Nebudeme manželé. Kdyby se něco stalo, na co mám nárok?

jokerka
16. pro 2014

Ahoj mám dotaz, snad to nebude znít hloupě pokud ano omlouvám se. My s přítelem nebudem manželé, a tak až budem mít děti a stalo by se mu něco (chce dělat velice rizikové povolání) tak jestli bych pak měla nárok na něco (nechci aby to znělo že chci nahrabat všechno to ne) ale myslím na budoucnost co kdyby tak jestli v nemanželském vztahu existuje nějaké zajištění pro přítelkyni a děti ? Jestli se to má někam napsat, zapsat.? Nebo jestli je teda lepší se vzít pro zajištění? Někdo zkušenost? Samozřejmě ani nechci pomyslet že by se mu něco stalo. Ale jistota je jistota pro budoucnost .

irisie
16. pro 2014

@jokerka chapu zrovna taky resime coby kdyby.... neni to pro prachy, je to pro budoucnost... i me se muze neco stat a co pak ti co po me zustanou... chci mit v tom jasno dokud ziju! Ale sama v tom mam zatim chaos.... ☹

lucieandrlova
16. pro 2014

Podle mě, kdyby se s ním něco stalo, tak třeba majetek jde ošetřit závětí. Myslím, že teď udělali novinku, že může napsat majetek i na přítelkyni.
Ale pokud by to byl pracovní úraz, tak Zákoník práce dává odškodnění pouze manželce.
Komerční pojištění jde určitě napsat na koho bude chtít...

glimmer
16. pro 2014

podle mě když nebudete manželé, tak vím, že u životního pojištění, ale i o spoření jdou do smlouvy zapsat obmyšlené osoby, a ty v případě smrti dostávají plnění od pojišťovny a je jedno jestli jste manželé nebo ne.

můj bratranec se v únoru zabil v autě, nebyl ženatý a mají klučíka (2r) a dostávají jen sirotčí důchod, jeho přítelkyně nemá nic navíc.

jokerka
autor
16. pro 2014

@irisie no právě náhoda je fakt sv*ně, mužem tu být do 90let a nebo taky ne,hlavně zabezpečit rodinu 🙂

jokerka
autor
16. pro 2014

@glimmer tak jasné že děti dostanou sirotčí, jenže taky aby maminka popřípadě tatínek měly na něco nárok aby to samy utáhly když jsou třeba zrovna na mateřské která není buh ví jak vysoká, spíše výsměch je to nějakych 220000 tisíc pak teda záleží na jak dlouho ale když je na 4 roky tak ke konci nějakych 3500 na měsíc? (omlouvám se ale to se v dnešní době nevyplatí mít dítě a nedivím se že stím lidé většinou počkají až udělají nějakou kariéru)

berenika39
16. pro 2014

@jokerka co kdybyste se vzali?
jeslti jste dva, muž a žena (nakonec i dvě ženy nebo dva muži) , je to nejsnáze ošetřené přes zákon o rodině - svatba je jen podpis na úřadě. nic víc. a do budoucna je to jistota, pokud uvažuješ, jak uvažuješ. není výmluva. bud se bojím, a vezmeme se , nebo se nebojím dost a žiju jako nesezdaný pár.

glimmer
16. pro 2014

@jokerka bratrancovo přítelkyně měla RP podle jeho platu, takže brala těch 11500/měsic ... ješte nebyl ani pohrab a prislo ji, že když zemřel, tak jí automaticky snizuji RP na 3800 než vyčerpá těch 220 000 ... a na vypocet sirotciho cekala skoro 5 měsicu, jasne dali ji to zpetne, ale nikoho nezajimalo z ceho maji zit. rodina pomohla jak mohla, ale kdyby nemela nikoho kdo ji pomuze, tak nevim, nevim ... uprímne receno, tohle byl i jeden z duvodu, toho že jsme se vzali, uz jen proto kdyby se nahodou neco stalo me nebo manzelovi

berenika39
16. pro 2014

@jokerka kolikrát v životě ti nědko dal 220 tisíc???????????????????????????????????????

