Šetříte si bokem?

beruska3011
22. dub 2015

Zaujíma ma ako to mate vy z peniazmi.
Davate si neaké peniaze na učet o ktorom manžel/partner nevie ? alebo niekde doma si je skladate ?
Alebo mate jeden spoločný účet a nic pred druhym netajíte ???
My mame jeden účet, ja si neodkladam žiadne peniaze ale už mi par ludí vravelo že by som mala, no moc sa mi to nezda ... Preto by som rada vedela ako to mate vy.

lenka5731
23. dub 2015

@evcann naprosto s tebou souhlasím, důvěra je krásná věc, ale život je neskutečně pestrý a umí překvapit. Je podle mě dost krátkozraké před tím zavírat oči. Už nad tím zaplakalo mnoho žen. Druhému člověk do hlavy nevidí. Ženská s dětmi tahá v životě za kratší část lana, a mně osobně přijde dobré počítat s všemi variantami, které můžou nastat. 🙂 Není mi už 20 a růžové brýle jsem po cestě životem někde ztratila 😀

evcann
23. dub 2015

@lenka5731 přesně, mám to taktéž a to jsem se vdávala z lásky a myslela si pár let jak je to na celý život a jak mám úžasného partnera, kterému můžu stopro věřit, bylo to slušné vystřízlivění a vidím to za ty roky i všude okolo a pak mi tech naivních ženskych je i líto

78marcela
23. dub 2015

@zo_ja já si taky myslím, ze je dobře mít peníze bokem, i treba pro případ náhlého úmrtí partnera, kdy by náš účet obstavili. Když zemřela maminka od kamaradky tak museli tatínka živit několik měsíců, tusim to byly skoro tři měsíce, nemohl ke svému důchodu, nic..nevím, proč bych pak mela otravovat své rodiče důchodce s žádosti o podporu, když to jde i jinak. Jsem zvyklá spoléhat na sebe sama.
Je to prostě rezerva, kterou mám, pro všechny případy. Nejde o to, ze nevěřím vztahu nebo pocitam s rozchodem. Nepočítám, ani nepocitam s úmrtím partnera. Ale prostě chci mít svoji rezervu, at se stane cokoliv. A jsem si jista ze to přítel dělá podobně, protože si nechal spravit ted elektrokolo a nebylo to ze společných peněz. Taky mi loni na vánoce koupil dost drahy dárek a ne ze společných peněz. Myslím, ze je dobře, když ma chlap nebo ženská svoje peníze, aspoň nějaké, me by vadilo kdybych musela zdůvodňovat, proč si chci koupit zrovna tohle nebo tamhleto. Nám to vyhovuje a at si to každém dělá jak chce.

marcicek84
23. dub 2015

já tohle nechápu,proč se tu hádáte, je to vlastně každého věc, já nic tajně bokem ulívat nemusím, když máme každý svůj účet i své stavebko, takže kdyby něco, ani jeden z nás nezůstane na holičkách, nevidím důvod proč to dělat tajně, no horší to je asi pro páry se společným účtem, které si ani nemají moc z čeho spořit, to bych pochopila to odkládání, ale zase než to dělat tajně, tak mi víc vyhovují ty oddělené účty, stavebka na jméno, třeba i spořící účty na jméno, co na tom, že o tom chlap ví, když to nemůže bez tvého souhlasu vybrat, hlavně to není potají za zády, to si myslím, že dneska už to žádná dělat snad tajně nemusíme, ten účet na jméno je dostatečně před manželem nevybratelný,..ale kdo to chce mít v punčošce pod polštářem jeho věc..

78marcela
23. dub 2015

@lenka5731
@evcann přesně tak, kdyby mi bylo dvacet, možná bych taky byla tak naivní, ale dnes už nejsem. Naší spolu byli 18 let a máma taky nikdy nevěřila, čeho je otec schopen. Já si myslím, ze ted nám to s partnerem klape, jsme spolu radi, zvladli jsme toho spolu už strašně moc, myslím ze jemu je taky se mnou dobře, ale kdoví co bude za rok, dva pět..
Takže u nás to je tak, ze přítel platí vše kolem bytu, já kolem jídla. Spočítali jsme to a jsou to přibližně szjne částky. Na rekonstrukci bytu nebo, jiné velké věci, setrime společně. Já vim rámcově kolik přítel vydělává, když dostane odměnu nebo něco, řekne mi to ale neřekne třeba kolik a já se neptam. Kolik vydělával ja, to nevím, je to každý měsíc jinak, jsem OSVČ. Jsem přesvědčena, ze každý potřebuje mít určitou volnost aby si mohl volně disponovat se svými vydelanymi penězi, aspoň částečně. Nechtěla bych se někdy dožít toho, ze bysme si vyčítali, ze ty SIS koupila taktu drahou kabelku nebo ze on si koupil to drahé oblečení na kolo...

