Rodinné finance. Jak to máte v manželství?

26. říj 2022

Ahoj,

jak to máte v manželství s penězi? Já jsem na RD, manžel OSVČ. Každý máme svůj účet. Z mého účtu z rodičovské odchází sociální a zdravotní pojištění manžela, zbytek (cca 1500,-) mi zůstává de facto jako "kapesné" - třeba když si chci koupit knížku, něco na sebe aniž bych mu musela o tom zrovna říkat, dobít kredit... Z manželova účtu z jeho příjmů se platí vše ostatní - bydlení, jídlo, oblečení atd. Co mi vadí? Že vlastně ani nevím jaké máme příjmy, jaké výdaje, prostě nic. A když potřebuji něco zaplatit, tak mu musím o peníze říct jako bych byla malá holka. Ani nevím jestli chci radu, ta asi není, spíš sem si chtěla postěžovat, protože manžel moc nechápe (nebo nechce chápat) co mi vadí.

kyti75
27. říj 2022

Máme jen jeden účet hned od svatby.

dianemash
27. říj 2022

Máme jeden účet a společné peníze. Jediný co teď opravdu musí táhnout přítel jen ze svého je nájem,protože na ten rodičák samozřejmě nestačí, jinak veškeré platby probíráme společně, většinou se rozepíšou pro přehled na papír a já se pak starám o pravidelný a jiný větší platby. O větších útratách jako když třeba potřebuju boty nebo něco malýmu ho informuju nebo to probereme předem co je vážně potřeba,jinak mu nemusím říkat,že potřebuju na nákup nebo že jsem uttatila pár stovek za číčoviny v pepcu. Doma máme kašičku do který se průběžně přidává nebo zase odebírá právě na menší nákupy,drobnosti.

gracinka7
27. říj 2022

Jsme manželé, neřešíme moje a jeho peníze. Jsou naše.

petinos
27. říj 2022

Proč Vám z jeho účtu odchází jeho pojištění? Zbývá Vám 1500 na měsíc? To by mě jeblo. Já bych těch 1500 neměla už v ten den 😆🙈. Chlap taky platil všechno když jsem byla na RD. Účet máme každý svůj. On dělá v cizině a já mám i jeho kartu kdyby něco. Já platila jen paušál sobě a dětem jinak nic. Zbytek jsem měla pro sebe a pro děti a když jsem potřebovala vybrala jsem si z jeho účtu. S tím chlap musí počítat že bude táhnout všechno když jde žena na rodičák. Teď už jsem v práci a je to vesměs stejné.

fire85
27. říj 2022

@luckamiky 3000 na den? Vy jste tady všechny nějaké bohate😄

fire85
27. říj 2022

U nás máme dva účty, nikdy bych jeden účet nechtěla, proč by měl vidět kolik jsem utratila tam za kafco, tam za tričko?? Svoji výplatu mam a platím z toho auto, veci dětem a jídlo, jako svaciny , večeře atd.

ferda90
27. říj 2022

@fire85 taky si říkám😁

jajulin
27. říj 2022

@fire85 a proč by to vědět neměl? To jako, že by mně manžel vyčetl, že jsem byla na kafi a koupila si tričko? Naštěstí mám rozumného a přejícího chlapa. Společný účet máme od svatby, tzn. 14 let a osvědčilo se nám to.

ferda90
27. říj 2022

Já si myslím, že pokud někdo má společný účet, nebo každý svůj nebo každý svůj+ společný, tak vše je správně pokud to těm dvoum vyhovuje. Nic není dle mě špatně. To, že někdo je v manželství přece neznamená, že musí mít společně účtu a naopak. Je to o domluvě co komu sedí. Každopádně když jsou spolu lidé už nějakou dobu, asi by bylo vhodné o financích vzájemně vědět a řešit je společné. Nějaké ty větší výdaje a výdaje okolo chodu domácnosti či děti

jajulin
27. říj 2022

@ferda90 souhlasím úplně, společný účet není důležitý, důležité jsou společné finance a shoda mezi partnery. Jen jsem trochu popíchla @fire85 😉.

