaný v rodnom liste toto nikto neskúma.

plea
26. led 2017

@journals v tvojich príspevkoch je cítiť kus irónie (ako si niekto vobec može robiť nárok na výhody, ktoré mu neprináležia apod.). Zaslepenosťou myslím to, že sa na vec dívaš z jediného uhlu bez toho, aby si vzala do úvahy, že existujú tisíce a tisíce prípadov, ktoré do tejto schémy - manželstvo je ideálne riešenie, proste nezapadajú... A na tom, že všetko nie je čierno-biele si zasa stojím ja ;)

marketa11112
26. led 2017

@plea zákon je zákon... a tak to proste je.. novy pritel není nevlastni otec, nejsou manzele.. jde jen ,, o pritele,, nikoli o manžela.. tam je pak situace jina...

ta sleva na manželku se mi tam nejak zamíchala po predchozich prispevcich a rozepsala jsem se zbytecne nad téma.. 🙂).. to ale nehraje roli 🙂)

plea
26. led 2017

@marketa11112 no vidíš, a mňa moje nevlastné dcérky označovali za svoju nevlastnú maminku aj keď som ešte nebola manželkou ich otca, zas ide o uhol pohľadu ;). Tak ako otca nerobí otcom to, že je ženatý s matkou svojho dieťaťa, tak nerobí nevlastného otca nevlastným otcom to, že je ženatý s matkou nevlastného dieťaťa, keď sa na to pozrieme analogicky. Podstatné je, že žije v jednej domácnosti s dieťaťom, prispieva na jeho výživu a stará sa oň. Keď už dali zákonodarci možnosť uplatnenia zľavy aj starým rodičom žijúcim s dieťaťom v jedej domácnosti, prečo nie partnerovi matky? Ako hovorím, diera v zákone...

marketa11112
26. led 2017

@plea tak to proste říká zákon 🙂)... tim, ze se vam to nelibi, bohužel nevyresite nic 🙂)
mozna stat chce, aby matka dítěte pracovala, pokud je diteti vic jak tri roky. a mozna timto stat podporuje ,,rodinu,,.. tedy manzele..a to dle mého je proste spravne...

plea
26. led 2017

@marketa11112 Štát podporuje manželstvo tým, že pripúšťa uplatnenie zľavy starým rodičom? Alebo možno podporuje to, aby šla žena po materskej v pol roku dieťaťa rovno do práce ;). Po rodičovskej už štát nepodporuje manželstvo, keďže sa matka vráti do práce a zľavu si uplatní sama aj bez toho, aby mala manžela? Prekvapím vás, ale existuje tu ešte jedna varianta - touto zľavou sa proste štát manželstvo podporovať nepokúša ;). Na to sú tu iné inštiúty, viz. napr spomínanú zľavu na vyživovanú manželku.

marketa11112
26. led 2017

@plea myslim, ze ta sleva pro prarodice je podminena také necim.. třeba mladou maminkou? nebo , pokud se o dite staraji prarodice a ne rodice a to z nejakych vaznych duvodu? takto to nezkoumám, protože to ted vedet nepotrebuji...🙂)...
kazdopadne jsem pro, aby stat vice podporoval ,,rodinu,, a manzelstvi jako takove..... vždy platilo a plati, ze rodina je zaklad státu...a i rodina ma svou definici a podobu.... v tom pripade muzeme poradit lidem jen to, at vstupuji do manzelstvi 🙂).....
jinak, pokud je zena do práce , dal ji bezi rodicak.. ma tak prakticky dva prijmy.. .. a pokud ma hlidani, nevidim v tom problém....kdybych mela moznost, sama bych to využila. 🙂).. pokud tuto moznost zena nemá a je s dítětem doma, pak to stat ,,kompenzuje ,,prave manželkou odečtenou z dani..... myslim, ze tech ruznych vyhod je v nasem state az az.. a kdo by nebral další . 🙂)... me by se také libilo dostat třeba porodne.. ale proste na nej nemame nárok a basta... podmínky jsou jasne dane...

