Vrácení slevy na dani za dítě

noocyt
13. dub 2015

Dobrý den maminky potřebuji poradit, přítel si ted podával v daňovém přiznání slevu na dani za dítě (za celý rok 2014) a školkovné. Samozdřejmě že penízky chci já jelikož by je utratil za blbosti pro sebe a né pro dítě a já platím všechno ze svýho přispívá mi jen na nájem a stravu a něco málo na malou. Ale ten mi tvrdí že to není ta částka 13404kč za slevu na dani za dítě a za školkovné 6500kč ale jen nějaké procento z toho (dával si to do daní on protože já nastoupila do práce až od dubna 2014 a naše firma chtela papíry už do 15.1. a za školkovné nám to dali až v půlce unora ve školce, tak jsem všechno nechala jejich firemní učetní s tou je lepší domluva než u nás ve firmě kde je centrála v Praze a řešit snimi něco po tel je za trest) . Nikde ale na netu to nemohu nahít jak to je a daním nerozumím. Nerada bych aby peníze zazdil a utratil za sebe chtela bych jet tento rok někam třeba na týden s dítětem do přírody jako rodina atd... nehledě na to že díte mi ze všeho vyrostlo a musím obnovit šatník atd... děkuji za odpovědi.

cabalkova
13. dub 2015

@noocyt Polozky, ktere uvadis, se odecitaji primo z dane, takze by priteli meli vratit temer dvacet tisic, zadne procento z toho, ale celou tu polozku.

zanri
13. dub 2015

@noocyt - se školkovným zatím nemám zkušenost, ale částka 13404 mi přišla celá...nic se nekrátí, proč vám neukáže výpis? Pokud je s jeho firemní účetní domluva, tak se jí můžete zeptat, kolik to když tak dělalo...

banitram
14. dub 2015

Pokud si dítě přítel uplatňuje měsíčně ve výplatě, tak v ročním zúčtování už se mu za dítě asi moc nevrátí - leda by byl část roku nemocný, nezaměstnaný nebo měl tak nízký příjem, že by mu to vyšlo na bonus.
Školkovné není nezdanitelná částka, jako je třeba pojistka nebo hypotéka, ze kterých se vrací 15% . Školkovné je daňová sleva, takže pokud měl příjem dostatečné velké odvody na daní, měla by se mu vrátit celá částka za školku, tedy 6500 Kč.

Ale vše záleží jen na výdělcích vašeho přítele a jeho daňových odvodech - pokud jsou malé, tak není z čeho vracet ....

princikovi
14. dub 2015

Ano je to přesně tak je to odpočitatelná položka ze zaplacených daní. Sleva na dani u dítěte je 1.117,- Kč měsíčně nebo za rok 13.404,- Kč žádné procento a u školkovného je to maximálně do výše 8.500,- pro rok 2014.

Příklad:
Živnostník Novák zaplatil za rok 2013 na dani z příjmu fyzických osob 17 150 Kč. V roce 2014 dosáhne stejných hospodářských výsledků, na dani z příjmu však zaplatí pouze 8 650 Kč. Důvodem je uplatnění slevy za školku na pětiletou dceru ve výši 8 500 Kč.

blahova_andrea
14. dub 2015

@banitram taky dobré vědět. takže když tomu mému odečítají děti každý měsíc ve výplatě, tak má vlastně on peníze ve výplatě k plusu, které já nevidím a v ročním zúčtovaní už nic nedostane, takže zase nic do plusu pro mě? 😅

xpila
14. dub 2015

@cabalkova To není vždy pravda - pokud tolik na daních nezaplatil, tak je vrátit nemůžou. Bonus na dítě může jít do mínusu (tzn. vrátí víc, než kolik zaplatil), ale u školkovného ne.

princikovi
14. dub 2015

@xpila ano máte pravdu!

princikovi
14. dub 2015

@blahova_andrea ano je to tak

banitram
14. dub 2015

@blahova_andrea přesně tak .. buď dostanete 1117 měsíčně nebo vše najednou v ročním zúčtování (1117 x 12 = 13404)

anina32
14. dub 2015

Nebo, pokud je to živnostník a má na základě daňového přiznání zaplatit vyšší částku daně, kterou sleva na poplatníka nepokryje, se to od té částky za dítě taky může odečíst a může se stát že mu taky na dítě nevrátí nic, nebo jenom malou částku a nebo bude dokonce ještě něco doplácet on... Nedá se říct řakhle od boku že peníze musí dostat, záleží co má v tom daňovém přiznání.

