Stavba rodinného domu částečně svépomocí

nikahavel
15. únor 2019

Ahoj, chtěla bych se poradit, spíše si tak prozatím očuchat terén. Včera jsme se dozvěděli, že nám rodina manžela pustí část pozemku pro výstavbu našeho domu. Máme nějaké finanční představy, myslím že nejsme úplně nerealistické, ale zajímalo by mě také vaše zkušenost. Máme v plánu stavět ekologickou stavbu nízkonákladovou částečně do dvou pater. Oba máme rádi industriál takže na část stavby použijeme pálené
cihly z bourané budovy a líbí se nám velkoplošné okna až na zem. Vím že to není nijak moc popis, máme už i dle vlastní představy půdorys. Nijak nespěcháme máme horizont 5 let než by jsme chtěli bydlet. Manžel chce sám udělat inženýrské sítě a dím i základovou desku, k ruce má šikovného člověka. Nebudu tvrdit že jsou nám jedno peníze to jistě nikomu ale nejsme nerealistické aby jsme si mysleli že to bude pod 2,5 mil. Jaké máte vy zkušenosti?
Sem začni psát odpověď...

bayt
17. únor 2019

@nikahavel Takový dům, krerý popisujete, opravdu vyjde na cca 5 mil. a to nemluvím o žádným luxusu. Pokud tam fakt započítáte vše...

nikahavel
autor
17. únor 2019

@bayt dva mi řekli že to jsou bludy že se dají postavit domy za 2,5-3 mil aniž by vůbec věděli co tam má být jen v obecné rovině že to jsou lákadla firem a cena je od a zastaví se na těch 5 nakonec. Tepelné čerpadlo vyjde na cca 150-200, plynové to jsme teď dělali na chatě ale v rozměrech staré německé vilky vyšlo na 100 a podlahu Gerlflor máme doma vyšla kupodivu jen na 20 je to polovina plochy. Spodního patra nahoru asi klasický klikklak lamino položíme sami. No uvidíme jsem sama zvědavá tchán teď stavěl, přestavoval z zliňěné zemňanky o 2 místnostech na dvoupatrový dům stejně délky a šířky jako máme my v plánech se zimní prosklenou zahradou z hliníkovými okny po skoro celé délce domu nová střecha topení elektřina a stálo to 2 vše firma tak právě vůbec nevím co si o tom mám myslet.

berenika39
17. únor 2019

@nikahavel vůbec není důležité, co si o tom myslíš - jediné směrodatné je reálný rozpočet do poslední položky pečlivě zpracoavný. 4-5 mega je tak nějak .....

bayt
17. únor 2019

@nikahavel Já jsem viděla ten dům za tři miliony a opravdu to bylo stavěné z těch naprosto nejlevnějších materiálů všude. Nedovedu si představit, jak do toho nacpete třeba to čerpadlo nebo ta hliníková okna. Nicméně si nechte udělat kvalitní prováděcí projekt, čímž dostanete jasnou představu o ceně. A firma nebo prostě ti lidi by vám taky měli předem nacenit rozpočet položku po položce.

nikahavel
autor
18. únor 2019

@berenika39 naprosto nechápu proč mi to píšeš, já moc dobře vím že pod 2,5 se nedostaneme ani svépomocí psala jsem to tu několikrát a i to že 3 je tak strop a i to že s půl milionem se musí vždy počítat v rezervě a nikde jsem nepsala nic o tom co si sama myslím jen to že vůbec nevím a ptám se na zkušenosti ostatních i to že budeme mít projektanta a cenovou rozvahu. Možná není od věci si číst celou diskuzi než tady prskneš nějakou jedovatou větu. Pokud použijí spojení že nevím co si o tom myslet je to ve smyslu že každý má zcela jiné zkušenosti a já žádné a ani rozpočet zatím.

