Může si dát přítel syna do daní, když není jeho otec?

veluntajouklova
25. led 2017

Ahojky holky, třeba některá také řešila tak budete umět poradit. Žiji se synem z prvního manželství a s přítelem. Nejsme svoji a syn není jeho, jak už jsem psala nahoře, syn je z 1.manzelstvi. Žijeme ve společné domácnosti, máme společné trvale bydliště. Má nárok si ho přítel dát do daní? Já nemám jak, protože jsem za minulý rok neměla žádný výdělek.

j.a.n.i
25. led 2017

@veluntajouklova Ne, nemá, toto může pouze manžel, nikoliv přítel.

veluntajouklova
autor
25. led 2017

@j.a.n.i děkuji, já si to myslela,ale někdo mi říkal, že stačí, že spolu žijeme ve společné domácnosti a máme stejné trvale bydliště. Takže bývalý manžel nemůže, protože v péči mám syna já, já nemohu protože nemám výdělek a přítel také nemůže, takže penízky propadnou státu ☹. Ještě jsem četla, že když rodiče nemohou uplatnit, mohou uplatnit prarodiče (babička nebo dědeček). Nevíte zda tam je podmínka nějaká, např. společná domácnost?

j.a.n.i
25. led 2017

@veluntajouklova Tam je podmínka společné domácnosti...

andelka
25. led 2017

To je jedna z výhod manželství. Přítel by si mohl syna uplatnit a tebe jako vyzivovanou manželku. Takhle bohužel do podmínek nespadate nikdo.

veluntajouklova
autor
25. led 2017

Děkuji holky

journals
25. led 2017

"Penízky propadnou státu..."
Nezlob se, ale nepropadnou. Prostě je tam jistá podmínka, díky které stát zvýhodňuje sezdané páry. Nic nepropadá, nemáte na ní bohužel nárok. Bez urážky jsem ráda, že aspoň v něčem stát podporuje rodiny a manželství.
Trochu odbočím (nemyslím to konkrétně na zadavatelku), ale proč si lidé pořád myslí, že i oni mají mít nárok na věci, které jsou ustanovené pro manžele? Někdo vnímá manželství jako neskutečný závazek, ale jeho výhody by se mu líbily... prostě je to něco za něco...

andelka
25. led 2017

@journals protože manželství už dávno nemá ten kredit jako dřív,pro mnohé je to jen papír. A taky v nedávné době se některé věci změnily,které manželství nepomohly,např.odpovednost za dluhy apod. Manželství není jen výhoda ( i když zrovna v tomto ano).

journals
25. led 2017

@andelka Ano a právě proto se podivuji nad tím, proč někdo chce výhody toho, co třeba (nemluvím konkrétně v tomhle případě) neuznává. Samozřejmě, že manželství není výhodné - je to složitější než "obyčejné" partnerství. Sama tento postoj neuznávám.
Jen se udivuji, že někdy by si nejraději vybral jen to příjemné...

andelka
25. led 2017

@journals no tak to je asi i přirozené že jo,člověk hledá pro sebe to nejvýhodnější vždycky.

journals
25. led 2017

@andelka Jasně, ale když nejsem v důchodovém věku, taky nemůžu chtít pobírat důchod a být doma... Je to zase něčím podmíněno. No nic, byl to jen údiv, nic víc 😉

andelka
25. led 2017

@journals ale můžeš být v důchodu a pracovat. Víš že jako nejde jen o věk,ale o status a výhody z něj.

journals
25. led 2017

@andelka Já myslím, že kdo chtěl, pochopil 😉

j.a.n.i
25. led 2017

@andelka A víš kolika lidem je to trnem v oku, že můžeš k důchodu pracovat...

andelka
25. led 2017

@j.a.n.i ji,je to podobné. Berou práci mladším atd. No nějak to je nastavené a každý využívá výhod když může.

