Partner chce po svatbě zúžit SJM. Máte zkušenost?

9. zář 2022

Ahoj,
měla bych dotaz na případný problém s daněním příjmů z pronájmu nemovitostí. S partnerem řešíme svatbu, on má několik nemovitostí, které pronajímá, a rád by chtěl po svatbě zúžit jmění manželů údajně z toho důvodu, že by jinak platil vyšší daně (prý by nemohl jasně určit zisky a náklady, které v souvislosti s pronájmem má). Mně to přijde jako nesmysl a spíš z toho mám pocit, že nechce SJM a jen to nechce přiznat na férovku... Máte někdo zkušenost? Jinak proti zúžení sjm v zásadě nic nemám,ale vadí mi to mlžení...Díky..

konidana
10. zář 2022

Narovinu mu rekni, ze to jsou nesmysly, ze nic neni potreba narychlo, a ze jestli se pak a shodnete, tak muzete nejake zuzeni sjm casem mit, ale rozhodne to s nim nehodlas resit ted ani nejak nahonem. A fakt mu to nejak takhle vysvetli, ze ted se proste tesis a zarizujete svatbu, ze pak bude casu dost.

kekita
10. zář 2022

Po svatbě už předmanželská smlouva podepsat nikdy nelze. Dělá se zúžení SJM, ale to už nemá nikdy takový účinek jak předmanželská smlouva. Mluvila jsem o tom s notářem-doporučila bych ti si s nějakým sjednat schůzku. Pokud budete manželé, tak pokud nebudeš chtít, tak tě k tomu nikdo nemůže donutit... maximálně se pak může rozvést.

marselina
Autor odpověď smazal
Zobraz
marselina
10. zář 2022

@kekita to mas pravdu prz to zúžení se Tyka veci nabitých ode dne sepsání. Vahu to ma, ale ne na veci které měl on před svatbou.

marselina
10. zář 2022

Na jednu stranu buď rada, ptz kdyby se v životě něco pokazilo, nestahne te to s sebou.
S manželem mame “co je moje , je moje” co jeho je jeho ale v podstatě jen papírové.
Momentálně budujeme půdní vestavbu a nikdy by neřekl barák je tvůj nedam tam ani korunu.
Ale prece jen je také rozvedený, ma s ex dite a proč pak tahanice

lucinka_89
11. zář 2022

A nemá náhodou děti z předchozího vztahu? Nejde mu třeba o dědictví ,aby se týkalo jen děti? Jinak mi tedy nepřijde,že by tě nějak zvlášť ošidil, asi bych si s ním narovinu promluvila,ale přijde mi,že zas tak o nic nejde,možná jen špatná zkušenost z předchozího manželství..

avestsikova
11. zář 2022

A nejde mu třeba o slevu na manželku ? To jediné by dávalo smysl 🙂 když mu jde o vyšší daně a vy jste na RP. Ty se do limitu ale nezapočítávají

zuzineckah
11. zář 2022

@avestsikova ...na tu při splnění podmínek získá automaticky nárok sňatkem, ne upraveným režimem SJM. Navíc ta mu daňový základ sníží, ne zvýší. Prostě tyto argumenty proč zužovat jsou naprostý nesmyl.

levandule_k
11. zář 2022

Kdyby argumentoval finančním poradcem, tak bych mu řekla, že je asi na čase navštívit daňového poradce, protože ten je odborník na daně. Finanční poradci, když mají širší rozhled, tak nějaký základní přehled o daních mají, ale to je tak všechno. Jsou odborníci na to, aby srovnali různé druhy pojištění, dokázali srovnat hypotéky a věděli do čeho investovat a pak poradit konkrétní produkt.

kajka321
11. zář 2022

Dobrý den, s podobnou věci mám zkušenost. Tak za prvé majetek, který jste měli před manželstvím nespadá So SJM. Ovšem jeden z manželů se může rozhodnout, že část svého majetku manželovi daruje - buď smlouvou darovací a nebo převodem na SJM. Vše má vliv na způsob placení daní. Příjem z pronájmu, který je získán v průběhu manželství je majetkem obou. Ale daně z tohoto příjmu mohou platit oba či jen jeden. Je však rozdíl mezi společným majetkem a příjmem. Příjem může být jen jednoho (ve vašem případě manžela a potom ten platí daň), když by nemovitosti převedl i na vás, tak potom byste měla i půlku příjmu a mohlo by se vám stát, že např v období rodičovské, kdy si vás manžel může normálně na daních odečíst by toto udělat nemohl, protože byste měla příliš velký příjem a tímto krokem byste ročně přišli o 25tisic. Tedy váš nastávající myslí velmi prakticky, ale zdá se, že se vám informace trochu pomotali. Rozhodně bych ho nepodezrivala z nekalých úmyslu, spíš je to člověk uvážlivý a snaží se pro vás zajistit, co nejlepší finanční situaci.. hlavně se poraďte na financaku, ale není to nic, co byste museli řešit před svatbou. Vám se svatbou nic nemění. Majetek zůstává tam kde je. Každý nově nakoupený majetek už však bude váš společny.