pribylovapetra
18. únor 2019

@nikahavel opravdu zalezi jaky budete mit projekt a nakolik ho naceni. ale z vlastni zkusenosti k planu pridejte jeste tak tretinu. na strasne penez prijdou vnitrni dodelavky. pak zjistite ze ty obklady co se Vam libi jsou ty nejdrazsi. a pak budete resit jestli vezmete jine a usetrite, ale pak se cely zivot budete divat na neco co se vam nelíbí

janulejean
18. únor 2019

Stavěli jsme si dům svépomocí, co šlo jsme si dělali sami. velikostě domě 4+kk s velikou garáží. Stavba nám trvala 2 roky, půl roku už bydlíme ale i tak je furt co dodělávat. Cenově nás vyšel na 2,8mil.

marketa11112
18. únor 2019

myslim, ze s takto velkym domem a vybavenim bude nerealne se dostat do 3 milionu. my mame dum z ytongu, zastavena plocha puvodne byla 80 m2, nahore je zvysene podkrovi pres cely dum. navic jsme pristaveli 48 metru prizemku. dum jen hruba stavba prisla na 2,3 milionu.. rozpocet puvodni od projektanta byl 3 miliony. vypomahala nam firma, ale byl to znami a delal hodne dobrou cenu. 100000 jsme navic nezaplatili, bylo to penale za pozdni predani stavby. jen obklady do dvou malych koupelen, chodby, na schodiste , plovoucky a pod. prisli dalsich 250000 a to jsme setrili. 100000 tacu kuchyn. loni jsme nechali oblozit schodiste drevem, dalsich 80000 by to stalo od firmy, od znameho 45000. pristavba prisla asi na 550000. a tam uz jsme vse delali sami. trvala nam rok. nemame jeste fasadu, ta se bude delat najednou, az na ni bude. vse mame jen v lepidle. pocitam dalsich 150-200 tisic. nemame ani podlahove topeni, ani tepelne cerpadlo, ani hlinikova okna, ale klasika elektricky kotel, mame tedy krb z velkoplosnych kachli
(vidis, to je dalsich 120000), v pristavbe mame druhy komin a tam chceme erarni kaminka (ty ,co s enam libi stoji asi 40000). okna mame plastova. mame dva vstupy do domu a dve zadveri (bez tech si neumim predstavit zivot) a schodiste do patra az v predsini.

marketa11112
18. únor 2019

a omlouvam se za chyby, telefon me moc neposloucha.

nikahavel
autor
18. únor 2019

@marketa11112 na chyby kašli já si jich nevšimla. Super dík moc to je přesně to co jsem potřebovala pokud to bude stát 3 a víc bude třebas prodáme být a nebo prostě načerpané větší hypoteku a nebo slevíme z představ od toho bude projekt a cenová rozvaha. Bůh ví jak nakonec bude vše vypadat. Skvělé jsi mi to porovnala s tím jak co vyjde od firmy a jak vás to vyšlo svépomocí.

nikahavel
autor
18. únor 2019

@pribylovapetra tak to přesně znám a hlavně na obkladech 😂😂😂 manžel si trval na obložení vany za 2500 m jj rezerva musí být, máme čas chceme si to i užít a všechno co půjde si udělat sami tak jako právě ten byt.

marketa11112
18. únor 2019

jinak zahrada. mame 1700 metru, opernou zed, veliky domek -dilnu a stani na auto, velke sezeni, ohniste, za domem terasu, na spodni zahrade vyvysene zahony, plot mame hotovy ze 2/3. chodniky temer vsechny. mame vybeh pro psi, hodne stromku oddelenych od travniku kaminkama a kurou, na dolni zahrade hodne stromku a keru , mame vybeh pro slepice a letos dostavime kurnik, deti maji hriste s kolotocem , houpackama a vysokym domkem. radi bychom pro deti jeste letos zvladli udelat castecne zakopany bazen, budeme dodelavat strisku nad zadnim vstupem, terasu za domem, cast je urcena pro deti (vstup z domu budou mit z herny), cast pro posezeni na kaficko pro nas. materialu tu mame hodne. ale priznavam, ze hodne schanim na bazosi a pod. komplet i presto, ze delame vse sami, dum nemame nijak luxusni, priznavam, ze zahradu docela ano. dnes uz vim, ze se dostaneme nekam ke 4,5 milionu. zahradu delame postupne, to uz anis detma jinak nejde. myslim, ze do trech let bude hotovo kompletne vse, co si prejeme. par fotek mam tady u sebe na blogu, klidne mrkni