jokerka
autor
16. pro 2014

@berenika39 bojím se hodně práve, asi by bylo lepší mít svatbu jen jakoby ve dvou. podepsat a nazdar :D

jokerka
autor
16. pro 2014

@berenika39 na 3 nebo 4 roky to je málo, když si plus minus je pruměrný roční plat 150 tisíc, navíc když někdo bydlí někde kde najem je 12 tisíc měsíčně? takhle to beru

berenika39
16. pro 2014

@jokerka to bereš úplně blbě. stát není na to, aby tě živil. je to jen pro dítě. ne na nájem. musíš pracovat, manžel pracovat, u toho šetřit, a až když budete zajištění a mít rezervu a manžel práci, pak můžete řešit dítě. hypotéka na dům pro rodinu do milionu je 6 tisíc. mimo velká města se takový dům dá sehnat a práce také. výmluvy. nic víc. nehledej, jak to nejde, ale jako to udělat, aby to šlo

ange_de_la_morte
16. pro 2014

pokud si někdo pořídí dítě , tak má mít zajištění a k tomu patří i životní pojištění nadstavené tak, aby to rodina zvládla bez obtíží ... pokud někdo životní pojištění nemá a spoléhá jen na stát, pak je to nezodpovědnost ... a k výši rodičáku - souhlas s @berenika39 a myslím si že ČR sociální systém je teda sakra štědrý, málo kde se o tebe stát takhle postará

lv
17. pro 2014

Jen podotknu, ze pokud chce dělat vysoce rizikové zaměstnání, je pojistka na místě určité, a taky, ze bude hodně drahá, právě kvůli riziku, ovšem předpokládám, ze taková prace bude i vysoce honorována.

ange_de_la_morte
17. pro 2014

@lv : manžel když dělala kaskadeřinu na koni, platili jsme 3,5 tisíce měsíčně 😀 😀

zmrz_lina
17. pro 2014

@lv no, to bohužel předpokládáš špatně. Manžel je pyrotechnik u AČR a věř tomu, že o žádném "vysokém honoráři" se mluvit nedá. A vysoce rizikové zaměstnání to je, bohužel tomu odpovídá v současné době i nastavení živ. pojištění, které je tak drahé, že ho prostě v tuhle chvíli nemá, ale řešíme určitá východiska tak, aby ho mít mohl alespoň na nepracovní věci (autonehoda, nemoc apod.).

happylenulka
17. pro 2014

my máme s manželem oba životko, sice jen na pár peněz, ale máme. k tomu úrazové, ale to si bude manžel rušit, protože má na sebe pojistku na barák, která by v případě jeho úrazu nebo smrti pokryla hypotéku a děti byly bez dluhů... to je hlavní, nezadlužit 🙂 myslím si, že toto je minimum... ale zas bych zbytečně alší peníze nevrážela do pojistek a když má rodina víc, tak to spíš někde spořila... 🙂 přeci jen z pojistky, pokud se ti nic nestane, nic nedostaneš... ale pokud si budeš spořit bokem, tak na to v případě nezaměstnanosti, problémů atd. můžeš sáhnout... myslím si, že ideální je mít tak minimálně 3 platy někde bokem.... zvlášť když splácíš hypotéku nebo tak 🙂

happylenulka
17. pro 2014

btw. nechápu, že si furt někdo stěžuje na rodičák... jsme na tom dobře. nikde není dáno, že stát něco musí dávat. Člověk se má sám zaopatřit, když chce děti a případně se uskromnit. hold nebudu mít 5 dětí a stěžovat si, že se o mě stát nepostará, ale budu mít 2 a zajistím je sama... rodičák beru spíš jako takové plus... 🙂

peníze a sociální pomoc by měly dostávat hlavně ti, kteří se dostali do situace, kterou nemohli ovlivnit a nemůžou si za ni... např. úmrtí manžela, týrání manželem, invalidita, zranění, důchodci.... a ne, že ti, kteří se dobrovolně rozhodnou mít dítě si budou jen stěžovat, že stát jim dává málo. všechno jde, když se chce....

lv
17. pro 2014

@zmrz_lina no jo, ale i pro ty ostatní věci by byl zařazen do rizikové skupiny 3, právě kvůli povolání /beru to zřejmě i tak - jede autem, stres z takového zaměstnání, vyšší riziko nehody../ to pak nejsou zas ty pojistky nic moc../muž má taky jen autonehodu, těžký úraz - žádné zlomeniny atd., kvůli sportu a nemocem/

zmrz_lina
17. pro 2014

@lv - ne-e, jsou pojišťovny, které ho na mimopracovní dobu berou jako normálního nerizikového občana 🙂 Zrovna to teď řešíme, takže mám aktuální info.