78marcela
23. dub 2015

@marcicek84 já nemám pocit, ze se tu hadame, naopak mám pocit, ze si tu hezky souznime😉
Souhlasim s tím co pises, to je i to, co píšeme my ostatní...

michalka_n
23. dub 2015

tak já na to mám taky odlišný názor.. Dle mě záleží na tom, jaký je partner osobnost. My máme účet společný a říkáme si svě o svých výplatách, příjmech, a spoříme společně, kdybychom šli náhodou od sebe částka by šla na dva díly. ale jak říkám, je to pouze o domluvě a lidech 😉

marcicek84
23. dub 2015

@78marcela - četla jsem tady 2odlšné názory a jeden co říkal druhým, že jedině tajně šetřit, že jde facto jiná cesta nevede, tak mi to jako souznění moc nepřišlo... 😀

angipe
23. dub 2015

Za meje to blbina, ale zalezi na tom koho mas vedle sebe. My si s manzelem taky prosli i krusnyma chvilema, kdy uz byl i rozvod na spadnuti, ale kdyz sme resili majetkove vyrovnani, bylo to vzdy v klidu a skoro sem se divila co vsechno mi chtel nechat. Ale ja mam doma opravdu skveleho chlapa, to spis ja sem na odstrel. Mame spolecny ucet a covece...nikdy me nenapadlo si davat penize bokem. S holou prdkou sem prisla a sholou prdkou bych i odchazela (spolecne nasetrene penize deleno dvema,at uz kazdy prispel jakoukoli castkou)
Je pravda, ze spostu chapu sou mrchy a tu zenu pak nechaj bez prostredku...je to na tobe. Zalezi co mas doma za chapa.

78marcela
23. dub 2015

@78marcela JoJo, to jo, ta předchozí stránka, myslela jsem ze to mysls na dnešní příspěvky...
@michalka_n
@angipe souhlasim naprosto, ze záleží, koho mas vedle sebe. Na druhou stranu si myslím, ze pokud je chlap ovlivněny druhou ženskou, dále v tom hraji velkou roli emoce, a nikdy nevíš jak se pak projeví..já s mým ex, věřila jsem, ze je velmi slušný a byl, při rozchodu to bylo všechno OK, a zůstali jsme dobří přátelé doteď, jeden druhého si vazime. Totéž si myslím, ze je i můj současný, ale ruku do ohne nedam za nic a nikoho ani za sebe.

78marcela
23. dub 2015

@marcicek84 ta první veta mela byt pro tebe😉

loafeer
23. dub 2015

Máme jeden účet, za co kdo utratí si říkáme a teď jsem někde viděla z luxfery udělanou pokladničku, tak už ji máme doma a začínáme tam házet penízky, pak třeba bude na nějakou dovču ( bo my jsme jak cirkusáci, co máme, utratíme a luxfera nejde vykrádat, ta se pak musí rozbít) 😀

78marcela
23. dub 2015

@loafeer to je taky dobrý. Já si kdysi koupila v kiku ty nedobytný pokladnicky plechový. Ale jsou moc velký a pak me to přestalo bavit. Ted v neděli naší koupili pokladnicku pro malou, co se mi schovává v bříšku, ze ji,,budou šetřit, tak taky koupime pro ni.

jancafen
24. dub 2015

Máme každý svůj účet i společný a nějaké penízky bokem si spořím. Né že by to byla velká částka, někdy je zas potřeba něco většího koupit, ale prostě co tak každý měsíc zbyde, dám stranou. Manžel o tom ví, ale konkrétní částky neřeší, nevadí mu to, naopak. Člověk nikdy neví, co se může stát. Je to pro nás, pro malou, kdyby něco.

78marcela
27. dub 2015

Jen takový malý připodotknuti k tomu, jak jsme se bavili o tom, ze je dobře mít finanční rezervu pro případ, kdyby náhle partner zemřel..dnes jsem mluvila se známou, manžel ji zemřel 27.11, doposud není hotové dědické řízení a to maji pouze barák a jedno dite., takže nic složitého. Na společný účet ji chodí její důchod, na který taky nemůže, takže je pět měsíců totálně bez příjmů závislá jen na pomoci syna a jeho rodiny. A zatím jim ani nedošlo žádné pozvání, kdy by měli přijít k notáři. Des. Takže me to jen posílilo v přesvědčení, ze je dobře si tu rezervu bokem udělat.

lenka5731
27. dub 2015

@78marcela a to si ta známá na OSSZ nepožádala o změnu způsobu vyplácení důchodu? 😕 Jinak souhlas, dnes jsem taky uvažovala "co by kdyby" a došla jsem k tomu, že je moc dobré mít rezervy psané na mé jméno.