nikahavel
autor
18. únor 2019

@marketa11112 my právě budeme stavět na takovém pozemku v opačném písmenu L celkem 3000 M2 a na krátké straně stojí právě už jeden dům manželových rodičů takže zahrada je vybudována je tam sad z toho chceme něco sesekat. Super je to že pozemek je naprosto rovný a má dvě příjezdové cesty takže každý dům bude mít svou. Já právě mám ráda takový industriální styl, odkryté překlady, zdi obložené tou cihlou ale starou ( jsou prostě hold postižena tou naší industriální Ostravou) a minimum omítek ve spodním patře. U těch oken tam hold v takovém formátu musí být hliník ale ty standartní nechám udělat dřevěné asi v antracitu. S tím domem je to vždy běh na dlouhou trať a roky se dodělává to znám na domě mých rodičů, tchán to pravda udělal vše najednou ale bral firmu a to nechci, chci aby jsme měli i hluboké pouto k němu a ležela na všem naše ruka. Bydlíme v Ostravě a máme tu nadstandardně velký byt takže nespěcháme ale nechtěla bych aby dcera šla do školy tady a pak ji přesouvali takže cca těch 6 let i máme. Když už stavět tak tam chci mít ale za každou cenu malý fotoatelier ať se můžu vrátit aspoň částečně k původnímu vzdělání a fotit. Uvidíme na co vše budou stačit peníze a co nebude dodělá se později hold. Super by bylo kdyby jsme zachovali ten byt v Ově na pronájem to nám pomůže i dost finančně . Žádala jsem poptávku na projektanta architekta takže jsem zvědavá kolik vůbec vyjde dokumentace a pak budem kouzlit 😂😂😂

marketa11112
18. únor 2019

@nikahavel ja mam tento styl rada take,ale financne bychom to proste nedali ☹. Je super,ze mate pozemek,navic rovny. My mame velky skoka opernou zed,ale zase mam krasne oddelenou cast zahrady na pestovani a odpocinek. Proto si kludne do spodni casti dovolim dat slepice, od domu nebudou ani videt,ani citit. Pozemek nas stal dalsich pul mega. Uz to ani nechci pocitat dal ☹((. S manzelem jsme 12 let a misto dovolene,jsme veskery cas na dome. Byt jsem si prodala pod zadkem,zaplatil pres pulku domu. To vyslo dobre. Ted mame dve male deti,uz to chceme mit z krku a investovat vic do nich.

nikahavel
autor
18. únor 2019

@marketa11112 no my máme teď druhé dítě na cestě a jedu 1,5 malou treperendu. S manželem polovinu vašeho času a je to to sám když jsem nebyla těhotná a nebo po porodu tak rok úplně vypatlaná a jen dítě u prsa tak jsme makali jak dva magoři a stejně na nic nebyl čas. Upřímně jsme v tom tak trochu vyčůraní skvělé vycházíme s rodiči manžela a ti jsou moc rádi že jsme se rozhodli bydlet v jejich blízkosti a odstěhovat se 60 km z Ovy, manžel bude muset nějakou dobu dojíždět do práce zpátky do Ostravy ale nemyslím si že to vydrží dlouho a ve svém oboru najde dost možná něco ještě lukrativnějšího v Olomouci která je na dojezd. Mě je to jedno já už dělala všeli co a vždy se nějak rychle chytám a dobře na ženskou vydělávám ale ideálně něco technického nebo vedení týmu. No jsem úplně upřímně zvědavá jak to jednou dopadne a kdy a za kolik tam budeme bydlet. Ale tím že jsme oba v podstatě kancelářské krysí a dusí to nás to tak vyhledávame i tak nějaké jiné aktivity kde zapojíme ruce a zvedneme zadek.

adelinka89
18. únor 2019

@nikahavel Nevím přesně,kde stavíte,ale já veškeré řemeslníky sehnala ve vesnické hospodě 😉 materiál jsem si sehnala sama. Obesílala jsem firmy,aby mi zaslaly cenové nabídky. Máme patrový dům 160m2. A dům máme komplet hotovy za 3mil a rozhodně né z nejlevnějších materiálů..

