Po zaplacení kroužků nám nezbyde skoro nic

anickajirka
5. únor 2015

Prosím o radu tento měsíc musíme zapatit popeláky 1800kč, hudebku 600kč, mal plavání 1300kč, syn se učí s bičem, na který dlouho už čekáme než se uplete a zrovna tento měsíc je take 1500kč, kroužek counry 500kč...to jsou výdaje navíc, spoření máme, ale odešla lednička, tkže na něm skoro nic není ☹ co teď?zbyde nám kolem 3500kč n celý měsíc, n benzín, jídlo, drogerku...je možné z toho nějakým způsobem vyjít?Většinou máme n měíc necelých 10000kč.Můžeme si půjčit od rdičů ale rději bych to nějak zvládla, nebo nějaké typy jak co nejvíce ušetřit?Jsme dva dospělí sedmiletý prvňáček, a roční holčička, dva pejsci a králíček.Budu ráda za všechny rady

anickajirka
autor
12. únor 2015

@somalicats diskuse a diskuse je rozdíl a pokud člověk ví, že rodiče umí říct ne...tak proč by se tak nemohly domluvit? 🙂

lenka5731
12. únor 2015

@chris_n o nočním produ byla zmínka proto, že zakladatelka diskuse bydlí v domě, tzn. pravděpodobně ohřívají elektřinou vodu nebo topí. Tak by noční proud měli mít a pokud nemají, měli by to napravit. My dvoutarifní sazbu elektřiny máme, sice ne ten nejvýhodnější tarif, ale i tak 1 kWh v "normálně" stojí 4,6 kč, zatímco noční proud 1,8 Kč. Takže časování pračky, myčky, sušičky, a většího vaření nebo pečení ušetří opravdu hodně. Taky hodně pomůže stáhnout bojler, aby se nevytápěl na tak vysokou teplotu. Já jsem to loni udělala a spotřeba elektřiny v nízkém tarifu hodně poklesla. (Nevím tedy, jestli zakladatelka diskuse má bojler.) @anickajirka

lenka5731
12. únor 2015

jinak můžou samozřejmě topit a ohřívat vodu plynem, pak na dvoutarifní sazbu el. není nárok.

anickajirka
autor
12. únor 2015

no doma máme krb, takže topíme krbem a na vodu bojler.Plyn v našem okolí zvedený není, nemí být.

anickajirka
autor
12. únor 2015

a jinak jsme byly teda air bank a máme skoro vše vyřízeno, jen doložit nějaké papíry a hotovo.Na spořící učet budem dávat necelé tři tisíce, aby nám to pokrylo ty roční výdaje za vše co je třeba, plus si dáme do obálek na spoření měsíčně 500kč na oblečení, 500 na výlety, dovči..., a nečekané výdaje 800kč.měly bychm mít celkem dobrou rezervu zatím si myslím pro začátek

lenka5731
12. únor 2015

@anickajirka takže noční proud máte a přizpůsobuješ těm levným hodinám provoz spotřebičů? My jsme nějakou dobu měli bojler nastavený na hodně vysokou teplotu, pak jsem ho "stáhla" a ušetřilo to měsíčně snad tři stovky, odhaduju, nepočítala jsem to.

anickajirka
autor
12. únor 2015

@lenka5731 noční proud nemáme.a bojlery máme nastavené taky na vysokou teplotu, hned naženu odpoledne manžu, at to stáhne, děkuji

lenka5731
12. únor 2015

@anickajirka můžu se zeptat, kolik platíte za elektřinu, když máte bojler a nemáte noční proud? To musí být strašná částka ... Nebo bojler natápíte i krbem? Podívej se na stránky společnosti, od které odebíráte elektřinu, jaké má tarify. Ale podle mě el. bojler na vodu je jediná podmínka pro tarif d25D (každá společnost ho nazývá jinak). S tím tarifem máš nárok na noční proud 8 hodin denně, bývá to 2 hodiny přes den a 6 hodin v noci. Ohřev bojleru se nastaví právě na ty výhodné časy. Za zřízení dvoutarifní sazby je nějaký poplatek, ale myslím, že se velmi brzo vrátí ... Cena za kWh v nízkém a ve vysokém tarifu je přibližně taková, jak jsem psala o pár příspěvků výš.