78marcela
27. dub 2015

@lenka5731 nepožádala, myslela že to bude rychle vyřízene. V lednu byli na nejakem prvním řízení, to druhé mělo byt pár týdnů po něm a pořád nic. Tak říkala, že bude volat notářce, co se děje.

schnek
27. dub 2015

nešetřím bokem, tedy tak, aby o tom manžel nevěděl. Nikdy by mě to nenapadlo, a to za sebou máme krušný časy a kdo ví, co ještě bude. Na spoření bokem ve smyslu na načekané výdaje mám vkladní knížku, na tu není tak snadné sáhnout, jako když se dojde k prvnímu bankomatu. Ale lidi kolem, co tak pozoruju, to tak mají. Možná, že kdybych měla doma jejich chlapy, dívala bych se na to jinak, ale jen tak bez důvodu a projistotu bych to nedělala.

frufrunka
27. dub 2015

Ano, dávám si něco stranou. Život už mě naučil a nepovažuju za nereálnou možnost, že jednou budu na tři děti sama. Už jsme od toho nebyli daleko a jeden nikdy neví...

78marcela
27. dub 2015

@frufrunka ano, člověk nikdy neví, co se stane. My máme pěkný pohodový vztah, ale ten už mělo tolik lidi a přece šli od sebe. Mě se na to chlap nepta, jestli něco mám bokem, já se neptám jeho ale určitě si nějaké peníze bokem taky odloží. Kdyby se mě zeptal, řekla bych mu to. Ale možná bych neřekla výši částky. To bych mlžila, pokud by byla vyšší. Kdybych zemřela, byl by příjemně překvapen, kdybysme šli od sebe, tak by mu po tom nic nebylo. I když teď mě napadá, že vlastně nevím jak to je, když nejsme manželé. A ani nejsme oficiálně hlášení jako druh a družka, pokud se to tedy hlásí, já nevím. Nikdy jsem se o to nezajímala. Trvalý pobyt taky nemáme stejný..

lenka5731
27. dub 2015

@schnek mimořádné výdaje nevím. Varianta je i úmrtí toho chlapa nebo dlouhodobá hospitalizace z vážného důvodu. K čemu pak je té ženské, že mají hezký vztah a "společné peníze a úspory" - stavebko a třeba podílové listy psané na toho chlapa, když ona nemá za měsíc za co zaplatit inkaso a jídlo.

schnek
27. dub 2015

@lenka5731 možná tě to překvapí, ale v manželství nejsou žádné úspory bokem, pokud nemají ti dva ošetřené extra SJM. Všechno je společné. A mezi nečekené výdaje počítám vše, co se nedá měsíčně utáhnout z příjmu a je to třeba, ať je to porouchaná pračka nebo chlap v nemocnici a tím pádem bez běžné výplaty. Prostě prachy bokem pro případ, co kdyby.

lenka5731
27. dub 2015

@schnek každá asi píšeme o něčem jiném a chápeme to jinak. 😀 Samozřejmě, že vše je v manželství společné, ale co si budeme povídat, na čí jméno je to napsáno, toho je to jaksi "víc" a hlavně to má k okamžitému použití i bez toho druhého, pokud je to třeba a dojde k tomu z jakýchkoliv důvodu. 😉

78marcela
27. dub 2015

Je jasné, že každý si to bude dělat jak chce. Já se řídím heslem- chytrý člověk se poučí ze svých chyb, ten opravdu moudrý se poučí z chyb druhých. A když vidím tak krachuje polovina manželství, tak mi to nepřijde divné si dát něco bokem aby přítel nevěděl.
A nehledě na to, tak si myslím, že je fajn, když má člověk korunu sám pro sebe. Ideální je mít společný účet na provoz domácností, nějaký společný spořící na mimořádné výdaje, dovolenou, auto atd, kam oba přispívají přibližně stejnou částkou nebo podle domluvy dle výše platu obou, a pak ať má každý něco pro sebe, na svoji útratu, koníčky.. Můj chlap třeba nechápe, že on se ostříha za stovku a já za šest stovek s barvou. Tak proc bych mu to měla zdůvodňovat a dohadovat se s ním. Zrovna tak já nechápu, proc si kupuje nějaké blbé nářadí když by stačil jeden šroubovák. Tak si to taky kupuje sám než aby se se mnou dohadoval,

schnek
27. dub 2015

asi nemá cenu se v tom hrabat, každý si o tom myslí svoje @lenka5731

evaamy
27. dub 2015

Já si bokem nesetrim. O peníze se stará manžel, ale uvědomují si, že kdyby se mu něco stalo, tak by byl průser. .