journals
26. led 2017

@plea Proč bych měla být ironická? Vůbec to nemyslím ironicky, myslím to tak, jak to je psané. A vemte si z toho holky co chcete, je to můj názor a na to, abych nějaký měla nemám pocit, že bych měla zvažovat miliony různých variant a možností. Miluju když někdo něco otáčí a snaží se vpasovat někam něco, co tam není 😉 😀

blahova_andrea
26. led 2017

@marketa11112 není to o neschopnosti komunikovat. je to o tom, že dnes lidé chtějí od života víc než zůstat s někým, kdo je trápí, s kým jim není dobře, jen kvůli pohodlí, jen kvůli penězům, jen kvůli dětem....dřív ženy držely hubu a krok a celý život skákaly, jak chlap píská, vše přetrpěly, neexistovalo se rozvést, veřejně si stěžovat...v tomto je jiná doba. i žena má právo být spokojená, být vyslyšená, mít své potřeby a přání. a jelikož muži jsou stále stejní jako byli, tak to tam naráží. mají mačo návyky od svých otců. neříkám, že všude je to vždy vina mužů a my jsme svaté, to v žádném případě. ale když chceš něco zjednodušit a naházet do kastlíčků, tak já to vidím takto.

blahova_andrea
26. led 2017

@marketa11112 rodina = otec, matka a dítě...to s manželstvím nesouvisí!

marketa11112
26. led 2017

@blahova_andrea no, ty zase hazis do kastliku muze.. nemyslim, ze by muzi byli stejni jako dřív.. zeny jsou emancipovanější a vic si oteviraji pusu, muzi se zase naucili doma pomáhat jak s domacnosti, tak s detma...... prakticky uz jiné muze neznam....
pro me je manzelstvi posvatna instituce. lide, kteří se miluji, veri si a plodi deti by měli v manzelstvi zit. mělo by byt podporovane statem a spojene s vyhodama apod.. tak to zase vidim ja. 🙂).. a tento názor mi nevymluvis 🙂).. stat dela chybu v tom, ze je velka moznsot sociálních davek, rodiny pak nemaji uz důvod drzet pospolu jako dřív, pomáhat si apod.. a ano, i občas drzet tu pusu a krok...většinou si totiž oteviraji pusu tam, kde to není na miste. 🙂)..... a poked chce byt zena sama s detma a to z jakehokoli duvodu ? at je.. ale at prevezme veškerou zodpovednost.. at za vychovu, tak za finance. a neceka pak s natazenou rukou oproti státu.....musí pak zodpovedne resit situaci sama..... nebo s pomoci rodiny, rodicu a pod......tak to fungovalo vždy a v této tradici by s e mělo pokracovat dal... vyhod v nasem state mame az az, tak proste jen ne na kazdou dosahneme..

blahova_andrea
26. led 2017

@marketa11112 no vždyť píšu. podáváš vše černobílé a hážeš do jednoho pytle, tak jsem udělala to samé, ale trošku jinak. souhlasím s tím, že by se manželství mohlo více podporovat a zvýhodňovat.

veluntajouklova
autor
27. led 2017

Teda holky netušila jsem že jednou otázkou zpusobim žhavou diskuzi. Já určitě nejsem ten typ, který by se chtěl na státu prizivovat. Jen mi přijde škoda že peníze pro dítě propadnou státu. Kdybych věděla, že se s bývalým dá dohodnout, tak už jsem to samozřejmě udělala. S některými výroky zde souhlasím a s některými ne. Například ne vždy se žena rozhodne být sama s dítětem protože by to chtěla. Prostě nemá na výběr. Asi žádná by nechtěla, aby se její dítě koukalo na to, jak je otec agresivní na matku, jak ji šlape na telefon, zamyka doma a před dítětem z nějakého důvodu aby k něčemu ženu přinutil div neskace z balkonu, že před dítětem matce sprostě nadává. Myslím že tohle nejsou blbosti a než aby dítě vyrustalo v tomhle tak žena radši odejde. Když se tohle dělo byly malému necelé 4 roky a i po roce co jsme odešli si to dítě vzpomene a pak musíte čelit otázkám, maminko, proč Ti tatínek rozdupal telefon, to se nedělá nebo maminko tatínek chtěl skákat z balkonu, já jsem se bál. Jasně že pak žena než se vrhne do dalšího manželství si to radši dvakrát rozmysli, původně jsem znovu nechtěla, nakonec když přítel přišel s žádostí o ruku, byla jsem ráda. Je úplně jiný než bývalý a to se mi líbí. Malého miluje jako by byl jeho vlastní a už se těšíme až se nám v létě narodí miminko. Svatba časem samozřejmě bude také. Žijeme ve společné domácnosti a dítě bude mít příjmení po něm, opravdu mi nejde o dávky. Ale těch daní je škoda. Malý mohl mít třeba nový pokojíček nebo něco, přece jen jsou to peníze pro dítě.