anickajirka
autor
12. únor 2015

@lenka5731 zvedly nám to na 2500kč měsíčně, ale pak nám vrací, no spíše neplatíme tři měsíce.Nevím jestli to jde na noční proud, baráček ještě není zkolaudovaný, je ještě braný jako chata

lenka5731
12. únor 2015

@anickajirka aha, tak kolaudace bude asi nutná, to netuším ....
jen tak pro srovnání, my máme ten tarif, jak jsem psala, el. bojler, el. sporák s troubou, pračka, myčka, sušička , občas el. podlahovka (malá plocha), přímotop, svítím i tam kde nejsem a spotřeba odpovídá cca 1500 Kč/měs (zálohu máme taky o něco vyšší).

anickajirka
autor
12. únor 2015

no až budeme mít zkolaudováno, tak to určitě půjde, a máme to už za pár 🙂

japona
12. únor 2015

Četla jsem jen začátek diskuze a poslední stránku. Doporučuji zakladatelce odpustit si právě plavání dětí a pod. přestože se tomu tak brání, protože na to v jejich situaci není. Bič za 1500? Když nemají rezervu ani na ledničku?!

chris_n
12. únor 2015

@anickajirka bohužel mi jiné šampony nevyhovují. Takže bioderma když je joo akce ta 1+1 (lahvička je 125ml) a stojí to pak neco pod 400,-. Do toho pak kupuju "obyčejnější", ale taky drahé, třeba konopne a tím to prokládám, aby mi to vydrželo dýl.

chris_n
12. únor 2015

jo a ještě jsem chtěla dodat k tem finančním rezervám, jak se tu kdesi psalo o 6 platech.... ne že bych to někomu přála.... ale může přijít doba, kdy se stane něco podobného jako v Řecku nebo jinde... no a naše peníze v bankách nám budou k ničemu....To pak tech 6 platů jen tak vyhodíme do vzduchu 😀

kammka
12. únor 2015

ještě k těm návštěvám s obědem: naši na tom nejsou nijak dobře s penězma, bohužel táta nebyl šikovný v podnikání a pak to řešil blbýma půkčkama... ale i kdyby měli k dispozici celé svoje dva důchody, tak jsou to přece jenom důchody a kdyby měli udělat dvakrát měsíčně na víkend nákup ještě na obědy pro nás čtyři, tak nemůžou vyjít.. my se snažíme jim pomáhat třeba tím, že jim dáváme maso z prasete, několik kačen do roka atd., když tam jedeme a máme zrovna zásobu třeba starého pečiva, tak hodíme do auta pytel pro jejich slepice atd., ale třeba máma když k nám jede těch 140km hlídat, tak ani nechce peníze na vlak, už to je mi blbý.. a abych ještě vyrážela na obídky s celou rodinou, abych nemusela utrácet, to sorry.. to fakt ne.. já je ráda vidím a oni nás, je to pro ně sláva, když tam párkrát do roka dojedeme, ale aby nás hostili co druhý víkend, to není v jejich silách a to nemluvím o řízcích nebo hovězích plátcích na houbách....
a i kdyby na tom byli finančně dobře: jsme dospělí, máme se o sebe postarat sami, oni už mají splníno a měli by si užívat klidu a dostatku.. dali nám všechno, když jsme byly se ségrou děti, teď ať myslí na sebe a své výdaje.ano, společný oběd je príma, ale musí to být v rovnonáze, jednou my u nich, pak oni u nás, ale nechat se hostit a myslet si, že jsou celí blažení, že nám mohou navařit, to fakt nejde přece!

atinkaa
12. únor 2015

@anickajirka ahoj anicko, diskusia ma 14stran, ktore nebudem citat...ale tak v skratke brainstormingovo skusim popisat co som pisala do podobnych diskusii uz viackrat a uprimne asi by som ani nereagovala ale na poslednej stranke - dovod preco mi to padlo do oka sa burlivo diskutuje jednak o Tom, ci tvoje deti musia mat vsetky tie kruzky a tiez o Tom ci je vhodne alebo nie je chodit jest k rodicom pravidelne, castejsie.

