Nevyčerpaný rodičovský příspěvek. Vyhoví mi ještě v proplacení zbytku?

schdenisa
24. bře 2024

Zdravím, tak nějak jsem vůbec netušila, že rodičovský příspěvek na starší dítě musím ukončit na úřadě práce a nahlásit tam nově narozené a dokládat tam příjmy abych mohla vůbec dostat zbytek peněz. Nově narozené dítě je 1.1.2024 dnes je 24.3.2024 myslíte, že mi v proplacení zbytku ještě vyhoví? Doufám, že ano, protože je to přes 46.000,-kč 🤷🏽‍♀️🥺

ladyhacek
24. bře 2024

Zkušenost tedy nemám, ale co jsem slyšela tak spíše ne.

schdenisa
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
jaja01k
24. bře 2024

@schdenisa No hlavně pokud jsi to neukončila, tak už 3 měsíce pobíráš RP na starší dítě neoprávněně a mohou chtít ty peníze zpátky. Takže doporučuju zajít na pracák co nejdřív.

kristyn86
24. bře 2024

@schdenisa Je to tvoje chyba,neznalost zakona neomlouva. Takze si se o penize obrala akorat tak sama. Ale zajdi tam a vyrid si to. Treba ti to doplati. To jsi brala rodicak na starsi a materskou na mladsi? A to ti neprislo divne? Kdyz v podminkach rodicaku je,ze je na nejmladsi dite v rodine? Predstavit si,ze par let zpatky,co jsi nevybrala z duvodu narozeni dalsiho ditete,tak propadlo. A ty jsi to klidne mohla mit doplacene (treba to jeste pujde) a ted brblas,ale o nic ses evidentne nezajimala.

schdenisa
autor
24. bře 2024

@kristyn86 neslo by to jeste hnusneji? 🙂 Tak jsem se zeptala . ne nepobirala jsem oboje jen materskou rodicak mi nechodil .. a nevim proc mi tykate
@jaja01k nepobiram rodicak jen materskou rodicak mi automaticky prestal chodit co mi zacla chodit materska a zítra jdu na urad

kamino
24. bře 2024
kamino
24. bře 2024

@kristyn86 viz výše..

schdenisa
autor
24. bře 2024

@kamino dobre o tom tykani jsem nevedela ale pani to mohla napsat trochu jinak …

kamino
24. bře 2024

@schdenisa Proto jsem to kopírovala celé - nikdo neví vše, od toho je tu možnost se zeptat.

schdenisa
autor
24. bře 2024

@kamino ano dekuji 🙂

palja
24. bře 2024

@schdenisa já si stejně myslím, že by to doplacení zpětně mělo jít 3 měsíce zpět. To znamená, že je to tak na hraně. Ale sama jsem to osobně neřešila. Jen jsem o tom četla, jaké jsou možnosti, ale článek už nedohledám. Měla by být nějaká žádost o doplacení rp jednorázově na straší dítě. To víš, že sám od sebe ti nikdo nic nedá, všechno si musíš vyběhat sama.
Tak snad budeš mít štěstí a peníze dostaneš.

schdenisa
autor
24. bře 2024

@palja no ja si prave taky myslim ze tri mesice. me prave vcera prisel mail o zaniku naroku na davku tak proto to resim 🤷🏽‍♀️

alianan
24. bře 2024

V pohodě.
Já jsem si o rodičák na druhé dítě zažádala až několik měsíců po jeho narození, jsem hajdelák, já vím.
Nejdřív to vypadalo, že peníze, které jsem pobírala neoprávněně na první dítě, když bylo na světě druhé budu muset vracet. Nakonec se to nějak vystornovalo a převedlo z druhého rodičáku a nic jsem nevracela.

To samé vyplacení zbytku prvního rodičáku. Na UP nejdřív tvrdili, že nemáme nárok, že ani jeden nemáme DVZ, až téměř po roce jsem náhodou zjistila, že nárok máme, že OCVČ DVZ nepotřebuje. Takže mi ho vyplatili zpětně po roce.
Tady teda nebyla moje chyba, ale chyba uřednic na UP a byl a jsem dost nepříjemná, jednalo se o 200tis.

kristyn86
24. bře 2024

@schdenisa Ano,napsala jsem to drsneji,nemuselo to tak byt. Me uplne ze zidle totiz nazvedla veta-obiraji o penize nase deti,ktere jim patri.A to shazovani viny na stat,na druhe. Pritom je to tvoje povinnost se starat a zajimat. V dnesni dobe,kdy vse najdes na netu...Jinak bych tak nereagovala,chapu,ze kazdy nevi vse. Takze kdyby byl dotaz jen na to vyplaceni,tak tak ostre nereaguji. Pokud te to pobourilo,tak se omlouvam. Jinak si myslim,ze ti to mozna jeste doplati. Zajdi tam a zjisti si to. Za me to propadalo,ted vim,ze se to doplaci. Jaka je ale lhuta nevim.

alianan
24. bře 2024

@kristyn86 PRavda je, že stát o nás ví i číslo bot, vše by mělo být digitalizované a automatické.

A nárok na vyplacení má, jak píšu výše, vyplatili mi zbytek rodičáku po téměř roce.

kristyn86
24. bře 2024

@alianan Delam ve statnim a stat toho zase tolik nevi 😉 Kdyby vedel,tak se treba nezneuzivaji tolik soc.davky.
Je fajn,ze to jde jeste vyplatit.

alianan
24. bře 2024

@kristyn86 Mě více naštvalo, že toto neví uřednice, pro které je to denní chleba. Jedná se o malé město, fakt nejsou přepracované, když za nimi jdu, většinou jsem tam sama.