nikahavel
autor
18. únor 2019

@adelinka89 děkuju ti, no manžel to samé že po hospodě sežene co nezvládne sám. To je pěkný rozpočet jako nejsem naivní všechno něco stojí i roto jsem psal že 2,5 víme že je neřekne jen mě mrzí že se v každé dialýzy najdou rypalisté co si ani nepřečetli co píšeš a útočí... 🤔

adelinka89
18. únor 2019

@nikahavel To máš pravdu. Mrkni na Modrou střechu,tam ti taky poradí,ale rýpalisti jsou tam taky. Já tam někam psala rozpočet a nikdo mi ho tam nevěřil. Snad budete mít stejné štěstí jako my a narazíte na fajn a spolehlivé lidi.

nikahavel
autor
18. únor 2019

@adelinka89 už si načítáme z Modré střechy teď teda jen o stavebním povolení víme to ani ne týden že do toho nakonec jdeme a máme pozemek, plní emocí a očekávání já to mám stejně u bytu každý kouká nevěří co jsme s ním udělali za zázraky a pak řekni však linka stala 50 i se spotřebiči a už je oheň na střeše jak je to jako možné...no prostě myslím a zjišťují a kombinují že a neberu co se první namane. Dík za přání bude to potřeba ale pozitivní myšlení nám neschází

marketa11112
19. únor 2019

je pravda, ze jednoho zednika na vypomoc jsme meli take z vesnice... problem je z dochvilnosti, desne chlastal. ale praci nakonec udelal. elektrinu nam pomohl udelat chlapek od manzela z prace, revizi nejaky jeho znami. komin nam stavel kominik z vesnice, opet mame revizi od jeho znameho. s vodou a odpadama nam pmohl soused vodar. ma hlavne potrebne naradi. takhle to jde. jinak dum mame take z ytongu 37, 5. volila bych jeste i silnejsi, ale ta cena je uz pak śilena. strechu jsme nechali delat od firmy z vedlejsiho mestecka, pana zname zase pres jeho konicek. tak krasne tramy a celkove zpracovani jsme snad jeste nevidela. vse sedlo nadherne. zaklady, desku, stavbu zdi, omitky, pripravy na vodu, elektrinu, sadrokartony a dalsi , jsme delali sami. s malych klukem a miminem za zadkem. byl to mazec. u pristavby bylo nejhorsi propojeni se stavajicim jiz obyvanym domem. vytvoreni prurazu dveri .. na den jsem s detma odjela... ale ten prach byl nekonecny. vytirala jsem snad 100 x za den, vse utirala, myla... 14 dni trvalo nez bylo tak nejak cisto. ten jemnoucky prach z ytongu byl vsude. a to jsme s prurazem cekali do doby, nez vedle bylo omitnuto, hotove sadrokartony i dlazby. vlastne chybela jen plovouci podlaha a cast vymalovat. dnes jsme stastna, ze tohle mame z krku a bydlime. dum ted mame asi 172 obytne plochy + tedy chodbicku a schodiste, pudu. mam komoru, pradelnu, deti hernicku, ja mistnnost na siti, velky obyvak a malou pripojenou kuchyn, v patre pak loznici, detsky pokoj, pracovnu a jeste jeden maly pokojik. zatim vyuzivany jako skladiste, casem asi jako druhy detsky pokojicek. nahore i dole mame koupelnu a wc, mame dve zadveri , tedy u bocnich i prednich dveri. psi vybehnou ze dveri primo do vybehu ktery je jen a jen jejich. takze zahrada je cista pro deti. za domem letos dodelame velkou terasu. navic deti budou mit terasu pristupnou z herny, oplocenou a zastresenou. tim s ejim krasne rozsiri prostor na hrani od jara do podzimu... v dobe, kdy budeme muset byt doma. jinak na zahrade maji hriste.
jinak to behani po uradech.. me uz tam nastesti znaji 🙂)... zacalo to take bytem (prestaveli jsme vsechny zdi, vyrizovala sjme vse uz v 19 letech), pak stavba domu, sezeni, stani na auto, dilny, operne zdi, plotu, ted pristavby....porad neco 🙂). takze to jde. ale chteji stale vic papiru z vicero oddeleni. a behat tam s malyma detma neni zrovna prijemne. jsem stastna, ze to mam zase na chvili z krku.
nas dum a zahradu miluji, fakt. dal uz nam tolik prace. strasne rada s e sem vracim. ten klid tady , pohoda a vse tam, kde ma byt, je proste super. snad uz nikdy nebudu muset do panelaku. my navic zrejme za 3,5 roku doplatime hypo a budeme uplne volni. uz aby to bylo.