Z mojho pohladu, kazda rodina je ina...kazda funguje inak, tazi z inych ''zdrojov'' tym nemyslim len financne ale i podpora...to co si ludia predavaju, to ako vnimaju pomoc...i preto su tu tie nazory tak vyostrene.
Ale s ohladom na Vas je dolezite ako to mate vy - pises, ze k rodicom mozes...teda ak s niekym prebrat ci to je unosne, vhodne, tak jedine s nimi, rodicia su dospeli...uplne nechapem ze by mi nasi nepovedali ze napr. maju dlh na vode, elektrine po nasich navstevach a pod. priklady ake sa tu riesia...tu som ta len chcela podporit v Tom, ze ty na to pozeraj optikou vasej rodiny...ak u vas v rodine je to bezne a navstevujete sa a jete spolu a mamka ti nabali potraviny, tak vobec nevidim dovod preco na to pozerat optikou inych rodin. Podla mna je to supisko...i pre mnohych starych rodicov ze mozu pomoct, ze su platni..nie vsetci to vnimaju akoze ich niekto vyziera...fakt ked na to pozriem optikou u nas Doma...tak by som asi nasim velmi ublizila ak by nas oco nemohol vozit kade-tade a chceli by sme jazdit taxikom, ze by moja mutti nemohla vyvarat o sto tristo ale ze by sme povedali ze sme jedli a jeme inde...fakt si myslim, ze by ich to rozosmutnilo fest a i stale ak cosi odmietnem...v zmysle nechcem huby domov...a dzem domov..tak citim ze im to je luto, teda to ber podla seba🙂

Co sa tyka kruzkov, z napisaneho citim, ze skor chces zistit kde sa da usetrit ...a nie ze chces deti obrat o kruzky...kus to otocim, mozno to tu uz odznelo a mozno nie, neviem na strane13volne preletene okom to nebolo...su rozne organizacie ktore deti podporuju a ktore su zamerane na pomoc ludom, ktori by inak na tieto aktivity deti - vzdelavanie rozvijanie talentu nemali.
Skus presondovat som mimo nejaku prax a aktivne citanie od 2010 takze Vela asi aktualneho moze byt inak...ale skusila by som Nadace Nase dite ...urcite podporuju i rodiny....skus zavolat, napisat, zistit moznosti ohladne pomoci s uhradou kruzkou...alebo inou pomocou...uvidis, do uvedeneho roku poskytovali.
Potom je krasna brnenska tusim Nadace Sophia su sice skor zamerany na stipendijne pobyty ale mali tam vzdy priestor i pre fyzicke osoby..viem ze som tam obcas videla prispevok na Notebook , ci na knihy do skoly...
Ale Google urcite v tomto pomoze a myslim, ze za vyskusanie nic nedas....najma ak ide o kruzky pre starsie deti, ktore pomahaju rozvijat Talent, ktory deculko ma.

Obcas je dobre sa informovat i na miestnom urade v mieste bydliska...neviem ci nejake davky poberas, necitala som ..predsa len niektore veci clovek doplni v ramci diskusie...ale ak aj nie a nedosahuje na ne vasa rodina...tak existuju jednorazove davky..alebo boli neviem ako je to aktualne a tie su napr. i na to, ze potrebujes zabezpecit 3x lyziarsky a pod. - zas netvrdim ze stale vsetko odsuhlasia a daju ti koruny...ale skusit a informovat sa mozes, to ta nestoji nic.

Regionalne niekedy pomahaju i velke podniky...uz ich sice tolko nie je ale Siemens urcite O2, CEZ..tak i tam sa da napisat...ak budes mat list a rozposles tak myslim, ze nic horsie ako odmietnutie prist nemoze.
Alebo nadacie roznych osobnosti na deti je zamerana napr. Tereza Maxova.