anina32
14. dub 2015

Ještě dodám že i kdyby mu tedy nedali na dítě nic nebo méňe, tak by zakladatelce měl dát celou částku ze svého, protože ji vlastně ušetřil, jinak by ji zaplatil na daních.

cabalkova
14. dub 2015

@noocyt Jeste me napadlo, ze bys mohla podat opravne danove priznani a tu skolku tam dolozit, ze bys aspon tohle dostala v plne vysi pekne na svuj ucet.

xpila
14. dub 2015

@cabalkova To těžko, když už to uplatnil on. To by musela podat opravné DP také on, aby to mělo smysl.

blahova_andrea
14. dub 2015

@anina32 no tak to je asi v mnoha rodinách utopie 😅☹

lukaskovamamka
14. dub 2015

trošku sa vkradnem do diskusie..uz to nekde chodi na učet /slozenku ten preplatok na dani??

banitram
14. dub 2015

@lukaskovamamka chodí, já jsem to měla připsané v pátek na účtu

lukaskovamamka
14. dub 2015

@banitram diky moc..tak my ešte cekame teda 😀

xpila
14. dub 2015

@lukaskovamamka Záleží na tom, jestli sis sama podala DP nebo ti zaměstnavatel dělal roční zúčtování daně.

lukaskovamamka
14. dub 2015

@xpila no sam si podal dokladal tam iba potvrdenie o zdanitelnych prijmech od zamestnavatela niesol si tom na FU sam

xpila
14. dub 2015

@lukaskovamamka Tak na to je ještě čas.

anina32
14. dub 2015

@lukaskovamamka Nám přišla složenka včera.

noocyt
autor
14. dub 2015

dle daňového přiznání co jsem mu pohledala v papírech tam má 13404 na prvním řádku na druhém 13404 a na třetím 3000 něco a je tam napsáno (ř.71-73) tak to se od toho odečítá prý mi tvrdil a za školkovné prý jen procento tak nevím, vydělá dost a dost odvádí na daních ale má tem i pojistky atd.. takže se v té celkové částce vubec nevyznám co vrací za díte a za školkovné práve

noocyt
autor
14. dub 2015

jinak děkuji všem za odpovedi. Práve číslo na jeho učetní nemám a žádnou neznám abych se nenápadně zeptala

pipilena
15. dub 2015

Dobrý večer maminky, mohla by mi prosím některá z Vás poradit ohledně daní. V roce 2014 jsem brala do 9.března mateřskou, po skončení rodič. příspěvek ve výši 7600 měsíčně. Slevu na dceru uplatňují já, neboť přítel je OSVČ a nejsme sezdaní, tak je to prý výhodnější. Jsem snad úplně tupá, ale nejsem schopna si spočítat, kolik mě můžou vracet. Děkuji za odpovědi a přeju hezký večer. Šárka

anina32
15. dub 2015

@pipilena Mateřská a rodičák nejsou zdanitelné příjmy, tudíž si slevu uplatnit nemůžeš.

xpila
15. dub 2015

@pipilena Maximálně kdybys po MD čerpala dovolenou, ale to bys musela mít vysoké příjmy, aby se ti to vrátilo.

lukaskovamamka
16. dub 2015

@anina32 jeej super a odkial ste??..v turnove to tiez uz chodi my sme nedaleko LBC..ale to na kraji mozna ani nezalezi skor na rychlosti pracovnice ktora dela s nasimi danemi..či to robia podla pismenka alebo jak nevim 🙂

banitram
16. dub 2015

@pipilena jak napsaly kolegyně - když jste neodvedla za celý rok žádnou dať (z rodičáku a MD se daň neodvádí), tak se vám nic nevráti. Dokud nezačnete pracovat prostě dítě neodečtete.

banitram
16. dub 2015

@pipilena jak napsaly kolegyně - když jste neodvedla za celý rok žádnou daň (z rodičáku a MD se daň neodvádí), tak se vám nic nevráti. Dokud nezačnete pracovat prostě dítě neodečtete.

anina32
16. dub 2015

@lukaskovamamka My jsme od Jičína, ale nevím jestli to je podle místa, v okolí jsme první, čekala jsem až koncšm dubna, jako vloni.