bayt
19. únor 2019

@nikahavel Tak já myslím, že linka za 50 tis i se spotřebiči není nemožná, jde o to, co od toho kdo očekává že ano. Pohodlná linka se šuplíky, samočistící troubou atd. tolik stát nebude, ale i na této se dá uvařit.

nikahavel
autor
19. únor 2019

@bayt složili jsme si sami IKEU, máme ty nejdražší dřevěné dvířka ale byla to úplná novinka a cena byla až vtipná, jediné co jsme brali jinde byla deska pracovní a to jsme využili slevu kterou jsme získali za jiný materiál a ta byla astronomická a spotřebiče máme Bosch ale objednané s Polska mluvím plině nebyl problém ani s návodem. Vypadá efektivně skelet je pevný šuplíky s pojezdy hluboké a i velká máme atip byt takže jídelní stůl není v kuchyni hodně peču a místa je hromada ale seděli jsme nad tím dlouho, skoro půl roku řešili co a jak a od kus. Stálo to náš čas a nervy ale vrátilo se to a lidí cučí a nevěří ceně. To píšu právě pro to že zajít do obchodu je to nejlehčí a když je člověk šikovný zvládne vše, např proč platit 5000 za složení když sedíš dva dny v návodech a máš to sám ...

bayt
19. únor 2019

@nikahavel Pockat a jaky spotrebice a za kolik? Mam od Bosch treba mycku a ta i v akci byla za 8 tis. No s tim slozenim mas pravdu.

nikahavel
autor
19. únor 2019

@bayt ty varná plynová deska černé sklo něco pod 4 tis trouba 6 mička mám pocit že podobně do 7. Manžel říká že ti kecám že to bylo 52 celkem.

bayt
19. únor 2019

@nikahavel no my jeste kupovali digestor, mikrovlnku a lednici s mrazakem

terkavil
17. bře 2020
Uživatel terkavil je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od terkavil.

Dobrý den. My teď řešíme vytápění...
Tu jsem narazil na článek jestli krbová kamna nebo krbovou vložku https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/krbova-kamna-nebo-krbova-vlozka/
Jaké máte zkušenosti vy?

novace1
22. únor 2021

Můj typ je nestavet svepomoci.... Ne s manželkou a dětma... Pokud nejste připraveni na neskutečne nervy, chlap vám pořádně s ničím nepomůže a vy nepomuzete jemu... Přijde pozdě večer a Žena uleha. Protože ten den je pro ni nekonečný a manžel ne a ne přijít, řeší vše jiné jen ne to co potřebuje Žena momentálně. Není střecha dodelana, bude podzim, podzim utekl jak voda do stavby sněží prší, chlap na to nemůže koukat, rve to do večera, kamarádů ubývá. Cihly, to že ten. A ten nedelal to jak měl. Pak úřady, pak materiál nakupovat, pak do práce, z prace. Chlap nejí, aby stíhal, je nervni.... Pokud jste precizní, bude to o to horší 🙂. Je to hodně o rodinných vztazích, podpoře. Nevíte jak moc je důležité, aby žena umělá chlapa pochválit, říct, to je pěkné, ty jo, ty si toho dnes stihl... Cokoliv... Stačí projevit zájem, říct jak už se tam těšíte.... Každý má jiný příběh, ale po cestě se dostane mockrát na rozcestí...

dodoslava
Odpověď byla odstraněná
Zobraz