polaks
17. pro 2014

@jokerka Pokiaľ viem,stačí ak sa na úrade nahlásite ako registrovaní partneri.A v podstate by ste mali mať tie isté práva,ako manželia (asi nie úplne vo všetkom,ale v otázkach dedictva asi áno)

blahova_andrea
17. pro 2014

@jokerka dítě si ale nemáš dělat proto, aby se ti vyplatilo 😉 ale jinak tě chápu. ale smůla. pokud nejste manželé, tak od státu nic druhý rodič nedostane. děti sirotčí, ale maminka vdovský rozhodně ne. i pro ty, co se vzali to dost osekali, co jsem slyšela. ty pojistky a spoření, to je jiná věc, ale o to se musíte postarat zase sami a ne to čekat od státu. jediné, co může osamělý rodič po takové tragédii zkusit jsou běžné sociální dávky, pokud na tom bude rodina tak, aby se vešla do tabulek...příspěvky na živobytí, na bydlení, přídavky na děti apod.

evulina77
17. pro 2014

@jokerka a právě i pro tyto případy bylo manželství zřízeno. Je to ochrana matky a dětí.Manželství není o lásce ani o vztahu, ale je to univerzální smlouva. Pokud je ve vztahu dítě, měli by se lidi vzít. Nechápu proč to tak nebývá. ale poku spolu žijeme, chceme spolu být i nadále a máme spolu dítě, není důvod se nevzít. Navíc já si myslím, že svatbou by se ve vztahu nemělo nic měnit. Vždycky mě dostanou řeči typu, manželství je jen cár papíru, my jsme šťastní i bez toho, nepotřebujeme to apod. Myslím, že pro vztah to není důležité, to určitě, ale je to forma jakéhosi pojištění pro případ nouze...
Navíc mě umřel otec, když mi bylo čerstvých 18 let a i díky mamčině vdovskému důchodu jsme to zvládly a já mohla na školu...

blahova_andrea
17. pro 2014

@berenika39 tak bát se může jak chce, ale podepsat se musí oba, takže i oba se musí bát stejně 😅 mě si přítel taky vzít nechce. mě to teda nevadí. nevěřím na vztahy na celý život a on asi taky ne. jednou už se rozváděl a nechce se mu to absolvovat znovu. tak žijeme na hromádce 😅

blahova_andrea
17. pro 2014

@glimmer na sirotčí a vdovský by ses ale načekala dlouho i jako manželka...bohužel...na čssz asi zrovna moc nespěchají 😅

blahova_andrea
17. pro 2014

@berenika39 zas tak růžově bych to neviděla. obyvatelný dům do milionu se těžko hledá i v prdelákovicích, kde o práci široko daleko těžko zavadíš ☹ ale jinak souhlasím. rodičák není proto, abychom si z toho hezky žili celá rodina.

blahova_andrea
17. pro 2014

@lv já myslím, že u některých náročných profesí je ta životní pojistka dokonce povinná 😅

glimmer
17. pro 2014

@blahova_andrea švagové je vdova, bere vdovský (protože pečuje o dítě, které studuje, je to prý max do 26 let) a synovec bere sirotčí.

blahova_andrea
17. pro 2014

@glimmer jj, dřív myslím ale vdova brala vdovský dokud se nevdala, ne? teď jen dokud má nezaopatřené dítě. já teda s tímto zkušenosti naštěstí nemám, tak jsem to nezjišťovala, jen co občas zaslechnu a to můžou být tradičně úplné blbosti, co si budeme povídat 🙂 mě nešlo o to, že by nic nedostali, spíš o to, že ač to počítají a mají vyplácet v rodině, kde svatba byla nebo nebyla, tak se dost dlouho čeká ☹

kathy_smilca
17. pro 2014

@jokerka Jak už psaly holky, zaopatření Tebe jako přítelkyně a případných dětí se dá pořešit s komerční pojistky, popř. různých dalších produktů (penzijní fond apod.), kde se napíše obmyšlená osoba. Pokud je tam obmyšlená osoba uvedená, nejde daný produkt do dědického řízení.
Před cca 4 lety jsem žila s bývalým přítelem na "psí knížku" a podle tehdejších zákonů se na mě pohlíželo jako na osobu blízkou po roce žití ve společné domácnosti. V případě smrti přítele bych byla zařazena do dědického řízení do první dědické skupiny (tam patří manžel/ka, děti). Spousta párů se nebere a tak si myslím, že to do občanského zákoníku nějak zakomponovat museli, ale nemám nastudováno, takže úplně neporadím.

misulka84
17. pro 2014

@evulina77 opravdu moudré, mám stejný názor na věc 🙂