marketa11112
25. led 2017

me třeba mrzi, ze lide tolik v dnesni době na manzelstvi nazevreli.. trosku to nechapu....pro me je třeba dulezity tento status rodiny, je pro me dulezite, aby me deti měli priklad rodiny , manzelstvi a pod... mam pocit, ze pokud toto deti nemaji, nejsou sami schopni udrzet pak tradici a proto dalsi manzelstvi nevznika.... z toho vseho obvinuji bohužel stat, který třeba dava ruzne davky nesezdanym, v mazelstvi by pak na ne třeba nemeli nárok apod.. znam mnoho paru, kteří spolu ziji, nevzali se apred institucema si hraji na samozivitele apod...prave kvůli davkam.. vim, ze je systém takovy.. ne, nezavidim jim... spis me mrzi, ze stat tohle pripusti... deti by měli zit v tradicnich rodinách, aby pak sami umeli zit stejne.. když vidim, co se s dětmi deje u mych známých, kteří se nevzali, kvůli prkotine rozesli, delaji si naschvali a z deti se mezi tim stali smradi.. když vidim, jak si je prehazuji jak horky brambor po tydnu a dite nevi, kde ma domov, vydira rodice, apod.. je mi z toho smutno... bohužel společnost je dnes takova... vim, ze nekdy není na vyber, ale dnes uz mi to prijde jako moda.... jsme rada, ze jsme s manželem uz spolu dost let a doufam, ze nam to vydrzi, ze se vždy dohodneme.. uz kvůli tem detem..... a ano, manzel si ted odepisuje jedno dite, za pur roku se prida dite druhé... letos ma nárok na odpis vyzivovane manželky, pristi rok ne(jsme na nemocenske abudu na materske) , pak ale zase ano.. jedna se pak o peknou financni injekci, kterou by clovek jinak nemel. co si budeme povídat... u nas to stejne padne na deti a bydleni, ale rikam si, ze alespoň nejak jsou ty rodiny podporeny..... a myslim, ze by to mělo byt ještě vic.. stat by mel podporovat tradici manzelstvi a rodiny.. vždy je kompletni, soudrzna rodina pro stat lepsi nežli rozpadle vztahy soudci s e o deti... mrzi me, ze proste lide takto nepremysli , v mnoha pripadech si bohužel za rozpady vztahu mohou sami svých chovanim... bohužel za to muze i velka emancipovanost zen... ja nerikam, ze jsme doma utlacena putka, ale beru jako svou povinnost , když jsem doma, uvarit, upéct, uklidit, postarat s e o deti, maknout na zahrade apod... a ne se valet v kavarne a stěžovat si zname, co po me ten hnusak manzel despota chce(jako , ze o takových také vim).. ze si jako dovoluje 🙂)...byt doma na materske /rodicaku je dle mého také práce, ale zalezi, jak to clovek pojme...vždy to tak bylo, ze zena musela trochu slevit, zevetsi starost o deti byla na ni.. ja mam dobrého muze a snazi s emi pomáhat, ale chodi do práce, zivi rodinu a ja bych si opravu nedovolila utrácet takto vydelane penize za kraviny a pod... s manželem se snažíme ke vsemu pristupovat zodpovedne.....ale musim rict, ze jsme oba vyrostli v uplne rodine se sourozenci , měli jsme takovi priklad všude... naší také měli problémy , hadali se , ale nikdy nemluvili o rozvodu a pod... vždy vse resili.. dnes lide utikaji, je to jednodussi.. jednodušeji se odchazi od pritele nez resi rozvod apod...proto se lide neberou... dle mého je to trosku smutne .....

j.a.n.i
25. led 2017

@marketa11112 Upřímně, celé jsem to nečetla, tak reaguju jen na začátek... a fakt nevím jaký rozdíl je pro děti to, když se rodiče vezmou a pak rozvednou a dělají si naschvály a když tu svatbu a rozvod vynechají a zůstane jen rozchod a naschvály. To jestli dítě bude vyrůstat ve fungující rodině totiž nezávisí na tom, zda se rodiče vzali, ale na tom zda spolu fungují a to mohou úplně stejně dobře (a i úplně stejně špatně) se svatbou jako bez ní.

marketa11112
25. led 2017

@j.a.n.i to ano, jen mi prijde, ze lide, kteří se vezmou, vice problémy resi a spis se přes ne preklenou.. rozchod je proste slozitejsi..

marketa11112
25. led 2017

omlouvam se za chyby v textu.. jaksi jsem to po sobe v te rychlosti mezi psanim a pecenim kolacku neprekontrolovala ☹(

marketa11112
25. led 2017

jinak k tématu pro zakladatelku... az najdes praci, muzes si pak odepisovat dan za dite, pripadne i skolkovne...mas pak o to vyssi vyplatu nez třeba zeny, které dite nemaji..

