Přeplatek na energiích. Jak se bere z hlediska ÚP?

mariti
17. bře 2021

Ahoj. Nevíte náhodou někdo jak to je? Začala jsem nedávno čerpat příspěvek na bydlení, okolnosti tu nechci rozebírat. Teď mi přišlo vyúčtování energií, je tam přeplatek cca 5 tisíc. Ještě jsme se s majitelem bytu nedohodli, zda mi přeplatek vrátí, nebo se o to navýší kauce (on to tak chce -asi kvůli tomu, že jsem poničila podlahu v kuchyni, když mi vytekla myčka) nebo se o to poníží navýšení nájmu (o inflaci). Mě by zajímalo, jak to bere úřad práce -zda těch 5 tisíc bere jako příjem nebo jak to je? Nechci podvádět, na druhou stranu nechci zbytečně přijít o peníze vlastní hloupostí (přes rok jsem od manžela pryč a stále jsme byli braní jako manželé z hlediska příjmů, takže jsem vše táhla z rezerv, až teď se mi podařilo příspěvek vyběhat), sama nevím, která z těch zmíněných variant je optimální. Prosím pouze ověřené info, nikoli dojmy. Nejlépe někoho kdo má nedávnou osobní zkušenost nebo je z oboru. Předem moc děkuji!

amazonkajanik
17. bře 2021

@mariti když jste se nastěhovala, tak jste nedělala pojistku na škody právě třeba protože vytece pračka,nebo myčka? Jsou to nízké částky za základní pojištění, ale hodně ušetří. Jinak, příspěvek na bydlení je čistě na nájem,nikoli na energie a ty preplatky z pravidla nebývají tak markantní, aby to rozhodovalo o dalším přiznání ...toť můj názor 😉

mariti
autor
17. bře 2021

@amazonkajanik jojo, pojistku samo mám, na to jsem já pes. Budu to řešit přes pojistku "na blbost", už jsem to zjišťovala u pojištovny. Jen nevím kdy, asi v létě, nechce se mi do toho (tři děti, rozkopaná podlaha - prostě radost až na kost!!!)

amazonkajanik
17. bře 2021

@mariti ty kráso, ale raději to,než všude plíseň a majitel dělá,jako že nic a to nejni možné a elektrika,že praskají žárovky,až se rozletnou, to jsme si se sousedem vymysleli ...

lv
17. bře 2021

@mariti tu pojistku, to řeš hned - máš tk nafocene?opravuje to firma?

mariti
autor
17. bře 2021

@lv Na pojišťovně řekli, že nehrozí riziko z prodlení. Jako upřímně - nevypadá to hezky ta podlaha, ale jinak funkční je, takže přiznám se, že pro mě to v tuto chvíli priorita není. Řeším bohužel daleko závažnější věci. A i chápu, že to někdo nechápe....ale je to prostě tak.

lv
17. bře 2021

@mariti ne, že nechápu, spíš aby jsi pak nepřišla o plnění, tak jsem to myslela.

mariti
autor
17. bře 2021

@lv jasně, v pohodě, díky 🙂 proto jsem na tu pojištovnu volala. navíc se majitel musí rozmyslet, co tam dá, jestli třeba ne dlažbu. Uvidíme.

barulina
17. bře 2021

Tak preplatky se do prispevku ba bydleni samozrejme pocitaji. Ty totiz doatavas mesicne prispevek vypocitany z nakaldu anprijmu na bydleni. Je logicke, ze se o to snizi