j.a.n.i
27. led 2017

@veluntajouklova Hele, nikdo ti ale přece nezakazuje najít si nějakou práci a to dítě si uplatnit sama, ne? Těžko můžeš od státu chtít nějaké vrátit, když žádné neplatíš.

veluntajouklova
autor
27. led 2017

@j.a.n.i To máš pravdu, to mi nikdo nezakazuje. Ale tady u nás je to těžké. Potřebuji práci abych ji skloubila se skolkou. Mám to horší

veluntajouklova
autor
27. led 2017

@j.a.n.i protože malý je diabetik. Pichame 4X denně inzulín, musí mít pravidelné a vážené jídlo. Ve školce mu inzulín paní učitelka pichne, ale jinak je to na mě, teda prozatím než se to naučí přítel

reinne
27. led 2017

@plea Například přídavek na dítě je také pouze pro hrstku lidí a má být jaksi na dítě a ne pro rodiče, takže z logiky věci by měl být pro děti všechny, a není. Stejně tak s porodným, k tomu se normální pracující člověk nemá šanci dopracovat. Sleva na dani je slevou na vyživované dítě, a když to vezmu kolem a kolem vyživovací povinost má biologický rodič. Takže státu nic nepropadne peníze které sebral dříve na daních prostě zpět nevydá.

zuzineckah
27. led 2017

@messias rozdíl je, že tvůj přítel si odepisuje vlastní dítě. Zakladatelčin dotaz zněl, zda si její přítel může odečíst její dítě, které má z prvního manželství. Což je z pohledu daní naprosto odlišná situace.

j.a.n.i
27. led 2017

@veluntajouklova Práci se školkou potřebují skloubit ve všech rodinách, ano, kdyby syn nemohl kvůli cukrovce do školky, tak je to těžké, to souhlasím, ale takhle to zas až tak velký rozdíl není aby nešel třeba nějaký půl úvazek.

messias
27. led 2017

@zuzineckah ja to chapu 😉 dotazatelka se na neco ptala, ja jen odpovedela. Nic vic, nic min....

veluntajouklova
autor
28. led 2017

@j.a.n.i Ano to je pravda. Problém je v tom, že u nás práce není. Na zkrácený úvazek do nejbližšího města bych skoro vše dala za cestu. A když už dostanu tip, kde by mohli upravit pracovní dobu, ozvu se, buď telefonem popř. e-mailem, tak buď se už neozvou, nebo vůbec nereagují nebo vybrali lepšího kandidáta a nebo pracovní dobu už neupravují. Já nevím, mám takový pocit, že když se dozvědí, že mám dítě s diabetem, čekají problémy a že budu každou chvíli doma ☹.

blahova_andrea
28. led 2017

@veluntajouklova a proč jim říkáš, že máš dítě s diabetem? do toho přece nikomu nic není. zvlášť pokud to pak sama vnímáš jako diskriminující

j.a.n.i
28. led 2017

@veluntajouklova Upřímně, mě kdyby to jako zaměstnavateli někdo při pohovoru říkal, tak si to budu myslet taky.

salenas
28. led 2017

@messias na vlastní dítě si to dát může, na "cizí" pouze v případě,že je ženatý s jeho matkou.

messias
28. led 2017

@salenas ja snad nekde tvrdim, ze si to muze dat na ,,ciziho" chlapa ? Jen jsem odpovedela na dotaz zadavatelky, vic to rozebirat nepotrebuji. 🙂