ferda90
27. říj 2022

@jajulin jasný 🙂 Já jen, že podle mě je to na uvážení každého, ale každopádně o financích by se doma mělo mluvit a řešit je společné. Máme s přítelem každý svůj účet + jeden společny, ale i přesto o tom kolik vydělam ví (momentálně jsem na RD) já vím kolik vydělá on a víme i kolik a za co utrácíme. Výdaje co máme řešíme společně.

nat
27. říj 2022

jsme manzele, a tak rozhodujeme o financich spolu...JA vim kolik bere manzel on vi kolik ma RP a brigadu...Prijde hodne zvlastni,aby si kazdy tajil kdo co ma a nema,a hlavne,kdyz jsou ve vztahu deti,melo by se vse resit a nakupovat dohromady 🙂 Ale kdyz si doma nesednete a nepopovidate si je tezke tady hledat rady 🙂 Reknete manzelovi co vas trapi,co a jak,treba najdete reseni ...

betelgeuzz
27. říj 2022

@leiladelly však píšu, pokud důchod ještě bude. A pokud nebude, tak tím spíš by si měla zajistit, aby dostávala přiměřené množství peněz pro sebe. Ať už větší výplatou, nebo podílem na zisku.

leiladelly
27. říj 2022

@betelgeuzz Já si právě také myslím, že na důchod se budeme moci spolehnout, čím dál méně, to, co bude, s jistotou nebude ani na základní život.

gingermom
27. říj 2022

Já si nedovedu představit nemít peníze společné 😲
Při koupi něčeho většího či dovolené víme, jestli na to jako rodina máme nebo ne. Když si chci něco dražšího já nebo manžel pořídit, normálně se o tom jako dospělí bavíme, nic si nezakazujeme. Máme i tradičně rozdělené fungování v rodině, kdy manžel tráví opravdu hodně času v práci a větší část starosti o děti a domácnost je tedy na mě. Proto mám i zkrácený úvazek a tím pádem nevydělám tolik. Pro fungování rodiny dávám tedy já více svého času, manžel zase peněz, ale neřešíme kdo a kolik, zkrátka se na tom podílíme oba, ale každý jinak, jak jsme si slíbili - v dobrém i zlém.

terka_37
27. říj 2022

Máme každý svůj účet, jinak bychom to teda ani jeden nechtěli. Ale poměrně dost přesně víme, jaké má kdo z nás příjmy a výdaje, když si něco dražšího kupujeme, bavíme se o tom. Když jsem byla na rodičáku, chodil mi na účet rodičák, který pokryl hypotéku, která z mého účtu odchází a manžel mi ještě každý měsíc posilal dvojnásobek rodičáku, abych měla dostatek peněz a právě si nemusela o ně říkat, když potřebuju. To bych si přišla jak puberťačka s kapesnym🙈On mi vždy říkal, že on chodí do práce, já se starám o děti, takže jsme v tomto úplně rovnocenní. Já platila většinu nákupu potravin, drogerii, věci pro děti - oblečení boty.... Manžel vše ostatní - hypotéky, nafta, pojištění, energie, internet....

drep
27. říj 2022

@jajulin protože když vidím v internetovém bankovnictví, že utratil 2000,- na růzovém slonu, tak to překvapení s novým vibrátorem už nebude tak nějak překvapující? Shodu ve financích máme velkou, ale ani jeden bysme společný účet nesnesli (já teda absolutně ne), což ale vůbec nic nemění na naší finanční shodě nad rodinnými a společnými financemi.

levandule_k
27. říj 2022

@leiladelly Jak to bude a nebude s důchodem, tak to ti nikdo nepoví, ale určitě je vhodné myslet na to, jak se i sama zabezpečit na důchod. Podle mě důchody budou, ale budou menší v porovnání se současnými důchody. Průměrné důchody jsou cca asi 43% průměrné mzdy, což je i teď pokles příjmu, když si zvyklá na větší částku.