No a k domacnosti - myslim, ze je dobre skusit prejst prijmy a vydaje....pisat si to, zaviest zosit, tabulku v excel-y cokolvek co pomoze...obcas staci, ked si clovek nad to sadne sam - niekedy moze skusit aj financneho poradcu..zas za vyskusanie, zistenie moznosti nic nedas.

Su tiez ludia, ktori ak maju pozicku...nie Vela, nie z roznych spekulantskych vydriduskych domov so sialenym urokom...ale regulerne napr. v sporitelni...tak aby ste vedeli presne na co je urcena napr. mam tam peniaze na kruzky...a splacam uvedenu sumu...mozno by to tiez pomohlo volne dychat - zas nie je to univerzalna Rada pre kazdeho..to len ak sa tu znesie kritika..ale su ludia a rodiny, ktori ak to maju podchytene, tak si takto vedia pomoct - nam s manzelom v zaciatku pomohli tieto moznosti...prave zo sporitelne a prave na veci, na ktore inak tazko dosiahnes...ak nemas rezervu uz vytvorenu a chces si kupit napr. kuchynu - pisem preto, ze mozno i tu je cesta ako paradoxne usetrit - len to musi byt pozicka, ktora bude sita na Vase moznosti, zas ak budete uz mat prijmy a vydaje odsledovane, tak myslim, ze za opytanie v sporitelni za to nic nedas.

Ostatne rady, ktore som tu videla sa uberali spravnym smerom ....odsledovat velke vydaje - voda, elektrina zapracovat ak su minusove nedoplatky....napr. i tym ze sa kupia kvalitne a-ckove spotrebice a pod.

Neviem nakolko sa da setrit na strave, aby to nebolo na ukor zdravia, ale i tu mozu pomoct skupinky ako piect vlastny chcebik z vlastneho kvasku, vlastna sunka...a ono clovek nakoniec usetri dost...aj ked jasne nie je to take priamociare, hladke a bude to chciet pracu ale s tym myslim pocitas...z tvojho napisaneho mam dojem ze si maminka, ktora sa jednak neboji zapracovat, jednak chces len zistit co este mozete urobit viac a to je myslim dobre, ak je chut tak urcite sa najde i cesta.

A co sa tyka veci na seba, kozmetika,...tak asi sledovat zlavy, mozno i tu niekedy nakuknut do tem darujeme za postovne, clovek si mozno pride divne ale su maminy, co sa obcas i kvalitnych veci potrebuju zbavit a preco to nevyuzit ak tu ta podpora je 🙂

drzim palce nech sa vam to obdobie podari preklenut a nech vam pomoze ''vyrast'' - snad to nebude zniet velmi frazovito.

Vsetko dobre moja! 🙂

lenka5731
12. únor 2015

@chris_n s těma bankama máš bohužel pravdu, ale ani tak to asi není argument pro to, proč nemít žádnou rezervu 🙂 Nemusí to být 6 platů, stačí několikanásobek měsíčních výdajů.

chris_n
12. únor 2015

@lenka5731 já nejsem zastánce toho, aby člověk žil bez nejaké rezervy, to zase ne.... ale oproti dřívějšku, kdy jsme měli penez stranou dost... tak ted se toho trochu víc bojím.

lenka5731
12. únor 2015

@chris_n taky se bojím ☹ bohužel nevěřím tomu, že i další desetiletí bude finanční trh tak stabilní jako se zdá být teď :( No ale co má člověk dělat, že jo ... 🙂

japona
12. únor 2015

@chris_n v řecku je skoro 30% nezaměstnanost, takže se úspory hodí. Bez nich by tak mohli akorát praskat bičem. A nemít rezervu, abych o ni náhodou nepřišla? Větší pravděpodobnost je, že se rozbije pračka, než že to stát znárodní (teda aspoň doufám🙂). Co kdyby manžel zakladatelky přišel o práci? Nebo mu někdo nedal přednost v autě a byl několik týdnů v pracovní neschopnosti? Přesně na tyto případy je NUTNÉ mít peníze bokem. Výši ať si každý určí sám, jak uzná za vhodné..