DO očí mi tvrdily, že i OSVČ si musí platit nemocenské pojištění kvuli DVZ, nechali mě podepsat papír, že o zpětné vyplacení nežádám, protože nemám nárok. Nenapadlo mě, že bych jim neměla věřit a po roce náhodně dozvím, že nárok mám.😲

schdenisa
autor
24. bře 2024

@kristyn86 anoo ja kdyz jsem si to po sobe precetla tak mi to doslo. Jasne ze jsem to mohla nekde cist ale nikde to na me nevyskocilo tak jsem nevedela a zeptala se…
Tak doufam ze to proplati i me.

@alianan Byl potreba nejaky doklad nebo podpis otce osobne? Zitra tam jdu a budu tam muset cekat s triletou a trimesicnim tak abych byla pripravena 😃

kristyn86
24. bře 2024

@alianan To chapu,to je spatne. Mely to vedet,tohle by se stavat nemelo.

alianan
24. bře 2024

@schdenisa Oni ti poradí a popřípadě si sami doklady přepošlou.
Já nejsem pracující, takže jsem nedokládala nic.
Manžel je OSVČ a potřeboval výpis, že v posledním roce platil sociální a zdravotní pojištění. Peníze vyplatili do měsíce.
Co dokládají zaměstnanci nevím.

orangutan123
24. bře 2024

@alianan Můj manžel je taky OSVČ a taky sem tohle řešila, mě tam zbývalo nějakých 130t tuším a do poslední chvíle sem nevěděla jestli mi to vyplatí. Dokonce i v den, kdy sem tam přišla tak mi tvrdili,že to nejde 😂 Tak to už sem byla trošku ostřejší a řekla sem, že sem se na to ptala xkrát a pokaždé mi potvrdili, že s tím papírem od manžela mi to proplatí a najednou by to zase nešlo? Jako komedie hadr 😂

alianan
24. bře 2024

@orangutan123 Já si myslím, že už je tam někdo seřval přede mnou, takže už věděli a lítalo to.
Přece jsem nebyla první manželka OSVČ, která žádala o vyplacení zbytku rodičáku, o ty peníze muselo přijít dost maminek.
Já jsem na ně byla připravená, měla jsem vytisknuté přesné podmínky pro vyplacení ze stránek MPSV a červeně jsem jim to podtrhla.
Vůbec nebylo nutní se s nimi hádat, akorát mi uřednice oznámila, že jsem ji asi neřekla, že se jedná o OSVČ, že je to moje chyba.
Že je manžel OSVČ jsem jí samozřejmě zdůraznila několikrát, jednou už před porodem dítěte, dokonce tam se mnou byl i manžel.

Kdyby se jednalo o pár tisíc, tak se na to vykašlu a řeknu si, že uřednice byla káča, ale mě šlo o 200tis.

orangutan123
24. bře 2024

@alianan Jojo taky sem říkala že je OSVČ a pak mě sprdla, že sem to neříkala 😂😂 Nejste ze Zlínského kraje? Nebo je to snad všude stejné? 🙈 Tohle mi přijde totiž přesně jak přes kopírák

alianan
24. bře 2024

@orangutan123 Ne z Vysočiny. Kdyby z toho alespoň úřednice měli peníze, člověk by řekl, že se snaží ušetřit peníze pro sebe. Ale ona je to jenom jejich neznalost a lenost se doučit.

kleio
24. bře 2024

@schdenisa já jsem si vyřídila mateřskou na druhé dítě a když mi začala chodit, rodičák na první chodit přestal. Na ÚP jsem nic dalšího nehlásila, předpokládala jsem, že touto změnou info dostali. Dobrání zbyteku prvního rodičáku jsem chtěla vyřídit do 3 měsíců (tipovala jsem, že taková lhůta by mohla projít) a vyřídila jsem to až těsně před koncem této lhůty. Jediné, co jsem potřebovala, byla kopie rodného listu druhého dítěte, na druhou stranu papíru jsem napsala, že žádám o doplacení RP. Do tří měsíců mi peníze přišly.

schdenisa
autor
25. bře 2024

@kleio zdravím takže říkáte že do třech měsíců druhého dítěte to ještě proplatí? Ja uz to mám totiž taky na krajíčku příšti týden už bude prvního a to už bude asi pozdě

miryp
25. bře 2024

Já bych na tvém místě byla opatrná se soudy, že stát obírá tvé děti o peníze, protože chyba je na tvé straně přijímače. Ty jsi měla zákonnou povinnost oznámit ÚP narození druhého dítěte a ty jsi měla právo požádat o doplacení RP. A byla jsi to ty, kdo to neudělal. Takže chceš-li někoho vinit, pak leda sebe...
Jdi na ÚP, posyp si hlavu popelem a požádej o doplacení RP. Pokud budete s otcem dítěte splňovat podmínky pro doplacení RP, tak ti ho doplatí...

schdenisa
autor
25. bře 2024

@miryp jak už je výše napsáno chybu jsem již uznala z toho co jsem napsala 👍🏼 takže znova už to číst nepotřebuji 🙂

miryp
25. bře 2024

@schdenisa tak to mi uniklo, sorry. Každopádně zbytek platí - prostě zajdi na ÚP a požádej si. Řídí se to ustanovením § 30a zákona č. 117/1995 Sb.

kleio
25. bře 2024

@schdenisa napsala jsem jenom, jak se to stalo mně. Jak jsou definovaná pravidla nevím. Tu lhůtu 3 měsíců jsem si jen tak odhadla sama pro sebe, nevím jaká, nebo jestli nějaká je.