leiladelly
27. říj 2022

@levandule_k Tak toto vše vím, co píšeš.... Předpokládám, že to bude spíš horší než lepší, to, co my zaplatíme starším nyní, pro nás už asi nikdo ani nezaplatí, stát nebude mít peníze. Já jsem zvyklá se celý život starat sama o sebe, takže pro mne to žádná změna nebude. Plus faktor inflace a znehodnocení peněz, pokles bude ještě markantnější oproti minulosti.

anetka1701
27. říj 2022

MMe jeden účet... neděláme "moje tvoje", máme oba přehled... Když chci utrácet tak, aby to nevěděl, pouziju hotovost, ale to je max. kdyz mu chci koupit dárek... chlap vydělává nasobne víc, ale nikdy mi to ani v zertu nepredhazuje... Pokud nemluví o tom, že mi platí moje 4 koně 😅

lu31nka
27. říj 2022

S manželem jsme si chtěli založit společný účet, na to nám řekli v bance,že to se nedělá.Takže Manžel má přístup do mého a já zase do jeho, který používáme jako hlavní účet i spořicí účet. Všechny peníze nám chodí tam i všechny trvale pladby odcházejí z něj. 🙂 Můj původní účet používám spíše okrajově když chci manželovi něco třeba koupit aby hned nevěděl co,protože se na něj nedívá 😁🤗 jinak co se týká financí tak o to se starám já, řeším placení i spoření 🤗

betelgeuzz
27. říj 2022

@lu31nka myslím, že jediná banka, která to dělá je Mbank. My to tak máme, jsme oba spolumajitelé.

lu31nka
27. říj 2022

@betelgeuzz my jsme oba u České spořitelny tak už jsme to neřešili a udělali to tak jak bylo možné 🤗

andelka
27. říj 2022

To je docela uhozené,abys platila vyloženě jeho výdaje. A zbyl ti pakatel. A neměla jsi tušení jak vlastně hospodařite.
My tedy máme účtů víc,ale finance jsou společné. Platíme každý něco. Ale ty zásadní pravidelné výdaje jdou z manželova účtu. Já z rp a alimentů platím běžné věci, jídlo, věci pro sebe a většinu pro děti,ale tak 1/3 mi zbývala, nikdy jsem si o peníze na cokoliv nemusela říkat. Teď už mám i plat, převzala jsem většinu plateb za jídlo,ale pořád mi i dost zbývá. A jaké máme příjmy a výdaje mám přehled taky. Jinak bych se cítila fakt blbě,jako děcko a ne partnerka.

betelgeuzz
27. říj 2022

@lu31nka Tak zrovna od spořky jsme před 14 lety utekli k Mbank, tam bylo všechno problém.

lu31nka
28. říj 2022

@betelgeuzz žijeme na malém městě a nic jiného tu ani nemáme 😂takže na jednu stranu jsme rádi i za tu bídu 🤔😂

betelgeuzz
28. říj 2022

@lu31nka my tu taky Mbank nemáme, ale za těch 14 let jsem ani jednou nepotřebovala pobočku, vše jsme vyřešili online.

lu31nka
28. říj 2022

@betelgeuzz my jsme zatím naštěstí neměli se Spořitelnou problém 🤗

hani_na
28. říj 2022

Finance jsou takový kontroverzní téma a hodně záleží, co kdo očekává. Já mám od 19ti vlastní peníze, na vysoké jsem si platila kolej a jídlo z brigády a pak v práci se už dalo i ušetřit. Jsem na rodičovské a když je potřeba, tak jedu z úspor. Manžel hodně investuje a z výnosů koupil pozemek, na kterém budem stavět dům, nic ode mě neočekává a já zas nečekám, že mi koupí kabelku za 5 tisíc, tu si buď nekoupím nebo si na ní vydělám sama. Ale třeba krajkové prádlo by financoval za všech okolností, tam je mu ten účel jasnější😁

lenatko91
28. říj 2022

Máme společný účet, kam chodí naše výplaty a rodičák a z toho se platí všechno společně. On má pak svůj jako OSVČ čistě k podnikání a já mám svůj, na peníze z brigád, co mám jako “kapesné”, ale ve skutečnosti z toho šatím dceru a ona tam má navíc na spořícím peníze od babiček. To na společném být nemůže, aby na to manžel nešahal.