anickajirka
autor
12. únor 2015

@japona rezervy musí být, ale když se něco stane mě manželovi nemocenská, pobyt v nemocnici, urazy inalidita, umrtí...pokud se náhodou dětem něco stane...tak zabezpečeni jsme a myslím, že celkem dobře, máme životní pjištění...až tak nezodpvědní nejsme 🙂

gigi2
12. únor 2015

@lenka5731 my třeba taky máme tarif D45Dči jak se to jmenuje(20hod NT a 4hod VT) ,ale chce si to zjistit,kolik ten rozdíl opravdu pak dělá...já běhala doma s měřákama spotřeby přes rok,abych věděla,za kolik vyperu,vysuším a umyju nádobí,podle rozpisu jsem pouštěla,abych pak zjistila,že rozdíl mezi NT a VT 0,47Kč...tím nechci říct,že je to málo ,ale při provozu to měsíčně mi udělalo pak třeba 30Kč rozdíl a to jsem se hodně snažila😀za to mi to ušetření pak opravdu nestojí...

lenka5731
12. únor 2015

@gigi2 ale my máme tarif d25D, ne d45D, to je dost zásadní rozdíl!!! 🙂 koukni do sazebníku.

o tvém měření vím četla jsem tě tenkrát na MS 🙂
u našeho tarifu (máme jiný než vy a na ten váš nemáme nárok) je cena 1kWh ve vysokém tarifu (skoro) TROJNÁSOBNÁ oproti nízkému, takže tam už se stojí za to přinejmenším zamyslet.
padesátník bych fakt neřešila, za to mi to nestojí 🙂 dost jsem tvou zarputilost pro věc tenkrát obdivovala 🙂

lenka5731
12. únor 2015

@gigi2 u vašeho tarifu nemá smysl noční proud vůbec řešit

každý se musí zamyslet nad tím, co má za tarif a jaké máš možnosti. U našeho tarifu jsou to ročně fakt tisíce a tisíce rozdíl.

zakladatelce tématu jsem o časování spotřebičů psala právě kvůli tomu, že jsem předpokládala, že má stejný tarif jako my, když píše o el. bojleru.

gigi2
12. únor 2015

@lenka5731 no,právě...trojnásobek už může něco udělat...já se tenkrát taky obdivovala😀😀naštěstí mi to už pustilo,i když jeden měřák mám stálé na pračce a druhej na sušičce,abych měla vždy po měsíci přehled😀

gigi2
12. únor 2015

@lenka5731 já to nečetla nijak podrobně...ale bojĺer třeba máme taky a to je pěknej žrout všobecně...a pak takovej el.žebřík v koupelně,to je raketa teprve... 😒

gigi2
12. únor 2015

@lenka5731 jo a díky tobě jsem se dokopala k té změně účtu,mám na zkoušku Equa bank a Air bank,tak uvidím,co mi bude vyhovovat...tak dík 🙂

lenka5731
12. únor 2015

@gigi2 já mám měřáky na pračce, sušičce a přímotopu. Ale nekoukala jsem na ně snad rok 😅
nesledovala jsem to tak podrobně a dlouhodobě jako ty, jen jsem zjistila, který program má jakou spotřebu a podle toho se zařídila. My to myslím máme celkem vychytané, víc už asi ušetřit na elektřině nemůžem. Bez nějakých zásadních změn.

lenka5731
12. únor 2015

@gigi2 to jo, ale ten tarif máte hlavně kvůli el. podlahovce v celém domě, to je ta nejzásadnější okolnost 🙂
zakladatelka psala o starém domě, tam nebývá v celém domě podlahovka navíc "s posudkem"

lenka5731
12. únor 2015

@gigi2 nemáš zač, a pak mi prosím napiš srovnání účtu s Equa bank. Dík.