lenka5731
27. dub 2015

@78marcela tak já si myslím, že to ani nemusí být tajné ... pokud je chlap soudný, tak snad uzná, že žena musí mít nějaké "svoje peníze", kdyby se něco, cokoliv stalo. Na základě téhle diskuse jsem říkala minulý týden zkusmo manželovi beru si tolik a tolik, budu si šetřit bokem tolik a tolik, kdyby se cokoliv stalo, potřebuju to pro děti, kdyby něco. Nenamítal nic, nevím, proč by měl. Nemyslím, že by ho napadlo, že ho mám v plánu opustit a tímhle si připravuju půdu. 😀 Ono jinak se na to asi dívaj lidi, kteří jsou s mužem od 15 let a vše si vybudujou spolu a jiné je to u lidí, co se seznámí jako dvě plně fungující jednotky.

78marcela
27. dub 2015

@lenka5731 to je určité pravda. My jsme spolu začali v pozdějším věku, každý už něco za sebou, každý se svým bytem..přítel platí bydlení, já jídlo, a setrime společně a každý si nějaké peníze dává bokem nebo nechává na ucte.

ayenkas
27. dub 2015

@evcann No můj chlap si teda bokem peníze nedává a co přebývá, posílá na společný spořící účet🙂 Mám přehled o jeho příjmech a výdajích, stejně jako on o mých. Nic si tajně nikam neodkládám, přišlo by mi to trapné a nedůstojné dospělého člověka. Dnes se sice spousta párů rozvádí a rozchází, ovšem např. moji ani manželovi rodiče rozvedení nejsou (moje máma teda ovdověla, ale určitě nikdy neuvažovali o rozvodu, dokud otec žil), dokonce ani nikdo z jejich sourozenců a manželových vdaných sestřenic (to už máme dohromady devět párů z našeho nejbližšího okolí - moje rodiče nepočítám, kteří i v pokročilejším věku jsou stále s tím, koho si poprvé vzali a nevypadá to, že by se měli rozvádět🙂).
To už musí asi každá vědět, jestli žije s bezcharakterním sobcem, který by byl schopen nechat na holičkách matku svého dítěte (dětí) i to dítě, a je potřeba si škudlit za jeho zády, nebo s normálním člověkem, který i v případě rozchodu by se zachoval čestně. Já si troufám tvrdit, že bychom se s manželem vždy na všem dohodli, za těch téměř 13 let, co už jsme spolu strávili, ho znám dobře. I jak se chová třeba při nějaké partnerské krizi.
Jinak předpokládám, že placení alimentů (někdy dokonce i výživné na manželku - když nepracuje) je povinné a máme i štědrý sociální systém, tak žádná samoživitelka na dlažbě nezůstane. Na to, abych si koupila vlastní barák, až mě manžel vykopne, stejně pokoutně nenašetřím😀 A snad nejsem závislá jen na jeho příjmech, mám i svou vlastní práci, která mě a dítě může živit...

78marcela
27. dub 2015

@ayenkas no moje máma žila s otcem 18 let, s chozenim 20 let celkem a nikdy by ji nenapadlo, čeho je schopen, když ho posedla druha míza. Máma a my, všechno šlo bokem, prim hrála pouze jeho milenka, se kterou čekal dite.
S mým ex partnerem jsme se rozešli hezky, rozdělili jsme si všechno napůl a zůstali dodnes přátelé. Chci věřit, ze by se můj současný přítel zachoval stejně dobře, kdyby k tomu melo někdy dojít, ale ruku do ohne bych nedala za nikoho. Ani za sebe ne. Když jdou dva od sebe, roli hraji emoce, jeden ublizeny, jeden co ubližuje, vim jisté, ze me by desne vytocilo, kdybych třeba s přítelem postavila barák a musela bych z něho...nebo já nevím, to byl příklad...
Tady ani nejde o to, na šetřit bokem na jiné vlastni bydlení, az manžel někoho vykopne. Jde o to, mít nějakou rezervu na to abych si případně mohla na dva na tři měsíce něco pronajmout, kdyby ta situace nastala. Nebo kdyby partner zemřel a spolecne úcty by byly pul roku blokovány..