j.a.n.i
11. zář 2022

@kajka321 No, nevim jakou zkusenost, když to rikas úplně blbě... Prijem z pronajmu nemovitosti v SJM dani vzdy jeden z manželů a muze to byt klidně kazdy rok jiny, a nikoliv kazdy pulku...

autor
11. zář 2022

@lucinka_89 Ano, dítě z předchozího vztahu má, ale dědění se dá snadněji přeci vyřešit závětí - k tomu by nepotřeboval můj podpis a vůbec se mnou cokoliv řešit....

somalicats
11. zář 2022

Buď to pomotal, nebo kecá. Danit bude stejně bez ohledu na to, jestli budete nebo nebudete mít zúžené SJM.
Pokud nebudete mít předmanželskou smlouvu a nebudete mít zúžené SJM, tak nemovitosti zůstávají jemu, příjmy z pronájmu jdou do SJM a náklady (opravy apod.) jdou taky ze SJM, takže v případě rozvodu nebudeš mít nárok na nemovitosti, ale pokud by došlo k jejich zhodnocení, tak na polovinu té částky, kterou do toho společně vrazíte.
Co se dědictví týče, tak v případě, že by zemřel, dědíš Ty a děti, a to bez ohledu na to, zda budete nebo nebudete mít zúžené SJM.

kajka321
12. zář 2022

@j.a.n.i no jo, máš pravdu, mě se do toho ještě pořád motá jeden dům, co máme na půl a tam to právě jde, daň rozdělit.. myslím, že mu jde o odpočet na manžela s přijmem nižším než 68tis, a tak byl myšleny můj příspěvek.. protože SJM budoucí paní nemusí moc trápit, jelikož ho nemají.. až když si něco koupí spolu.

j.a.n.i
12. zář 2022

@kajka321 ale právě pokud něco koupi v manželství bez zuzeneho sjm, tak to do sjm pujde, takze je naopak metrapi to podilove spoluvlastnictvi

kajka321
12. zář 2022

@j.a.n.i ano, je vidět, že se každá na to díváme z jiného konce. 🙂 Přijde mi, že paní řeší majetek, který její není a pokud se s manželem nedohodnou o převodu, tak ani nebude. A tak vlastně řeší něco, co nemusí. Pokud se však doma baví o tom, že byty, které nakoupí během manželství, budou vyjmuté, tak to bych rozhodně zpozorněla. Ale přišlo mi, že tohle není ta situace, o které paní mluví.

autor
12. zář 2022

@kajka321 O ten majetek, který nabyl před manželstvím vůbec nejde, ten bude samozřejmě pouze jeho. Jde tam ale o ty příjmy z pronájmů, protože ty ž pod SJM spadají. Majetek, který koupíme případně v budoucnu plánujeme mít dohromady...

zuzineckah
12. zář 2022

Nevím jestli by v tomhle případě nebyla vhodnější předmanželská smlouva.

autor
13. zář 2022

@zuzineckah To on asi původně chtěl, ale zaprvé to nestihl, protože to začal řešit pozdě a pak taky tvrdí, že předmanželská smlouva není úplně to, co by chtěl, protože úplně oddělené majetky nechce...

avestsikova
13. zář 2022

@zuzineckah já tím myslela zvýšení příjmu manželky.

lucie_nj
13. zář 2022

Tady o dané určitě nejde, i nemovitosti mu zůstanou protože je nabyl ještě před sňatkem. Podle mě je problém ve finančních prostředcích na účtu.. z těch pronájmu budeš mít od svatby nárok na půlku a to asi zjevně nechce.

zuzineckah
13. zář 2022

@avestsikova tohle nejde do příjmu manželky, pořád by byla jen na RD/MD. To je prostě příjem v rámci SJM, který by se v případě rozvodu dělil napůl.

avestsikova
14. zář 2022

@zuzineckah v původním příspěvku byla řeč o daních ne o rozvodu . Tak a teď si můžete můj první příspěvek přečíst znova a třeba vám to už dá smysl.

zuzineckah
14. zář 2022

@avestsikova no ano, a na ten jsme si tak nějak všechny odpověděly, že je to blábol jak mraky, protože bez ohledu na režim SJM bude danit stejně... resp. že neupravené SJM mu žádné vyšší daně nepřinese.

j.a.n.i
14. zář 2022

@avestsikova Precetla jsem si ho znovu a nedava zadny smysl, neb ten prijem z pohledu dani je stale pouze jeho prijmem a nikoliv manzelky, takže na slevu na manzelku to nema zadny vliv.

avestsikova
14. zář 2022

@j.a.n.i tak přečíst ještě jednou 🙂 píšu to tam.
Ja pochytila daně, kolega říkal, paní RP a SJM. Navrhla jsem, jestli manželovi (budoucímu) nemohlo jít o slevu na manželku, u které se mohl kolega mýlit. Vše další vyplynulo až poté🙂

avestsikova
14. zář 2022

@zuzineckah ano, vyplynulo to poté z vaší debaty 🙂