Stavebko. Vyzná se někdo?

24. bře 2021

Omlouvám se za anonym, ale připadám si trochu jako káča 😝
Takže - před třemi lety jsem si v nějakém hnutí mysli založila stavebko - aktiv spořící s vkladem 1200 kč/měsíc. Ve smluvě mám uvedeno min. výše vkladu ročně 1000 Kč. Platila jsem to první rok, pak jsem změnila banku, nezadala trvalý příkaz a vzpomněla si, až když přišlo roční vyúčtování. Řekla jsem si, kašlu na to, holt to vyberu a spořit nebudu, ale ono to asi není tak jednoduchý...
Tak prosím, kdo se v tom trochu orientuje, co mám dělat? Začít zase posílat peníze ty zbylé dva - tři roky? Nebo to zrušit, má to smysl? Hrozí mi nějaká pokuta, když jsem to téměř dva roky neplatila?
Moc děkuju za užitečné odpovědi 🙂

levandule_k
24. bře 2021

Stavebka většinou trvají 6 let, po 6 letech to můžeš vybrat. Pokud to vybereš dřív, přijdeš o státní podporu, takže zrušit se to dá dříve, ale neznám podmínky všech spořitelen. Někde je to zrušení bez sankce např. po 2 letech trvání smlouvy.
Já osobně preferuji elektronické výpisy, jsou zdarma.
Pro maximální využití státní podpory je vhodné spořit 20 000 za rok, což je 1700 měsíčně, když spoříš od ledna.
Klidně můžeš spořit i teď ty zbylé 2-3 roky i déle, jenom nesmíš nepřekročit cílovou částku. Je otázka jestli spořit chceš, nebo ty peníze potřebuješ, nebo chceš raději investovat.

Obecně je dobré spořit a investovat. Mít rozumnou rezervu.

malenka3
24. bře 2021

Normálně spoř dál. Pokud to spořitelna neřešila a máš tam peníze na poplatky, tak jeď dál. Se státní podporou je to pořád dost výhodné. Když to teď zrušíš, budeš vracet státní podporu a jestli měli ve smlouvě nějaké sankce, to nevím.
Tu tisícovku ročně, pokud bys nechtěla víc, tam vždycky pošleš.

autor
25. bře 2021

@levandule_k
@malenka3 děkuju holky, budu tedy spořit dál, dokud nedosáhnu té částky, kdyžtak se zkusím domluvit na poště, kde jsem to sjednávala... šlo mi o to, aby na mě nepřišla, co ja vím, nějaké exekuce, když jsem to tu dobu neplatila...

malenka3
25. bře 2021

Né, to určitě ne. Jsi povinná tam mít peníze na odečtení poplatků za vedení. Pokud jsi měla ve smlouvě závazek o minimální úložné částce, tak její nesplnění je tak max na odejmutí bonusů a výhod, které s tím byly spojené, ale rozhodně ne sankce.
Po 6 letech to můžeš beztrestně vypovědět, i když nenaspoříš cílovou částku. O žádné podpory už po 6 letech nepřijdeš.

levandule_k
25. bře 2021

Není nutné naspořit cílovou částku, to je pouze možnost, kam spořit a pokud budeš spořit dlouho a pravidelně, tak si připočti úroky a státní podporu do cílové částky, ať to nepřekročíš, někde ti to automaticky navýší za poplatek.