dennj
25. led 2017

@veluntajouklova Ze zákona si přítel dítě z daní odečíst nemůže, jen pokud by byl tvůj manželem, tak ano a za předpokladu, že dítě s vámi žije ve společné domácnosti. V tomto případě se nic dělat nedá. Teoreticky by si mohl dát slevu na dítě ex manžel, pokud bys mu dala čestné prohlášení, že ty si syna neuplatňuješ 🙂

veluntajouklova
autor
25. led 2017

Holky díky za odpovědi a rady... Já určitě proti manželství nejsem, jak píši, jednou jsem už vdaná byla, bohužel to nedopadlo a určitě to nebylo kvůli kravine. Chtěla jsem rodinu udržet za každou cenu, kvůli dítěti, ale bohužel někdy je lepší odejít, než aby dítě vyrustalo s agresivním otcem, bohužel to se projevilo dost pozdě, už byl syn i svatba... S nynějším partnerem do budoucna svatbu samozřejmě plánujeme, čekáme rodinu a tu chceme mít úplnou. Ale zatím jsme to nestihli tak mě jen zajímalo jak to je, když zatím svoji nejsme

puutalo
25. led 2017

Zase na druhou stranu vídám u nás v novinách v rubrice "narozená miminka" mnohem víc párů, které jsou nesezdaní, často i miminko dostane příjmení po matce a to je otec v rubrice uvedený také. To také může znamenat, že různými sociálními podporami je stále výhodné dítě přivést dítě do nemanželského svazku. Odečet z daní může být proti tomu prkotina.

lucajda17
25. led 2017

@veluntajouklova Myslim si osobně,že přítel nemůže uplatnit úlevu na daních protože není otec,to je tedy můj názor,protože můj přítel a otec naši dcery tuto úlevu využívat může a na mzdovém se ho nikdo neptal jestli ženatý je nebo není.

banitram
26. led 2017

@lucajda17 to je něco jiného - vlastní dítě ve společné domácnosti si odečítat může, sňatek není podmínkou, jen zápis vRL dítěte, že je otcem. Ale nemůže si z daní odečít vás jako družku, ani případné vaše děti z předchozích vztahů. Na to by měl nárok pouze jako váš manžel.

blahova_andrea
26. led 2017

@puutalo to je pěkná kravina. děti se jmenují po mě, ale rozhodně ne kvůli tomu, abych si hrála na samoživitelku a brala na ně dávky. to, že se děti nejmenují po otci nesouvisí s tím, že by se on o nás nestaral. maminky, kterým se děti jmenují po tatíncích se o ně přece taky i tak starají 😀

journals
26. led 2017

@blahova_andrea No já nevím, ale většinou se v příjmení po matce odráží to, že maminka s tatínkem do budoucna moc nepočítá...

messias
26. led 2017

@veluntajouklova ja mam s pritelem trimesicni holcicku a z dani si ji odepisuje, tak nevim proc by to mel byt jen manzel.. kazdy mesic mu ji odepisuje ucetni (to mj rikal vcera, ze to nedela rocne ale mesicne) .. ale je to jeho dite, no..

puutalo
26. led 2017

@blahova_andrea Nejde přece o to, jestli se děti stará nebo ne, ale jak vystupujete oficiálně před úřady. Já teda moc nechápu jiný důvod, proč by se děti měly jmenovat po mně, kdybychom nebyli oddaní.
A myslíš, že když se děti jmenují po otci, že by matky odmítaly se o ně starat?

plea
26. led 2017

@journals @marketa11112 nesúhlasím. V tomto prípade naozaj "penízky propadnou státu". Keď sa budeme baviť o zľave na vyživovanú manželku, ok, tam štát naozaj podporuje manželstvo. Ale zľava na DIEŤA by mala slúžiť principiálne ako podpora toho diťaťa! To, že je to takto blbo nastavené je škoda. Ja vydatá som, takže toto nevyhlasujem, lebo by som hájila seba. Ale z okolia vidím, že je úplná hovadina, že by v manželských zväzkoch bolo menej problémov a viac konštruktívnych riešení, ako v pároch žijúcich bez papiera. Nikoho do toho nič nie je, ako sa kto rozhodne žiť. Je mnoho dovodov, pre ktoré sa niektoré páry rozhodli (zatiaľ) nevziať a moralizovať tu o úpadku rodiny podľa mňa nie je na mieste. Žene, ktorá sa kvoli agresivite manžela rozviedla, našla si nového partnera, s ktorým žije dajme tomu rok, ktorý je skvelý, ale po zlých skúsenostiach to nechce unáhliť by ste poradili, že si ho má vziať? A keby to nevyšlo a posťažovala by sa, že sa nový manžel zmenil, spustila by sa na ňu lavína, že si ho mala dlhšie oťukať, že šla z blata do kaluže a že je blbá a nepoučila sa z prvého vzťahu.... Kľudne manželstvu fandite, ja mu fandím tiež, ale chcelo by to trochu zdravého rozumu v tej zaslepenosti...

puutalo
26. led 2017

@messias Dítě si odepíše, ale tebe nemůže - právě proto, že nejste oddaní.